Постанова від 02.10.2025 по справі 520/4459/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 р. Справа № 520/4459/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: П'янової Я.В.,

Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2025, головуючий суддя І інстанції: Котеньов О.Г., м. Харків, повний текст складено 30.05.25 у справі № 520/4459/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі за текстом - ГУ ПФУ в Харківській області, відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023 з урахуванням розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідках: № ФХ-105354 від 07.10.2024, № ФХ-105354/1 від 07.10.2024, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок, нарахування та виплату пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023 з урахуванням розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідках про розмір грошового забезпечення № ФХ-105354 від 07.10.2024 станом на 01.02.2022, № ФХ-105354/1 від 07.10.2024 станом на 01.02.2022, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 , та здійснити виплату (доплату) різниці між нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії відповідно з 01.03.2022, з 01.03.2023 по день проведення перерахунку, з урахуванням рішення суду від 20.01.2025 у справі № 520/19728/24, та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати доходу за затримку виплати пенсії.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року адміністративний позов залишено без задоволення.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, з огляду на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що позивач, з урахуванням обставин справи та нормативно-правового регулювання щодо перерахунку пенсій, має право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення, зокрема премії, у розмірі, визначеному на підставі Окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 за № 2683/з.

Відповідач правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно до пункту третього частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.09.2024 у справі №520/17145/23 задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у відмові ОСОБА_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2022 для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.03.2022 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини).

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2022 відповідно до вимог ст. 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та рішення Міністра оборони України від 04.03.2022 за №248/1210 щодо визначення складових грошового забезпечення у довідці, для проведення перерахунку з 01.03.2022 основного розміру пенсії ОСОБА_1 , а копію вказаної довідки надіслати позивачу.

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у відмові ОСОБА_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2023 для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.03.2023 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини).

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2023 відповідно до вимог ст. 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та рішення Міністра оборони України від 01.02.2023 за №2683/з щодо визначення у довідці складових грошового забезпечення, для проведення перерахунку з 01.03.2023 основного розміру пенсії ОСОБА_1 , а копію вказаної довідки надіслати позивачу.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.09.2024 у справі №520/17145/23 ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) видав нові довідки № ФХ-105354 від 07.10.2024, № ФХ-105354/1 від 07.10.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2022, на 01.02.2023.

04 лютого 2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок № ФХ-105354 від 07.10.2024, № ФХ-105354/1 від 07.10.2024 з 01.03.2022 та з 01.03.2023.

Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомлено позивача, що відсутні підстави для здійснення перерахунку на підставі оновлених довідок № ФХ-105354 від 07.10.2024, № ФХ-105354/1 від 07.10.2024 з 01.03.2022 та з 01.03.2023.

Позивач, убачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з правомірності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивача на підставі оновлених довідок № ФХ-105354 від 07.10.2024, № ФХ-105354/1 від 07.10.2024 з 01.03.2022 та з 01.03.2023.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі за текстом - Закон України №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга статті 9 Закону України №2011-ХІІ).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина третя статті 9 Закону України №2011-ХІІ).

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон України №2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

У преамбулі Закону України №2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Згідно із частиною третьою статті 43 Закону України №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону України №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до положень статті 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, правовою підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання,

1) установлювати:

посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;

посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;

3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.05.2020 у справі №592/5164/16-а вказала, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців.

Верховним Судом при розгляді справи №380/15276/21 у постанові від 14.03.2023 сформульовано висновок такого змісту: «Аналіз наведених норм права свідчить про те, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів ДФС, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому».

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Позивач у позовній заяві просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії з 01.03.2022 та з 01.03.2023, з урахуванням розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідках № ФХ-105354 від 07.10.2024 (станом на 01.02.2022) та № ФХ-105354/1 від 07.10.2024 (станом на 01.02.2023), виданих на підставі рішення у справі № 520/17145/23.

