Рішення від 02.10.2025 по справі 200/4332/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 року Справа№200/4332/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Фермерського господарства «Аграрада»

до Головного управління ДПС у Донецькій області

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії

Фермерське господарство «Аграрада» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про:

- визнання протиправними та скасування рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 13.03.2025 року № 2406 та від 23.04.2025 року № 3593 про відповідність фермерського господарства «Аграрада» платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку;

- зобов'язання виключити з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, у порядку та у спосіб, передбаченими Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.219 року № 1165.

Заявлені вимоги обґрунтувано тим, що 13.03.2025 року через «Електронний кабінет платника податків» позивачем ФГ «Аграрада» отримано рішення № 2406 від 13.03.2025 року про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, відповідно до якого зазначено, що у зв'язку з виявленням обставин та/або отримання інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості за підставою пункт 8 Критеріїв ризиковості платника, затверджені постановою КМУ від 11.12.2019 року №1165.

Серед кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття вказаного рішення № 2406 від 13.03.2025 року відповідачем зазначено: 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.

Позивач через кабінет платника податків направив відповідачу повідомлення № 2 від 15.04.2025 року про подання пояснень, а саме: ФГ «Аграрада» - виробник сільськогосподарської продукції, має в суборенді земельні ділянки площею 659,69 гектара, власну та орендовану техніку (20-ОПП надано в ДПС), персонал для ведення господарської діяльності; згідно договору поставки № НПТ-300346 від 12.12.2024 року ФГ «Аграрада» придбано паливо-мастильні матеріали у ТОВ «Петроліум Трейд» для заправки техніки для культивації земельних ділянок, викорчовування багаторічних насаджень під урожай 2025 року; підприємство сплачує податки, відсутня податкова заборгованість, тощо.

Однак, 23.04.2025 року комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН з урахуванням отриманих від ФГ «Аграрада» інформації та копій відповідних документів від 15.04.2025 року № 2 прийнято рішення № 3593 від 23.04.2025 року про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості за кодом податкової інформації 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності. При цьому, зазначено інформацію, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: придбання в період з 01.10.2024 року по 13.03.2025 року продуктів нафтоперероблення (дизельне пальне) код згідно з УКТЗЕД 2710194300, підприємство, заподіяне в ризиковій операції ТОВ «Петроліум Трейд», код ЄДРПОУ 41322953.

Не погодившись із вищезазначеним рішенням, позивачем було подано скаргу, проте 07.05.2025 року відповідачем прийнято рішення № 3883 від 07.05.2025 року про відмову в скасуванні рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку користування в ЄРПН про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 3883 від 07.05.2025 року.

Наголошує, що наведені оскаржувані рішення відповідача порушують права позивача як платника податку на додану вартість.

Зазначає, що підприємство здійснює діяльність відповідно до законодавства та має всі умови для ведення господарської діяльності, тому вважає рішення відповідача протиправним та просить його скасувати.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Розпорядженням від 07 серпня 2025 року № 377 проведено повторний автоматичний розподіл справи. За результатами повторного автоматичного розподілу вказаної судової справи, справу передано на розгляд судді Голубовій Л.Б.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року адміністративну справу № 200/4332/25 прийнято до провадення судді Голубової Л.Б.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року залишено без задоволення клопотання представника інтересів Головного управління ДПС у Донецькій області та Державної податкової служби України про розгляд справи № 200/4332/25 за правилами загального позовного провадження.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідачем надано письмовий відзив від 30.06.2025 року. В обґрунтування незгоди із позовом зазначив, що відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165 (далі - Порядок № 1165), згідно з відомостями інформаційних баз даних ДПС України ФГ «Аграрада» включено до переліку ризикових платників ПДВ по п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, згідно рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 13.03.2025 № 2406 та від 23.04.2025 № 3593.

Зазначено: комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Підстава: п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, за кодами податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: 11 - накопичення залишкiв нереалiзованих товарiв за вiдсутностi (недостатностi) мiсць для їх зберiгання (власних, орендованих складських примiщень) вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi; придбання у ТОВ «Петроліум трейд» (41322953) код згідно з УКТЗЕД 2710194300 за період з 01.10.2024 по 13.03.2025 рік.

Критерій ризиковості платника податку на додану вартість, згідно з пунктом 8 додатку 1 до Порядку № 1165, визначено наступним чином: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.

На розгляд комісії ФГ «Аграрада» позивачем були надані повідомлення про подання пояснень та копій документів.

Згідно з відомостями інформаційних баз даних ДПС України комісією центрального рівня (комісією ДПС України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних) на скаргу щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, відповідно до статті 56 Податкового кодексу України, прийняте рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 07.05.2025 № 3883 на рішення від 23.04.2025 № 3593 скарга від 03.05.2025 реєстраційний номер 9122152803.

Згідно прийнятого рішення залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку без змін (причини відмови в полі «Підстави»: «накопичення залишкiв нереалiзованих товарiв за вiдсутностi (недостатностi) мiсць для їхнього зберiгання (власних, орендованих складських примiщень) вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi та/або за вiдсутностi придбання послуг зберiгання»).

Ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку».

З зазначених причин просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УСТАНОВИВ:

Фермерське господарство «Аграрада» зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, як юридична особа 03.10.2017 року з кодом 41629509, що підтверджується відомостями з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач здійснює господарську діяльність з видами діяльності: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; оптова торгівля зерном; післяурожайна діяльність; допоміжна діяльність у рослинництві; надання послуг з вантажного автомобільного транспорту, оренди сільськогосподарської та будівельної техніки.

Позивач значиться на податковому обліку відповідача та є платником податку на додану вартість з 01.02.2018 року.

13.03.2025 року через «Електронний кабінет платника податків» позивачем ФГ «Аграрада» отримано рішення № 2406 від 13.03.2025 року про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, відповідно до якого зазначено, що у зв'язку з виявленням обставин та/або отримання інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості за підставою пункт 8 Критеріїв ризиковості платника, затверджені постановою КМУ від 11.12.2019 №1165.

Серед кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття вказаного рішення № 2406 від 13.03.2025 року відповідачем зазначено: 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.

Позивач через кабінет платника податків направив відповідачу повідомлення № 2 від 15.04.2025 року про подання пояснень, а саме: ФГ «Аграрада» - виробник сільськогосподарської продукції, має в суборенді земельні ділянки площею 659,69 гектара, власну та орендовану техніку (20-ОПП надано в ДПС), персонал для ведення господарської діяльності; згідно договору поставки № НПТ-300346 від 12.12.2024 року ФГ «Аграрада» придбано паливо-мастильні матеріали у ТОВ «Петроліум Трейд» для заправки техніки для культивації земельних ділянок, викорчовування багаторічних насаджень під урожай 2025 року; підприємство сплачує податки, відсутня податкова заборгованість, тощо.

