Постанова від 02.10.2025 по справі 163/2166/25

Справа № 163/2166/25

Провадження № 3/163/1235/25

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 року місто Любомль

Суддя Любомльського районного суду Волинської області Гайдук А.Л., розглянувши направлений відділенням поліції № 1 (м.Любомль) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області протокол серії ВАД № 432829 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , директора ТзОВ «Транспеле», РНОКПП - НОМЕР_1 ,

ВСТАНОВИЛА:

ПОГ СВГ ВП Ковельського РУП ГУНП у Волинській області Бур'ян А.Г. склав протокол про те, що ОСОБА_1 23 вересня 2025 року близько 17:00 по вул. Київська, 42, в селі Вишнів Ковельського району Волинської області, перебуваючи на посаді директора ТзОВ «Компанія Транспеле», здійснював зберігання пального в двох резервуарах загальним об'ємом 1518,7 літрів без наявності діючої ліцензії на провадження такого виду господарської діяльності, чим порушив встановлений порядок провадження господарської діяльності.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.164 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину повністю заперечив, просив про закриття провадження у справі за відсутністю в його діях складу передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП правопорушення. В обґрунтування такої своєї позиції вказав, що ліцензія на зберігання пального закінчилася 20.09.2025, тому завчасно, а саме 26.08.2025, подав заявку на отримання ліцензії на право зберігання пального та проплатив вартість ліцензії, однак 09.09.2025 року йому було відмовлено, у зв'язку з чим останній повторно 11.09.2025 року звернувся із заявою про отримання такої ліцензії, на що в телефонному режимі йому повідомили, що недоліків заяви не виявлено, але саму ліцензію видано лише 24.09.2025 року; на підтвердження цих обставин ОСОБА_1 подав письмові докази. Також пояснив, що залишки пального, що зберігалося на підприємстві в період відсутності ліцензії відібрати було технічно неможливо.

Доказами винуватості ОСОБА_1 до протоколу приєднано рапорт старшого інспектора - чергового чергової частини ВП №1 Ковельського РУП ГУНП у Волинській області; фототаблиці; письмові пояснення працівників ДПС України; розписку про зберігання пального; письмові пояснення та розписку ОСОБА_1 , витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; витяг з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігів пального; заяву щодо ліцензії на право зберігання пального; копія ліцензії; дозвіл №1713.20.32 на роботи у вибухопожежних зонах та перелік вибухопожежних об'єктів; наказ №28-ах про допуск до виконання робіт на паливозаправному пункті; копію довіреності; копію наказу на проведення фактичної перевірки; копію звернення про отримання документів; акт зняття залишків пального.

Дослідженням доказів встановлено таке.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження у справах про адміністративні - правопорушення є своєчасне, повне і об?єктивне з?ясування всіх обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст.9 КУпАП).

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов?язаний зокрема, з?ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з?ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи

Частиною 1 статті 164 КУпАП встановлена відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення, полягає, зокрема, у здійсненні господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону.

Відповідно до п.1 ст. 28 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» зберігання пального здійснюється суб'єктами господарювання за наявності ліцензії на право зберігання пального або на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.

Відповідно до копії ліцензії 03100414202000771 ТзОВ «Компанія Транспеле» з 22.07.2022 року по 20.09.2025 року мало ліцензію на право зберігання пального для потреб власного споживання чи промислової переробки.

У зв'язку із закінченням терміну дії вказаної ліцензії 22 серпня 2025 року директор ТзОВ «Компанія Транспеле» подав заяву на отримання ліцензії на право зберігання пального та того ж дня здійснив оплату вартості такої ліцензії, що підтверджується платіжною інструкцією №1869 від 22.08.2025 року.

09 вересня 2025 року у зв'язку з недоліками заяви на отримання ліцензії ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення про відмову у наданні ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової діяльності, що підтверджується повідомленням ГУ ДПС України №16937/6/03-20-09-03-06 від 09.09.2025 року.

11 вересня ТзОВ «Компанія Транспеле» повторно подало заяву на отримання вказаної ліцензії, що підтверджується копією такої заяви.

Відповідно до витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального №64760 від 24.09.2025 реквізити заяви про отримання ліцензії сформовано в реєстрі 22.09.2025 року, рішення про надання ліцензії та початок дії ліцензії ТзОВ «Компанія Транспеле» на право зберігання пального датується 24.09.2025 року, оплата за яку внесена 22.08.2025 року.

Наведене свідчить про те, що ОСОБА_1 не мав наміру на провадження господарської діяльності без наявності діючої ліцензії на провадження такого виду господарської діяльності, здійснював усі необхідні дії для того щоб вчасно отримати ліцензію на зберігання пального, зокрема, проплатив вартість такої ліцензії.

З пояснень директора товариства та поданих доказів вбачається, що у період відсутності ліцензії на зберігання пального, з 21 вересня 2025 року по 23 вересня 2025 року, у ємностях ТзОВ «Компанія Транспеле» зберігався залишок дизельного пального об'ємом 1 518,7 літрів, який відібрати через паливні колонки було технічно неможливо.

Крім того, відповідно до довідки ТзОВ «Компанія Транспеле», у період відсутності вказаної ліцензії заправка транспортних засобів підприємства не здійснювалася.

Підставою притягнення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.

Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення (об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона).

Суб'єктивна сторона правопорушення - це внутрішня сторона правопорушення, що характеризує психічну діяльність особи в момент здійснення правопорушення. Обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони є провина (у формі умислу або необережності), тобто певне психічне відношення особи до свого протиправного діяння і його суспільно небезпечних або шкідливих наслідків (результату).

Отже, обов'язковими ознаками суб'єктивної сторони даного правопорушення є вина суб'єкта у формі прямого або непрямого умислу.

Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.

Згідно з п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне право-порушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Отже, належних, достатніх і достовірних доказів умислу на вчинення ОСОБА_1 передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП правопорушення не зібрано і на розгляд протоколу не надано.

У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.

У зв'язку із встановленими фактичними обставинами провадження в справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.

Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження в справі за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 432829 щодо ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.164 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.

Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.

Суддя Любомльського районного суду

Волинської області А.Л. Гайдук