Справа №295/13347/25
1-кс/295/5024/25
02.10.2025 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду міста Житомира ОСОБА_1 ,
за участі: секретаря - ОСОБА_2 ,
прокурорів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
підозрюваної - ОСОБА_5 , захисника - ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_4 про відсторонення від посади відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Залісся Народицького району Житомирської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , одруженої, раніше несудимої,
підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 3 ст. 362 КК України, в кримінальному провадженні № 4202506000000004 від 17.01.2025, -
Слідчий звернувся до суду з вказаним клопотанням, посилаючись на те, що другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Житомирі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025060000000004 від 17.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 3 ст. 362 КК України. Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється прокурорами Житомирської обласної прокуратури.
За змістом клопотання, досудовим розслідуванням установлено, що згідно наказу Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області №262-о від 05.08.2022 ОСОБА_5 переведена на посаду головного державного інспектора Коростенського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС в Житомирській області, з підтвердженням 8 рангу державного службовця. Відповідно до посадової інструкції державного службовця - головного державного інспектора Коростенського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС в Житомирській області (далі - Посадова інструкція) ОСОБА_5 , затвердженої 05.08.2022 в.о. начальника ГУ ДПС у Житомирській області, з якою ОСОБА_5 ознайомилась 08.08.2022, мета займаної нею посади - виконання доведених завдань із забезпечення надходжень до бюджету, контроль за своєчасністю сплати та достовірністю нарахованих сум податків, зборів, внесків, що адмініструються відділом. До основних посадових обов'язків, серед іншого, відноситься: забезпечення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, внесків громадянами та самозайнятими особами (зокрема ПДФО, єдиного податку, військового збору, майнових податків). При цьому, відповідно до Закону України «Про державну службу», будучи державним службовцем 8 рангу, ОСОБА_5 була зобов'язана, зокрема: дотримуватись Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів; сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов'язки; додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції; постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності та удосконалювати організацію службової діяльності.
Згідно з вимогами вказаного Закону державні службовці виконують також інші обов'язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах. Виходячи зі змісту посадових обов'язків та Закону України «Про державну службу» ОСОБА_5 є службовою особою в розумінні ст. 364 КК України. Згідно статті 266 Податкового кодексу України (далі - ПК України) вбачається, що платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками суб'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (пп. 266.1.1. п. 266.1 ст. 266 ПК України). Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та не житлової нерухомості, в тому числі його частка. (пп.266.2.1. п.266.2 ст. 266 ПК України). Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. (пп.266.3.1. п.266.3 ст.266 ПК України). Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (пп.266.5.1. п.266.5 ст. 266 ПК України).
Порядок обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості визначено підпунктом 266.7.1 п.266.7. ст. 266 ПК України. Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку. Органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов'язані щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем розташування такого об'єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (пп. 266.7.4. п. 266.7. ст. 266 ПКУ).
У разі подання платником податку контролюючому органу правовстановлюючих документів на нерухоме майно, відомості про яке відсутні у базі даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом відомостей від органів державної реєстрації прав на нерухоме майно про перехід права власності на об'єкт оподаткування.
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (пп. 266.3.2. п. 266.3. ст. 266 ПК України). Згідно вимог п. 1 Розділу IIІ Порядку надсилання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 28.12.2015 № 1204 (далі - Порядку №1204), структурний підрозділ контролюючого органу, який склав податкове повідомлення-рішення відповідно до Кодексу, роздруковує його у двох примірниках (податкове повідомлення-рішення за формою «Ф» - в одному примірнику) та після погодження з підрозділами правової роботи передає на підпис керівнику (виконувачу його обов'язків, його заступнику або уповноваженій особі) контролюючого органу. Після підписання податкове повідомлення-рішення (крім податкового повідомлення-рішення за формою «Ф») не пізніше наступного робочого дня надсилається (вручається) платнику податків. Податкове повідомлення-рішення за формою «Ф» надсилається (вручається) платнику податків у терміни, встановлені Кодексом для податків на майно фізичних осіб.
