Рішення від 02.10.2025 по справі 240/17145/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/17145/25

категорія 111031001

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Шувалової Т.О.,

секретар судового засідання:Бойко В.В,

за участю:

представника позивача: Панасюка О.М.,

представника відповідача: Лафицького О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Бехівський спеціалізований кар'єр» до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Приватне акціонерне товариство «Бехівський спеціалізований кар'єр» (далі - ПрАТ «Бехівський спеціалізований кар'єр», платник податків) із позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області (далі - ГУ ДПС у Житомирській області, платник податків) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 08.04.2025 №00068790702, яким збільшено суму грошового зобов'язання з рентної плати за користування надрами у сумі 1 161 590,66 грн та застосовано штрафні санкції на суму 290 397,67 грн.

У якості підстав позову позивач зазначає, що висновки акту перевірки в частині заниження нарахування та сплати рентної плати за користування надрами не відповідають фактичним обставинам, суперечать чинному законодавству, тому спірне рішення підлягає скасуванню.

Спірне податкове повідомлення-рішення було прийнято, за позицією податкового органу, внаслідок:

- включення до об'єкта оподаткування не обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини, а обсяг взірваної маси граніту;

- обрахування вартості одиниці товарної продукції гірничого підприємства за фактичними цінами, а необхідно за розрахунковою вартістю, оскільки у деяких звітних періодах дана величина вище ніж фактична ціна реалізації;

- не вівся окремий облік витрат та доходів товарної продукції згідно даних бухгалтерського обліку;

- застосовано занижений коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства;

- занижено вартість одиниці товарної продукції за фактичними цінами реалізації.

Позивач наполягає на тому, що наведені висновки повністю спростовуються даними бухгалтерського обліку, в тому числі 26 рахунком «Готова продукція» та неправильним визначенням загальної суми завищення податкових зобов'язань з рентної плати, що призвело до помилкового визначення сум донарахованого грошового зобов'язання розміру штрафних санкцій.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 липня 2025 року відкрито провадження у адміністративній справі, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

25 липня 2025 року від ГУ ДПС у Житомирській області надійшов відзив на позовну заяву, яким податковий орган просить відмовити у її задоволенні, оскільки доводи позовної заяви не спростовують виявлені податковим органом порушення визначення податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами.

Відповідач наводить висновки акту перевірки та звертає увагу суду, що позивач у позовній заяві не спростовує та погоджується із встановленими порушеннями, проте зазначає, що за період із 01.07.2019 по 31.12.2020, у зв'язку із відсутністю окремого обліку доходів та витрат у розрізі кожного виду товарної продукції, перевіркою не здійснено перерахунок рентної плати, та саме: в цих періодах були завищені податкові зобов'язання з рентної плати на загальну суму 1 031 877,59 грн.

Також податковий орган зазначає, що позивач за вказаний період з 01.07.2019 по 31.12.2020 будь-якої інформації щодо кількості реалізованої продукції, щодо доходу від реалізації у розрізі кожного виду товарної продукції (щебінь, камінь бутовий, відсів) для визначення вартості одиниці товарної продукції за фактичними цінами реалізації, щодо витрат для визначення розрахункової вартості та розрахунків, які б підтверджували обрахування рентної плати за надра не надано. Надані оборотно-сальдові відомості по Pax.26 «Готова продукція» не є окремим обліком доходів та витрат у розрізі кожного виду товарної продукції, та на їх підставі не можливо здійснити розрахунок плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Крім того, ГУ ДПС у Житомирській області зазначає, що підприємство мало дотримуватись правил та норм Податкового кодексу України, проте не вжило достатніх заходів щодо їх дотримання, через те що ПрАТ «Бехівський спеціалізований кар'єр» цілеспрямовано створено умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених Податкового кодексу України (далі - ПК України) та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

У відповіді на відзив позивач висловив свою незгоду із твердженнями відповідача.

У судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, проти чого заперечував представник відповідача.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення на нього, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

ПрАТ ««Бехівський спеціалізований кар'єр» (код за ЄДРПОУ 03443749), зареєстровано за адресою: Коростенський район Житомирська область, с. Васьковичі, вул. Першотравнева, 1, є юридичною особою, дата проведення державної реєстрації 12 липня 1996 року №11-1834, індивідуальний податковий номер 034437406095.

ГУ ДПС у Житомирській області проведено документальну планову виїзну перевірку ПрАТ «Бехівський спеціалізований кар'єр» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.07.2019 по 30.09.2024 та законодавства по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 01.07.2019 по 30.09.2024.

За результатами проведеної документальної планової перевірки ПрАТ «Бехівський спеціалізований кар'єр» було складено акт від 10.03.2025 №5087/06-30-07-02/03443749.

Перевіркою визначення повноти нарахування рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період з 01.07.2019 по 30.09.2018 на підставі наступних документів: спеціального дозволу на користування надрами №1626 від 27.10.1998 (наказ від 21.04.2017 №185), виданого державною службою геології та надр України, Угоди №1626 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 06.03.2018, термін дії до 27.10.2038, Протоколу № 3418 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 02.09.2015, Протоколу № 5518 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 12.10.2022 (Бехівське родовище гранітів, Звітний баланс запасів корисних копалин (Форм № 5-ГР) за 2019 - 2024 роки, довідок маркшейдера, дані головних книг, оборотно-сальдові відомості по рах.231«Основне виробництво», рах.26 «Готова продукція», рах.91 «Загальновиробничі витрати», рах.901«Собівартість доставки», рах.903«Собівартість доставки», по рах. 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями», по рах. 362 «Розрахунки з іноземними покупцями», по рах. 701 «Доход від реалізації готової продукції», довідки маркшейдера про обсяги видобутих корисних копалин (мінеральної сировини).

