308/12827/25
02.10.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., за участі особи відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з ВП №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатської області відносно громадянина України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , фактично проживає: АДРЕСА_2 за ст. 173 КУпАП,-
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №767603 від 28.08.2025 вбачається, що 28.08.2025 о 21:13 год. в с. Оноківці дачний масив гр. ОСОБА_1 вчинив хуліганські дії відносно гр.. ОСОБА_2 , а саме: ображав нецензурною лайкою, шарпав за верхній одяг та вчинив бійку , чим принижував людську честь та гідність, чим вчинив правопорушення передбачене частиною ст. 173 КУпАП.
ОСОБА_1 ,у судовому засіданні зазначив, що не був присутнім при складанні протоколу про адміністративне правопорушення. Хоча з'явився за викликом поліцейського. При цьому повідомив поліцейського що в нього є відеозапис з місця події, однак такий оглянутий не був та не приєднаний до матеріалів справи. При цьому повідомив, що зареєстрований в м. Ужгороді, а в с. Оноківці, у нього є дача, де на вулиці виник конфлікт з сусідкою, під час якого знімав на відео події, вказував що жодної бійки не було. Вину у вчинені правопорушення заперечував.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи прихожу до наступного висновку:
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Із змісту ст. 245 КУпАП вбачається, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності
Положеннями ст. 276КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно положень ст.ст.252,254,255,256КУпАПпротокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
Окрім того відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Зі змісту протоколу встановлено, що такий оформлений не належним чином.
При дослідженні протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що в порушення вказаної норми у ньому не вказано точне місце вчинення правопорушення. Так, у протоколі вказано лише назву населеного пункту «с. Оноківці». Разом із тим, згідно наявних в матеріалах справи пояснень потерпілої та свідка вони проживаю за адресою АДРЕСА_3 , та що саме неподалік їх місця проживання відбувалися події описані у фабулі протоколу по адміністративне правопорушення.
Окрім того, зі змісту наявного в матеріалах рапорту поліцейського, слідує, що поліцейські прибули на виклик за номером 102 за адресою по вул. Дитячій дачний масив, в с. Оноківці.
При цьому зі змісту протоколу вбачається, що такий не містить підпису ОСОБА_1 , пояснення підпису не містять, такі не додані і до протоколу про адміністративне правопорушення на окремому аркуші.
В матеріалах справи відсутні підтвердження того, що ОСОБА_1 , особисто був обізнаний про його виклик для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що від підпису ОСОБА_1 , відмовився, однак відомостей про свідків (їх підписи) у присутності яких від підписання протоколу про адміністративне правопорушення він відмовився, протокол не містить.
У графі пояснення міститься запис про те, що він заперечує вину та що може додати відеодокази. Однак ким саме зроблено відповідні записи не встановлено, оскільки підпису жодної особи не міститься. Відеозапис не долучено до матеріалів протоколу.
Так, посадовою особою яка склала протокол вказано у графі пояснення містяться прочерки. У графі про отримання другого примірнику міститися дата 28.08.2025 та запис про відмову у його отриманні.
Другий примірник протоколу міститься у матеріалах справи.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:1)чи належить до його компетенції розгляд даної справи;2)чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;3)чи сповіщено осіб,які беруть участь у розгляді справи,про часі місце її розгляду;4)чи витребувано необхідні додаткові матеріали;5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
З урахуванням вище викладеного, суддя позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема щодо дати вчинення правопорушення, а також щодо правопорушення у складі групи осіб, у зв'язку із чим, дійшов висновку про необхідність повернення справи для дооформлення, під час якого необхідно всебічно, повно,і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимогст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Крім того, слід врахувати і те, що суд не може взяти на себе функції обвинувачення, оскільки порушить ст. 6 Конвенцію в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу, і усунути встановлені у протоколі про адміністративне правопорушення розбіжності.
З огляду на те, що складання протоколу та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки та неповнота не можуть бути усунені в суді, вважаю за необхідне направити дану справу до ВП №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатської області, для належного оформлення.
Керуючись ст.ст.221,251ч.1 ст.256,278 КУпАП, суддя, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до ВП №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатської області відносно, для належного оформлення.
Постанова, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 31.03.2015 року в справі № 2-рп/2015, оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В. Фазикош