Рішення від 03.10.2025 по справі 240/14200/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/14200/25

категорія 106030200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Житомирській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Житомирській області, яка виразилась у не нарахуванні та невиплаті позивачу індексації за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року з урахуванням для обчислення індексації коефіцієнтів місяця підвищення тарифної ставки (окладів) вересень 2011 року;

- зобов'язати Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Житомирській області перерахувати та доплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 з урахуванням для обчислення індексації коефіцієнтів місяця підвищення тарифної ставки (окладу) вересень 2011 року;

- визнати протиправними лії Управління Державної служби спеціального зв'язку захисту інформації України в Житомирській області щодо не врахування вимог абзаців 4, 5,6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 при нарахуванні та виплаті позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 01.11.2020;

- зобов'язати Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Житомирській області здійснити перерахунок та доплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 01.11.2020 із врахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 poкy № 1078, обчисливши щомісячний розмір індексації як різницю між сумою індексації, обчисленої в березні 2018 року з застосуванням для обчислення індексації коефіцієнтів місяця підвищення тарифної ставки (окладу) вересень 2011 року, і розміром підвищення доходу в березні 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач проходив військову службу в Управлінні Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Житомирській області та на теперішній час виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення. Під час проходження військової служби відповідачем у період з 01.01.2016 по - 28.02.2018 не в повному обсязі нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення. Так, у вказаний період відповідачем при розрахунку індексації грошового забезпечення протиправно не застосовано базовий вересень 2011 року, оскільки останнє перед оспорюваним періодом підвищення посадових окладів працівників Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України відбулося з вересня 2011 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294. Крім цього, при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 01.11.2020, не були враховані абзаци 4, 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 poкy № 1078, обчисливши щомісячний розмір індексації як різницю між сумою індексації, обчисленої в березні 2018 року з застосуванням для обчислення індексації коефіцієнтів місяця підвищення тарифної ставки (окладу) вересень 2011 року, і розміром підвищення доходу в березні 2018 року

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву

Від відповідача 06.06.2025 надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивачем помилково зазначається про необхідність застосування приписів Постанови № 1294 для цілей визначення вересень 2011 року як базового місяця для проведення індексації, оскільки якщо працівнику підвищено посадовий оклад або тарифну ставку, місяць такого підвищення вважається базовим, в цьому місяці індексація або не нараховується взагалі або нараховується частково - залежно від розміру підвищення. Місяць підвищення доходу який було застосовано при нарахуванні позивачу індексації на період з 01.01.2016 по 28.02.2018 р.р. - визначено визначено роботодавцем, як листопад 2013 року, оскільки у цей час ОСОБА_1 було підвищено у посаді, внаслідок чого відбулося підвищення оплати праці. Фінансово-економічним сектором (далі - ФЕС) Управління здійснено перерахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року та встановлено, що за період з січня 2016 по лютий 2018 рр. позивачу виплачено 41 282, 21 грн. з значенням базового місяця, в якому відбулося підвищення посадового окладу листопад 2013 року. Окрім того, навіть якщо місяцем для обчислення індексації коефіцієнтів місяця підвищення тарифної ставки (окладу) на вимогу позивача встановити вересень 2011 року (що суперечить наведеним нормам законодавства України) то було б нараховано 41 183, 29 грн, що менше ніж сума виплаченої індексації ОСОБА_1 на 98, 92 грн. (41 282, 21 гpн - 41 183, 29 гpн = 98,92 гpн). Фінансово-економічним сектором (далі ФЕС) Управління Держспецзв'язку в Житомирській області в повному обсязі було враховано вимоги Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, а також вимоги абзаців 4-6 пункту 5 Порядку № 1078. Даний факт підтверджується тим, що розмір грошового забезпечення позивача за лютий 2018 року, без урахування індексації, становить 13 545, 00 грн. Грошове забезпечення позивача у березні 2018 року 16 193, 50 грн, без урахування індексації, становить 16 193, 50 грн. Враховуючи документальні докази, грошовий дохід позивача збільшився на суму 2 648,50 грн (16 193, 50 грн - 13545, 00 грн = 2648, 50 грн). У березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1 762, 00 грн, величина приросту індексу споживчих цін у березні 2018 становила 132, 50% (базовий місяць індексації - листопад 2013). У відповідності до абз. 5 п. 4 Порядку № 1078 сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індекса споживчих цін, поділеній на 100%, тобто розахунок відбувається чином: 1762, 00 грн. 132,50 % / 100 = 2334,65 грн. З врахуванням абз. 4 п. 5 Порядку № 1078 сума належної позивачу індексації в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а саме: 2 334, 65 грн - 2648,50 грн = - 313, 85 грн. (сума індексації становить 2 334, 65 грн., що менше розміру підвищення грошового доходу, який становить 2 648,50 грн). У відповідності до довідки щодо здійснення перерахування і виплати грошового забезпечення та індексації на користь ОСОБА_1 за період 2016-2018 р.р. встановлено, що у січні 2018 року розмір індексації склав 2 200, 74 грн, було виплачено 1988,80 грн (1988,80 грн - 2200,74 грн = 211,94 грн), але у лютому 2018 року розмір індексації склав 2 200,74 грн, було виплачено 2 680, 50 грн (тобто відбулося корегування розміру виплати індексації, а саме: 2 680, 50 грн - 2200,74грн = 479,76 грн). Окрім того, навіть якщо місяцем для обчислення індексації коефіцієнтів місяця підвищення тарифної ставки (окладу) на вимогу позивача встановити вересень 2011 року (що суперечить наведеним нормам законодавства України) то в березні 2018 року позивачу було б нараховано суму індексації в розмірі 2 339, 94 грн (1 762, 00 грн * 132, 8 % =2339, 94 грн) з врахуванням абз. 4 п. 5 Порядку №1078 сума належної позивачу індексації в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а саме: 2 339,94 грн - 2648, 50 грн = - 386, 56 грн (сума індексації становить 2339, 94 грн, що менше розміру підвищення грошового доходу, який становить 2 648, 50 грн). Це вказує на те, що сума індексації з урахуванням абз. 4-6 пункту 5 Порядку № 1078 не перевищила зміну грошового забезпечення. Зважаючи на вищевикладене, прошу відмовити у задоволенні позовної заяви (адміністративного позову) позивачу, оскільки виплата індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 відбувалася в повному обсязі та згідно наведених норм законодавства України.

У період з 30.06.2025 по 18.07.2025 та, з 06.08.2025 по 26.08.2025 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справ в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, суд встановив таке.

Судом встановлено, що позивач у спірний період проходив службу в Управлінні Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Житомирській області.

Представник позивача звернувся до відповідача із заявою, в якій просив нарахувати та виплатити позивачу індексації за вказаний період в повному розмірі.

Проте у відповідь листом від 20.05.2025 № 32-586/2025/ВН отримав відмову, а виплату індексації до цього часу відповідач не здійснив. Вважає відмову у виплаті позивачу індексації в повному розмірі протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ст.43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Цією ж статтею передбачено, що право особи на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 р. № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно ст.2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Статтею 4 Закону № 1282-XII (в редакції Закону № 911-VIII від 24.12.2015 р.) визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (в редакції Закону № 2505-IV від 25.03.2005).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до пункту 1 Порядку №1078 він визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Згідно пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

У пункті 4 Порядку № 1078 визначено, що у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Пунктом 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

З викладеного слідує, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.

Варто зауважити, що відповідно до пунктів 2, 5 Порядку № 1078 для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.

Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.

Згідно з пунктом 10-2 Порядку № 1078 для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби), для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу.

Аналіз наведених норм законодавства дає підстави суду дійти висновку, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

Відповідно до Закону України "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України" 15.11.2006 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 1588 "Про грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу та умови оплати праці працівників Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації" (далі - Постанова № 1588).

Дана постанова набрала чинності з 01.07.2007.

Пунктом 1 Постанови № 1588 установлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації складається з грошового утримання та додаткових видів грошового забезпечення і визначається залежно від посади, спеціального звання, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов служби.

До грошового утримання належать посадовий оклад та оклад за спеціальним званням, до додаткових видів грошового забезпечення - надбавки до грошового утримання і посадового окладу, доплати, одноразова та щомісячна винагорода, матеріальна і грошова допомога та премія.

Пунктом 2 Постанови № 1588 затверджено схеми посадових окладів та окладів за спеціальними званнями осіб рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації згідно з додатками 1-3.

