П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
02 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/3172/25
Перша інстанція: суддя Левчук О.А.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Бітова А.І.,
Єщенка О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Акціонерного товариства «ОДЕСАГАЗ» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025р. по справі за адміністративним позовом Акціонерного товариства «ОДЕСАГАЗ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення,
У лютому 2025р. Акціонерне товариство «ОДЕСАГАЗ» звернулось до суд із позовом до Головного управління ДПС в Одеській області в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 20.01.2025р. №000165/15-32-24-10/26569341 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальному розмірі 61946,27грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 20 січня 2025р. Головним управлінням ДПС в Одеській області винесено рішення №000165/15-32-24-10/26569341 про застосування до Ширяївського управління з експлуатації газового господарства ПАТ ОДЕСАГАЗ штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 61946,27грн., зокрема штраф у розмірі 9646,93грн. за період з 21.08.2024р. по 1.01.2015р., та у розмірі 49464,53грн. за період з 21.05.2015р. до 21.10.2016р., а також пеню у розмірі 2834,81грн..
Позивач зазначив, що контролюючим органом безпідставно застосовано штраф до позивача, адже вимогу Миколаївської об'єднаної державної податкової інспекції (Ширяївське відділення) Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №330-25 від 5.05.2015р. про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 47346,47грн. було скасовано постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2015р., справа №815/3218/15.
Посилаючись на зазначене просив позов задовольнити.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного рішення №000165/15-32-24-10/26569341 від 20.01.2025р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальному розмірі 61946,27грн., Головне управління ДПС в Одеській області діяло на підставі приписів податкового законодавства та у межах своїх повноважень, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що 20 січня 2025р. Головним управлінням ДПС в Одеській області винесено рішення №000165/15-32-24-10/26569341 про застосування до Ширяївського управління з експлуатації газового господарства ПАТ ОДЕСАГАЗ штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 61946,27грн., зокрема штраф у розмірі 9646,93грн. за період з 21.08.2024р. по 1.01.2015р., та у розмірі 49464,53грн. за період з 21.05.2015р. до 21.10.2016р., а також пеню у розмірі 2834,81грн..
Позивач зазначив, що Одеським апеляційним адміністративним судом 23.07.2015р. було винесено постанову по справі №815/88/15, яка набрала законної сили, і якою було скасовано податкові вимоги Миколаївської ОДПІ (Ширяївське відділення) ГУ Міндоходів в Одеській області №328-25 від 2 липня 2014р., №840-25 від 1 грудня 2014р., № Ю-344-25 від 2 липня 2014р., №10-344-25 від 4 серпня 2014р., №Ю-517-25 від 3 вересня 2014р., №Ю-650-25 від 3 жовтня 2014р., зобов'язано Миколаївську об'єднану Державну податкову інспекцію (Ширяївське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області внести до зворотного боку картки особового рахунку ПАТ «Одесагаз», що ведеться Миколаївською (Ширяївське відділення) ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області, відомості про сплату позивачем сум за платіжними дорученнями №13190 від 17 червня 2014р. на суму 19572,37грн., №13191 від 17 червня 2014р. на суму 77287,74грн., №13323 від 18 червня 2014р. на суму 5750,06грн., №13339 від 18 червня 2014р. на суму 5800,00грн., №13218 від 18 червня 2014грн. на cyмy 2945,00грн.. Платіжне доручення№ 13191 від 17 червня 2014р. на суму 77287,74грн., спрямоване на сплату єдиного внеску нарахованого на заробітну плату робітникам за травень 2014р.. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2015 року, справа №815/3218/15 було скасовано вимогу Миколаївської об'єднаної державної податкової інспекції (Ширяївське відділення) Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області № 330-25 від 5.05.2015р. про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 47346,47грн. Ширяївським відділенням Миколаївської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області з моменту повідомлення 19.06.2015р. ПАТ «Одесагаз» податкового органу про факт порушення АТ «Єврогазбанк» строків зарахування податків, належних Ширяївському УЕГГ (код ЄДРПОУ 26569341), а саме «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати» (акт звірки від 17.03.2016р.), «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів» (акт звірки від 15.01.2016р.) та «Авансові внески 3 податку на прибуток приватних підприємств» (акт звірки від 10.03.2016р.), на виконання п.129.6 ст.129 ПК України від 2.12.2010р. №2755-VI (зі змінами та доповненнями) штрафні санкції до платника не застосовувались, нараховані в автоматичному режимі штрафні санкції та пеню було скасовано. Ширяївським відділенням Миколаївської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2015р. скасовано податкову вимогу Миколаївської ОДПІ (Ширяївське відділення) від 5.05.2015р. №330-25 про сплату боргу (недоїмки). Направлення позивачем до обслуговуючого банку належним чином оформлених платіжних доручень на оплату обов'язкових платежів та зборів (при наявності необхідної кількості коштів на рахунку) є належним виконанням дій, які платник податку повинен вчинити для погашення податкового зобов'язання.