Згідно висновку акту перевірки встановлено, що ПрАТ «Бехівський спеціалізований кар'єр» порушило: пп.14.1.112, 14.1.128 п. 14.1 ст. 14, п.п.252.2, 252.3, 252.6, пп.252.7.1, пп.252.7.2 п.252.7, п.252.8, п.252.11, п.252.16 ст.252 ПК України, в результаті чого податкові зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин на загальну суму 1 161 590,66 грн., у тому числі: занижено на загальну суму 1916390,56 грн., а саме: за 1 кв.2021 року на суму 770 884,78грн.; за 3 кв.2021 року на суму 175 175,11 грн.; за 2 кв.2022 року на суму 73914,88 грн.; за 3 кв.2022 року на суму 285818,40грн.; за 4 кв.2022 року на суму 131 468,95 грн.; за 1 кв.2023 року на суму 46 342,17грн.; за 4 кв.2023 року на суму 26 918,50грн.; за 1 кв.2024 року на суму 13 524,86 грн.; за 2 кв.2024 року на суму 170 870,42грн.; за 3 кв.2024 року на суму 221 472,49грн., та завищено на загальну суму 754 799,90 грн., в тому числі: за 2 кв.2021 року на суму - 100 488,96грн.; за 1 кв.2022 року на суму - 364 867,92 грн.; за 2 кв.2023 року на суму - 159 062,98 грн.; за 3 кв.2023 року на суму - 130 380,04 грн.

Не погоджуючись із висновками акту перевірки ПрАТ «Бехівський спеціалізований кар'єр» подано до ГУ ДПС у Житомирській області заперечення від 24.03.2025 №129 на акт документальної планової виїзної перевірки від 10.03.2025 №5087/06-30-07-02/03443749.

За результатами проведення засідання, комісією розглянуто всі наведені аргументи та додані документи до поданого заперечення ПрАТ «Бехівський спеціалізований кар'єр» та прийнято рішення від 04.04.2025 № 10733/6/06-30-07-02 в якому визначено, що аргументи не спростовують факти порушень, які відображено в акті документальної планової виїзної перевірки від 10.03.2025 №5087/06-30-07-02/03443749.

Позивачем подана скарга до ДПС України від 23.04.2025№147 на податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Житомирській області від 08.04.2025 №00068790702.

ДПС України прийнято рішення від 03.06.2025 №15942/6/99-00-06-03-02-06, яким податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України (у редакції, діючій на час спірним правовідносин).

Згідно з п.п.14.1.112 п.14.1 ст.14 ПК України мінеральна сировина для цілей розділу IX цього Кодексу - товарна продукція гірничого підприємства, що є результатом господарської діяльності гірничого підприємства з видобування корисних копалин з дотриманням встановлених кондицій на мінеральну сировину об'єкта (ділянки) надр за видами товарної продукції гірничого підприємства.

Відповідно до п.п.14.1.128 п.14.1 ст.14 ПК України обсяг видобутих корисних копалин (мінеральної сировини) - обсяг товарної продукції гірничого підприємства, види якої встановлені затвердженими кондиціями на мінеральну сировину об'єкта (ділянки) надр, що відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси" обліковується гірничим підприємством як запаси - активи, вартість яких може бути достовірно визначена, для яких існує імовірність отримання їх власником - суб'єктом господарювання економічної вигоди, пов'язаної з їх використанням як товару, та які складаються з: сировини, призначеної для обслуговування іншого, ніж класифіковане в секції В КВЕД ДК 009:2010, виробництва, у тому числі шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, та адміністративних потреб; готової продукції, що виготовлена на гірничому підприємстві, у тому числі шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, що призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або нормативно-правовим актом.

Згідно з п.252.2 ст.252 ПК України платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин здійснюють для цілей оподаткування окремий (від інших видів операційної діяльності) бухгалтерський та податковий облік витрат і доходів за кожним видом мінеральної сировини за кожним об'єктом надр, на який надано спеціальний дозвіл. Як зазначено у спеціальному дозволі на користування надрами, мета користування надрами: видобування гранітів, придатних для використання щебеню, каменю бутового та відсівів для будівельних робіт.

Пунктом 252.3 статті 252 ПК України об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, види якої встановлені кондиціями на мінеральну сировину об'єкта (ділянки) надр, до якої належать:

- обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими, ніж платник рентної плати, суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною (п.252.3.1 ПК України);

- обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з відходів (втрат, хвостів тощо) гірничого виробництва, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими, ніж платник рентної плати, суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, якщо для її видобутку відповідно до законодавства необхідно отримати спеціальний дозвіл (п.252.3.2 ПК України);

- обсяг товарної продукції - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється під час виконання робіт, для проведення яких необхідно отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, у тому числі під час виконання робіт в акваторіях водних об'єктів (п. 252.3.3 ПК України).

Згідно з п.252.6 ПК України базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).

Відповідно до п. 252.7 ст. 252 ПК України вартість відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у податковому (звітному) періоді обчислюється платником для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства) за більшою з таких її величин:

252.7.1. за фактичними цінами реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини);

252.7.2. за розрахунковою вартістю відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), крім вуглеводневої сировини, а також руд заліза.

Згідно з п.252.8 ст. 252 ПК України у разі обчислення вартості товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) за фактичними цінами реалізації вартість одиниці відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) встановлюється платником рентної плати за величиною суми доходу, отриманого (нарахованого) від виконаних у податковому (звітному) періоді господарських зобов'язань з реалізації відповідного обсягу (кількості) такого виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини).

