Рішення від 02.10.2025 по справі 607/10490/25

Справа № 607/10490/25

Номер провадження 2/954/1812/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 рокус-ще Нововоронцовка

Нововоронцовський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Олійник В. М.,

за участю секретаря судового засідання Чумак Г. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,-

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції сторін.

Позивач Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. В обґрунтування позову позивач посилався на ту обставину, що 08 серпня 2023 року ОСОБА_1 звернувся із заявою за призначенням йому і його неповнолітній дочці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в Управління соціальної політики. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» та враховуючи Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначені Законом України від 20.10.2014 №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», на підставі заяви рішенням від 09 серпня 2023 року, ОСОБА_1 та його неповнолітній дочці призначено грошову допомогу на проживання з 01.08.2023 в розмірі 6000 грн на сім'ю щомісячно. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 року включно, надається починаючи з березня 2022 року. Допомога на проживання призначається автоматично без надання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 року отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. ОСОБА_1 зареєстрований по АДРЕСА_1 . Останнє фактичне місце проживання, яке відоме АДРЕСА_2 і перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в Управлінні соціальної політики Тернопільської міської ради з 08.08.2023 разом зі своєю неповнолітньою дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно поданих заяв №6117-7501689027 від 07.08.2023 та №6117-5002898705 від 08.08.2023. При призначені допомог Відповідач був попереджений спеціалістами Управління про надання достовірних відомостей, які вплинули на надання призначеної допомоги та про припинення даної допомоги у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. В заяві про надання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від 08.08.2023 №1584, ОСОБА_1 власноруч ставив свій підпис під цим попередженням усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України та одночасно давав згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомоги. Масовим перерахунком по обробці результатів верифікації, яку здійснює Міністерство фінансів України, виплату допомоги на проживання ОСОБА_1 було припинено автоматично з 01.12.2023, оскільки на депозитному банківському рахунку Позивача наявні кошти в загальній сумі, що перевищує 100 000 грн. Враховуючи те, що станом на день звернення до суду незаконно отримані кошти на рахунок Управління ОСОБА_1 не повернув, у зв'язку з чим Позивач вимушений звертатися до суду за захистом порушеного права.

Тому, позивач просив:

-стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради 12000,00 грн. (дванадцять тисяч гривень 00 копійок) надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам;

-стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради судовий збір, сплачений при поданні позову, у розмірі 3 028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

У судове засідання представник позивача не з'явився, матеріали справи містять клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, надав заяву, за якою не погодився з приводу з безпідставного звинувачення. Відзиву не надав. Заяв, клопотань та доказів на підтвердження своєї позиції до справи не додав.

Фактичні обставини, встановлені судом.

За заявою №6117-7501689027 від 07.08.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , взято на облік внутрішньо переміщеної особи; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 (а. с. 6).

За заявою №6117-5002898705 від 08.08.2023 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взято на облік внутрішньо переміщеної особи; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 (а. с. 7-8).

За заявою №1584 від 08.08.2023 про надання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, ОСОБА_1 підписав попередження, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України та одночасно давав згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомоги (а. с. 9).

За довідкою, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є інвалідом ІІІ групи інвалідності з дитинства (а. с. 9).

За рішенням від 09 серпня 2023 року, ОСОБА_1 та його неповнолітній дочці призначено грошову допомогу на проживання з 01.08.2023 в розмірі 6000 грн на сім'ю щомісячно(а. с. 10).

За розпорядженням №27 від 18.01.2024, встановлено передплату ОСОБА_1 з 01.08.2023 по 30.11.2023 в сумі 12000,00 грн (а. с. 12).

Про дане рішення Управлінням соціальної політики на адресу відповідача було надіслані повідомлення №799 від 18.01.2024, №880 від 15.02.2024, №893 від 29.10.2024 із зазначенням інформації та зобов'язанням повернути переплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 12000,00 грн (а. с. 13, 14, 17, 21).

Норми права, які застосував суд.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно із ч. 2, 3 ст. 7 Закону Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до ч. 1-4 ст. 4 Закону, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Заява внутрішньо переміщеною особою подається особисто, а дітьми - через законного представника.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи найближчий територіальний підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), протягом 10 днів.

Відповідно до ст. 19 Закону особи, винні в порушенні цього Закону, несуть відповідальність згідно з законом.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога) визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 1 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (у редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин) (далі - «Порядок № 505»).

Відповідно до п. 2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку (пункт 5 Порядку №505). У цьому ж пункті наведений перелік документів та процедура їх оформлення уповноваженим органом.

Відповідно до п. 10 Порядку №505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Отже, питання щодо призначення особі грошової допомоги, передбаченої Порядком №505, вирішується уповноваженим органом, який зобов'язаний перевірити надані такою особою документи та на їх підставі прийняти відповідне рішення.

Питання про повернення безпідставно сплачених коштів вирішується відповідно до п. 11 Порядку № 505, згідно з яким уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку. Наведений у п. 11 Порядку №505 перелік підстав, за яких допускається стягнення надміру виплачених коштів, є вичерпним. Інших підстав, за яких можливе таке стягнення, Порядком №505 не передбачено.

Згідно з п. 5 Порядку № 332, внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.

Частиною першою статті 1212 Цивільного кодексу України унормовано, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до статті 1213 Цивільного кодексу України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Висновок суду.

Всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні в справі докази, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

ОСОБА_1 та його неповнолітня донька стали на облік, як ВПО з 08 серпня 2023 року; звернувся із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та почав отримувати відповідну допомогу у розмірі 6000,00 щомісячно. Разом з тим, з 01.12.2023 останньому було припинено автоматично, оскільки на депозитному банківському рахунку наявні кошти в загальній сумі, що перевищує 100,000 грн.

За період з 01.08.2023 по 30.11.2023 виникла передплата у розмірі 12000,00 грн.

Згідно із ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Отже, за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Повернення надмірно сплачених сум щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

З урахуванням вищенаведеного, відповідач отримав надмірно виплачену допомогу за період з 01.08.2023 по 30.11.2023, загальний розмір якої становить 12000,00 гривень, оскільки на депозитному банківському рахунку наявні кошти в загальній сумі, що перевищує 100,000 грн. Відповідач добровільно вказані кошти не повернув.

З огляду на викладене, підлягають задоволенню позовні вимоги позивача про стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 12000,00 грн. (дванадцять тисяч гривень 00 копійок).

Щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради судовий збір, сплачений при поданні позову, у розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок), суд враховував наступне.

За ч. 1 ст. 141 ЦПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Як вбачається з виписки №189 від 07.05.2025, позивач при подачі позовної заяви сплатив судовий збір у розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок). Оскільки позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі, суд стягує з відповідача суму судових витрат у вказаному розмірі.

Керуючись ст. 2, 10, 12, 76, 81, 89, 133, 141, 263-265, 273, 280-282 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 12000,00 грн. (дванадцять тисяч гривень 00 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради судовий збір, сплачений при поданні позову, у розмірі 3 028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду через Нововоронцовський районний суд Херсонської області.

Реквізити сторін:

Позивач Управління соціальної політики Тернопільської міської ради; місцезнаходження: вул. Лисенка, буд. 8, м. Тернопіль, 46002; ЄДРПОУ-03195636.

Відповідач: ОСОБА_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

СуддяВ.М. Олійник