Справа №: 343/1924/25
Провадження №: 3/343/646/25
03 жовтня 2025 року м.Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Лицур І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Калуського району Івано-Франківської області адміністративний матеріал, що надійшов від ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , з вищою освітою, працюючого т.в.о. заступника начальника відділу - начальником відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 , що має звання майора, одруженого, який має на утриманні неповнолітню дитину, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,
за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - т.в.о. заступника начальника відділу - начальником відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду.
Правопорушення вчинено при таких обставинах.
24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався, востаннє Указом Президента України від 14 липня 2025 року № 478/2025, затвердженим Законом України від 15.07.2025 року № 4524-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року на 90 діб, тобто він діє і на даний час.
Відповідно до Указу Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, було оголошено проведення в Україні загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 під час проведення перевірки 03.10.2025 року з дотримання вимог посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 року № 532 та Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 56, а також окремого доручення Міністра оборони України від 29.08.2025 року № 4351/уд/5, було встановлено, що в діях майора ОСОБА_1 встановлені ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, відповідно до невідкладного доручення Міністра оборони України від 29.08.2025 року № 4351/уд/5 визначено з 01.09.2025 забезпечити здійснення оповіщення громадян про призов на військову службу представниками ТЦК та СП виключно з використанням засобів відофіксації (нагрудних камер) та дотримання вимог законодавства щодо їх застосування.
Згідно з Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 06.08.2025 року № 129 майор ОСОБА_1 призначений відповідальним за облік, зберігання та видачу технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - та відеофіксації. На виконання доручення начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 27.08.2025 № 306/1/9707 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 03.10.2025 року проведено раптову перевірку в ІНФОРМАЦІЯ_5 з приводу використання засобів фотовідеофіксації (нагрудних відеокамер) під час здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів, в рамках якої виявлено наступні порушення: не здійснюється облік, зберігання та видача інформації, отриманої з портативних відео реєстраторів. З приводу виявленого порушення майор ОСОБА_1 в наданих письмових поясненнях повідомив, що в ІНФОРМАЦІЯ_5 не здійснюється централізоване вивантаження та збереження інформації, отриманої з портативних відео реєстраторів (нагрудних камер), оскільки відсутні технічні можливості здійснювати такі заходи (відсутнє відповідне обладнання), а також не всім групам оповіщення видаються технічні засоби фото та - відеофіксації. З наданих пояснень майора ОСОБА_1 також встановлено, що письмової заявки щодо отримання відповідного обладнання він не подавав. Відповідно до п. 1 Розділу І Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відео фіксації, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.08.2025 року № 532 (надалі за текстом - Інструкція), наказом керівника ТЦК та СП призначається відповідальна особа з числа посадових осіб ТЦК та СП (далі відповідальна особа), яка забезпечує: 1) зберігання, видачу та приймання портативних відеореєстраторів; 2) зберігання, видачу та приймання карт пам'яті; 3) неможливість зміни системної дати та часу; 4) облік, зберігання та видачу інформації, отриманої з портативних відеореєстраторів; 5) належне ведення відповідної документації. Відповідно до п. 1 Розділу IV Інструкції вивантаження відеозаписів з карт пам'яті портативних відеореєстраторів на сервер зберігання відеозаписів здійснюється шляхом приєднання карти пам'яті до спеціального обладнання в автоматичному режимі за допомогою спеціального програмного забезпечення або в інший спосіб, визначений виробником цього сервера. Сервер зберігання відеозаписів повинен розміщуватися в межах контрольованої зони та не мати з'єднань з будь-якими глобальними мережами. Відповідно до ст. 4 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, повсякденне життя і службова діяльність військовослужбовців регулюються Конституцією України, законами України, цим Статутом та іншими нормативно-правовими актами. Стаття 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України зобов'язує майора ОСОБА_1 виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями. У свою чергу, ст.ст. 1-3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначають, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України, що грунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку та досягається, окрім іншого, шляхом свідомого ставлення військовослужбовця до виконання військового обов'язку, вірності Військовій присязі, особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів. Статтею 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України кожного військовослужбовця зобов'язано додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів. Враховуючи наведене, в порушення наведених вимог законодавства та посадових обов'язків, майор ОСОБА_1 , знаючи та розуміючи зміст покладених на нього обов'язків військової служби, діючи всупереч зазначеним обов'язкам, визначеним у Статутах Збройних Сил України, допустив недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, а саме: не вжив жодних заходів з організації покладеного на нього обов'язку щодо обліку, зберігання та видачі інформації, отриманої з портативних відео реєстраторів. В наслідок порушення військової дисципліни та покладених обов'язків з боку майора ОСОБА_1 станом на 03.10.2025 року в ІНФОРМАЦІЯ_5 не організовано облік, зберігання та видачу інформації, отриманої з портативних відео реєстраторів та не вжито жодних дієвих заходів з відповідної організації. За викладених вище обставин майор ОСОБА_1 , нехтуючи вимогами керівних документів, що регламентували його діяльність, діючи в умовах особливого періоду, маючи реальну можливість для належного виконання службових обов'язків, недбало поставився до військової служби в частині невикористання нагрудних відеокамер, у зв'язку з чим такі дії призвели до неможливості здійснення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_7 належного та об'єктивного контролю за виконанням працівниками ІНФОРМАЦІЯ_5 своїх посадових обов'язків під час оповіщення та перевірки військово- облікових документів військовозобов'язаних та створило передумови для приховування інформації, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного правопорушення визнав повністю, у вчиненому розкаявся та пояснив, що на даний час вказані обов'язки наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 покладено на іншу особу і порушення усунуті.
Крім визнання вини самим ОСОБА_1 , його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, доведена дослідженими в судовому засіданні доказами:
- даними протоколу ЛВІ № 176 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП від 03.10.2025 року, в якому викладена суть вказаного адміністративного правопорушення, вчиненого т.в.о. заступника начальника відділу - начальником відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 ;
- наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 06.08.2025 року № 129, згідно з яким майор ОСОБА_2 призначений відповідальним за облік, зберігання та видачу технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - та відео фіксації;
- копією журналу обліку, видачі, повернення портативного відео реєстратора та карт пам'яті, копіювання цифрової інформації ІНФОРМАЦІЯ_3 , розпочатого 01 серпня 2025 року на 20 аркушах.
Аналізуючи здобуті в судовому засiданнi докази, суд дійшов висновку, що дії ОСОБА_1 правильно квалiфiковано за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, оскільки він, будучи військовою службовою особою - т.в.о. заступника начальника відділу - начальником відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду.
Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, є такими, що доповнюють один одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки, у відповідності до ст.ст. 251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також зібрані в порядку, встановленому законом та не викликають сумніву в суду.
Накладаючи стягнення на ОСОБА_1 , суд враховує характер i ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, його особу та пом'якшуючу відповідальність обставину щире каяття, оскільки обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , не встановлено.
З урахуванням викладеного, а також того, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення, яке б вiдповiдало вчиненому ним правопорушенню та його особi, в межах санкції ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адмiнiстративні правопорушення, за якою його визнано винним, обравши стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01.01.2025 року складає 605,60 грн.
На підставі викладеного, ст. 5 Закону України «Про судовий збір», керуючись ст.ст. 8, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень та 60 копійок) судового збору.
Штраф повинен бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 (десяти) днiв до Івано-Франківського апеляцiйного суду через Долинський районний суд.
Суддя: