Постанова від 01.10.2025 по справі 240/27510/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/27510/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Токарева Марія Сергіївна

Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.

01 жовтня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Курка О. П. Боровицького О. А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КМ-Сервіс» до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся із позовом до Житомирського окружного адміністративного суду в якому просив про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 позов задоволено.

Визнано протиправними та скасовано Рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області, яка приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

№ 8507847/39373396 від 28.03.2023, про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «КМ-Сервіс» № 11 від 20.12.2022;

№ 8507846/39373396 від 28.03.2023, про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «КМ-Сервіс» № 1 від 05.01.2023;

№ 8507850/39373396 від 28.03.2023, про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «КМ-Сервіс» № 2 від 05.01.2023.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «КМ-Сервіс» № 11 від 20.12.2022, № 1 від 05.01.2023, № 2 від 05.01.2023 - датами їх фактичного подання.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що 19 грудня 2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «КМ-Сервіс» (надалі - Постачальник) та Приватним підприємством «Бісквіто-Мілк» (надалі - Покупець), було укладено Договір на поставку № М-00220 (надалі - Договір).

Також, між Товариством з обмеженою відповідальністю «КМ-Сервіс» та Приватним підприємством «Бісквіто-Мілк», було укладено Специфікацію № 572928 від 16.12.2022, специфікацію №572968 від 16.12.2022 до Договору поставки № М-00220.

Як вбачається із Специфікації № 572928, вартість частини Продукції, що поставляється та монтаж складає 117179,02 грн з ПДВ.

Відповідно до Специфікації № 572968, вартість частини Продукції, що поставляється та монтаж складає 217869,96 грн з ПДВ

В свою чергу, ТОВ «КМ-Сервіс» було виставлено рахунок на оплату № 82 від 19 грудня 2022 року, ПП «Бісквіто-Мілк» на суму 117179,02 грн з ПДВ.

20 грудня 2023 року ПП «Бісквіто-Мілк» здійснило оплату на рахунок ТОВ «КМ-Сервіс» в сумі 117179,02 грн з ПДВ, із зазначенням призначення платежу: оплата за алюмінієві конструкції згідно рахунку № 82 від 19 грудня 2023 року, що підтверджується платіжною інструкцією № 13735 від 20.12.2022.

Як було зазначено Позивачем, згідно із п. 5.1 Договору, Покупець здійснює попередню оплату вартості Продукції, що поставляється за даним Договором в розмірі 50%. Враховуючи цю обставину, 20.12.2022 ПП «Бісквіто-Мілк» було направлено лист ТОВ «КМ-Сервіс» за № 471 від 20.12.2022, в якому просило повернути помилково перераховані кошти на свій рахунок, в сумі 58589,51 грн. Тобто, просило повернути 50% від сплаченої суми за партію Продукції, яка підлягала поставці згідно Специфікації.

В той же день - 20.12.2023 на підставі вище вказаного листа, ТОВ «КМ-Сервіс» повернуло помилково сплачені кошти в сумі 58589,51 грн, згідно платіжної інструкції №2547, з призначенням платежу: повернено помилково перераховані кошти згідно листа № 471 від 201.12.2022.

Враховуючи вищевикладене, на виконання умов укладеного Договору, ПП «Бісквіто-Мілк» сплатило авансовий платіж у розмірі 50% вартості окремої партії Продукції в сумі 58589,51 грн.

В свою чергу, за правилом першої події, щодо дати виникнення податкових зобов'язань, згідно п. 187.1. ст. 187 Податкового кодексу України, ТОВ «КМ-Сервіс» було складено податкову накладну № 11 від 20.12.2022 на суму 58589,51 грн з ПДВ та направлено на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.

Однак, відповідно до отриманої квитанції від 12.01.2023, податкову накладну № 11 від 20.12.2022 доставлено до ДПС України, але її реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, та з підстав, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 43.32, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються, та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=7.2776%, "Р"=55814.72

14.03.2023 на виконання вимог Податкового кодексу України, для підтвердження реальності господарської операції, по факту проведення якої було складено податкову накладну № 11 від 20.12.2022, ТОВ «КМ-Сервіс» було подано Повідомлення № 1, про подання пояснень та копій документів, щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до ГУ ДПС у Житомирській області, Житомирська державна податкова інспекція (м. Житомир). До Повідомлення були долучені додатки в кількості 7.

05.01.2023 було здійснено відвантаження товару та надано послуги з монтажу згідно умов Договору на користь ПП «Бісквіто-Мілк», за адресою: Житомирська обл., м. Новоград-Волинський, вул. Героїв Майдану, б. 30 А.

Алюмінієві конструкції були придбані в ТОВ «Тервікнопласт» код (33992917) згідно видаткової накладної № 33219 від 27.12.2022, доставка товару здійснена постачальником (товарно-транспортна накладна № 30608 від 27.12.2022). З вказаної товарно-транспортної накладної вбачається, що автомобільним перевізником та вантажовідправником є ТОВ «Тервікнопласт», вантажоодержувачем є ТОВ «КМ-Сервіс», а пункт розвантаження - Житомирська обл., м. Новоград-Волинський, вул. Героїв Майдану, буд.30а (адреса ПП «Бісквіто-Мілк»).

В зв'язку із поставкою Продукції, було складено видаткову накладну № 2 від 05.01.2023 на суму 111917.02 грн, та акт про надання послуг № 2 від 05.01.2023 на суму 5262,00грн.

Однак, незважаючи на подані пояснення та копії наданих первинних документів, Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних № 8507847/39373396 від 28.03.2023, було відмовлено в реєстрації податкової накладної № 11 від 20.12.2022, у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Крім того, в рамках вказаного Договору від 19 грудня 2022 року укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «КМ-Сервіс» та Приватним підприємством «Бісквіто-Мілк», після проведення попередньої оплати в розмірі 50% вартості окремої партії Продукції, 05.01.2023 була здійснена поставка обумовленої Специфікацією № 572928 Продукції та її монтаж. По факту поставки була складена видаткова накладна № 2 від 05.01.2023р. на суму 111917,02 грн., та акт про надання послуг № 2 від 05.01.2023 на суму 5262,00 грн.

В свою чергу, за правилом першої події, щодо дати виникнення податкових зобов'язань, згідно п. 187.1. ст. 187 Податкового кодексу України (дата відвантаження товару/послуги), ТОВ «КМ-Сервіс» було складено податкову накладну № 2 від 05.01.2023, на суму 58589,51 грн. з ПДВ (сума склалась як різниця між вартістю поставки та розміром попередньо сплаченого авансу) та направлено на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.

Однак, відповідно до отриманої квитанції від 27 січня 2023 року, податкову накладну № 2 від 05.01.2023 доставлено до ДПС України, але її реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних також була зупинена, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, та з підстав, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 7610, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються, та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=7.4572%, "Р"=0.

14.03.2023 на виконання вимог Податкового кодексу України, для підтвердження реальності господарської операції, за якою було складено податкову накладну № 2 від 05.01.2023, ТОВ «КМ-Сервіс» було подано Повідомлення № 2, про подання пояснень та копій документів, щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до ГУ ДПС у Житомирській області, Житомирська державна податкова інспекція (м. Житомир). До Повідомлення були долучені додатки в кількості 8.

Згідно листа-пояснення ТОВ «КМ-Сервіс» (направленого разом з Повідомленням) № 16 від 14.03.2023, було зазначено загальну інформацію по підприємству, вказано про наявність складських приміщень та кількість працівників які працюють. Окремо було зазначено про укладенням Договору поставки та проведення попередньої оплати, яка слугувала підставою для реєстрації податкової накладної № 11 від 20.12.2022. Крім того, в поясненні було зазначено, що 05.01.2023 було здійснено відвантаження товару та надання послуг з монтажу згідно умов Договору за адресою Житомирська обл. м. Новоград-Волинський, вул. Героїв Майдану, б.30 А., про що складено видаткову накладну № 2 від 05.01.2023 на суму 111917,02 грн., та акт про надання послуг № 2 від 05.01.2023 на суму 5262,00грн. По факту поставки та монтажу була складена податкова накладна № 2 від 05.01.2023 реєстрація якої була зупинена.

Також, в поданому поясненні було додатково вказано, що алюмінієві конструкції були придбані в ТОВ «Тервікнопласт» код (33992917) згідно видаткової накладної № 33219 від 27.12.2022, доставка товару здійснена постачальником (товарно-транспортна накладна № 30608 від 27.12.2022). З вказаної товарно-транспортної накладної вбачається, що автомобільним перевізником та вантажовідправником є ТОВ «Тервікнопласт», вантажоодержувачем є ТОВ «КМ-Сервіс», а пункт розвантаження - Житомирська обл., м. Новоград-Волинський, вул. Героїв Майдану, буд.30а (адреса ПП «Бісквіто-Мілк»).

Незважаючи на подані позивачем пояснення та копії наданих первинних документів, Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних № 8507850/39373396 від 28.03.2023, було відмовлено в реєстрації податкової накладної № 2 від 05.01.2023 року, у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Остаточний розрахунок за поставлену партію Продукції обумовленої Специфікацією № 572928 було здійснено 24.01.2023, згідно платіжної інструкції № 14099 в сумі 58589,51грн. з ПДВ. Платіжний документ надавався при подачі повідомлень до Комісії ГУ ДПС. Позивач з метою підтвердження реальності проведених господарських операцій, надав всі наявні договори та первинні документи як на поставку Продукції так і на купівлю вказаного товару у контрагента-постачальника ТОВ «Тервікнопласт», згідно договору № 701 від 30.12.2021.

Також, на виконання умов договору поставки від 19 грудня 2022 року між ТОВ «КМ-Сервіс» та ПП «Бісквіто-Мілк» № М-00220, Позивач зобов'язувався поставити та змонтувати Продукцію на загальну суму 650000,00 грн. Договір передбачав, що поставки відбуватимуться окремими партіями згідно підписаних сторонами Специфікацій. По факту поставки оформлювалась видаткова накладна, та здійснювалась попередня оплата в розмірі 50%.

У відповідності до підписаної сторонами Специфікації № 572968 до Договору поставки № М-00220, вартість частини Продукції, що поставляється та монтаж складає 217869,96 грн. з ПДВ.

Керуючись положеннями укладеного Договору, на розрахунковий рахунок ТОВ «КМ-Сервіс» 20.12.2022 надійшла попередня оплата від ПП «Бісквіто-Мілк» згідно рахунку № 81 від 19.12.2022 в сумі 108931.54грн. з ПДВ. По факту попередньої оплати (перша подія) була складена податкова накладна № 10 від 20.12.2022 яка була зареєстрована в ЄРПН.

В свою чергу, 05.01.2023 було здійснено відвантаження Продукції та надання послуг з монтажу, згідно умов укладеного Договору на користь ПП «Бісквіто-Мілк», про що складено видаткову накладну № 1 від 05.01.2023 на суму 194154,20грн., та акт про надання послуг № 1 від 05.01.2023 на суму 23715,76грн, які були підписані сторонами Договору.

Таким чином, за правилом першої події, щодо дати виникнення податкових зобов'язань, згідно п. 187.1. ст. 187 Податкового кодексу України (дата відвантаження товару/послуги), ТОВ «КМ-Сервіс» було складено податкову накладну № 1 від 05.01.2023, на суму 108938,42грн з ПДВ та направлено на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.

Однак, відповідно до отриманої квитанції від 27.01.2023, податкову накладну № 1 від 05.01.2023 доставлено до ДПС України, але її реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних також була зупинена, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, та з підстав, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 3925, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються, та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=7.4572%, "Р"=0.

15.03.2023 на виконання вимог Податкового кодексу України, для підтвердження реальності господарської операції, за якою було складено податкову накладну № 1 від 05.01.2023, ТОВ «КМ-Сервіс» було подано Повідомлення № 3, про подання пояснень та копій документів, щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до ГУ ДПС у Житомирській області, Житомирська державна податкова інспекція (м. Житомир). До Повідомлення були долучені додатки в кількості 8.

До Повідомлення позивачем було додано лист-пояснення з описом всіх обставин справи та з підтвердженням реальності проведеної господарської операції.

Незважаючи на подані позивачем пояснення та копії наданих первинних документів, Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних № 8507846/39373396 від 28.03.2023, було відмовлено в реєстрації податкової накладної № 1 від 05.01.2023, у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Вважаючи вищевказані рішення, про відмову в реєстрації податкових накладних протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (із змінами і доповненнями, далі - Порядок № 1246).

Відповідно до пункту 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Пунктами 13, 15 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року № 1165 (набрала чинності 01 лютого 2020 року), якою серед іншого затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).

