Рішення від 25.09.2025 по справі 908/1614/25

номер провадження справи 6/94/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.09.2025 Справа № 908/1614/25

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Федько О.А.,

за участю секретаря судового засідання Краснікової С.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні справу № 908/1614/25

за позовом: Першого заступника керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області (69061, м. Запоріжжя, вул. Залізнична, буд. 17) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах,

позивача: Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70432, Запорізька область, Запорізький район, с. Степне, вул. Травнева, буд. 50)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “КАЙРОС АГРОІНВЕСТ» (70432, Запорізька область, Запорізький район, с. Степне, вул. Нагорна, буд. 12)

про визнання недійсним договору оренди, зобов'язання повернути земельні ділянки,

за участю представників сторін:

від прокуратури - Токмаков О.І. - посвідчення № 075796 від 01.03.2023;

від позивача - Гайдук С.П., адвокат, ордер СЕ № 1108110 від 28.03.2025;

від відповідача - Тамбовцев М.Ю. (самопредставництво), виписка з ЄДР.

Процесуальні дії по справі.

29.05.2025 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява вх. №54-4983вих-25 від 28.05.2025 (документ сформований в системі “Електронний суд» 28.05.2025) Першого заступника керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “КАЙРОС АГРОІНВЕСТ» про:

- визнання недійсним договору оренди землі № 08/5 від 29.08.2023, кадастрові номери земельних ділянок 2322186800:01:001:0280 площею 20,6352 га, 2322186800:01:002:0090 площею 7,2022 га та 2322186800:01:002:0091 площею 8,8000 га, укладеного між Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області та Товариством з обмеженою відповідальністю “КАЙРОС АГРОІНВЕСТ», зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 04.09.2023 за номерами записів про інше речове право: 51644970, 51645429, 51645868 (реєстраційні номери об'єктів нерухомого майна 2295111423221, 2295125023221, 2295135423221).

- зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю “КАЙРОС АГРОІНВЕСТ» повернути Степненській сільській раді Запорізького району Запорізької області земельні ділянки з кадастровим номером 2322186800:01:001:0280 площею 20,6352 га, з кадастровим номером 2322186800:01:002:0090 площею 7,2022 га та з кадастровим номером 2322186800:01:002:0091 площею 8,8000 га, які розташовані: Запорізька область, Запорізький район, Степненська територіальна громада.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 29.05.2025, здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/1614/25 та визначено до розгляду судді Федько О.А.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 03.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/1614/25 (номер провадження 6/94/25). Справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 26.06.2025 о 10 год. 00 хв.

Підготовче засідання 26.06.2025 відкладено на 30.07.2025 о 10 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 30.07.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів - до 01.09.2025 року включно. Підготовче засідання відкладено на 06.08.2025 о 14 год. 15 хв.

06.08.2025 було оголошено перерву у підготовчому засіданні до 19.08.2025 о 09 год. 15 хв.

Ухвалою суду від 19.08.2025 закрито підготовче провадження у справі № 908/1614/25. Призначено справу № 908/1614/25 до розгляду по суті в судових засіданнях 28.08.2025 о 14 год. 15 хв. та 04.09.2025 о 14 год. 15 хв.

Ухвалою суду від 28.08.2025 застосовано до ТОВ «Кайрос Агроінвест» заходи процесуального примусу у вигляді попередження за невиконання вимог ухвали господарського суду Запорізької області від 19.08.2025 у справі 908/1614/25.

У судових засіданнях оголошувались перерви до 04.09.2025 о 14 год. 15 хв., в подальшому до 25.09.2025 о 10 год. 30хв.

У судовому засіданні 25.09.2025 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення, роз'яснив порядок і строк його оскарження.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

В якості підстави для звернення з позовом прокурор зазначив, що між Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області та ТОВ «Кайрос Агроінвест» укладено договір оренди землі № 08/5 від 29.08.2023, за умовами якого Степненська сільська рада Запорізького району Запорізької області передала в строкове платне користування ТОВ «Кайрос Агроінвест» земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровими номерами: 2322186800:01:001:0280 площею 20,6352 га, 2322186800:01:002:0090 площею 7,2022 га, 2322186800:01:002:0091 площею 8,8000 га, які розташовані: Запорізька область, Запорізький район, Степненська територіальна громада.

Втім, за твердженням прокурора, такий договір в порушення приписів ст.ст. 116, 122, 124, 134 Земельного кодексу України укладено без проведення процедури земельних торгів та без прийняття органом місцевого самоврядування рішення щодо передачі земельних ділянок в оренду.

З урахуванням наведеного прокурор вважає, що договір оренди землі №08/5 від 29.08.2023 підлягає визнанню недійсним в судовому порядку на підставі ст. 203, частини 1 ст. 215 ЦК України та просить застосувати наслідки недійсності вказаного договору шляхом повернення земельної ділянки орендарем орендодавцю на підставі ст. 216 ЦК України.

19.06.2025 до суду від Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області надійшла заява (вх. №12591/08-08/25 від 19.06.2025, документ сформований в системі Елеронний суд 18.06.2025) про відмову від позову у справі.

В обґрунтування заяви позивач зазначив, що відповідач використовує спірні земельні ділянки відповідно до укладеного договору за цільовим призначенням, вчасно та в повному обсязі сплачує орендну плату. Відтак, позов прокурора не відповідає інтересам Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

У підготовчому засіданні 06.08.2025 господарський суд відмовив Степненській сільській раді Запорізького району Запорізької області у задоволенні заяви про відмову від позову та залишення позову без розгляду або закриття провадження у справі у зв'язку з його відмовою від позову.

23.06.2025 відповідач подав до суду відзив на позов (вх. №12833/08-08/25 від 23.06.2025), за змістом якого заперечив щодо заявлених прокурором позовних вимог, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. В обґрунтування своєї правової позиції посилався на те, що договір оренди землі №08/5 від 29.08.2023 містить всі істотні умови договору оренди землі, визначені ЦК України та Законом України «Про оренду землі». Зазначив, що вимога прокурора щодо повернення земельних ділянок не є ефективним способом захисту прав. Зауважив, що позиція власника землі - Степненської сільської ради щодо цього позову є визначальною для розгляду та вирішення справи.

30.06.2025 прокурором в підсистемі Електронний суд сформована відповідь на відзив (вх. №13376/08-08/25 від 01.07.2025). Прокурор, зазначив, що враховуючи положення ч. 1 ст. 203, ч.ч. 1, 3 ст. 215, ч.ч. 1, 5 ст. 216, ст. 236 ЦК України, ст. ст. 116, 122, 124, 134 Земельного кодексу України, правові висновки Верховного Суду належним та ефективним способом захисту порушених інтересів держави є визнання судом недійсним договору оренди землі №08/5 від 29.08.2023 та повернення земельної ділянки орендодавцю.

18.08.2025 від Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області та ТОВ «Кайрос Агроінвест» до суду надійшла спільна заява про затвердження мирової угоди. До заяви доданий проект Мирової угоди від 18.08.2025.

У підготовчому засіданні 19.08.2025 у затверджені мирової угоди від 18.08.2025, укладеної між Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кайрос Агроінвест» судом відмовлено. Так, господарський суд дійшов висновку, що умови мирової угоди від 18.08.2025, укладеної між Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області та ТОВ «Кайрос Агроінвест» порушують права та інтереси держави, а крім того не спрямовані на врегулювання спору, який розглядається господарським судом, не усувають порушення приписів чинного законодавства, про які стверджує прокурор.

У письмових поясненнях, які отримані судом 04.09.2025 (вх. №17873/08-08/25) Степненська сільська рада Запорізького району Запорізької області вдруге зазначила про не підтримання заявлених прокурором позовних вимог у зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю. Зауважила, що задоволення позову призведе до негативних для територіальної громади наслідків - втрати доходів місцевого бюджету під час воєнного стану.

15.09.2025 від Запорізької окружної прокуратури до суду надійшли письмові пояснення (вх. №18569/08-08/25, документ сформований в системі Електронний суд 12.09.2025), за змістом яких прокурор зауважив, що позивач не спростував доводів прокурора щодо недотримання ним процедури передачі в оренду земельних ділянок. Зауважує на дотриманні при зверненні прокурора до суду процедури, передбаченої ст. 23 закону України «Про прокуратуру». Вважає, що позивач мав змогу укласти договір оренди землі з більшою орендною платою.