В якості обґрунтування виникнення підстав для перерахунку пенсії позивач посилався, зокрема, на телеграму Департаменту фінансів Міністерства оборони України №248/1210 від 04.03.2022 та Окреме доручення Міністерства оборони України №2683/з від 01.02.2023.

Відповідні підстави наведені позивачем також і в апеляційній скарзі.

Разом з тим, зазначені документи не є нормативно-правовими актами, які встановлюють підвищення грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, та, відповідно, не можуть бути підставою для автоматичного перерахунку пенсії в розумінні частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Телеграма Міністра оборони України №248/1210 від 04.03.2022 та Доручення №2683/з від 01.02.2023 року є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій.

Надбавка за службу, надбавка за особливості проходження служби, одноразова премія, щомісячна додаткова премія та інше передбачені вказаним дорученням для військовослужбовців окремих родів сил Збройних Сил України, а саме: Сил спеціальних операцій, надбавка за особливості проходження служби та щомісячна премія передбачена іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України).

У цілому такі розпорядчі акти врегульовують правовідносини під час дії воєнного стану, передбачені у ньому виплати є тимчасовими (на період дії воєнного стану), цільовими (з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України) та стосуються окремих категорій військовослужбовців.

Так, 01 лютого 2023 року з метою виконання завдань Президента України та Кабінету Міністрів України, направлених на забезпечення належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, організації виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» і забезпечення виконання поставлених перед Міністерством оборони України завдань щодо своєчасної виплати військовослужбовцям і працівникам належних видів грошового забезпечення та заробітної плати та нагородження особового складу, керуючись вимогами пункту 17 розділу І Порядку № 260 Міністр оборони України видав Окреме доручення № 2683/з, яким відповідним керівникам, зокрема Збройних Сил України, доручено в 2023 році встановити, зокрема, іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України):

надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років;

щомісячну премію:

з 01.01.2023 - у розмірах згідно з Додатком 1 до цього доручення;

з 01.02.2023 - у розмірах згідно з Додатком 2 до цього доручення (підпункт 1.2 пункту 1 Окремого доручення).

Отже, зазначене рішення Міністра оборони України у формі окремого доручення, адресоване керівникам військових формувань, які входять складу Збройних Сил України, системи Міністерства оборони України, є розпорядчим актом, прийняття якого було зумовлене введенням в Україні воєнного сану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», та метою якого, є належна та своєчасна виплата у 2023 році грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, категорії яких чітко визначено в додатках до цього документу Міністра оборони України та не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій.

До того ж, у постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-XII.

Відповідну правову позицію також сформовано Верховним Судом у постановах від 11 червня 2024 року у справі № 520/17087/23, від 30 жовтня 2024 року у справі № 520/19420/23, від 18 червня 2025 року у справі № 520/17072/23.

Посилання позивача на те, що подія підвищення з 01.02.2022 грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав, та відповідне право на перерахунок пенсії з 01.03.2022 уже встановлені рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі №520/8121/24, є необґрунтованим. У зазначеній справі предметом спору була саме видача довідки про розмір грошового забезпечення, а не встановлення наявності чи відсутності у позивача права на перерахунок пенсії.

Крім того, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що наявність довідки уповноваженого органу про грошове забезпечення станом на 01.02.2022 та на 01.03.2023 сама по собі не є безумовною правовою підставою для перерахунку пенсії з 01.03.2022 та з 01.03.203, якщо відсутні законні підстави для здійснення такого перерахунку згідно з нормами чинного пенсійного законодавства.

Доводи апеляційної скарги наведених висновків суду першої інстанції не спростовують.

Щодо посилання позивача на відсутність в оскаржуваному рішенні зазначення того, що позивачем було подано відповідь на відзив, то колегія суддів зауважує, що таке не може бути підставою для скасування судового рішення відповідно до приписів ст. 317 КАС України.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Керуючись статтями 139, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 у справі № 520/4459/25 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Я.В. П'янова

Судді В.Б. Русанова О.В. Присяжнюк