Відповідно до пп. 266.7.2. п. 266.7 ст. 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком). Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, зокрема, але не виключно, інформацію про адресу місцезнаходження об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, його площу, ставки та надані фізичним особам пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Підпунктом 266.10.3. п. 266.10. ст. 266 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього кодексу. Згідно абзацу а) пп. 266.10.1. пп. 266.10 ст. 266 ПК України податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Підпунктом 266.10.2. п.266.10. ст. 266 ПК України визначено, що у разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове/податкові повідомлення-рішення у строки, встановлені підпунктом 266.7.2 пункту 266.7 цієї статті, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання. Відповідно до пп. 266.7.3. п.266.7. ст.266 ПК України платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо: об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається, скасованим (відкликаним). Аналогічні положення визначені пунктом 3 підрозділу 13 Розділу IV Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5, де зазначено, що з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, податкові повідомлення-рішення можуть бути скасовані (відкликані) на підставі заяви платника податку, поданої до територіального органу ДПС за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо: об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку. У разі виявлення розбіжностей між даними територіальних органів ДПС та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, територіальний орган ДПС за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Відповідно до Положень про Коростенський відділ податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Житомирській області, затверджених 19.09.2022, 09.05.2023, 10.11.2023 та 12.01.2024 в.о. начальника ГУ ДПС (далі - Положення про Коростенській відділ) для виконання завдань, Коростенський відділ податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб виконує ряд функцій та процедур, зокрема використання інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС для отримання інформації, необхідної для виконання функціональних обов'язків структурними підрозділами ГУ (пп.2.2.32.20 (555.2.5.) п.2.2.32 «Інформаційно-аналітичне забезпечення» ч.2.2. «Для виконання основних завдань відділ здійснює такі функції та процедури» Розділу 2 «Основні завдання і функції відділу.
Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2012 №1197 «Про введення в експлуатацію інформаційної системи «Податковий блок», з 01.01.2013 введено в експлуатацію інформаційну систему «Податковий блок» (далі - ІС «Податковий блок») в органах державної податкової служби усіх рівнів. ІС «Податковий блок» призначена для виконання завдань, покладених на органи ДПС: інформування платників податків про їх податкові зобов'язання та надання роз'яснень податкового законодавства; податковий облік та реєстрація платників податків; прийом та обробка документів податкової звітності та облік платежів; перевірка податкової звітності на відповідність вимогам та нормам, встановленим законодавчими та нормативними актами України; застосування заходів із погашення податкового боргу у випадках порушення податкової дисципліни з боку платників податків; тощо.
Порядком доступу до інформації в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах Державної податкової служби затвердженого наказом Державної податкової служби України 15.05.2020 №216 «Про затвердження Порядку доступу до інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах Державної податкової служби України» (зі змінами) (далі - Порядок № 216) визначено об?єкти дії порядку, а саме згідно п. 3.1. Порядку № 216 об?єктом дії Порядку є відкрита та конфіденційна інформація, вимога щодо захисту якої встановлена законом. При цьому відповідно п. 3.2. Порядку № 216 дії Порядку підлягає: відкрита інформація, яка належить до державних інформаційних ресурсів, а також відкрита інформація про діяльність суб?єктів владних повноважень, яка оприлюднюється в інтернеті або передається електронними комунікаційними мережами; конфіденційна інформація, яка перебуває у володінні ДПС та її територіальних органів.
Пунктом 4 Порядку № 216 визначено, що володільцем інформації є Державна податкова служба України або територіальний орган ДПС для інформації відповідного рівня. Відповідно до п. 1.1. Розділу 1 Порядку № 216 Порядок доступу до інформації в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах Державної податкової служби України визначає взаємодію між суб?єктами відносин, пов?язаних з реалізацією повноважень обробки і розпорядження інформацією в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах Державної податкової служби України (далі - система), умови отримання користувачами можливості обробляти інформацію в системі та правила обробки цієї інформації, а також порядок здійснення контролю за дотриманням вимог Порядку користувачами.