Відповідно до пункту 4 вказаного Порядку, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

За приписами пункту 5 Порядку № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Підставою для зупинення реєстрації податкових накладних слугувало те, що платник податків відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Додатком 3 до Порядку № 1165 встановлено, зокрема, Критерії ризиковості здійснення операцій:

1. Обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Пунктом 7 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно пункту 11 Порядку 1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Загальне посилання контролюючого органу на правомірність зупинення реєстрації податкової накладної на підставі Критеріїв ризиковості здійснення операцій, є протиправним та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).

Пунктом другим Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520, комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п. 5 Порядку № 520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно п. 6 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Відповідно до пунктів 9, 10 та 11 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно матеріалів справи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій по податковим накладним реєстрація яких була зупинена, позивачем були подані повідомлення встановленої форми та пояснення з підтверджуючими документами.

Проте контролюючий орган визначив загальні підстави прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних та не навів конкретної інформації щодо причин та підстав їх прийняття. Водночас, контролюючий орган не сформував конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності складення та подання податкових накладних, не зазначив яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Вказані причини відмови у оскаржуваних рішеннях жодним чином не впливають на правомірність складення податкових накладних.

Матеріалами справи підтверджується, що ТОВ «КМ-Сервіс» були надані пояснення та копії первинних документів, які підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній № 11 від 20.12.2022, податковій накладній № 1 від 05.01.2023, податковій накладній № 2 від 05.01.2023.

Варто зазначити, що надані ТОВ «КМ-Сервіс» пояснення та документи детально відображають специфіку діяльності підприємства (поставка та монтаж металоконструкцій). У свою чергу, з вище проведеного аналізу норм законодавства вбачається, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності складання та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків та чіткого переліку необхідних документів. Тобто, жодного ризикового критерію, як і переліку необхідних документів, органом ДПС не зазначено, ні в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, ні в оскаржуваному рішенні. При цьому, надані Позивачем пояснення та документи не було враховано при прийнятті рішення, про відмову в реєстрації податкової накладної, без конкретизації підстав їх не прийняття.

Крім того, суд відхиляє доводи скаржника про те, що підставою у прийнятті оскаржуваних рішень, про відмову в реєстрації податкових накладних, було ненадання Позивачем додаткових пояснень та копії документів, як вбачається із витягу з протоколу засідання Комісії № 39/06-30-18-02-03 від 28.03.2023, так як Товариство з обмеженою відповідальністю «КМ-Сервіс» не отримувало від ГУ ДПС у Житомирській області, жодних електронних повідомлень про необхідність надання додаткових пояснень та документів, по кожній із заблокованих накладних. Також, на підтвердження своїх доводів не надав суду повідомлень та квитанцій про їх направлення платнику податків. При цьому, з тексту витягу з протоколу № 36/06-30-18-02-03 від 20.03.2023 (про надання пояснень/документів) та витягу з протоколу № 39/06-30-18-02-03 від 28.03.2023, не вбачається, які саме потрібні були додаткові пояснення та документи.

Таким чином, зважаючи на те, що Товариством з обмеженою відповідальністю ТОВ «КМ-Сервіс» надано наявні первинні документи, які засвідчують факт реального виконання господарських зобов'язань перед контрагентом - ПП «Бісквіто-Мілк», так як документи підписані відповідальними особами обох сторін, та підтверджують факт приймання-передачі Товару та виконання робіт, та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних, відповідач не мав правових підстав для відмови позивачу у їх реєстрації.

У даному випадку, під час розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навів обґрунтованих мотивів прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «КМ-Сервіс» в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача у частині визнання протиправними та скасування Рішень комісії Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області, яка приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 8507847/39373396 від 28.03.2023; № 8507846/39373396 від 28.03.2023; № 8507850/39373396 від 28.03.2023.

Щодо зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати спірні податкові накладні, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з пунктом 19, 20 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних / розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

У даному випадку, зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні датою її подання є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Чинним законодавством України покладено на ДПС України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто, контролюючому органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже, "свобода розсуду" у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Матеріалами справи підтверджується, що надані позивачем документи були достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних № 11 від 20.12.2022; № 2 від 05.01.2023; № 1 від 05.01.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно до частини 3 статті 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні № 11 від 20.12.2022; № 2 від 05.01.2023; № 1 від 05.01.2023.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Курко О. П. Боровицький О. А.