Постанова від 03.10.2025 по справі 477/1034/25

Справа № 477/1034/25 Провадження № 3/477/575/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2025 р. м. Миколаїв

Суддя Вітовського районного суду Миколаївської області Полішко В.В., з секретарем - Котовою О.Д.,

з участю:

прокурора - Одєгової Н.М., Точкаря В.М.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,

захисника - адвоката Бараненка Д.В.,

розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області ДСР Національної поліції України, про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої старостою Полігонівського старостинського округу Шевченківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Жовтневим РВ УМВС України в Миколаївській області 04 вересня 2003 року,

до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

29 травня 2025 року на адресу суду надійшла справа про адміністративне правопорушення №477/1034/25, провадження № 3/477/575/25, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні встановлено, що 24 квітня 2023 року рішенням Шевченківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області № 2 «Про затвердження старости Полігонівського старостинського округу Шевченківської сільської ради» ОСОБА_1 затверджено на посаду старости Полігонівського старостинського округу на строк повноважень ради з 01 травня 2023 року.

Розпорядженням сільського голови Шевченківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області від 25 квітня 2023 року № 81-к/тр «Про призначення ОСОБА_1 на посаду старости Полігонівського старостинського округу» ОСОБА_1 призначена на посаду старости Полігонівського старостинського округу на строк повноважень ради з 01 травня 2023 року, їй присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах п'ятої категорії посад.

01 травня 2023 року ОСОБА_1 прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування, про що зроблено запис у трудовій книжці.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно- дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Статтею 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування визначено», що староста працює на постійній основі в апараті відповідної ради та її виконавчого комітету, а в разі обрання членом цього виконавчого комітету - у виконавчому комітеті ради.

Таким чином, згідно п.п. «В» п. 1 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону ОСОБА_1 , будучи призначеною на посаду старости Полігонівського старостинського округу Шевченківської сільської ради є посадовою особою місцевого самоврядування, а отже відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації на території України введено воєнний стан який діє до теперішнього часу.

У зв'язку з чим, НАЗК відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 року «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)», які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 № 2115-ІХ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обов'язок подання декларації.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ, який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов'язок декларування.

Відповідно до роз'яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4 визначено, що щорічну декларацію за 2023 рік потрібно подати до - 31.03.2024 року.

На підставі вищевикладеного, ОСОБА_1 зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік - до 31.03.2024 року.

Проте, з огляду на публічну сторінку Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік подала лише 31.05.2024 року, чим допустила порушення встановленого строку подання щорічної декларації, що підтверджується витягом.

Відповідно до інформації, наданої Шевченківською сільською радою, ОСОБА_1 01.05.2023 року ознайомлена з вимогами антикорупційного законодавства, у тому числі з вимогами ст. 45 Закону щодо необхідності подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Окрім того, відповідно до листа Шевченківської сільської ради №487/02-30/25 від 14.05.2025 року, секретарем сільської ради вжито вичерпний перелік заходів, спрямованих на попередження посадових осіб ради та в тому числі ОСОБА_1 про необхідність подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Встановлено, що ОСОБА_1 отримала електронний цифровий підпис 16.08.2023 року через Акредитований центр сертифікації ключів «ПриватБанк», строк дії якого сплинув 15.08.2024 року, що підтверджується витягом.

Вищенаведене свідчить про те, що ОСОБА_1 , маючи дійсний електронний цифровий підпис, не вживала жодних заходів для своєчасного подання щорічної декларації за 2023 рік.

Відповідно до абз. 9 підп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

На підставі викладеної Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 року за № 223-943/0/4-17 позиції слід зазначити, що невжиття заходів суб'єктом декларування щодо своєчасності отримання електронного ключа, відомостей про склад сім'ї, їх доходи та інших необхідних даних для заповнення декларації, не може визнаватися реабілітуючою обставиною та поважною причиною для несвоєчасного подання декларації.

Так, з моменту відновлення етапу декларування 12.10.2023 року до кінцевого терміну подачі щорічної декларації за 2023 рік - до 31.03.2024 року, законодавцем надано достатньо часу для збору всіх необхідних даних та подачі декларації в установлений Законом термін.

На підставі вищевикладеного ОСОБА_1 не мала поважних причин подати електронну декларацію з порушенням визначених законодавством строків.

Відповідно до листа Національного агентства з питань запобігання корупції , де вказані дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в якому чітко вказано, через збій у роботі програмного забезпечення інформаційно- комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), помилки у роботі Реєстру спостерігались у період з 23.10.2023 року по 14.11.2023 року, 23.12.2023 року з 06:58 до 21:09, 25.12.2023 року з 10:37 до 11:02, 18.01.2024 року з 11:26 по 12:14 та з 12:41 по 12:51, 28.01.2024 року у період з 15:25 до 17:25 та за 18:15 до 18:50.

В дні необхідності подання ОСОБА_1 декларації Реєстр працював в належному режимі.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме - несвоєчасне, без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме декларації типу «щорічна за 2023 рік».

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою винуватість у вчиненому не визнала, Пояснила, що на посаду, пов'язану з необхідністю подавати декларацію, призначена вперше. заперечувала, що посадовими особами сільської ради, а також на нарадах їй було доведено про відновлення обов'язку декларування та строків подання декларації.

Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов наступного висновку.

Склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є формальним, для наявності об'єктивної сторони такого правопорушення закон вимагає встановлення лише діяння (дії або бездіяльності).

Для встановлення ознак складу цього правопорушення необхідно підтвердження одночасно ознак таких двох обставин: 1) наявність факту несвоєчасного подання е-декларації та 2) відсутність поважних причин щодо неподання е-декларації у визначений законом строк.

Згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», на ОСОБА_1 поширюється дія цього Закону, як на посадову особу місцевого самоврядування.

З огляду на вищезазначене ОСОБА_1 зобов'язана був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: «щорічна за 2023 рік» - до 31.03.2024 року.

Разом з тим, з огляду на публічну сторінку Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «щорічна за 2023 рік» подала лише 31.05.2024 року, чим допустила порушення встановленого строку подання декларації, що підтверджується витягом.

ОСОБА_1 отримала електронний цифровий підпис 16.08.2023 року через Акредитований центр сертифікації ключів «ПриватБанк», строк дії якого сплинув 15.08.2024 року. Проте, маючи дійсний електронний цифровий підпис, не вживала жодних заходів для своєчасного подання щорічної декларації за 2023 рік.

ОСОБА_1 не зазначала обставини щодо неможливості вчасно подати вищезазначену декларацію, її пояснення щодо необізнаності щодо обов'язку подати декларацію, суддя сприймає критично і розцінює як спосіб захисту від пред'явленого обвинувачення

Як слушно зазначив захисник, незнання закону не звільняє особу від відповідальності.

Незнання про обов'язок через байдужість до своїх прав та обов'язків або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строків.

Також слід критично сприймати твердження ОСОБА_1 та її захисника щодо невжиття посадовими особами заходів щодо повідомлення про обов'язок та строки подання декларацій, оскільки це спростовується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме відповіддю Шевченківської сільської ради №487/02-30/25 від 14.05.2025 року, відповідно до якої секретарем сільської ради вжито вичерпний перелік заходів, спрямованих на попередження посадових осіб ради та в тому числі ОСОБА_1 про необхідність подання декларації.

Під час судового розгляду було задоволено клопотання захисника про допит свідків, які мали спростувати інформацію, зазначену в листі сільської ради. Проте свідки в судове засідання не з'явились, сторона захисту їх явку не забезпечила.

Вчинення ОСОБА_1 активних дій щодо подання декларації, хоча і з пропуском строку, опосередковано свідчить про її обізнаність щодо обов'язку подання декларації.

Відповідно до листа Національного агентства з питань запобігання корупції, де вказані дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у час, необхідний для подачі електронної декларації, Реєстр працював в належному режимі.

Аналізуючи вищенаведене, слід дійти висновку, що ОСОБА_1 , будучи обізнаною про необхідність подання щорічної декларації, маючи навик роботи з Єдиним державним реєстром декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, без поважних причин не подала та не вживала жодних заходів щодо своєчасного подання декларацій типу «щорічна» за 2023 рік.

З огляду на матеріали справи ОСОБА_1 не мала поважних причин подати електронну декларацію з порушенням визначених законодавством строків.

Таким чином, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими у справі доказами та тягне адміністративну відповідальність, передбачену частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Враховуючи особу ОСОБА_1 , яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, вважаю можливим накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.

Крім цього, на підставі ЗУ «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника на користь держави судовий збір у сумі 605,60 грн.

Керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 283, 284 КпАП України,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. (UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача код за ЄДРПОУ 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету 22030106, судовий збір).

Штраф перераховувати на рахунок (UA758999980313060106000014230, Одержувач Миколаїв. ГУК/Миколаївськ. р-н/21081100; ЄДРПОУ одержувача 37992030, Банк одержувача Казначейство України (ЕАП); код класифікації 21081100), призначення платежу - штраф.

Постанова може бути оскаржена через Вітовський районний суд Миколаївської області до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя В.В.Полішко