Так, позивачем на розгляд комісії було надано повідомлення від 15.04.2025 № 2 до рішення від 13.03.2025 № 2406 та підтверджуючі документи: рахунок-фактура від 15.01.2025 № НПТ-500167 на дизельне паливо, видаткова накладна від 13.01.2025 № НПТ-13014 на дизельне паливо, рахунок-фатура від 12.12.2024 № НПТ-407190 за дизельне паливо, рахунок-фактура від 21.02.2025 № НПТ-500602 на дизельне паливо, повідомлення про об'єкти оподаткування, або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою 20-ОПП від 08.11.2024, повідомлення про об'єкти оподаткування, або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою 20-ОПП від 08.02.2022, видаткова накладна від 04.02.2025 № НПТ-040217 на дизельне паливо, відомості з Державного реєстру речових прав станом на 16.03.2024, договір оренди землі від 20.12.2012, повідомлення про об'єкти оподаткування, або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою 20-ОПП від 14.12.2020, видаткова накладна від 16.12.2024 № НПТ-16123, повідомлення про об'єкти оподаткування, або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою 20-ОПП від 21.12.2020, повідомлення про об'єкти оподаткування, або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою 20-ОПП від 11.04.2025, рахунок-фактура від 07.01.2025 № НПТ-50091 на дизельне паливо, ліцензія на право зберігання пального від 26.08.2020 № 05370414202000812, рахунок-фактура від 03.02.2025 № НПТ-500385 на дизельне паливо, рахунок-фактура від 17.12.2024 № НПТ-407245 на дизельне паливо, видаткова накладна від 08.01.2025 № НПТ-080129 на дизельне паливо, договір оренди транспортних засобів та механізмів від 04.11.2024 № 1, пояснення щодо невідповідності платника податків критеріям ризиковості від 15.04.2025 № б/н, видаткова накладна від 08.01.2025 № НПТ-080125 на дизельне паливо, рахунок-фактура від 08.01.2025 № НПТ-500113 на дизельне паливо, рахунок-фактура від 22.02.2025 № НПТ-22022 на дизельне паливо, договір поставки нафтопродуктів від 12.12.2024 № НПТ-300346, акт прийому-передачі асфальтованої площі для зберігання техніки від 01.01.2024, видаткова накладна від 18.12.2024 № НПТ-181224 на дизельне паливо, видаткова накладна від 16.01.2025 № НПТ-160110 на дизельне паливо, акт прийома-передачі транспортних засобів та механізмів в оренду від 04.11.2024 № 1 згідно договіру оренди транспортних засобів та механізмів № 1, видаткова накладна від 03.02.2025 № НПТ-030210 на дизельне паливо, видаткова накладна від 17.12.2024 № НПТ-171218 на дизельне паливо, акт звірення взаєморозрахунків від 15.04.2025, повідомлення про об'єкти оподаткування, або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою 20-ОПП від 26.02.2024, договір складського зберігання від 10.07.2024 № 42МЖ, договір оренди від 01.01.2024 № 1, рахунок-фактура від 16.12.2024 № НПТ-407214 на дизельне паливо, рахунок-фактура від 03.02.2025 № НПТ-500369 на дизельне паливо, акт приймання-передачі на відповідальне зберігання майна від 05.12.2024, штатний розпис з 01.04.2024, повідомлення про об'єкти оподаткування, або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою 20-ОПП від 10.08.2020, рахунок-фактура від 10.01.2025 № НПТ-500121 на дизельне паливо, договір відповідального зберігання майна від 05.09.2024 № 050924-1.

Однак, 23.04.2025 року комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН з урахуванням отриманих від ФГ «Аграрада» інформації та копій відповідних документів від 15.04.2025 року № 2 прийнято рішення № 3593 від 23.04.2025 року про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості за кодом податкової інформації 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності. При цьому, зазначено інформацію, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: придбання в період з 01.10.2024 року по 13.03.2025 року продуктів нафтоперероблення (дизельне пальне) код згідно з УКТЗЕД 2710194300, підприємство, заподіяне в ризиковій операції ТОВ «Петроліум Трейд», код ЄДРПОУ 41322953.

Не погодившись із вищезазначеним рішенням, позивачем було 03.05.2025 року подано скаргу.

До скарги долучено письмові пояснення, в яких ФГ «Аграрада» було висловлено незгоду з рішенням комісії ГУ ДПС у Донецькій області № 2406 від 13.03.2025 року про відповідність платника податку критеріям ризиковості з наступних підстав: - товариство є платником ПДВ з 2017 року та здійснює діяльність відповідно до законодавства, податкової заборгованості немає; - товариство здійснює господарську діяльність відповідно до заявлених у ЄДР видів економічної діяльності - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; оптова торгівля зерном; післяурожайна діяльність; допоміжна діяльність у рослинництві; надання послуг з вантажного автомобільного транспорту, оренди сільськогосподарської та будівельної техніки; - товариство має необхідну інфраструктуру, сільськогосподарську техніку, транспортні засоби, ємності для зберігання палива, ліцензію на право зберігання пального (строком до 26.08.2025р.); - укладений 12.12.2024р. між ФГ «Аграрада» та ТОВ «Петроліум Трейд» договір № НПТ-300346 про поставку нафтопродуктів виконаний, наявні рахунки-фактури, видаткові накладні та товарно-транспортні накладні, які підтверджують фактичну передачу товару; поставлене дизельне паливо сплачено у повному обсязі, про що сторонами складено акт звіряння взаєморозрахунків на 14.04.2025р.; - для ведення господарської діяльності товариству необхідне безперебійне забезпечення сільськогосподарської техніки та транспорту паливно-мастильними матеріалами (в користуванні товариства перебувають земельні ділянки загальним розміром 640 гектари; в користуванні товариства перебувають: трактор John Deere 6195М, трактор колісний Беларус-82.1, бульдозер ДЗ-43, бульдозер Т-170, комбайн зернозбиральний МАSSEY FERGUSON MF40, екскаватор VolvoEC210LR, транспортний засіб ЗИЛ-ММЗ, легкові автомобілі; товариство орендує складське приміщення та майданчики для розміщення техніки; зібраний урожай транспортується, доставляється, розміщується на відповідальне зберігання; товариство має власні ємності (бочки на 10000 і 25000літрів) для зберігання палива, має ліцензію на право зберігання палива до 26.08.2025р.).

07.05.2025 року за результатами розгляду скарги ФГ «Аграрада» відповідачем прийнято рішення № 3883 від 07.05.2025 року про відмову в скасуванні рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку користування в ЄРПН про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 3883 від 07.05.2025 року.

Таким чином, скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку без змін.

Причинами відмови вказано: «накопичення залишкiв нереалiзованих товарiв за вiдсутностi (недостатностi) мiсць для їхнього зберiгання (власних, орендованих складських примiщень) вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi та/або за вiдсутностi придбання послуг зберiгання».

Перевіряючи правомірність рішень відповідача про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, суд виходить з такого.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема: визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до п.п. 20.1.45 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.

Пунктом 61.1 статті 61 ПК України визначено, що податковий контроль ? система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п.п. 62.1.2 п. 62.1 ст. 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Відповідно до п. 71.1 ст. 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

За нормами п. 74.1, п. 74.3 ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є державною власністю.

Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII внесені зміни та доповнення до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.

Так, положеннями п. 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» від 07.12.2017 № 2245-VIII, яким змінено редакцію пункту 201.16 статті 201 ПК України, Кабінету Міністрів України доручено до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11.12.2019 року № 1165, яка набрала чинності 01.02.2020 року, якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).

Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту а або б пункту 185.1 статті 185, підпункту а або б пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі ? Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.

Згідно з приписами п. 4 Порядку № 1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.

При цьому, не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:

актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту;

інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту.

У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що:

виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку;

відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.

Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. (п. 7 Порядку № 1165).

Таким чином, законодавцем встановлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Так, вирішенню Комісією питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника ПДВ має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, потім моніторинг платника податку, податкової накладної/ розрахунку коригування.

Крім того, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Отже, питання відповідності платника Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання платником податку для реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/ розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

На момент прийняття спірних рішень від 13.03.2025 року №2406 та від 23.04.2025 року №3593 Критерії ризиковості платника податку визначались додатком 1 до Порядку № 1165.

Так, згідно з пунктом 8 до таких відносено випадки, якщо у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.

Додатком № 4 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку містить обов'язкове для заповнення поле «податкова інформація (заповнюється у разі відповідності пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку)».

Зокрема, підставою для прийняття оскаржуваних рішень визначено таку податкову інформацію:

11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання.