Прокурор під час розгляду справи позов підтримав та просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представники позивача та відповідача проти позову заперечували, просили відмовити у його задоволенні.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Відповідно до відомостей Державного земельного кадастру (витяги №НВ-0000184622022 від 28.01.2022, №НВ-0002031012023 від 29.09.2023, №НВ-0007269162021 від 29.07.2021), 01.01.2013 проведено державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровим номером 2322186800:01:001:0280 площею 20,6352 га, з кадастровим номером 2322186800:01:002:0090 площею 7,2022 га та з кадастровим номером 2322186800:01:002:0091 площею 8,8000 га, цільове призначення земельних ділянок - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 25.11.2020 № 2-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» передано Степненській сільській територіальній громаді у комунальну власність за актом приймання-передачі земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 315,3306 га, які розташовані на території Степненської сільської територіальної громади Запорізького району Запорізької області за межами населеного пункту, згідно з додатком.

Так, згідно додатку до вказаного наказу, серед інших, до комунальної власності передано земельні ділянки з кадастровим номером 2322186800:01:001:0280 площею 20,6352 га, з кадастровим номером 2322186800:01:002:0090 площею 7,2022 га та з кадастровим номером 2322186800:01:002:0091 площею 8,8000 га.

26.11.2020 між Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області та Степненською сільською територіальною громадою Запорізького району Запорізької області підписано акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність загальною площею 315,3306 га.

Рішенням Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 04.12.2020 №3 «Про прийняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність» прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність Степненської сільської ради згідно з додатком до акту та затверджено акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність Степненської сільської ради від 26.11.2020 року.

15.02.2021 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право комунальної власності на земельні ділянки з кадастровим номером 2322186800:01:001:0280 площею 20,6352 га, з кадастровим номером 2322186800:01:002:0090 площею 7,2022 га, з кадастровим номером 2322186800:01:002:0091 площею 8,8000 га.

Рішенням Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 21.05.2021 № 10 «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» затверджено перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності Степненської сільської територіальної громади Запорізького району Запорізької області, право оренди на які підлягає продажу на земельних торгах у формі аукціону. Вирішено провести земельні торги з продажу права оренди на земельні ділянки, зазначені в додатку 1 до цього рішення - з кадастровими номерами 2322186800:01:001:0280, 2322186800:01:002:0090, 2322186800:01:002:0091; доручити виконавцю торгів провести земельні торги не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення про проведення торгів у приміщенні ДП «Запорізький інститут землеустрою» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Українська, 50. Цим же рішенням сільському голові доручено укласти з виконавцем земельних торгів - Державним підприємством «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» договір про підготовку та проведення земельних торгів з продажу права оренди на земельні ділянки на земельних торгах у формі аукціону.

Згідно відповіді ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 10.04.2025 № 20 між Степненською сільською радою Запорізького району та підприємством не укладався договір про підготовку та проведення земельних торгів з продажу права оренди на земельні ділянки з кадастровими номерами 2322186800:01:001:0280, 2322186800:01:002:0090, 2322186800:01:002:0091.

ТОВ «Кайрос Агроінвест» листом від 26.08.2023 №5 звернулось до Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області, яким повідомило про намір укласти договори оренди земельних ділянок (перелік кадастрових номерів земельних ділянок наведений у листі), зокрема, земельних ділянок з кадастровими номерами 2322186800:01:001:0280, 2322186800:01:002:0090, 2322186800:01:002:0091, які перебувають у комунальній власності та розташовані на території Степненської громади.

29.08.2023 між Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області (орендодавець, позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кайрос Агроінвест» (орендар, відповідач у справі) укладено договір оренди землі № 08/5 (надалі - договір), за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровими номерами: 2322186800:01:001:0280 площею 20,6352 га, 2322186800:01:002:0090 площею 7,2022 га, 2322186800:01:002:0091 площею 8,8000 га, які розташовані: Запорізька область, Запорізький район, Степненська територіальна громада.

Згідно з п.п. 3,4 договору на земельних ділянках об'єкти нерухомого майна відсутні, об'єкти інфраструктури відсутні, будівлі, будинки, споруди та інші об'єкти відсутні.

Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельних ділянок на дату укладення договору становить: 2322186800:01:001:0280 - 351 653,92 гривні, 2322186800:01:002:0090 - 132 577,34 гривень, 2322186800:01:002:0091 - 27 388,71 гривень.

Договір укладено строком на 19 (дев'ятнадцять) років (п. 8).

Пунктом 9 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у розмірі 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки за один календарний рік. У суму орендної плати входить земельний податок.

Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки, що є додатком до договору оренди землі № 08/5 від 29.08.2023, річний розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2322186800:01:001:0280 складає 42 198,47 грн, з кадастровим номером 2322186800:01:002:0090 складає 15 909,28 грн, з кадастровим номером 2322186800:01:002:0091 складає 3 286,65 грн.

Додатковою угодою № 1 від 16.10.2023 до договору оренди землі № 08/5 від 29.08.2023 сторонами внесені зміни до договору в частині строку його дії. Встановлено, що договір укладено на 7 (сім) років.

04.09.2023 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено записи про інше речове право - право оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «КАЙРОС АГРОІНВЕСТ» земельних ділянок кадастровий номер 2322186800:01:001:0280 площею 20,6352 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2295111423221, номер запису про інше речове право 51644970), кадастровий номер 2322186800:01:002:0090 площею 7,2022 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2295125023221, номер запису про інше речове право 51645429), кадастровий номер 2322186800:01:002:0091 площею 8,8000 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2295135423221, номер запису про інше речове право 51645868).

Факт передачі ТОВ «Кайрос Агроінвест» земельних ділянок на підставі договору оренди землі №08/5 від 29.08.2023, розташованих на території Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області поза межами населеного пункту без проведення процедури земельних торгів та без прийняття органом місцевого самоврядування рішення щодо передачі земельних ділянок в оренду, стало підставою для звернення прокурора з позовом до господарського суду.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Щодо підстав здійснення прокурором представництва інтересів держави у спірних правовідносинах суд зазначає таке.

З положень статті 131-1 вбачається, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.

Статтею 4 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді до юрисдикції якого вона віднесена законом.

До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (частина третя статті 4 ГПК України).

Згідно з частиною 3 статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Відповідно до частин четвертої ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Підстави для звернення до суду прокурора визначені у ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до норм якої прокурор здійснює представництво інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Аналіз вказаної статті Закону дає підстави дійти висновку, що «інтереси держави» (як загальне поняття) являють собою комплекс прав та законних інтересів як в цілому держави України (або народу України), так й інтереси окремої територіальної громади певної місцевості (жителі певного населеного пункту або декількох населених пунктів).

Інтереси держави та інтереси певної територіальної громади є частинами одного цілого - «інтересів держави», про які зазначено в ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Отже, суду належить з'ясувати питання наявності уповноваженого органу та вжиття ним заходів із захисту порушених інтересів держави.

Частиною 4 ст. 13 Конституції України визначено, що держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

У зв'язку з цим, уповноважені державні та інші органи зобов'язані вживати (реалізувати) комплекс організаційно-правових та інших заходів, спрямованих на створення умов для такого захисту прав.

Інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також у захисті прав та свобод місцевого самоврядування, яке не носить загальнодержавного характеру, але направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізується у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування є рівними за статусом носіями державної влади, як і державні органи (аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №806/1000/17, від 08.02.2019 у справі №915/20/18).

Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Статтею 143 Конституції України встановлено, що територіальні громади безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

За змістом ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах, зокрема, законності, поєднання місцевих і державних інтересів, державної політики та гарантії місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, корпоративні права в юридичних особах, у тому числі банках, страхових компаніях чи інших господарських товариствах, майно житлового фонду, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Частиною 8 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 05.12.2019 у справі №461/10922/15-а, у системі органів місцевого самоврядування України має місце певна субординація її елементів - територіальної громади, ради, її виконавчих органів із збереженням відповідного розмежування їх прав і повноважень... Територіальна громада є основним носієм функцій і повноважень місцевого самоврядування. Сільські, селищні, міські ради ... є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Сільські, селищні, міські ради мають свої виконавчі органи, які їм підзвітні та підконтрольні.

Отже, державою гарантується належне функціонування місцевого самоврядування та наділення повноваженнями діяти від імені територіальної громади відповідних рад.

Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Земельного Кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад.

Отже, Степненська сільська рада Запорізького району Запорізької області є органом, що має повноваження на вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (в тому числі надання земельних ділянок комунальної власності в оренду).

У позовній заяві прокурор зазначив, що порушення інтересу держави у спірних правовідносинах відбулося внаслідок допущення порушення органом, що має повноваження на вирішення відповідних питань регулювання земельних відносин (позивачем), вимог чинного законодавства щодо порядку передачі земельних ділянок у користування.

