Справа №766/14608/25
н/п 1-в/766/472/25
30.09.2025 Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1 ,
за участю секретаря: ОСОБА_2
засудженого: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні, подання т.в.о начальника відділу поліції № 1 ХРУП Головного управління Національної поліції в Херсонській області про продовження адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Гремячинськ, Пермської області рф, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 не працюючого, освіта повна загальна середня, не одруженого, раніше судимого:
-за вироком Білозерського районного суду Херсонської області від 16.05.2014 року за ч.2 ст. 15, ч.1 ст. 115 КК України до 8 років позбавлення волі. Звільнений з місць позбавлення волі 30.04.2021;
Т.в.о начальника відділу поліції № 1 ХРУП ГУПН в Херсонській області звернувся до суду з поданням, в якому просить раніше судимому ОСОБА_3 продовжити адміністративний нагляд строком на 1 рік з відповідними обмеженнями. В обґрунтування подання посилається на ту обставину, ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 27.09.2024 року ОСОБА_3 , було встановлено адміністративний нагляд терміном на 1 рік. ОСОБА_3 , перебуваючи під адміністративним наглядом, після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, продовжує порушувати громадський порядок та права інших громадян, зловживає спиртними напоями. Стосовно ОСОБА_3 протягом року задокументовано адміністративні матеріали, за якими його притягнуто до адміністративної відповідальності. Крім того, відносно ОСОБА_3 направлено до Херсонського міського суду Херсонської області шість протоколів за ч.1 ст. 187 КУпАП.
ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання, з обставинами, зазначеними в поданні погодився.
Дослідивши матеріали подання, вислухавши засудженого, суд приходить до висновку про необхідність задоволення подання виходячи з наступних підстав:
Вимогами ч. 1 ст. 539 КПК України встановлено, що питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Як визначено ст. 3 п. в) Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно ст. 6 названого Закону адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_3 є повнолітній, був засуджений до позбавлення волі за умисний особливо тяжкий злочин, за вироком Білозерського районного суду Херсонської області від 16.05.2014 року за ч.2 ст. 15, ч.1 ст. 115 КК України до 8 років позбавлення волі. Звільнений з місць позбавлення волі 30.04.2021.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 27.09.2024 року відносно ОСОБА_3 встановлено адміністративний нагляд на 1 рік.
Як вбачається з матеріалі справи, ОСОБА_3 притягувався до адміністративної відповідальності, що підтверджується матеріалами справи. Зазначене, на думку суду, свідчить про небажання ОСОБА_3 стати на шлях виправлення та наявність достатніх підстав для продовження відносно нього адміністративного нагляду строком на 6 (шість) місяців із встановленням визначених законом обмежень про які зазначено у поданні, з метою уникнення вчинення ним нових злочинів та здійснення на нього виховного впливу.
Отже, є підстави вважати, що ОСОБА_3 залишається небезпечним для суспільства.
Керуючись ст.ст. 3, 5, 6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", ст. ст. 372, 392, 393, 395 КПК України, суд,
Подання т.в.о начальника відділу поліції № 1 ХРУП Головного управління Національної поліції в Херсонській області - задовольнити частково.
Продовжити щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на 6 (шість) місяців адміністративний нагляд, з наступними обмеженнями:
- реєстрація в поліції 1 раз на місяць (остання субота кожного місяця);
- заборона з'являтися та перебувати в місцях громадського харчування, де продають спиртні напої на розлив;
- заборона виїзду в особистих справах за межі Херсонського району без дозволу відділення поліції № 1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області.
Ухвала може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду шляхом подання через Херсонський міський суд Херсонської області апеляційної скарги протягом 7 (семи) днів з дня її проголошення. В разі, якщо ухвалу суду було постановлено за відсутності особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.
СуддяОСОБА_1