Відповідно до службових листів від 30.08.2022 №3890/06-30-24-1, від 12.07.2023 №7790/06-30-24-11, від 19.01.2024 №539/06-30-24-11, головний держаний інспектор ОСОБА_5 мала право доступу до інформації в ІС «Податковий блок». Головний державний ревізор інспектор Коростенського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС в Житомирській області ОСОБА_5 впродовж 2023-2024 років у порушення перелічених вимог податкового законодавства та внутрішніх інструкцій, всупереч інтересам служби, систематично, без наявності визначених Податковим кодексом України підстав та документів, неодноразово здійснила безпідставне видалення з ІС «Податковий блок» фактично на користь третіх осіб податкових повідомлень рішень з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки (далі - ППР), фактично знищивши інформацію, що містилась в ППР та детальному розрахунку до останнього щодо обчисленої суми податку на нерухоме майно, інформацію про адресу місцезнаходження об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, його площу, ставки та надані фізичним особам пільги зі сплати вищевказаного податку.
Так, головний державний ревізор інспектор ОСОБА_5 02.10.2023 у службовому приміщенні Коростенського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС в Житомирській області, що за адресою: Житомирська область Коростенський район, м. Овруч, вул. Тараса Шевченка, 31-а, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, діючи умисно, використовуючи службове робоче місце, яке має доступ до локальної (закритої) мережі ДФС України, увійшла під власним логіном та паролем до ІС «Податковий блок» та умисно здійснила несанкціоновані дії з інформацією, яка в ній оброблюється, а саме за відсутності передбачених законодавством підстав видалила ППР від 05.06.2023 № 0172894-2411-0616-UA18040070000059677 на суму 20200,1 грн. (податковий період 2022 рік) по об'єкту нерухомого майна ОСОБА_7 (рнокпп НОМЕР_1 ) з відповідною інформацією.
Окрім того, головний державний ревізор інспектор ОСОБА_5 упродовж 2024 року, перебуваючи у службовому приміщенні Коростенського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС в Житомирській області, що за адресою: Житомирська область Коростенський район, м. Овруч, вул. Тараса Шевченка, 31-а, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, діючи умисно, використовуючи службове робоче місце, яке має доступ до локальної (закритої) мережі ДФС України, увійшла під власним логіном та паролем до ІС «Податковий блок» та умисно, повторно, здійснила несанкціоновані дії з інформацією, яка в ній оброблюється, а саме за відсутності передбачених законодавством підстав: 21.02.2024 видалила з ІС «Податковий блок» ППР від 16.02.2024 № 0021671-2411-0611-UA18040610000049084 на суму 1027,49 грн. (податковий період 2023 рік) по об'єкту нерухомого майна ОСОБА_8 (рнокпп НОМЕР_2 ); 25.03.2024 видалила з ІС «Податковий блок» ППР від 05.06.2023 № 0169606-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 3211,65 грн. (податковий період 2022 рік) по об'єкту нерухомого майна ОСОБА_9 (рнокпп НОМЕР_3 ); 25.03.2024 видалила з ІС «Податковий блок» ППР від 05.06.2023 № 0173025-2411-0616-UA51120130000064324 на суму 41109,3 грн. (податковий період 2022 рік), ППР від 05.06.2023 № 0173024-2411-0616-UA51120130000064324 на суму 10535,2 грн. (податковий період 2022 рік) по об'єктах нерухомого майна ОСОБА_10 (рнокпп НОМЕР_4 ); 25.04.2024 видалила з ІС «Податковий блок» ППР від 18.04.2024 № 0267093-2411-0616-UA80000000000126643 на суму 719,03 грн. (податковий період 2023 рік) по об'єкту нерухомого майна ОСОБА_11 (рнокпп НОМЕР_5 ); 10.05.2024 видалила з ІС «Податковий блок» ППР від 05.06.2023 № 0169439-2411-0626-UA18060170000069581 на суму 10497,2 грн. (податковий період 2022 рік), ППР від 05.06.2023 № 0169437-2411-0626-UA18060170000069581 на суму 1614,6 грн. (податковий період 2022 рік), ППР від 05.06.2023 № 0169438-2411-0626-UA18060170000069581 на суму 5181,15 грн. (податковий період 2022 рік) по об'єктах нерухомого майна ОСОБА_12 (рнокпп НОМЕР_6 ); 10.05.2024 видалила з ІС «Податковий блок» ППР від 05.06.2023 № 0171835-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 6255,6 грн. (податковий період 2022 рік), ППР від 05.06.2023 № 0171836-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 1164,15 грн. (податковий