Не погодившись із зазначеними рішенням податкового органу та вважаючи його протиправним, позивач звернувся в суд із відповідним позовом.
Перевіряючи правомірність прийняття оскаржуваних рішень податкового органу, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність та скасування, судова колегія виходить з наступного.
Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно ст. 6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.
Відповідно до ст.9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування або на єдиний рахунок, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 ч.1 ст.4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки податкового органу або на єдиний рахунок - день списання банком, небанківським надавачем платіжних послуг або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на вказані рахунки; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком, небанківським надавачем платіжних послуг або іншим учасником платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно ст.14 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» податкові органи зобов'язані, зокрема, здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону; за вимогою платників, зазначених у пунктах 1, 4 і 5 ч.1 ст.4 цього Закону, проводити звірення сум нарахування та сплати ними єдиного внеску.
Відповідно до ч.2, 3 ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно ч.10 ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно ч. 14 ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Відповідно до п.2 ч.1 розділу VІI Інструкції №449 згідно з ч.11 ст.25 Закону до платників, визначених пунктами 1, 4, 5, 15 та 16 ч.1 ст.4 Закону, податкові органи застосовують штрафні санкції в таких розмірах, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 1 січня 2015р., накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення починаючи з 1 січня 2015р., накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних ІКС. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди (при цьому недоїмка за кожен такий період повинна бути повністю сплачена (погашена)).
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення суду по справі №815/88/15 від 23.07.2015р. в інтегрованій картці платника Ширяївського управління з експлуатації газового господарства ПАТ «Одесагаз» 12.06.2017р. було нараховано зменшення суму єдиного внеску в розмірі 77287,74грн. в розмірі 77287,74грн. відповідно платіжного доручення №13191 від 17.06.2014р., зв'язку з чим за період з 21.06.2014р. по 7.06.2017р. неправомірно додатково розраховані ШС і пеня на суму 423596,54грн. ШС - 423596,54грн., пеня - 38952,06грн.
З врахуванням рішення суду по справі №815/88/15 від 23.07.2015р. в частині внесення до зворотного боку ІКП Ширяївського управління з експлуатації газового господарства ПАТ «Одесагаз» по єдиному внеску платіжного доручення №13191 від 17.06.2014р. на суму 77287,74грн, було перераховано ІК Платника за 2014-2017 роки.
За результатами перерахунку було встановлено несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску в наступних періодах:
- з 20.08.2014р. по 22.08.2014р. сума 13111,02грн.
- з 20.10.2014р. по 21.10.2014р. сума 9013,93грн.
- з 20.11.2014р. по 28.11.2014р. сума 141,85грн.
- з 20.11.2014р. по 19.12.2014р. сума 9026,43грн.
- з 22.12.2015р. по 30.12.2014р. сума 40,79грн.
- з 22.12.2014р. по 06.01.2015р. сума 58829,43грн.
- з 22.12.2014р. по 21.01.2015р. сума 6305,77грн.
