Справа № 473/4344/25
іменем України
"03" жовтня 2025 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючої судді Лузан Л.В., за участю: секретаря судового засідання Ліхачової А.Є., позивача ОСОБА_1 , його представника адвоката Лукіянчина І.П., представника відповідача Шевчука І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вознесенську Миколаївської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання постанови про накладення адміністративного стягнення протиправною та її скасування
в серпні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову № 606 від 15 серпня 2025 року щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП (неприбуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки будучи належним чином повідомленим повісткою) та накладення штрафу у сумі 17000,00 грн.
Проте позивач не погодився з оскаржуваною постановою, вказуючи на те, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, оскільки відповідач володіє вичерпними обліковими даними щодо нього, водночас позивач не був належним чином повідомлений про необхідність явки до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (повістка була направлена за місцем його реєстрації, а не за адресою його фактичного проживання), а тому позивач просив визнати оскаржувану постанову протиправною та скасувати.
01 вересня 2025 року від представника відповідача Шевчука І.М. надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити в задоволенні позову в зв'язку з його безпідставністю. Зокрема вказував, що повістка про виклик позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 була надіслана через АТ «Укрпошта» за місцем його реєстрації. Проте позивач за викликом не з'явився. При цьому, відповідно до п.41 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, останній вважається належним чином повідомленим щодо необхідності явки до ІНФОРМАЦІЯ_2 (поштове відправлення повернулося з відміткою про невручення «адресат відсутній за вказаною адресою»). Також звертав увагу на те, що матеріали справи про притягнення позивача до відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, містять достатні докази на підтвердження факту порушення позивачем законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, а саме неуточнення своїх персональних даних протягом встановленого законом строку.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , його представник адвокат Лукіянчин І.П. позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача Шевчук І.М. у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав з підстав, вказаних у відзиві на позов.
Дослідивши матеріали справи в межах вимог та на підставі наявних доказів, суд прийшов до наступного.
Як убачається з матеріалів справи, 12 серпня 2025 року молодший сержант ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 склав відносно позивача протокол про адміністративне правопорушення № 238.
Згідно протоколу позивач не з'явився за повісткою про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 в зазначений час та дату, чим порушив вимоги законодавства, а саме: ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим вчинив правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, а саме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період.
На підставі протоколу 15 серпня 2025 року тимчасово виконуючий обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 виніс постанову №606, якою позивача було визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період) та на нього накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.
Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до ч.3 ст.22 цього Закону під час мобілізації військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу зобов'язані з'явитися на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5ст.33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу).
Згідно п.п. 21, 27 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Під час мобілізації громадяни викликаються до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
При цьому, Законом України від 11 квітня 2024 року №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» внесено зміни:
- до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Зокрема, згідно ч. 10 ст. 1 вказаного Закону (з урахуванням внесених змін) громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
- до Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію». Зокрема, згідно ч. 3 ст. 22 вказаного Закону (з урахуванням внесених змін) інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Відповідно до п. 2 розділу ІІ (Прикінцеві та перехідні положення) Закону від 11 квітня 2024 року №3633-ІХ громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Закон від 11 квітня 2024 року №3633-ІХ набрав чинності 18 травня 2024 року.
Відповідно до ч. 2 ст.26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 210-1 КУпАП порушення особою законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому, особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (абз. 13 ч. 1ст. 1 Закону України «Про оборону України», абз. 5 ч. 1ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Таким чином, військовозобов'язані повинні з'являтися за викликом до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (за умови їх належного повідомлення), а невиконання вказаного обов'язку без поважних причин має своїм наслідком передбачену ч. 3 ст. 210-1 КУпАП відповідальність.
З матеріалів справи вбачається, що 28 червня 2025 року відповідачем направлено за місцем реєстрації позивача ( АДРЕСА_1 ) повістку № 4191520 про необхідність прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 14 липня 2025 року, 09.00 год для уточнення даних. Повістка була сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 25 червня 2025 року (накладено кваліфікований електронний підпис) та передана до АТ «Укрпошта».
Вищезазначена повістка повернулася відправнику в зв'язку із відсутністю адресата за вказаною адресою.
Відповідно до п. 41 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Як зазначалося вище та вбачається з матеріалів справи, задеклароване/зареєстроване місця проживання позивача з 15 березня 1996 року є: АДРЕСА_1 . Позивач оновив свої облікові дані лише 21 серпня 2025 року.
Отже, відповідачем правомірно направлено за зареєстрованим місцем проживання позивача повістку про його виклик, а відмітка про відсутність позивача за вказаною адресою свідчить про належне підтвердження оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Таким чином, позивач був зобов'язаний прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 14 липня 2025 року о 09.00 год для уточнення даних, але вказаного обов'язку не виконав, що свідчить про порушення ним ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
При цьому, уточнення військових облікових даних є не правом, а обов'язком військовозобов'язаного, за порушення якого настає передбачена законом відповідальність (позивач був зобов'язаний уточнити облікові дані у період з 18 травня 2024 року по 16 липня 2024 року одним з таких способів: через центр надання адміністративних послуг; через оновлення в застосунку «Резерв+»; особисто в ТЦК та СП).
Водночас, з огляду на вимоги Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про військовий обов'язок і військову службу», можливість отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, не виключає обов'язку позивача актуалізувати свої облікові дані в ТЦК.
За встановлених обставин, у задоволенні позову слід відмовити.
Також в силу вимог ст. 139 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 8-10, 77, 227, 241-246, 250, 271, 286 КАС України, суд
у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання постанови про накладення адміністративного стягнення протиправною та її скасування відмовити.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Л.В.Лузан