Відповідно до п. 252.11 ПК України разі обчислення вартості відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) за розрахунковою вартістю до витрат платника рентної плати за податковий (звітний) період включаються:

252.11.1. матеріальні витрати, у тому числі витрати, пов'язані з виконанням господарських договорів із давальницькою сировиною, за винятком матеріальних витрат, пов'язаних із:

зберіганням;

транспортуванням;

пакуванням, у тому числі фасуванням (бутелюванням);

проведенням іншого виду підготовки (включаючи передпродажну підготовку), крім операцій, що віднесені до операцій первинної переробки (збагачення) у значенні, наведеному у розділі I цього Кодексу, для реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини);

виробництвом і реалізацією інших видів продукції, товарів (робіт, послуг);

252.11.2. витрати з оплати праці, крім витрат з оплати праці працівників, які не зайняті в господарській діяльності з видобування відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини);

252.11.3. витрати з ремонту основних засобів, крім витрат на ремонт основних засобів, не пов'язаних технічно та технологічно з господарською діяльністю з видобування відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини);

252.11.4. інші витрати, що належать до складу витрат, у тому числі витрати, розподілені згідно з принципами облікової політики платника рентної плати, понесені ним в періоди, коли господарська діяльність з видобування корисних копалин не провадилася у зв'язку із сезонними умовами проведення видобувних робіт, крім витрат, не пов'язаних з господарською діяльністю з видобування відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), у тому числі:

які виникають в результаті формування фінансових резервів;

на сплату процентів боргових зобов'язань платника рентної плати;

на внесення рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

на сплату штрафів та/або неустойки чи пені за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів, суду.

За приписами п. 252.16 ст. 252 ПК України розрахункова вартість одиниці відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) (Цр) обчислюється за такою формулою:

де Вмп - витрати, обчислені згідно з пунктами 252.11 - 252.15 цієї статті (у гривнях);

Крмпе - коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства у розмірі 0,20, крім випадків, коли більша величина такого коефіцієнта затверджена в техніко-економічних розрахунках матеріалів геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин ділянки надр, затверджених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (десятковий дріб) при встановленні кондицій на мінеральну сировину об'єкта (ділянки) надр;

Vмп - обсяг (кількість) товарної продукції гірничого підприємства - видобутих корисних копалин (мінеральної сировини), що видобута за податковий (звітний) період.

Відповідно до п. 123.2 ст. 123 ПК України, який визначає, що діяння, передбачені пунктом 123.1 (крім діянь, передбачених пунктом 123.2-1) цієї статті, вчинені умисно, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

За змісту акту перевірки та податкового повідомлення-рішення податковий орган, якщо їх узагальнити, дійшов таких висновків:

до об'єкту оподаткування з рентної плати за надра було включено не обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), а обсяг взірваної маси граніту;

обрахування вартості одиниці товарної продукції гірничого підприємства здійснювалось за фактичними цінами, а необхідно за розрахунковою вартістю, оскільки у деяких звітних періодах дана величина вища ніж фактична ціна реалізації; - на підприємстві не вівся окремий облік витрат та доходів товарної продукції (щебінь будівельний, відсіви від дроблення граніту на щебінь, камінь бутовий) згідно даних бухгалтерського обліку;

- застосовано занижений коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства;

- занижено вартість одиниці товарної продукції за фактичними цінами реалізації.

В акті перевірки та спірному рішенні наведено:

«Враховуючи вищенаведені порушення по рентній платі за користування надрами, дії ПрАТ «БЕХІВСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР» вважаються винними, так як підприємство мало можливість для дотримання правил та норм за порушення яких Податковим кодексом України передбачається відповідальність, проте не вжило достатніх заходів щодо їх дотримання через те що ПрАТ «БЕХІВСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР» цілеспрямовано створено умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених Податковим кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. ПрАТ «БЕХІВСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР» мало можливість для дотримання прав та норм, встановлених Податковим кодексом України, проте не вжито достатніх заходів для їх усунення.»

Відповідач зазначає, що в порушення пп.14.1.112, 14.1.128 п.14.1 ст.14, п.252.2, 252.3, 252.6., пп.252.7.1, пп.252.7.2 п.252.7, п.252.8, п.252.11, п.252.16 ст.252 ПК України товариством занижено податкові зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин на загальну суму1 161 590,66 грн., у тому числі:

занижено на загальну суму 1 916 390,56 грн., а саме:

- за 1 кв. 2021 року на суму 770 884,78 грн.;

- за 3 кв. 2021 року на суму 175 175,11 грн.;

- за 2 кв. 2022 року на суму 73 914,88 грн.; - за 3 кв. 2022 року на суму 285 818,40 грн.;

- за 4 кв. 2022 року на суму 131 468,95 грн.;

- за 1 кв. 2023 року на суму 46 342,17 грн.;

- за 4 кв. 2023 року на суму 26 918,50 грн.; - за 1 кв. 2024 року на суму 13 524,86 грн.;

- за 2 кв. 2024 року на суму 170 870,42 грн.; - за 3 кв. 2024 року на суму 221 472,49 грн., - та завищено на загальну суму 754 799,90 грн., а саме:

- за 2 кв. 2021 року на суму - 100 488,96 грн.;

- за 1 кв. 2022 року на суму - 364 867,92 грн.;

- за 2 кв. 2023 року на суму - 159 062,98 грн.;

- за 3 кв. 2023 року на суму - 130 380,04 грн.

Так, у результаті проведення перевірки встановлено, що платником до об'єкту оподаткування з рентної плати за надра було включено не обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), як зазначено в рядку 8.5 Розрахунку з рентної плати за користування надрами (щебінь, камінь бутовий, пісок з відсівів дроблених гірських порід для будівельних робіт), а обсяг взірваної маси граніту, крім 4 кварталу 2021 року, у якому об'єкт оподаткування співпадає з обсягами товарної продукції.

Відповідно до результатів техніко-економічної оцінки 2015 року товарною продукцією були:

- щебінь - ДСТУ Б В.2.7-75-98 «Щебінь та гравій щільні природні для будівельних матеріалів, виробів, конструкцій та робіт. Технічні умови»;

- бутовий камінь - ДСТУ Б В.2.7-241:2010 «Камінь бутовий. Технічні умови»; - пісок із відсівів подрібнення гранітів - ДСТУ Б В.2.7-210:2010 «Будівельні матеріали. Пісок із відсівів дроблення виверджених гірських порід для будівельних робіт. Технічні умови».

Також у Протоколі № 3418 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 02.09.2015 зазначено, що граніти Бехівського родовища відповідають вимогам ГОСТ 23845-86 «Породи гірничі скельні для виробництва щебеню для будівельних робіт. Технічні вимоги і методи випробувань».

