532/2355/25
3/532/667/2025
01 жовтня 2025 р. м. Кобеляки
Суддя Кобеляцького районного суду Полтавської області Макарчук С.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Відідлення поліції № 2 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області про притягнення ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Кобеляки, Полтавської області, мешкає в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серія НОМЕР_2 , посвідчення водія серія НОМЕР_3 від 01.10.1993 Кобеляцьким МРЕВ, одруженого, працюючого в Кобеляцькому ліцеї № 2 на посаді охоронника, протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався, інші дані суду не відомі, до адміністративної відповідальності за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Встановив:
01 жовтня 2025 року до Кобеляцького районного суду Полтавської області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за протоколом про адміністративне правопорушення, серія ВАВ № 029989 від 09.09.2025, про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Відповідно до вказаного протоколу, 04.09.2025 близько 13 год. 00 хв. ОСОБА_1 перебуваючи на робочому місці в Кобеляцькому ліцеї № 2 в м. Кобеляки по вул. Шевченка 46/13, виражався нецензурною лайкою в сторону гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим принижував людську гідність та мораль, що явно виражають неповагу до суспільства, чим скоїв адміністративне правопорушення передбачене ст. 173 КУпАП.
Статтею 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У відповідності з положеннями ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при її розгляді зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом (абз. 3 ст. 7 КУпАП).
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, а судове рішення згідно закону повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
У відповідності з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 256 КУпАП та вимог «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України за № 1376 від 06.11.2015 та ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення поряд з іншим, повинно бути чітко зазначено прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Зі змісту протоколу та доданих матеріалів вбачається наявність свідків, однак відомості про останніх, визначені ст. 256 КУпАП, у протоколі не зазначені.
Зазначені вище недоліки при розгляді матеріалів справи про адміністративне правопорушення позбавляють суд можливості належно оцінити наявні матеріали для прийняття законного та обґрунтованого рішення про наявність чи відсутність вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, у зв'язку з чим матеріали підлягають поверненню для належного оформлення й усунення вищевказаних недоліків.
Керуючись статтями 245, 256, 278, 280, 283 КУпАП, суддя,
Постановив:
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП, - повернути до Відділення поліції № 2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя