Справа № 489/671/23
Провадження № 2/487/99/25
03.10.2025 року м. Миколаїв
Заводський районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючий суддяНікітін Д.Г.,
при секретаріМарченко О.С.
За участю представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Сімцис Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Акціонерного товариства "Опратор газорозподільної системи "Миколаївгаз" про скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, -
Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Миколаїввгаз» за порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, від 28 жовтня 2022 року, по об'єкту споживачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , щодо проведення донарахувань об'ємів та суми вартості необлікового (донарахованого) природного газу за цінами закупівлі природного газу АТ «Миколаївгаз» протягом періоду з 13.04.2022 року по 12.10.2022 року в обсязі 1309,37 м3 вартістю 65521,40 грн, прийнятого на підставі Акту про порушення №МК 000050 від 13.10.2022 року, а також скасувати проведені нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу 1309,37 м3 і його вартості у розмірі 65521,40 грн, за період з 13.04.2022р. року по 12.10.2022 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13.10.2022 року представниками відповідача було складено акт про порушення №МК 000050, відповідно до якого встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ XI глава 2.п.1п.п.2 несанкціоноване відновлення газоспоживання. 13.12.2022 року відповідачем було направлено позивачам лист №54003.1-СЛ-17440- 1222, відповідно до якого 28.10.2022 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення та прийнято рішення про задоволення акту та на підставі вказаного було здійснено нарахування необлікованих об'ємів природного газу та складено акт-розрахунок необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості. На засіданні комісії була присутня ОСОБА_3 , але жодних документів її надано не було. До вищевказаного листа було долучено акт-розрахунок необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості (копія додається). Відповідно до вказаного розрахунку об'єм необлікованого природного газу становить 1309,37 м.куб., вартість якого складає 65 521,40 грн. Позивач не згодна з порушенням, що вказані в акті про порушення та з наданим розрахунком необлікованих об'ємів природного газу.
Ухвалою Заводського районного суду м. Миколаєва від 12.04.2023 року було відкрито спрощене провадження по справі та справу було призначено до розгляду.
Ухвалою Заводського районного суду м. Миколаєва від 17.01.2024 року зупинено провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Акціонерного товариства "Опратор газорозподільної системи "Миколаївгаз" про скасування рішення кмісії з розгляду актів про порушення до залучення у справі правонаступника позивача.
Ухвалою Заводського районного суду м. Миколаєва від 17.10.2024 року провадження у справі за заявою ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Акціонерного товариства "Опратор газорозподільної системи "Миколаївгаз" про скасування рішення кмісії з розгляду актів про порушення - поновлено.
У січні 2023 року від представника позивача на адресу суду надійшло Свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовну заяву в повному об'ємі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 була власником домоволодіння і споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок - № НОМЕР_1 .
ОСОБА_3 є побутовим споживачем, зареєстрованим за вищезазначеною адресою.
АТ «Миколаївгаз» є Оператором ГРМ.
06.10.2021 р. було припинено газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом встановлення на вводі блокуючого пристрою та пломби № С66711899.
Актом про припинення газопостачання від 06.10.2021 р. Споживач попереджена про відповідальність за зберігання та цілісність опломбування, блокуючого пристрою, самовільне підключення газопостачання.
Актом обстеження від 10.11.2021 р. зафіксовано покази лічильника газу: 15826,02 м. куб. та цілісність пломби № С66711899.
18.11.2021 р. після повірки газовий лічильник відповідно до Акту монтажу було встановлено з показами: 15826,33м.куб.
13.10.2022 р. під час перевірки стану відключень за наведеною адресою, виявлено несанкціоноване відновлення газопостачання (пп. 2 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, далі - Кодексу ГРМ). Актом обстеження від 13.10.2022р. на лічильнику газу зафіксовано зміну показів, вони становили -16154,02 м.куб.
Порушення усунено шляхом переопломбування пл. № 66707268, встановлено блокуючий пристрій на вводі.
Про зазначений факт несанкціонованого відновлення газопостачання 13.10.2022 р. складено Акт про порушення № 000050, яким Відповідача або уповноважену ним особу було викликано на розгляд вказаного акту на засіданні постійно діючої робочої комісії по розгляду Актів про порушення фізичними особами - споживачами природного газу на 28.10.2022р.