період 2022 рік), ППР від 05.06.2023 № 0171837-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 1888,58 грн. (податковий період 2022 рік), ППР від 05.06.2023 № 0171830-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 4671,23 грн. (податковий період 2022 рік), ППР від 05.06.2023 № 0171831-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 21501,7 грн. (податковий період 2022 рік), ППР від 05.06.2023 № 0171832-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 3728,4 грн. (податковий період 2022 рік), ППР від 05.06.2023 № 0171833-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 24635,3 грн. (податковий період 2022 рік), ППР від 05.06.2023 № 0171834-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 5602,35 грн. (податковий період 2022 рік), ППР від 05.06.2023 № 0171838-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 151,13 грн. (податковий період 2022 рік), ППР від 05.06.2023 № 0171829-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 11275,9 грн. (податковий період 2022 рік), ППР від 05.06.2023 № 0171839-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 7458,75 грн. (податковий період 2022 рік) по об'єктах нерухомого майна ОСОБА_13 (рнокпп НОМЕР_7 ); 10.05.2024 видалила з ІС «Податковий блок» ППР від 05.06.2023 № 0171868-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 2949,49 грн. (податковий період 2022 рік) по об'єкту нерухомого майна ОСОБА_14 (рнокпп НОМЕР_8 ); 10.05.2024 видалила з ІС «Податковий блок» ППР від 05.06.2023 № 0174570-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 2065,54 грн. (податковий період 2022 рік) по об'єкту нерухомого майна ОСОБА_15 (рнокпп НОМЕР_9 ); 10.05.2024 видалила з ІС «Податковий блок» ППР від 02.06.2023 № 0151822-2411-0616-UA18060170000069581 на суму 8441,55 грн. (податковий період 2022 рік) по об'єкту нерухомого майна ОСОБА_16 (рнокпп НОМЕР_10 ); 07.06.2024 видалила з ІС «Податковий блок» ППР від 01.11.2023 № 0450073-2410-0630-UA18060150000038188 на суму 80535 грн. (податковий період 2022 рік) по об'єкту нерухомого майна ОСОБА_17 (рнокпп НОМЕР_11 ).
Як зазначено в клопотанні, на підставі зібраних доказів ОСОБА_5 , працюючій на посаді головного державного інспектора Коростенського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС в Житомирській області, 19.09.2025 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 3 ст. 362 КК України, - тобто у несанкціонованому знищенні інформації, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї, вчиненому повторно. Сторона обвинувачення вважає, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді головного державного інспектора Коростенського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС в Житомирській області, з метою уникнення відповідальності має можливість спотворити або знищити до цього часу неотримані органом досудового розслідування документи та речі, які підтверджують обставини, що встановлені під час досудового розслідування та обґрунтовують підозру у вчиненні нею кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1,3 ст. 362 КК України, а також штучного створення нових документів або файлів, які в подальшому заважатимуть встановленню істини у кримінальному провадженні. Окрім того, користуючись професійними та особистими зв'язками, може використати їх з протиправною метою, а саме незаконними засобами впливати на свідків, коло яких ще встановлюється, частина з яких є її колегами, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню, зокрема може негативно впливати на хід досудового розслідування, встановлення істини у справі, узгоджувати свої показання з показанням інших осіб, надавати цим особам поради з врахуванням відомих їй обставин справи, схиляти їх до дачі завідомо неправдивих показань в ході досудового розслідування, з метою створення собі алібі щодо її непричетності до вчинення інкримінованих правопорушень, створювати штучні докази своєї невинуватості, тим самим перешкоджаючи кримінальному провадженню.
Тому прокурор просить відсторонити ОСОБА_5 від займаної посади - головного державного інспектора Коростенського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС в Житомирській області строком на два місяці в межах строків досудового розслідування.
Прокурори у судовому засіданні клопотання підтримали із викладених у ньому підстав.