Відповідно до Протоколу Державної комісії України по запасах корисних копалин №5518 від 12.10.2022 - товарною продукцією був граніт необроблений або начорно оброблений відповідно до ТУ У 08.1-03443749-002: 2022 «Граніт необроблений або начорно оброблений. Технічні умови».

Відповідач зазначає, що товариством обсяг товарної продукції гірничого підприємства обліковувався за дебетом рахунку 26 «Готова продукція», чим порушено п. 252.3 ст. 252 ПК України.

Як було зазначено вище, відповідно до пункту 252.3 статті 252 ПК України об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, види якої встановлені кондиціями на мінеральну сировину об'єкта (ділянки) надр, до якої належать:

- обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими, ніж платник рентної плати, суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною (п.252.3.1 ПК України);

- обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з відходів (втрат, хвостів тощо) гірничого виробництва, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими, ніж платник рентної плати, суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, якщо для її видобутку відповідно до законодавства необхідно отримати спеціальний дозвіл (п.252.3.2 ПК України);

- обсяг товарної продукції - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється під час виконання робіт, для проведення яких необхідно отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, у тому числі під час виконання робіт в акваторіях водних об'єктів (п. 252.3.3 ПК України).

Відповідно до оборотно-сальдових відомостей по рахунку 26 «Готова продукція» обсяг товарної продукції складав:

- за 1 квартал 2021 - 214911,66т, в т.ч.: щебінь - 161817,00т, відсів - 53094,66т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 72952,0т, різниця 141959,66т.

- за 2 квартал 2021 - 446850,09т, в т.ч.: щебінь - 329942,2т, відсів - 116701,47т, камінь бутовий - 206,42т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 477577т, різниця -30726,910т;

- за 3 квартал 2021 - 651941,15т, в т.ч.: щебінь - 61056,0т, відсів - 200000,0т, порода гірська скельна дроблена для виробництва щебеню - 390 885,15т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 416 454т, різниця 235 487,15т;

- за 4 квартал 2021 - 652419,05т, в т.ч.: порода гірська скельна дроблена для виробництва щебеню - 652419,05т.Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 652 419,00т, різниця 0 (відсутня);

- за 1 квартал 2022 - 69730,78т, в т.ч.: порода гірська скельна дроблена для виробництва щебеню - 69730,78т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 264099,0т, різниця -194368,22т;

- за 2 квартал 2022 - 28873,00т, в т.ч.: порода гірська скельна дроблена для виробництва щебеню - 28873,00т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 0,00т, різниця 28873,00т;

- за 3 квартал 2022 - 114327,36т, в т.ч.: порода гірська скельна дроблена для виробництва щебеню - 114327,36т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 0,0т, різниця 114327,36т;

- за 4 квартал 2022 - 104788,09т, в т.ч.: порода гірська скельна дроблена для виробництва щебеню - 104788,09т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 54 925,0т, різниця 49 863,09т;

- за 1 квартал 2023 - 1304,77т, в т.ч.: граніт необроблений або начорно оброблений - 1304,77т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 0,0т, різниця 1304,77т;

- за 2 квартал 2023 - 183242,19т, в т.ч.: граніт необроблений або начорно оброблений - 183242,19т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 231737,0т, різниця - 48494,81т;

- за 3 квартал 2023 - 371190,56т, в т.ч.: граніт необроблений або начорно оброблений - 371190,56т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 408442,0т, різниця - 37251,44т;

- за 4 квартал 2023 - 314544,57т, в т.ч.: граніт необроблений або начорно оброблений - 314544,57т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 305510,0т, різниця - 9034,57т;

- за 1 квартал 2024 - 129092,57т, в т.ч.: граніт необроблений або начорно оброблений - 129092,57т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 152651,0т, різниця -23558,43т;

- за 2 квартал 2024 - 249516,82т, в т.ч.: граніт необроблений або начорно оброблений - 249516,82т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 213007,0т, різниця - 36509,82 т;

- за 3 квартал 2024 - 268746,30т, в т.ч.: граніт необроблений або начорно оброблений - 268746,30т. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами зазначено 220523,0т, різниця - 48223,30 т.

Щодо порушення позивачем п.252.7, п.252.8 ст. 252 ПК України відповідач зазначав, що ПрАТ «Бехівський спецкар'єр» вартість одиниці товарної продукції гірничого підприємства за всі періоди, що підлягали перевірці, обраховував за фактичними цінами реалізації.

Перевіркою встановлено, що товариству в: 1 кварталі 2022, 2 кварталі 2022, 4 кварталі 2022, 1 кварталі 2023, 1 кварталі 2024, 2 кварталі 2024 та 3 кварталі 2024 необхідно було провести обрахування вартості одиниці товарної продукції гірничого підприємства за розрахунковою вартістю, оскільки у даних звітних періодах дана величина вища ніж фактична ціна реалізації.

Так відповідно даних бухгалтерського обліку (даних головних книг по Рах.231 «Основне виробництво», по Рах.91 «Загальновиробничі витрати» (Рах.91 Повністю закривався на Рах.23 Дт231 Кт91) при обрахуванні вартості видобутої корисної копалини за розрахунковою вартістю, встановлено розбіжності, що вплинули на визначення вартості одиниці товарної продукції за розрахунковою вартістю, а саме:

- за 1 квартал 2022 згідно даних бухгалтерського обліку Дт231, 91 Кт131, 133, 2032, 207, 209, 39, 471, 631, 651, 661 загальна сума матеріальних витрат, витрат з оплати праці, витрат з ремонту основних засобів, інших витрат, нарахованої амортизації та зменшена на суму простою складала 4 923 027,91 грн.

Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами (Рядки 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5) зазначено 8 938 384,65 грн, різниця - 4 015 356,74 грн.;

- за 2 квартал 2022 згідно даних бухгалтерського обліку Дт231, 91 Кт131, 133, 2032, 39, 471, 631, 651, 661 загальна сума матеріальних витрат, витрат з оплати праці, витрат з ремонту основних засобів, інших витрат, нарахованої амортизації та зменшена на суму простою складала 1 231 970,88 грн. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами (Рядки 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5) зазначено 0,0 грн, різниця - 1 231 970,88 грн.;

- за 3 квартал 2022 згідно даних бухгалтерського обліку Дт231, 91 Кт131, 133, 2031, 2032, 207, 39, 471, 631, 651, 661 загальна сума матеріальних витрат, витрат з оплати праці, витрат з ремонту основних засобів, інших витрат, нарахованої амортизації складала 4 241 973,45 грн. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами (Рядки 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5) зазначено 0,0 грн, різниця 4 241 973,45 грн.;

- за 4 квартал 2022 згідно даних бухгалтерського обліку Дт231, 91 Кт131, 133, 2032, 207, 221, 39, 471, 631, 651, 661 загальна сума матеріальних витрат, витрат з оплати праці, витрат з ремонту основних засобів, інших витрат, нарахованої амортизації складала 4 239 096,10 грн. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами (Рядки 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5) зазначено 1 972 264,0 грн, різниця 2 266 832,1грн.;

- за 1 квартал 2023 згідно даних бухгалтерського обліку Дт231, 91 Кт131, 133, 2032, 221, 39, 471, 631, 651, 661 загальна сума матеріальних витрат, витрат з оплати праці, витрат з ремонту основних засобів, інших витрат, нарахованої амортизації та зменшена на суму простою складала 730 952,85 грн. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами (Рядки 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5) зазначено 0,0 грн, різниця 730 952,85 грн.;

- за 2 квартал 2023 згідно даних бухгалтерського обліку Дт231, 91 Кт131, 133, 2032, 207, 209, 221, 39, 471, 631, 651, 661 загальна сума матеріальних витрат, витрат з оплати праці, витрат з ремонту основних засобів, інших витрат, нарахованої амортизації складала 5 910 378,85 грн. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами (Рядки 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5) зазначено 4 663 219,53 грн, різниця 1 247 159,32 грн.;

- за 3 квартал 2023 згідно даних бухгалтерського обліку Дт231, 91 Кт131, 133, 2032, 207, 209, 221, 39, 471, 631, 651, 661 загальна сума матеріальних витрат, витрат з оплати праці, витрат з ремонту основних засобів, інших витрат, нарахованої амортизації складала 13 769 672,75 грн. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами (Рядки 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5) зазначено 12 574 043,15 грн, різниця 1 195 629,60 грн.;

- за 4 квартал 2023 згідно даних бухгалтерського обліку Дт231, 91 Кт131, 1321, 133, 2031, 2032, 207, 209, 221, 39, 471, 631, 651, 661 загальна сума матеріальних витрат, витрат з оплати праці, витрат з ремонту основних засобів, інших витрат, нарахованої амортизації складала 13 866 825,64 грн. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами (Рядки 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5) зазначено 13 658 271,10 грн, різниця 208 554,54 грн.;

- за 1 квартал 2024 згідно даних бухгалтерського обліку Дт231, 91 Кт131, 133, 2032, 207, 209, 221, 39, 471, 631, 651, 661 загальна сума матеріальних витрат, витрат з оплати праці, витрат з ремонту основних засобів, інших витрат, нарахованої амортизації та зменшена на суму простою складала 6 232 180,94 грн. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами (Рядки 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5) зазначено 6 110 274,23 грн, різниця 121 906,71 грн.;

- за 2 квартал 2024 згідно даних бухгалтерського обліку Дт231, 91 Кт131, 133, 2032, 207, 209, 221, 39, 471, 631, 651, 661 загальна сума матеріальних витрат, витрат з оплати праці, витрат з ремонту основних засобів, інших витрат, нарахованої амортизації складала 11 093 572,31 грн. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами (Рядки 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5) зазначено 7 227 332,27 грн, різниця 3 866 240,04 грн.;

- за 3 квартал 2024 згідно даних бухгалтерського обліку Дт231, 91 Кт131, 133, 2032, 207, 209, 221, 39, 471, 631, 651, 661 загальна сума матеріальних витрат, витрат з оплати праці, витрат з ремонту основних засобів, інших витрат, нарахованої амортизації складала 12 189 132,42 грн. Платником у розрахунку з рентної плати за користування надрами (Рядки 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5) зазначено 7 098 578,86 грн, різниця 5 090 553,56 грн.

Також за висновками акту перевірки позивачем у звітних періодах: 4 квартал 2022, 1 квартал 2023, 2 квартал 2023, 3 квартал 2023, 4 квартал 2023, 1 квартал 2024, 2 квартал 2024 та 3 квартал 2024 застосовано коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства у розмірі 0,20, чим порушено п.252.16 ст.252 ПК України.

Крім того, перевіркою установлено, що відповідно до даних бухгалтерського обліку, а саме реалізація готової продукції відображалася бухгалтерськими проводками Дт361, 362 Кт701 без урахування витрат на доставку.

Відповідно до даних головної книги, оборотно-сальдових відомостей по рах. 701, сума доходу від реалізації готової продукції Дт361, 362 Кт701 за 1 квартал 2021 повинна складати 24 490 116,81 грн. (без урахування витрат на доставку). Товариством Дохід від реалізації за 1 квартал 2021 відображено в сумі 22 338 122,45 грн (37 223 245,19-14 885 122,74 грн (зменшено на витрати, пов'язані з доставкою)), що на 2 151 994,36 грн менше.

Тобто платником при визначенні вартості одиниці товарної продукції за фактичними цінами реалізації було занижено доходи на 2 151 994,36 грн, що призвело до заниження вартості одиниці товарної продукції гірничого підприємства.

Отже, перевіркою встановлено, що за 1 квартал 2021 занижено дохід від реалізації готової продукції щебеневої продукції на суму 2 151 994,36 грн. (24 490 116,81- 22 338 122,45), чим порушено п.252.8 ст. 252 ПК України. Дане порушення призвело до заниження вартості одиниці товарної продукції за фактичними цінами реалізації.