Під час розгляду даної справи Головним управлінням ДПС в Донецькій області не надано належних й допустимих доказів, які б досліджувалися на засіданні комісії та могли слугувати підставою для прийняття оскаржуваного рішення про включення ФГ «Агрорада» до переліку платників податків, що відповідають критеріям ризиковості, у тому числі на підтвердження обставин, викладених у спірному рішенні, щодо відсутності чи недостатності у позивача власних або орендованих складських приміщень відповідно до поданої до контролюючого органу звітності.

Натомість, своїми поясненнями та доданими до них документами позивач підтвердив наявність як адміністративних, так і виробничо-складських приміщень та необхіного обладнання для ведення господарської діяльності.

Зокрема, ФГ «Аграрада» - виробник сільськогосподарської продукції, має в суборенді земельні ділянки площею 659,69 гектара, власну та орендовану техніку (20-ОПП надано в ДПС), персонал для ведення господарської діяльності згідно договору поставки № НПТ-300346 від 12.12.2024 року.

Так, ФГ «Аграрада» було придбано паливо-мастильні матеріали у ТОВ «Петроліум Трейд» для заправки техніки для культивації земельних ділянок, викорчовування багаторічних насаджень під урожай 2025 року.

Позивач здійснює господарську діяльність відповідно до заявлених у ЄДР видів економічної діяльності - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; оптова торгівля зерном; післяурожайна діяльність; допоміжна діяльність у рослинництві; надання послуг з вантажного автомобільного транспорту, оренди сільськогосподарської та будівельної техніки

ФГ «Аграрада» має необхідну інфраструктуру, сільськогосподарську техніку, транспортні засоби, ємності для зберігання палива, ліцензію на право зберігання пального (строком до 26.08.2025р.).

Позивачем надано, укладений 12.12.2024 року між ФГ «Аграрада» та ТОВ «Петроліум Трейд» договір № НПТ-300346 про поставку нафтопродуктів виконаний, наявні рахунки-фактури, видаткові накладні та товарно-транспортні накладні, які підтверджують фактичну передачу товарую

Крім того, поставлене дизельне паливо оплачено у повному обсязі, про що сторонами договору складено акт звіряння взаєморозрахунків станом на 14.04.2025 року.

Для ведення господарської діяльності позивачу необхідне безперебійне забезпечення сільськогосподарської техніки та транспорту паливно-мастильними матеріалами (в користуванні товариства перебувають земельні ділянки загальним розміром 640 гектари.

В користуванні позивача перебувають: трактор John Deere 6195М, трактор колісний Беларус-82.1, бульдозер ДЗ-43, бульдозер Т-170, комбайн зернозбиральний МАSSEY FERGUSON MF40, екскаватор VolvoEC210LR, транспортний засіб ЗИЛ-ММЗ, легкові автомобілі

ФГ «Аграрада» орендує складське приміщення та майданчики для розміщення техніки; зібраний урожай транспортується, доставляється, розміщується на відповідальне зберігання; товариство має власні ємності (бочки на 10000 і 25000 літрів) для зберігання палива та має ліцензію на право зберігання палива до 26.08.2025 року.

Твердження податкового органу про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку ґрунтуються виключно на припущеннях, які не підтверджені жодними перевірками, експертними висновками чи фактичними даними.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Обов'язковою умовою визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень є доведеність позивачем порушених його прав та інтересів рішенням суб'єкта владних повноважень.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Податкового кодексу України, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги фермерського господарства «Аграрада» (85301, Донецька область, м. Покровськ, вул. Лисенка Миколи, буд. 36-А, код ЄДРПОУ 41629509) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ ВП 44070187) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 13.03.2025 року № 2406 та від 23.04.2025 року № 3593 про відповідність фермерського господарства «Аграрада», платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Донецькій області виключити фермерське господарство «Аграрада» (ЄДРПОУ 41629509) з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, у порядку та у спосіб, передбаченими Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.219 року № 1165.

Стягнути з Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070187) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фермерського господарства «Аграрада» (ЄДРПОУ 41629509) судові витрати з судового збору у розмірі 6056 (шість тисяч п'ятдесят шість) гривень 00 копійок.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 02 жовтня 2025 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Л.Б. Голубова