Справа № 202/8696/25
Провадження № 3/202/4374/2025
22 вересня 2025 року м.Дніпро
Суддя Індустріального районного суду міста Дніпра Кухтін Г.О., за участю секретаря судового засідання Калантаєнка Д.В., прокурора Лівобережної окружної прокуратури м. Дніпра Погодіна В.С., особи у відношенні якої складено протокол - ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні,
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, директора КП «Декоративні культури» Дніпропетровської обласної ради, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №854 від 28.08.2025 року, ОСОБА_2 будучи директором КП «Декоративні культури» Дніпропетровської обласної ради в порушення вимог ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме 25.04.2025 року о 12 год. 17 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_2 у судовому засіданні вважав за можливе закрити провадження у справі у зв'язку із відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП з огляду на те, що у нього не було умислу спрямованого на несвоєчасне подання декларації, яку він фактично подав через незначний проміжок часу, а саме 25.04.2025 року, на що значною мірою вплинуло те, що наша держава перебуває довготривалий строк у стані війни, та постійно під обстрілами ворога, що значною мірою впливає на можливість відслідкувати вчасно про необхідність виконання зобов'язань перед державою, та є поважними причинами несвоєчасного подання декларації.
Прокурор у судовому засідання протокол про адміністративне правопорушення, складений у відношенні ОСОБА_2 підтримав і просив притягнути його до відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Положеннями ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
ЗУ «Про затвердження Указу Президента України» Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року, ЗУ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03 березня 2022 року, було призупинено кампанію декларування в України.
12.10.2023 року набрав чинності ЗУ №3384-9 «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів декларування.
Відповідно до Рішення Дніпропетровської обласної ради за Контрактом №155-6 від 06.06.2022 року - ОСОБА_2 призначено на посаду директора КП «Декоративні культури» Дніпропетровської обласної ради, таким чином, має подавати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у відповідності до вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 №223-943/0/4-17, суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Таким чином, відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає лише за умови коли особа усвідомлювала протиправних характер своїх дій і мала прямий умисел, спрямований на ухилення від подання чи несвоєчасне подання декларації керуючись при цьому особистим інтересом, чи інтересами третіх осіб, або мла непрямий умисел свідомо допускаючи наслідки у вигляді неподання або несвоєчасного подання декларації.
Як встановлено судом під час судового засідання, ОСОБА_2 здійснено несвоєчасне подання щорічної декларації за 2024 рік поза межами встановленого положеннями ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» строку до 01 квітня кожного року, а фактично подано 25.04.2025 року без наявності будь якого умислу, як прямого так і непрямого. Судом приймається до уваги те, що такі дії ОСОБА_2 вчинено в період військового стану, який триває з 24.02.2022 року і до теперішнього часу та значною мірою впливає на моральний стан осіб, а також слугує причиною недотримання певних звичних та покладених на осіб обов'язків, зокрема і пов'язаних із своєчасним їх виконанням, судом також не залишається поза увагою те, що ОСОБА_2 подав декларацію 25.04.2025 року, що є незначним пропуском відведеного законодавцем граничного строку на її подання до 01 квітня. Крім того, матеріалами справи не встановлено, що у вказаний, незначний період часу ОСОБА_2 було вичинено будь - які правочини, які б могли вплинути на достовірність інформації чи необхідність відображення її в декларації або навпаки на її приховування, що у своїй сукупності підтверджує відсутність у ОСОБА_2 будь якого умислу, а фактично свідчить про допущення необережності за якої виключено можливість притягнення такої особи до відповідальності за інкриміноване адміністративне правопорушення.
З урахуванням наведеного, провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КупАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.: 23; 172-6; 247, 283-284; 288;КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Індустріальний районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення.
Суддя: Г.О. Кухтін