Справа № 357/13810/25
3/357/5620/25
02.10.2025 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Примаченко В.О., за участю прокурора Білоцерківської окружної прокуратури Шлапацького О.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Біла Церква Київської області, громадянки України, не заміжньої, маючого на утриманні малолітню дитину 9-ти років, з вищою освітою, непрацюючої, депутата Білоцерківської районної ради Київської області, проживаючої та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , відсутні дані про притягнення до адміністративної відповідальності, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , депутат Білоцерківської районної ради Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII (далі - Закону № 1700-VII) та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII Закону № 1700-VII, несвоєчасно 12.06.2025, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік.
27.08.2025 щодо ОСОБА_1 старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором поліції Ототюком М.В. складено протокол № 3975 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в суді вину у вчиненні правопорушення повністю визнала та підтвердила вищевикладені обставини. Додала, що копію протоколу вона отримувала, суть правопорушення їй зрозуміла. З 08.12.2020 та по даний час є депутатом Білоцерківської районної ради Київської області. Кожного року вчасно подавала щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. ОСОБА_1 було відомо, що щорічну декларацію за 2024 рік необхідно було подати до 31.03.2025 включно, але подала її несвоєчасно 12.06.2025, оскільки зовсім забулась про необхідність її подачі. Причиною цьому став її хворобливий стан, який проявився в лютому 2025 року, та лікування в приватних медичних закладах. На стаціонарному лікуванні ОСОБА_1 не перебувала, підтвердження про лікування в приватних медичних закладах не бажає надавати до справи. Розуміє наслідки такого правопорушення, в скоєному розкаюється.
Прокурор Шлапацький О.В. підтримав обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 події та складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вважає за можливе застосувати адміністративне стягнення щодо ОСОБА_1 у виді штрафу в мінімальному розмірі в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Прокурор надав до справи висновок у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП щодо ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , доводи прокурора Шлапацького О.В. та дослідивши матеріали справи, суддя дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, встановлена матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме:
даними протоколу № 3975 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 27.08.2025 р.;
витягом з протоколу першої сесії Білоцерківської районної ради Київської області VIII скликання від 08.12.2020, згідно з яким за громадянкою ОСОБА_1 визнано повноваження депутата цієї ради;
письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 12.08.2025, які повністю узгоджуються з її поясненнями, наданими в суді;
скріншотом поданих документів ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру декларацій;
роздруківкою з Єдиного Державного реєстру декларацій, про послідовність дій користувача, відповідно до якої ОСОБА_1 подала декларацію 12.06.2025 р.;
науково-експертним висновком на запит Генеральної прокуратури України у справі про правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ст. 172-15 КУпАП «Порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків» щодо виявлення адміністративного правопорушення;
листом комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної ради України № 04-18/10-1584 від 11.09.2018;
Положеннями про Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Відповідно до витягу з протоколу першої сесії Білоцерківської районної ради Київської області VIII скликання від 08.12.2020 визнано повноваження депутата цієї ради за громадянкою ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону № 1700-VII, згідно з якою депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених Законом.
Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Білоцерківської районної ради Київської області, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини 1 та 2 ст. 45 Закону № 1700-VII, зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 45 Закону № 1700-VII визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація) за минулий рук за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону № 1700- VII НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону № 1700-VII.
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом НАЗК від 23.07.2021 № 449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.07.2021 за № 987/36609, щорічна декларація - декларація, яка подається у період з 00:00 год. 01 січня до 00:00 год. 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2024 рік упродовж часу з 00:00 год. 01.01.2025 по 23:59 год. 31.03.2025.
01.04.2025 в 00:00 год. ОСОБА_1 порушила порядок, передбачений ст. 45 Розділу VII «Фінансовий контроль» Закону № 1700-VII.
Як вбачається з матеріалів справи щорічну декларацію за 2024 рік ОСОБА_1 подала 12.06.2025 о 17 год. 05 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, на яку відповідно до п.п. «б» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону № 1700-VII поширюється дія цього Закону, несвоєчасно без поважних причин 12.06.2025 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2025.
Беручи до уваги зазначене та викладені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена, та ОСОБА_1 повинна бути піддана адміністративному стягненню.
Відповідно до положень ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , суддя визнає, відповідно до ст. 34 КУпАП, щире розкаяння винного.
Обставин, що обтяжують відповідальність, суддею не встановлено.
З урахуванням даних про особу винного, обставин, що пом'якшують та відсутність обставин, що обтяжують її відповідальність, обставин вчиненого нею адміністративного правопорушення, тієї обставини, що ОСОБА_1 вперше притягається до відповідальності за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, з метою виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, вважаю за необхідне накласти на неї передбачене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн., і яке на переконання суду буде достатнім для її виправлення та попередження скоєння нею інших адмінправопорушень.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 36, 40-1, 221, 276, 283, 284, 294 КУпАП, та відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять гривень 60 коп.).
Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.
СуддяВіктор ПРИМАЧЕНКО