Справа № 204/10060/25
Провадження № 3/204/2408/25
02 жовтня 2025 року суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра Безрук Т.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно:
ОСОБА_1 , громадянина України, директора ТОВ «ТОРГ СТАНДАРТ», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 41 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи директором ТОВ «ТОРГ СТАНДАРТ» допустив порушення вимог ч. 1 ст. 10, ч. 1 ст. 7 Закону України № 2136, ч.ч.1,3 ст. 115, ст.ст.97,100,116, 117 КЗпП, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», а саме: відповідно до пояснень директора ОСОБА_1 на підприємстві атестація робочих місць була проведена у 2021 році. За результатами атестації робочих місць було встановлено шкідливі умови праці за посадами: електрозварювальник на автоматичних і напівавтоматичних машинах; маляр; слюсар із складання металевих конструкцій; інженер - конструктор; підсобний робітник; майстер виробничої дільниці; інженер з обслуговування та ремонту обладнання; головний бухгалтер.
Керівництвом повідомлено, що надати документи щодо проведеної атестації робочих місць немає можливості.
Положення про оплату праці ТОВ «ТОРГ СТАНДАРТ» не містить жодних норм щодо встановлення доплат (надбавок) працівникам за роботу у шкідливих і небезпечних умовах праці. Жодних наказів щодо встановлення доплат за роботу у шкідливих умовах праці керівництвом товариства не надано, що свідчить про недостовірний облік виконуваної працівниками роботи та недостовірний бухгалтерський облік витрат на оплату праці.
Розмір доплат за шкідливі умови праці обраховують у відсотках до тарифної ставки
(окладу): на роботах із важкими та шкідливими умовами праці - 4, 8, 12%; на роботах із особливо важкими та особливо шкідливими умовами праці - 16, 20, 24%.
Відповідно письмового пояснення директора ТОВ «ТОРГ СТАНДАРТ» ОСОБА_1 на підприємстві атестація робочих місць була проведена у 2021 році. За результатами атестації робочих місць було встановлено шкідливі умови праці за посадами: електрозварник на автоматичних і напівавтоматичних машинах; маляр; слюсар із складання металевих конструкцій; інженер-констурктор; підсобний робітник; майстер виробничої дільниці; інженер з обслуговування та ремонту обладнання; головний бухгалтер.
Керівництвом повідомлено, що надати документи щодо проведеної атестації робочих місць не має можливості. Проведення наступної атестації було розпочато з вересня 2024 року. Наявність шкідливих умов також підтверджено, наданими протоколами проведення досліджень робочої зони працівників за вищезазначеними посадами, проведеними Випробувальною лабораторією Державної установи «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» від 11.09.2024 р.
Положення про оплату праці ТОВ «ТОРГ СТАНДАРТ» не містить жодних норм щодо встановлення доплат (надбавок) працівникам за роботу у шкідливих та небезпечних умовах праці. Жодних наказів щодо встановлення доплат за роботу у шкідливих умовах праці керівництвом товариства не надано.
Відповідно до наданих штатних розписів, затвердженим керівником підприємства на ТОВ «ТОРГ СТАНДАРТ» встановлено надбавку електрозварнику на автоматичних машинах та маляру у розмірі 12%, головному бухгалтеру у розмірі 10 %. Тоді як: інженеру-конструктору ОСОБА_2 , підсобному робітнику ОСОБА_3 , майстрам виробничої дільниці ОСОБА_4 , слюсарям із складання металевих конструкцій ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ; інженеру з обслуговування та ремонту обладнання ОСОБА_11 , відповідно дол. штатних розписів підприємства, розрахункових відомостей за період грудня 2024 року по липень 2025 року надбавка за роботу в шкідливих умовах праці не нараховувалась та не виплачувалась.
Згідно наданих розрахункових відомостей за грудень 2024 року укладальнику-пакувальнику ОСОБА_12 не було нараховано та виплачено заробітну плату за першу половину грудня 2024 року, чим порушень ч. 3 ст. 115 КЗпП. Також відповідно до відомостей розподілу виплат заробітна плата 20 працівникам підприємства за 1 половину грудня 2024 була виплачена 23.12.2024, заробітна плата за першу половину червня 2025 була виплачена 23.06.2025, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 115 КЗпП.
Також під час перевірки встановлено випадки не проведення остаточного розрахунку в день звільнення, а саме: ОСОБА_13 звільнений 22.07.2025, остаточний розрахунок проведено 24.07.2025; ОСОБА_14 звільнений 31.07.2025, остаточний розрахунок проведено частково, залишок суми остаточного розрахунку на час проведення перевірки не виплачено.
Під час перевірки встановлено, що керівництвом не виплачується звільненим працівникам середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, а саме: ОСОБА_13 звільнений з почади 22.07.2025, остаточний розрахунок проведено 24.07.2025, середній заробіток за час затримки не виплачено.
ОСОБА_1 до судового засідання не з'явився, про його час, дату та місце був повідомлений своєчасно та належним чином, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності. На підставі ч. 1 ст. 268 КУпАП, суд розглядає адміністративні матеріали за відсутністю особи, стосовно якої складено адміністративний протокол.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, перевіривши фактичні обставини справи, уважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні, що передбачено ч. 1 ст. 41 КУпАП, доведена та повністю підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: обставинами, що викладені в протоколі про адміністративне правопорушення № ПС/ДН/27845/026397/П/ПТ від 22.08.2025 року; Актом Південно-Східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці від 22.08.2025 ТОВ «ТОРГ СТАНДАРТ»; письмовими поясненнями ОСОБА_3 , які містяться в матеріалах справи; Наказом № 30122024 - ЗД від 30.12.2024 про затвердження штатного розпису; штатним розкладом ТОВ «ТОРГ СТАНДАРТ», затвердженим директором ОСОБА_1 ; відомістю розподілу витрат від 24.07.2025; копією наказу про припинення трудового договору № 32-к від 22.07.2025; копією розрахункової відомості ТОВ «ТОРГ СТАНДАРТ» за період з 01.07.2025 по 31.07.2025; відомістю розподілу витрат від 31.07.20254; копією наказу про припинення трудового договору № 34-к від 31.07.2025.
Зазначені докази є належними, допустимими, чіткими та достатніми, узгоджуються між собою та доповнюють один одного, що відповідає стандарту доказування «поза розумним сумнівом».
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя вважає, що дії ОСОБА_3 вірно кваліфіковано за ч. 1 ст. 41 КУпАП, а саме у порушенні встановлених законодавством термінів виплати заробітної плати, порушенні терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення.
При накладенні стягнення, керуючись ст. 33 КУпАП, уважаю, що обставини правопорушення і його наслідки вказують на те, що стягнення на правопорушника повинно бути накладене у виді штрафу на користь держави, яке відповідно до ст. 23 КУпАП, буде достатньою мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника, в дусі додержання Законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33-36, 40-1, 283-285 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає суму 510 (п'ятсот десять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Роз'яснити правопорушнику, що накладений за вчинення адміністративного правопорушення штраф вноситься в установу банку України.
У разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова буде надіслана для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Чечелівський районний суд міста Дніпра протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Суддя Т.В. Безрук