Також за змістом акту перевірки встановлено, завищення кількості реалізованої продукції за 2 квартал 2021 на 13418,19т. Так, відповідно до даних оборотно-сальдових відомостей по Рах.26 «Готова продукція» загальна кількість реалізованої продукції (Кт26 у кількісному виразі) складала 466489,91т (349582,02т+116401,47т+206,42т), у т.ч. щебінь різних фракцій - 349582,02т, пісок з відсівів - 116401,47т та камінь бутовий - 206,42т. Платником у рядку 10.1.4 Розрахунку рентної плати за користування надрами відображено обсяг (кількість) реалізації 479908,1т, що на 13418,19т більше. Дане перевищення вплинуло на заниження ціни при визначенні вартості одиниці товарної продукції за фактичними цінами реалізації за 2 квартал 2021р. (Додаток № 19 за 2021р.), чим порушено пп.252.7.1 п.252.7 ст. 252 ПК України.

У податковому повідомленні-рішенні зазначено, що виявлені порушення за період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійснення якої вчинені порушення: 2021 рік, 2022 рік, 2023 рік, 9 місяців 2024 року.

Позивач звертає увагу суду, що в акті перевірки зазначено:

«За результатами перевірки встановлено, що за період з 01.07.2019 по 31.12.2020 ПрАТ «Бехівський спецкар'єр» окремий облік витрат та доходів товарної продукції (щебінь будівельний, відсіви від дроблення граніту на щебінь, камінь бутовий) згідно даних бухгалтерського обліку не вівся. Товариством за 3 квартал 2019 - 4 квартал 2019, 1 квартал 2020 - 4 квартал 2020, 1 квартал 2021 - 3 квартал 2021 подано розрахунки з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин не розділяючи на щебінь будівельний, відсіви від дроблення граніту, камінь бутовий та порода гірська скельна дроблена, що порушено п. 252.3 ст. 252 ПК України. Перевіркою здійснено розподіл на щебінь, відсіви, камінь бутовий та породу гірську скельну дроблену за 1 квартал 2021, 2 квартал 2021 та 3 квартал 2021. (За період з 01.07.2019 по 31.12.2020 розділити неможливо у зв'язку з відсутністю окремого обліку витрат та доходів у розрізі кожного виду товарної продукції)».

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що під час проведення перевірки було надано запит №б/н від 03.03.2025, у якому позивача просили надати дані бухгалтерського обліку витрат і доходів за кожним видом готової продукції (мінеральної сировини), на який надано спеціальний дозвіл. Відповіді ні на дату закінчення перевірки, ні на дату написання акту перевірки платником не надано. Розрахунок податкових зобов'язань з плати за користування надрами за даними ПрАТ «Бехівський спецкар'єр» та даними перевірки за період із 01.01.2021 року по 31.12.2021 наведено у додатку № 19 (2021р.).

Позивач, спростовуючи наведені висновки податкового органу, наголошує на такому.

Інформація про те, що за період з 01.07.2019 по 31.12.2020 ПрАТ «БСК» окремий облік витрат та доходів товарної продукції (щебінь будівельний, відсіви від дроблення граніту на щебінь, камінь бутовий) згідно даних бухгалтерського обліку не вівся не відповідає дійсності. Обсяг товарної продукції ПрАТ «БСК» обліковується за дебетом рахунку 26 «Готова продукція».

Цей рахунок призначено для узагальнення інформації про наявність та руху готової продукції підприємства.

До готової продукції належить продукція, обробка якої закінчена (в тому числі щебінь будівельний, відсіви від дроблення граніту на щебінь, камінь бутовий). Також на цьому рахунку обліковується окремо витрати та доходи по кожному виду товарної продукції ПрАТ «БСК» (в тому числі щебінь будівельний, відсіви від дроблення граніту на щебінь, камінь бутовий).

ПрАТ «БСК» завжди вівся окремий облік витрат та доходів товарної продукції (щебінь будівельний, відсіви від дроблення граніту на (перевірити як в позові написано) щебінь, камінь бутовий), у тому числі у періоді з 01.07.2019 по 31.12.2020 (26 рахунку «Готова продукція»), що підтверджується ОСВ (оборотно-сальдовою відомістю) по 26 рахунку «Готова продукція».

У відповіді на відзив позивач також звертає увагу суду, що при проведені перевірки податковий орган запитував та використовував саме дані обороно-сальдових відомостей рахунків (у тому числі рахунку 26). Оборотно-сальдові відомості складені на підставі виключно первинних документів.

Зауважує, що облікова політика ПрАТ «БСК» з 2019 року не змінювалася, ведення обліку доходів і витрат товарної продукції був однаковий з 2019-2024 роках (період перевірки),

У цьому випадку суд погоджується із твердженнями позивача, що є не зрозумілими, невизначеними для платника податків дії відповідача, який за висновками акту перевірки за період 2021-2024 рік (роки переважно недоплати) використав дані рахунку 26, а за період 2019-2020 роки (роки, в які була переплата) зазначив про неможливість використання даних рахунку 26.

Позивачем на підтвердження своїх доводів надано до додаткових пояснень від 19 вересня 2025 року: оборотно-сальдові відомості по рахунку 26, Номенклатура; Склад за 3 квартал 2019 року, 4 квартал 2019 року, 1 квартал 2020 року, 2 квартал 2020 року, 4 квартал 2020 року.

Крім того, обґрунтовуючи протиправність висновків податкового органу, позивач у позові зазначає, що у 2021 році ПрАТ «БСК» були затверджені нові кондиції на товарну продукцію, а саме граніт необроблений, або начорно оброблений. Була затверджена нова схема руху товарної продукції.

До моменту зміни схеми руху товарної продукції у 2021 році на складі ПрАТ «БСК» залишалась сировина (гірнича маса) попереднього періоду.

З цього залишку була виготовлена товарна продукція та облікована у новому періоді. Перехідний залишок став причиною відмінностей (завищення та заниження) наступних періодах.