Підозрювана та захисник у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання з посиланням на необгрунтованість підозри та відсутність відповідних ризиків, які б зумовлювали застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади.
Заслухавши учасників розгляду клопотання, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Частиною 2 ст. 157 КПК України визначено, що при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
ОСОБА_5 , яка працює на посаді головного державного інспектора Коростенського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС в Житомирській області, 19.09.2025 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 3 ст. 362 КК України, тобто в несанкціонованому знищенні інформації, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї, вчиненому повторно. Санкцією ч. 3 ст. 362 КК України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Копіями матеріалів кримінального провадження, а саме: актом перевірки ГУ ДПС у Житомирській області від 10.01.2025 №9/06-30-14-09 правомірності прийняття рішень головним державним інспектором Коростенського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС в Житомирській області ОСОБА_5 стосовно видалення податкових повідомлень рішень з податку на нерухому майно відмінне від земельної ділянки та інших питань щодо порушення законодавства України; протоколами допитів в якості свідків працівників ГУ ДПС у Житомирській області ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , підтверджується причетність ОСОБА_5 до вчинення зазначених кримінальних правопорушень.
Поряд із тим, матеріали клопотання не містять доказів того, що ОСОБА_5 як із моменту набуття статусу підозрюваної, так і в цілому за час здійснення досудового розслідування, здійснювала будь-які дії, направленні на перешкоджання встановленню істини у кримінальному провадженні.
Доказів того, що саме подальше перебування ОСОБА_5 на займаній посаді надасть їй можливість незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, прокурором не надано. При цьому прокурорами не наведені конкретні факти, які б вказували на те, що перебування підозрюваної на посаді надасть їй можливість знищити документи, які мають істотне значення для досудового розслідування, та спотворити інформацію, яка міститься в інформаційній системі «Податковий блок» і також має істотне значення для досудового розслідування.
Водночас необхідно відмітити, що інформація стосовно несанкціонованих дій підозрюваної в ІС «Податковий блок», а саме видалення податкових повідомлень-рішень, була зафіксована шляхом її отримання із зазначеної інформаційної системи як під час перевірки, проведеної відповідно до акту від 10.01.2025 ГУ ДПС у Житомирській області, так і під час досудового розслідування. Клопотання не обґрунтоване тим, що наразі ще не всі необхідні докази з ІС «Податковий блок» були вилучені, а відтак не доведено та не обґрунтовано ризику того, що підозрювана може спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Таким чином, вся інформація щодо несанкціонованого втручання підозрюваної в ІС «Податковий блок», яка має значення для кримінального провадження, стороною обвинувачення із даної інформаційної системи є вилученою.
Законодавцем не передбачено безумовного задоволення слідчим суддею, судом клопотання прокурора, слідчого про відсторонення від посади особи, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності.
ОСОБА_5 за місцем роботи неодноразово нагороджувалася подяками та грамотою, до кримінальної відповідальності не притягувалася, має на утриманні малолітнього сина ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вона та її дитина мають статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи (підозрювана має 3 категорію) згідно виданих їм посвідчень.
Таким чином, прокурором не доведено, що відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_5 необхідно для припинення або запобігання її протиправній поведінці, а також не доказано існування ризиків того, що, перебуваючи на займаній посаді, вона може негативно впливати на хід досудового розслідування, знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а отже під час розгляду клопотання не було встановлено достатніх підстав для застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення підозрюваної від посади.
На переконання слідчого судді, оскільки стороною обвинувачення не надано достатніх відомостей, які б могли свідчити про існування вказаних в клопотанні ризиків, а також не доведено, що без відсторонення підозрюваної від займаної посади неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування, і що такі потреби досудового розслідування виправдовують обмеження гарантованого статтею 43 Конституції України права на працю підозрюваної, підстави для задоволення клопотання відсутні.
Керуючись ст. ст. 154, 157 КПК України, -
У задоволенні клопотання прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_4 про відсторонення від посади відносно ОСОБА_5 відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Оголошення повного тексту ухвали - о 17-05 год. 02.10.2025.
Слідчий суддя ОСОБА_1