У даному випадку звернення прокурора з даним позовом спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності щодо земель комунальної власності Степненської територіальної громади, належного регулювання земельних правовідносин, забезпечення їх правильного правового регулювання, оскільки, за твердженням прокурора, у даному випадку порушено порядок передачі у користування земель комунальної власності.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 наведено правовий висновок, відповідно до якого прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу. Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Прокурор за певних обставин може звертатися до суду в інтересах держави і в особі органу місцевого самоврядування, зокрема тоді, коли цей орган є стороною правочину, про недійсність якого стверджує прокурор. Оскільки таку позовну вимогу вправі заявити, зокрема, будь-яка сторона правочину, відповідний орган як така сторона може бути позивачем. У такій ситуації прокурор для представництва інтересів держави в особі компетентного органу як сторони правочину має продемонструвати, що цей орган не здійснює або неналежним чином здійснює захист відповідних інтересів, не реагуючи на повідомлення прокурора про наявність підстав для звернення до суду.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.09.2020 у справі №469/1044/17 та постановах Верховного Суду від 08.12.2020 у справі №908/1664/19, від 19.01.2021 у справі № 925/1133/18.

Запорізька окружна прокуратура Запорізької області листами від 06.03.2025 №54-2068ВИХ-25, від 29.04.2025 №54-3829ВИХ-25 повідомила Степненську сільську раду Запорізького району Запорізької області про порушення положень ст.ст. 124, 134 Земельного кодексу України щодо підстав передачі земельних ділянок в користування (в оренду) під час укладення, зокрема, договору оренди землі від 29.08.2023 №08/5.

Згідно з відповідями Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 26.03.2025 №02-22/466, від 08.05.2025 №02-22/689, остання повідомила, що нагляд за додержанням законодавства у сфері земельних відносин та укладення органом місцевого самоврядування договорів оренди землі не відноситься до функцій та повноважень органів прокуратури. Допомоги Запорізької окружної прокуратури Степненська сільська рада не потребує.

Зазначене є доказом нездійснення захисту інтересів територіальної громади органом місцевого самоврядування та є підставою для застосування представницьких повноважень прокурором.

26.05.2025 прокурор направив на адресу повідомлення вих. №54-4911ВИХ-25, в якому в порядку п. 4 ст. 23 закону України «Про прокуратуру» зазначив про звернення в інтересах держави до господарського суду Запорізької області з позовом до ТОВ «Кайрос Агроінвест» про визнання недійсним договору оренди землі №08/5 від 29.08.2025 та зобов'язання ТОВ «Кайрос Агроінвест» повернути земельні ділянки з кадастровими номерами 2322186800:01:001:0280, 2322186800:01:002:0090, 2322186800:01:002:0091.

З огляду на викладене суд виснує, що прокурором доведено наявність підстав представництва інтересів держави у спірних правовідносинах.

Щодо вимоги про визнання недійсним договору оренди землі № 08/5 від 29.08.2023.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

При цьому, порядок набуття права користування земельною ділянкою державної та комунальної власності чітко регламентовано земельним законодавством.

За змістом ст.ст. 1, 3 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим кодексом та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Конституція України визначає, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи (стаття 140 Конституції України).

Відповідно до частини 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст..

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, регулювання земельних відносин.

Водночас, згідно ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з пунктом «в» частини 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Земельні ділянки з кадастровими номерами 2322186800:01:001:0280, 2322186800:01:002:0090, 2322186800:01:002:0091 належать до комунальної власності, власником земельних ділянок є Територіальна громада в особі Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області. Вказані земельні ділянки загальною площею 36,6374 га, у тому числі: 27,8374 га - рілля, 8,8000 га - пасовища, розташовані у Запорізькій області Запорізькому районі Степненській територіальній громаді.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати земельних торгів.

Згідно з ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (частина 1).

Відповідно до частин 1, 2 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частинами 2, 3 ст. 134 ЗК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначений вичерпний перелік випадків, коли земельні ділянки не підлягають передачі на конкурентних засадах: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів; використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів; надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено; розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону; надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала; будівництва, обслуговування об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, мультимодальних терміналів, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу); будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд); передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва; надання земельних ділянок суб'єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України «Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим» зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб'єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим; поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря; передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності; надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків; надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; надання в оренду земельних ділянок під польовими дорогами, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення (крім доріг, що обмежують масив), відповідно до статті 37-1 цього Кодексу; надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення; надання земельної ділянки державної або комунальної власності в користування (оренду) інвестору із значними інвестиціями для реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями.

Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Варто зазначити, що підстави, передбачені ч. 3 ст. 134 ЗК України для не проведення земельних торгів стосуються земельних ділянок, які надаються для сінокосіння та городництва громадянам, відтак не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Згідно з частинами 1, 2 ст. 135 ЗК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов'язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюються, зокрема, продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передача їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція).

Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, адміністратором якої є визначений Кабінетом Міністрів України суб'єкт господарювання державного сектору економіки.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1013 «Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису)» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) державне підприємство «Прозорро.Продажі», управління корпоративними правами щодо якого здійснює Міністерство економіки, визначено адміністратором електронної торгової системи. Крім того, затверджено вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису).

Офіційним вебсайтом адміністратора електронної торгової системи є https://prozorro.sale/.

Отже, з аналізу ст.ст. 116, 122, 124, 134, 135 Земельного кодексу України, ст.ст. 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що передумовою укладення договору оренди земельних ділянок комунальної власності є рішення відповідного органу місцевого самоврядування щодо передачі таких земельних ділянок в оренду та проведення земельних торгів.

Як установлено судом, рішенням Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 21.05.2021 № 10 «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» затверджено перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності Степненської сільської територіальної громади Запорізького району Запорізької області, право оренди на які підлягає продажу на земельних торгах у формі аукціону. Вирішено провести земельні торги з продажу права оренди на земельні ділянки, зазначені в додатку 1 до цього рішення - з кадастровими номерами 2322186800:01:001:0280, 2322186800:01:002:0090, 2322186800:01:002:0091, доручити виконавцю торгів провести земельні торги не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення про проведення торгів у приміщенні ДП «Запорізький інститут землеустрою» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Українська, 50.

Втім, договір про підготовку та проведення земельних торгів з продажу права оренди на спірні земельні ділянки з ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» не був укладений, такі торги з продажу права оренди на спірні земельні ділянки не були проведені .

Матеріали справи не містять доказів прийняття Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області відповідних рішень про передачу в користування земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 2322186800:01:001:0280, 2322186800:01:002:0090, 2322186800:01:002:0091, зокрема, Товариству з обмеженою відповідальністю «Кайрос Агроінвест» в період з 19.02.2021 по 18.08.2023.

Земельні торги щодо передання права оренди на спірні земельні ділянки Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області не проводились, що не заперечується позивачем та відповідачем.

Крім того позивачем та відповідачем не доведено, а судом не встановлено підстав для передачі спірних земельних ділянок в оренду відповідачеві без проведення земельних торгів, які визначені частинами 2, 3 ст. 134 ЗК України.

На підставі зазначеного суд доходить висновку, що передача відповідачеві права оренди на земельні ділянки з кадастровим номером 2322186800:01:001:0280 площею 20,6352 га, з кадастровим номером 2322186800:01:002:0090 площею 7,2022 га, з кадастровим номером 2322186800:01:002:0091 площею 8,8000 га, Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області мала бути здійснена виключно на конкурсних засадах за результатами земельних торгів.

Земельні ділянки з кадастровими номерами 2322186800:01:001:0280, 2322186800:01:002:0090, 2322186800:01:002:0091 передані у користування Товариству з обмеженою відповідальність «Кайрос Агроінвест» на підставі договору оренди землі №08/5 від 29.08.2023, якому передувало лише звернення відповідача до Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області про намір укласти відповідний договір оренди.

Зазначене свідчить про порушення Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області порядку передачі земельних ділянок з кадастровими номерами 2322186800:01:001:0280, 2322186800:01:002:0090, 2322186800:01:002:0091, які перебувають у комунальній власності, в користування Товариству з обмеженою відповідальністю «Кайрос Агроінвест», визначеного ст.ст. 116, 124, 134 ЗК України.

Укладення договору оренди землі від 29.08.2023 №08/5 підтверджує передачу в користування ТОВ КАЙРОС АГРОІНВЕСТ» спірних земельних ділянок поза процедурою проведення земельних торгів.

Відповідно до положень статті 16 ЦК України визнання правочину недійсним є одним із передбачених законом способів захисту цивільних прав та інтересів, а загальні вимоги щодо недійсності правочину передбачені статтею 215 ЦК України.

Частинами 1, 2 статті 202 ЦК України встановлено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори).

Статтею 203 ЦК України визначені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину. Так, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (частина 1).