На підтвердження своїх доводів позивачем надано до додаткових пояснень від 19 вересня 2025 року: наказ ПрАТ «БСК» №23/1-Г від 23 грудня 2020 року, яким введено в дію нові кондиції на товарну продукцію, що виробляється ПрАТ «БСК», а саме:

«Граніт необроблений або нарочно оброблений, що вiдповiдає наступним вимогам: уламки породи гірської скельної, з жорстким кристалiчним зв'язком мiж частинками мінералів, i межею мiцностi при одноосьовому стисканнi бiльше 20 МПа, якi утворилися внаслідок добування та його первинної переробки, призначеного для вторинної переробки та виробництва щебеню згiдно з ДСТУ Б В.2.7-75, ДСТУ Б В.2.7-2О4, каменю бутового згідно з ДСТУ Б В.2.7-241та відсіву згiдно з ДСТУ Б В.2.7-210, ДСТУ Б В.2.7-32, матеріалів нерудних для щебеневих основ та покриттів автомобільних доріг згідно з ДСТУ Б В.2.7- 30:2013 та іншої продукції.

Основні параметри i розміри мінеральної сировини після розпушення (дроблення) i сортування:

- граніт необроблений - сумiш уламків породи не правильної форми, розміром від 0 мм до 1500 мм в навалi, включно;

- гранiт начорно оброблений - сумiш уламкiв породи неправильної форми розміром вiд 0 мм до 800 мм включно, якi утворилися в результатi первинної механічної обробки негабариту (дроблення);

Сумiш уламкiв породи розмiром вiд 800 мм до 1500 мм є негабаритною та підлягає первинній переробці.

Вміст у мінеральній сировинi шкідливих домішок не має перевищувати:

- двоокису кремнію - 50 ммоль/л; - сірки, сульфідів, сульфатів у перерахунку на SОз - О,5 % по мaci - слюда та інші шаруватi силiкати -15 % за об'ємам, - магнетит, гідрооксиди заліза (гетит та iн.) апатит, нефелiн, фосфорити, вміст кожного з них не перевищує 10 %, а в cyмі 15 % за ',

Питома активність природних радiонуклiдiв - згiдно з вимогами НРБУ-97. 2».

Вищевказаним наказом також вирішено розробити технічні умови на нову товарну продукцію та подати необхiднi документи до Державної Koмiciї України по запасам корисних копалин для внесення відповідних змін до протоколу ДКЗ.

Позивач обрав таку модель бізнес-поведінки для подальшого виготовлення товарної продукції.

Отже, судом встановлено наслідки в процесі здійснення господарської діяльності, які стали причинами відмінностей (завищення та заниження) наступних періодах.

Окрім цього у періоді з 01.07.2019 по 31.12.2020 ПрАТ «БСК» при здійсненні податкового обліку помилково були завищені податкові зобов'язання з рентної плати (які були сплачені ПрАТ «БСК» до бюджету) на загальну суму 1 031 877,59 грн, у тому числі: за 3 кв. 2019 року на суму - 227 680,78 грн.; за 4 кв.2019 року на суму - 57 122,57 грн.; за 1 кв. 2020 року на суму - 178 838,58 грн. за 2 кв.2020 року на суму - 151 725,27 грн.; за 4 кв.2020 року на суму - 416 510,39 грн.

При проведені перевірки податковий орган не взяв до уваги дані з рентної плати ПрАТ «БСК» (а саме суми завищення податкового зобов'язання) за період перевірки з 01.07.2019 по 31.12.2020.

Отже, як уважає платник податків, відповідачем неправильно було визначено загальну суму завищення податкових зобов'язань ПрАТ «БСК» з рентної плати (не врахована сума завищення 1 031 877,59 грн. за період з 01.07.2019 по 31.12.2020) і як наслідок неправильно обраховано загальну суму грошового зобов'язання ПрАТ «БСК» з рентної плати.

До додаткових пояснень позивачем надано податкові декларації та довідку про задекларовані та фактичні обсяги товарної продукції ПрАТ «БСК» та суми переплати рентної плати, з яких встановлено наступне:

за 3 квартал 2019 року задекларований обсяг видобутої (переробленої) товарної продукції (в тонах), із якої була здійснена рентна плата - 246 680 (підтверджується податковою декларацією з рентної плати); фактичний обсяг видуботої (переробленої) товарної продукції (в тонах), підтверджується даними бухгалтерського обліку - ОСВ 26 рахунку) - 203 444, різниця між задекларованим та фактичним обсягом (в тонах) - 43 236; собівартість (за 1 тону) в грн. - 150,5589019; середня ціна реалізації (1 тону) в грн. - 105,32; рентна плата, яка була сплачена (від задекларованого обсягу в грн.) - 1 299 016,88; рентна плата, яка повинна була сплачена (від фактичного обсягу в грн.) - 1 071 336,104; різниця (переплата за рентну плату в грн.) - +227 680,776.

за 4 квартал 2019 року задекларований обсяг видобутої (переробленої) товарної продукції (в тонах), із якої була здійснена рентна плата - 186 754 (підтверджується податковою декларацією з рентної плати); фактичний обсяг видуботої (переробленої) товарної продукції (в тонах), підтверджується даними бухгалтерського обліку - ОСВ 26 рахунку) - 175 139, різниця між задекларованим та фактичним обсягом (в тонах) - 11 615; собівартість (за 1 тону) в грн. - 127,4661496; середня ціна реалізації (1 тону) в грн. - 98,36; рентна плата, яка була сплачена (від задекларованого обсягу в грн.) - 918456,172; рентна плата, яка повинна була сплачена (від фактичного обсягу в грн.) - 861333,602; різниця (переплата за рентну плату в грн.) - +57122,57.