- з 20.01.2015р. по 21.01.2015р. сума 29860,20грн.
- з 20.01.2015р. по 21.01.2015р. сума 57,49грн.
- з 20.01.2015р. по 29.01.2015р. сума 1819,54грн.
- з 20.01.2015р. по 06.02.2015р. сума 56695,60грн.
- з 20.01.2015р. по 20.02.2015р. сума 4618,03грн.
- з 20.02.2015р. по 23.02.2015р. сума 58150,24грн.
- з 20.04.2015р. по 21.04.2015р. сума 8026,51 грн.
- з 22.06.2015р. по 23.06.2015р. сума 7651,08 грн.
- з 20.04.2015р. по 21.07.2015р. сума 19935,24 грн.
- з 20.08.2015р. по 21.08.2015р. сума 17749,15 грн.
- з 20.10.2015р. по 21.10.2015р. сума 21918,41 грн.
- з 20.01.2016р. по 23.11.2015р. сума 20140,68 грн.
- з 20.01.2016р. по 21.10.2016р. сума 209,43 грн.
- з 20.10.2016р. по 21.10.2016р. сума 272,94грн., що призвело до додатково розрахункових штрафних санкцій і пені в сумі 61946,27грн. (ШС - 59111,46грн., пеня - 2834,81грн.).
З матеріалів справи вбачається, 20.01.2025р. Головним управлінням ДПС в Одеській області було скасовано неправомірно розраховану ШС та пеню в сумі 462548,60грн. (ШС - 423596,54 грн, пеня - 38952,06 грн), та разом з тим сформовано рішення № 000165/15-32-24-10/26569341 від 20.01.2025р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 61946,27 грн. (ШС 59111,46грн., пеня - 2834,81грн.), яке направлено платнику засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням про вручення та яке отримано платником 28.01.2025р.(а.с.57).
Так, відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений Податкового кодексу України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Частиною 1 ст.4 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно з п.1 ч.2 ст.6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів .
Так відповідно до п.25.4 ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Відповідно до Розділу IV Інструкції про порядок нарахування та спати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до платників, які не виконали визначені Законом обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.
У разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов'язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи). Вимога про сплату боргу є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.
Згідно з п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Тобто податкова вимога надсилається на підставі наявності у платника податків податкового боргу
Як встановлено судом першої інстанції, рішення №000165/15-32-24-10/26569341 від 20.01.2025р. на суму 61946,27грн. винесено на підставі інформаційних систем органу доходів і зборів (даних ІКС), що відповідає приписам Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказ Міністерства фінансів України від 20.04.2015р. №449.
Разом з тим, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у прийнятті доводів позивача, в яких останній посилається на рішення судів по справі №815/3218/15 та №815/88/15, оскільки у вказаних справах надавалась оцінка діям органу доходів і зборів з питань сплати позивачем сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за платіжними дорученнями №13190 від 17 червня 2014р. на суму 19572,37грн., №13191 від 17 червня 2014р. на суму 77287,74грн., №13323 від 18 червня 2014р. на суму 5750,06грн., №13339 від 18 червня 2014грн. на суму 5800грн., №13218 від 18 червня 2014грн. на суму 2945грн. та у розмірі 77287,74грн. за платіжним дорученням №13191 від 17.06.2014р..
Разом з тим, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що з картки платника податку та розрахунку, вбачається, що оскаржуване рішення №000165/15-32-24-10/26569341 від 20.01.2025р. прийняте відповідачем ГУ ДПС в Одеській області щодо сплати позивачем сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за платіжними дорученнями в період серпень 2014р. жовтень 2016р..
За таких підстав, судова колегія приходить до висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення №000165/15-32-24-10/26569341 від 20.01.2025р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальному розмірі 61946,27грн., Головне управління ДПС в Одеській області діяло на підставі приписів податкового законодавства та у межах своїх повноважень, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У контексті оцінки доводів позовної заяви та апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «ОДЕСАГАЗ» - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025р. - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: А.І.Бітов
О.В.Єщенко