Отже, посадовий оклад для осіб, які проходили службу в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, починаючи з 01.01.2007 був визначений Постановою № 1588.

07.11.2007 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294).

Дана постанова набрала чинності з 01.01.2008 р.

У відповідності до пункту 1 Постанови № 1294 вона визначала, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 2 Постанови № 1294 (в редакції станом на 01.01.2008) закріплено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державним департаментом з питань виконання покарань.

Вказаною Постановою затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів у розмірах згідно з додатками до неї, серед яких відсутні схеми посадових окладів рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Таким чином, станом на 01.01.2008 р. Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України була відсутня в переліку органів, які здійснюють виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, в порядку визначеному Постановою № 1294, та відповідно схеми посадових окладів працівників даної установи не були затверджені вказаною постановою.

31.08.2011 прийнято постанову Кабінетом Міністрів України №917, яка набрала чинності з 01.09.2011.

Вказаною постановою визнано такою, що втратила чинність Постанова № 1588 та дію Постанови № 1294 було поширено на військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

У зв'язку з цим Постанову № 1294 було доповнено, зокрема, додатками № 30-33, якими, в тому числі, визначалась Схема посадових окладів осіб середнього і старшого начальницького складу Адміністрації та регіональних органів Держспецзв'язку за основними типовими посадами.

Отже, розмір посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації в період з 01.01.2007 р. по 31.08.2011 визначався саме Постановою № 1588.

Розміри посадових окладів військовослужбовців в період з 01.09.2011 по 28.02.2018 були сталими (не підвищувалися) та визначалися постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 року № 917 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» (далі - Постанова № 917).

З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 №917, яка набрала чинності з 01.09.2011, дію постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було поширено на військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

З довідки відповідача від 20.05.2025 № 32-586/2025/ВН про розмір виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 слідує, що позивачу за вказаний період щомісяця нараховувалася та виплачувалася індексація грошового забезпечення з визначенням базового місяці листопад 2013 року у зв'язку з призначенням на вищу посаду з вищим посадовим окладом.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутності підстав для висновку щодо протиправної бездіяльності відповідача щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням на підставі Постанови №917 вересня 2011 як "базового" місяця.

Позивачем не спростовані доводи відповідача щодо зміни розміру його посадового окладу у зв'язку з призначенням на вищу посаду з вищим посадовим окладом саме у листопаді 2013 року.

Відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 у цій частині не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку та доплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 01.11.2020 із врахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, обчисливши щомісячний розмір індексації як різницю між сумою індексації, обчисленої в березні 2018 року з застосуванням для обчислення індексації коефіцієнтів місяця підвищення тарифної ставки (окладу) вересень 2011 року, і розміром підвищення доходу в березні 2018 року, судом встановлено.

У пункті 4 Порядку №1078 закріплено, що у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

За змістом абзацу першого пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Як вже зазначалося, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.

Вказана постанова набрала чинності з 01.03.2018.

Згідно із абз.2 п.5 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації (фіксованої суми індексації) до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано абзацами третім, четвертим, шостим пункту 5 Порядку №1078.

Абзацами третім, четвертим, шостим пункту 5 Порядку №1078 врегульовано, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Насамперед слід зауважити, що Порядок №1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, поточної та індексації-різниці.

Право на поточну індексацію виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 1 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку №1078).

Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку №1078).

Щодо фіксованої суми індексації, то Закон №1282-ХІІ і Порядок №1078 такого поняття не містять.

Цей термін фігурував у Додатку 4 до Порядку №1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року №526, де були наведені приклади обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.

Проте, постановою Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року цей Додаток був викладений у новій редакції і з 1 грудня 2015 року у цьому Додатку, як і в цілому Порядку №1078, поняття фіксованої суми індексації не згадується.

З 1 грудня 2015 року в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.

Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувалися з 1 грудня 2015 року до 1 квітня 2021 року, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не) нараховується, а саме:

сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3);

сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).

Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає суду підстави зробити висновок, що нарахування й виплата індексації-різниці має щомісячний фіксований характер, гарантується законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Враховуючи те, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації-різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, суд дійшов висновку, що повноваження відповідача щодо виплати цієї суми не є дискреційними.

З урахуванням того факту, що 1 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку №1078, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.