за 1 квартал 2020 року задекларований обсяг видобутої (переробленої) товарної продукції (в тонах), із якої була здійснена рентна плата - 140 582 (підтверджується податковою декларацією з рентної плати); фактичний обсяг видуботої (переробленої) товарної продукції (в тонах), підтверджується даними бухгалтерського обліку - ОСВ 26 рахунку) - 104 544, різниця між задекларованим та фактичним обсягом (в тонах) - 36 038; собівартість (за 1 тону) в грн. - 147,5871518; середня ціна реалізації (1 тону) в грн. - 99,25; рентна плата, яка була сплачена (від задекларованого обсягу в грн.) - 697 638,175; рентна плата, яка повинна була сплачена (від фактичного обсягу в грн.) - 518 799,6; різниця (переплата за рентну плату в грн.) - +178 838,575.

за 2 квартал 2020 року задекларований обсяг видобутої (переробленої) товарної продукції (в тонах), із якої була здійснена рентна плата - 200 654 (підтверджується податковою декларацією з рентної плати); фактичний обсяг видуботої (переробленої) товарної продукції (в тонах), підтверджується даними бухгалтерського обліку - ОСВ 26 рахунку) - 168 732, різниця між задекларованим та фактичним обсягом (в тонах) - 31 922; собівартість (за 1 тону) в грн. - 116,4498605; середня ціна реалізації (1 тону) в грн. - 95,06; рентна плата, яка була сплачена (від задекларованого обсягу в грн.) - 953 708,462; рентна плата, яка повинна була сплачена (від фактичного обсягу в грн.) - 801 983,196; різниця (переплата за рентну плату в грн.) - +151 725,266.

за 4 квартал 2020 року задекларований обсяг видобутої (переробленої) товарної продукції (в тонах), із якої була здійснена рентна плата - 460 807 (підтверджується податковою декларацією з рентної плати); фактичний обсяг видуботої (переробленої) товарної продукції (в тонах), підтверджується даними бухгалтерського обліку - ОСВ 26 рахунку) - 357 493, різниця між задекларованим та фактичним обсягом (в тонах) - 103 314; собівартість (за 1 тону) в грн. - 141,2038574; середня ціна реалізації (1 тону) в грн. - 80,63; рентна плата, яка була сплачена (від задекларованого обсягу в грн.) - 1 857 743,421; рентна плата, яка повинна була сплачена (від фактичного обсягу в грн.) - 1 441 233,03; різниця (переплата за рентну плату в грн.) - + 416 510,391.

Разом переплата за рентну плату за 3, 4 квартали 2019 року, за 1, 2, 4 квартали 2020 року складає - 1 031 877,59 грн.

Позивач зазначає, що за даними акту перевірки сума завищення податкового зобов'язання склала лише 754 799,90 грн (тому що не враховано завищення за період з 01.07.2019 по 31.12.2020 в сумі 1 031 877,59 грн).

Згідно обрахунку за весь період перевірки (з урахуванням даних за період з 01.07.2019 по 31.12.2020) загальна сума завищення податкових зобов'язань ПрАТ «БСК» з рентної плати складає: 1 786 677,69 грн.

Тоюто, різниця між сумою заниження податкового зобов'язання з рентної плати (1 916 390,56 грн.) і сумою завищення податкового зобов'язання з рентної плати (1 786 677,69 грн.) складає 129 712,87 грн (а не так як зазначено у акті перевірки 1 161 590,66 грн.).

Ураховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що наведені доводи позивача знайшли своє підтвердження під час розгляду справи, а відповідачем за результатами перевірки неправильно було визначено загальну суму завищення податкових зобов'язань ПрАТ «БСК» з рентної плати і як наслідок неправильно обраховано загальну суму грошового зобов'язання ПрАТ «БСК» з рентної плати, що, у свою чергу, свідчить про протиправність збільшення позивачу суми грошового зобов'язання з рентної плати та застосування штрафних санкцій.

Також судом установлено, що спірним податковим повідомленням-рішенням застосовані до позивача штрафні санкції відповідно до п. 123.2 ст. 123 ПК України, який визначає, що діяння, передбачені пунктом 123.1 (крім діянь, передбачених пунктом 123.2-1) цієї статті, вчинені умисно, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

У податковому повідомленні-рішенні зазначено, що посадові особи позивача обізнані з правилами ведення бухгалтерського та податкового обліку та мали можливість дотримуватись правил та норм діючого законодавства, але не вжили заходів для їх дотримання.

За наведеного вище правового регулювання у взаємозв'язку з обставинами справи суд уважає, що в акті перевірки відсутні безпосередньо висновки щодо наявності умислу в діях платника податків, а також посилання на обставини, які вказують на наявність саме такої кваліфікуючої ознаки. Таким чином, відсутні підстави для юридичної кваліфікації діяння позивача як такого, за яке відповідальність передбачена пунктом 123.2 статті 123 ПК України, натомість, платник податків підлягав притягненню до відповідальності на підставі пункту 123.1 статті 123 ПК України.

Системний аналіз наведених норм у взаємозв'язку з обставинами справи, підтвердженими належними та допустимими доказами, дає підстави для висновку, що відповідачем у даному випадку не доведено умислу у діяннях позивача, тож застосування до нього фінансової відповідності за пунктом 123.2 статті 123 ПК України є необґрунтованим.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно положень статті 90 Кодексу адміністративному судом України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексом адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Ураховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд дійшов висновку спірне податкове повідомлення-рішення не відповідає критеріям правомірності рішень суб'єктів владних повноважень, викладеним у частині другій статті 2 КАС України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем у цій справі сплачено судовий збір в загальній сумі (після усунення недоліків) 30 280,00 грн, тому за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати по сплаті судового збору у загальній сумі 30 280,00 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Бехівський спеціалізований кар'єр» до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 08 квітня 2025 року №00068790702.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області (місцезнаходження: вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, Житомирська область, 10003, ЄДРПОУ: 44096781) на користь Приватного акціонерного товариства «Бехівський спеціалізований кар'єр» (вул. Незалежності, 1, с. Васьковичі, Коростенський р-н, Житомирська обл., 11522, ЄДРПОУ: 03443749) судовий збір у розмірі 30 280 (тридцять тисяч двісті вісімдесят гривень) 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 02 жовтня 2025 р.

Суддя Т.О. Шувалова