Частиною 1 статті 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 статті 203 цього Кодексу.

Отже, наведеними правовими нормами визначені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, та загальні підстави недійсності правочину, за яких цей правочин може бути визнаний недійсним, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність (оспорюваний правочин) (частина 3 статті 215 ЦК України).

При вирішенні позову про визнання недійсним оспорюваного правочину враховуються загальні положення статей 3, 15, 16 ЦК України.

Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків та, у разі задоволення позовних вимог, зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

При цьому невідповідність правочину актам законодавства як підстава його недійсності повинна ґрунтуватися на повно та достовірно встановлених судами обставинах справи про порушення певним правочином (чи його частиною) імперативного припису законодавства.

Таким чином, для визнання недійсним у судовому порядку правочину необхідно встановити, що правочин не відповідає вимогам закону, або ж його сторонами (стороною) при укладенні було порушено господарську компетенцію.

Матеріалами справи доведений факт укладання договору оренди землі №08/5 від 29.08.2023 з порушенням вимог ст. ст. 116, 124, 134 Земельного кодексу України, а саме через не прийняття Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області рішення про передачу спірних земельних ділянок в оренду, не проведення земельних торгів та, як наслідок, порушення порядку передачі земельних ділянок з кадастровими номерами 2322186800:01:001:0280, 2322186800:01:002:0090, 2322186800:01:002:0091 в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Кайрос Агроінвест».

З огляду на викладене, договір оренди землі №08/5 від 29.08.2023 укладено з порушенням приписів ст.ст. 116, 124, 134 ЗК України, що порушує право власності Територіальної громади в особі Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області на земельні ділянки з кадастровими номерами 2322186800:01:001:0280, 2322186800:01:002:0090, 2322186800:01:002:0091, і такий договір на підставі частини 1 ст. 203, ст. 215 ЦК України підлягає визнанню недійсним.

Щодо вимоги про зобов'язання повернути земельні ділянки.

Частинами 1 і 2 статті 216 ЦК України передбачено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Якщо у зв'язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною.

У пунктах 66, 67, 69 постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.07.2022 у справі №923/196/20 викладено такі висновки:

«За змістом абзацу першого частини першої статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює для сторін тих прав та обов'язків, які зумовлені його вчиненням, а породжує лише передбачені законом наслідки, пов'язані з його недійсністю. Одним із таких наслідків є реституція. Вона спрямована на відновлення status quo у фактичному та правовому становищі сторін, яке існувало до вчинення недійсного правочину, шляхом нівелювання юридичного значення будь-яких дій, які сторони вчинили на виконання цього правочину. Тому кожна сторона зобов'язана повернути іншій у натурі все, що вона одержала на виконання недійсного правочину (абзац другий частини першої статті 216 ЦК України).

За недійсності правочину взаємне повернення сторонами одержаного за ним (двостороння реституція) є юридичним обов'язком, що виникає із закону та юридичного факту недійсності правочину. Таке поновлення сторін у попередньому становищі може застосовуватися лише тоді, коли майно, передане за відповідним правочином, залишається у його сторони. У разі неможливості здійснити реституцію у натурі, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, сторони зобов'язані відшкодувати вартість того, що одержали, за цінами, які існують на момент відшкодування (абзац другий частини першої статті 216 ЦК України).

Отже, ЦК України визначає такі загальні юридичні наслідки недійсності правочину: (1) основний - двостороння реституція - повернення сторін недійсного правочину до попереднього стану, тобто становища, яке існувало до його вчинення (абзац другий частини першої статті 216 ЦК України); (2) додатковий - відшкодування збитків і моральної шкоди винною стороною на користь другої сторони недійсного правочину та третьої особи, якщо їх завдано у зв'язку із вчиненням такого правочину (частина друга статті 216 цього Кодексу)».

Водночас у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 15.08.2023 у справі № 918/862/22, від 26.01.2022 у справі № 924/637/20 викладено уточнюючий висновок про те, що правило статті 216 ЦК України застосовується виключно до сторін правочину, а двостороння реституція є обов'язковим наслідком визнаного судом недійсним правочину та не може бути проігнорована сторонами. Тобто при недійсності правочину повернення отриманого сторонами за своєю правовою природою становить юридичний обов'язок, що виникає із закону та юридичного факту недійсності правочину.

Відтак, правовим наслідком визнання договору недійсним є повернення орендованих земельних ділянок орендодавцю в порядку і на умовах, встановлених законом.