Системний і цільовий способи тлумачення абзаців 3, 4 Порядку №1078 дають підстави зробити висновок, що у березні 2018 року, як місяці підвищення доходу позивачу відповідачу належало вирішити питання, чи має останній право на отримання суми індексації-різниці.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не виплачувався позивачу цей вид індексації з березня 2018 року.

У цьому контексті суд зауважує, що з огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 позивач має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.

Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.

Буквальний спосіб тлумачення цих норм свідчить про те, що для їхнього застосування врахуванню підлягає: розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року; сума можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року; чи перевищує розмір підвищення доходу суму можливої індексації.

Розмір підвищення доходу в березні 2018 року визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.

В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку №1078).

Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078).

Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року, то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

Висновки суду у даній справі узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 23 березня 2023 року по справі №400/3826/21, від 06 квітня 2023 року по справі №420/11424/21 та від 09 травня 2023 року по справі №400/12702/21.

Зі змісту наданої відповідачем довідки вбачається, що грошове забезпечення позивача в лютому 2018, без урахування індексації, становить - 13545,00грн, а в березні 2018 року -16193,50 грн.

Отже, грошовий дохід позивача збільшився на суму 2648,5 грн.

Актуальний розмір прожиткового мінімум для працездатних осіб, відповідно до статті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2018 рік", становив 1762 гривні.

Відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) в березні 2018 року становив 101,1%, в квітні 2018 року становив 100,8%, в травні 2018 року 100,0%, в червні 100,0%, в липні 99,3%, в серпні 100,0%, в вересні 101,9%, в жовтні 101,7%. Таким чином, лише у жовтні 2018 року поріг індексації 103% було перевищено.

Отже, за офіційними даними Державної служби статистики України березні 2018 року поріг індексації не перевищував 103%.

Величина приросту індексу споживчих цін у березні 2018 складала 132,50 % (базовий місяць індексації - листопад 2013).

Як вже зазначалося, відповідно до абз.5 п.4 Порядку №1078 сума індексації за березень 2018 року розраховується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.03.2018 помножений на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100, а саме:

1762,00 грн. * 132,50 % / 100 = 2334,65 грн.

Відповідно до абз.4 п.5 Порядку №1078 сума належної позивачу індексації в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, у даному випадку: 2334,65 грн - 2648,5 грн = - 313,85 грн.

У відповідності до довідки щодо здійснення перерахування і виплати грошового забезпечення та індексації на користь ОСОБА_1 за період 2016-2018 р.р. встановлено, що у січні 2018 року розмір індексації склав 2 200, 74 грн, було виплачено 1 988, 80 грн (1 988, 80 грн - 2 200, 74 грн = 211,94 грн.), але у лютому 2018 року розмір індексації склав 2 200, 74 грн, було виплачено 2 680, 50 грн (тобто відбулося корегування розміру виплати індексації, а саме: 2 680, 50 грн, а саме: 2680,50 грн - 2200, 74 грн. = 479, 76 грн).

Зважаючи на вищевикладене починаючи з березня 2018 року сума індексації з урахуванням абз. 4-6 пункту 5 Порядку № 1078 не перевищила зміну грошового забезпечення позивача. У відповідності до чинної Постанови КМУ від 17 липня 2003 р. №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а саме пункту 4 абзацу 5 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Враховуючи встановлені фактичні обставини справи відповідачем правомірно нараховувалась сума індексаці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 01.11.2020 без врахування вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, а тому відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання вчинити дії.

В свою чергу, вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення застосуванням для обчислення індексації місяця підвищення тарифної ставки (окладу) вересень 2011 року і розміром підвищення доходів у березні 2018 задоволенню не підлягає.

Як зазначалось, Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.03.2018, збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено для них нові додаткові види грошового забезпечення.

Тобто, з дати підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займав позивач, на підставі Постанови №917, яка набрала чинності 01.09.2011, наступне підвищення розміру грошового забезпечення відбулось на підставі Постанови №704, яка набрала чинності 01.03.2018.

Отже, поточна індексація грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 підлягає обчисленню з урахуванням як базового місяця листопад 2013 року, а після 01.03.2018 - березня 2018 року, а тому відсутні підстави для такого перерахунку.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Житомирській області (вул. Фещенка-Чопівського, 7,м. Житомир, 10008, ЄДРПОУ: 34788709) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук

03.10.25