Відповідно до п. 1 Глави 1 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем, який було затверджено Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 2494 від 30.09.2015 р., суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
П. 4 Глави 3 Розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає
Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Крім цього п. 7 Глави 3 Розділу VI Кодексу ГРМ фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (споживання підтверджується витягом з особового рахунку).
Отже, договірні відносини між Позивачем та Відповідачем врегульовані у відповідності до вимог Кодексу ГРМ та Типового Договору розподілу природного газу, що позивачем не заперечується.
Крім того, п. 2.3 Договору зазначено, що при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Підпунктом 5 п. 1 глави 9 розділу X Кодексу визначено, що суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб.
П. 4 глави 2 розділу І Кодексу закріплено, що оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання своїх функцій та обов'язків, передбачених законодавством.
Відповідно до п. 8-11 Розділу 5 Глави ХІ Кодексу ГРМ, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
При складанні акту про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
За результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення.
При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
В акті про порушення № 000050 від 13.10.2022 року зазначено, що Комісія Оператора ГРМ з розгляду цього акту буде проводитись 28.10.2022 року, Позивачі на ній присутні не були, причин неявки не повідомляли, з заявою про відкладення розгляду не зверталася.
Зазаначене спростовує доводи Позивачів, зазначені в п. 3 сторінки 4 Позовної заяви щодо проведення комісії з розгляду актів про порушення без участі Позивачів.
За результатами розгляду акту про порушення комісія прийняла рішення задовольнити акт № 000050 від 13.10.2022 року та провести нарахування згідно кодексу ГРМ.
Згідно ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п. 5 глави 5 розділу X Кодексу власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу.
Несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема Кодексу газорозподільних систем.
Підпунктом 2 пункту 1 глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ встановлено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване відновлення газоспоживання.
Пунктом 4 глави І Розділу І Кодексу визначено, що несанкціонованим відновленням газоспоживання є виявлений після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об'єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком.
Згідно пункту 2 глави 3 Розділу XI Кодексу у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Згідно даних товариства у Відповідача встановлено наступне газоспоживаюче обладнання: газова плита (3шт.), водонагрівач та опалювальний прилад. Розмір опалювальної площі - 59,10 кв. м.
Додатком 15 до Кодексу ГРМ передбачено, що за наявності плити газової та водонагрівача граничний об'єм споживання природного газу складає 23,6 м. куб. людино-місць; за наявності індивідуального опалення в будинках, крім будинків, де встановлено опалювально-варильну піч (кухонне вогнище)(на 1 м. кв. опалювальної площі) граничний об'єм споживання складає - 11 м. куб. м куб. м кв. на місяць в опалювальний період.
Якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.
Враховуючи вищенаведене, відповідно до вимог п. 2 Глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРМ та на підставі рішення комісії з розгляду актів про порушення Позивачем було складено акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу газу і його вартості за період з 13.04.2022р. (більше ніж за 6 міс.) по 12.10.2022р.(по дату виявлення порушення) на суму 65521,40 грн. (розрахунок додається).
При цьому відповідно до п. 12 Глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Позивачеві листом від 13.12.2022 року за вих. № 54003.1-сл-17440-1222 було надано акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості. Вручено -14.12.2022р.
Відповідно до абз. 1-2 п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до абз. 1 п. 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Тобто, нормами Кодексу ГРМ не передбачено направлення споживачеві протоколу засідання комісії. Доказів на підтвердження порушення працівниками товариства порядку складення акту про порушення або наявності недоліків (дефектів) зазначеного акту, порушення комісією порядку розгляду акту про порушення чи неправомірності складання акту-розрахунку у матеріалах справи відсутні і споживачем до суду не подані, а відтак зазначений акт про порушення № 000050 від 13.10.2022р. є належним та допустимим доказом факту несанкціоноване відновлення газопостачання.
Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційної до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 12, 18, 48, 81, 141, 259, 263-264 ЦПК України, суд -
Провадження у справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Акціонерного товариства "Опратор газорозподільної системи "Миколаївгаз" про скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, в частині позовних вимог відносно ОСОБА_2 закрити у зв'язку із смертю відповідача.
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 до Акціонерного товариства "Опратор газорозподільної системи "Миколаївгаз" про скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення- відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.Г. Нікітін