Оскільки договір оренди землі №08/5 від 29.08.2023 року, укладений Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області та Товариством з обмеженою відповідальністю «КАЙРОС АГРОІНВЕСТ» визнаний судом недійсним, позовна вимога про повернення земельної ділянки є реституційною та відновлює права Територіальної громади в особі Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області як власника земельних ділянок.

Відтак, вимога прокурора про зобов'язання ТОВ «КАЙРОС АГРОІНВЕСТ» повернути Степненській сільській раді Запорізького району Запорізької області земельні ділянки з кадастровим номером 2322186800:01:001:0280 площею 20,6352 га, з кадастровим номером 2322186800:01:002:0090 площею 7,2022 га та з кадастровим номером 2322186800:01:002:0091 площею 8,8000 га, які розташовані: Запорізька область, Запорізький район, Степненська територіальна громада відповідає належному способу захисту та підлягає задоволенню судом.

Господарський суд зауважує, що в цьому випадку має місце саме застосування односторонньої реституції, оскільки двостороння реституція неможлива в силу законодавчої заборони повернення орендної плати, передбаченої ч. 6 ст. 21 Закону України «Про оренду землі».

Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із ст. ст. 78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Матеріалами справи підтверджується укладання договору оренди землі №08/5 від 29.08.2023 з порушенням вимог ст. ст. 116, 124, 134 Земельного кодексу України, а саме через не прийняття позивачем рішення про передачу спірних земельних ділянок в оренду, не проведення земельних торгів, що є підставою визнання його недійсним відповідно до частини 1 ст. 203, ст. 215 ЦК України. Наслідком визнання договору оренди землі недійсним є повернення земельних ділянок з кадастровими номерами 2322186800:01:001:0280, 2322186800:01:002:0090, 2322186800:01:002:0091 їх власникові.

Ураховуючи встановлені обставини у даній справі, предмет та визначені прокурором підстави позову, принципи диспозитивності, змагальності та рівності сторін перед законом і судом, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат.

Згідно з п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України до основних засад (принципів) господарського судочинства, віднесено, зокрема, відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-248, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним договір оренди землі № 08/5 від 29.08.2023, укладений між Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області (ідентифікаційний код юридичної особи: 05383342, 70432, Запорізька область, Запорізький район, с. Степне, вул. Травнева, буд. 50) та Товариством з обмеженою відповідальністю «КАЙРОС АГРОІНВЕСТ» (ідентифікаційний код юридичної особи: 44956132, 70432, Запорізька область, Запорізький район, с. Степне, вул. Нагорна, буд. 12), на підставі якого до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 04.09.2023 внесено записи про інше речове право за номерами 51644970, 51645429, 51645868 про право оренди земельних ділянок кадастрові номери 2322186800:01:001:0280 площею 20,6352 га, 2322186800:01:002:0090 площею 7,2022 га та 2322186800:01:002:0091 площею 8,8000 га (реєстраційні номери об'єктів нерухомого майна 2295111423221, 2295125023221, 2295135423221).

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «КАЙРОС АГРОІНВЕСТ» (ідентифікаційний код юридичної особи: 44956132, 70432, Запорізька область, Запорізький район, с. Степне, вул. Нагорна, буд. 12) повернути Степненській сільській раді Запорізького району Запорізької області (ідентифікаційний код юридичної особи: 05383342, 70432, Запорізька область, Запорізький район, с. Степне, вул. Травнева, буд. 50) земельні ділянки з кадастровим номером 2322186800:01:001:0280 площею 20,6352 га, з кадастровим номером 2322186800:01:002:0090 площею 7,2022 га та з кадастровим номером 2322186800:01:002:0091 площею 8,8000 га, які розташовані: Запорізька область, Запорізький район, Степненська територіальна громада.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КАЙРОС АГРОІНВЕСТ» (ідентифікаційний код юридичної особи: 44956132, 70432, Запорізька область, Запорізький район, с. Степне, вул. Нагорна, буд. 12) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Запорізької окружної прокуратури Запорізької області (ідентифікаційний код юридичної особи: 02909973, вул. Залізнична, буд. 17, м. Запоріжжя, 69002, розрахунковий рахунок: UA438201720343180001000000271, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені на сплату у 2025 році судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 4 844,80 грн (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривень 80 коп.).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано 03.10.2025.

Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за вебадресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя О.А. Федько