Рішення від 02.10.2025 по справі 160/20551/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 року Справа № 160/20551/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області щодо розрахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , без врахування розміру пенсії, отримуваного померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 на момент смерті на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 року у справі № 160/17799/22, яким було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС по Дніпропетровській області» від 13.10.2022 року за №33/24/C-8740, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсії по втраті годувальника, з 01.01.2025 року (з моменту звернення із заявою про призначення такої пенсії), виходячи із розміру пенсії, отримуваної померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 на момент смерті, 3 врахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 року у справі № 160/17799/22, яким було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС по Дніпропетровській області» від 13.10.2022 року за №33/24/C-8740, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією по втраті годувальника та розміром пенсії по втраті годувальника, визначеним в результаті такого перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протиправні дії пенсійного органу порушують право позивача на належний розмір пенсії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 липня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Повідомлено сторін, що розгляд справи відбудеться без повідомлення (виклику) учасників справи у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Роз'яснено відповідачу про необхідність подати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись, вимог ст. 162 КАС України.

Клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів - задоволено.

Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у термін, що встановлений для подачі відзиву на позовну заяву, засвідчені належним чином копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , а також померлого годувальника - ОСОБА_2 .

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти задоволення позовних вимог заперечував та зазначив, що позивач отримувала пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 01.01.2025 позивача було переведено на пенсію в разі втрати годувальника за ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . На виконання рішення суду від 16.01.2023 у справі № 160/17799/22 ОСОБА_2 було проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 в розмірі 65% від грошового забезпечення 13877,50 грн, яке зазначено у довідці від 13.10.2022 за № 33/24/С-8740, наданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області». Зобов'язання щодо проведення будь-яких дій згідно рішення суду стосується тільки тих осіб, відповідно до яких прийняте рішення. Оскільки рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 у справі № 160/17799/22 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України вчинити будь-яку дію щодо позивача, тому для обчислення пенсії в разі втрати годувальника за даними довідки від 13.10.2022 за № 33/24/С-8740, наданій наданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області», підстави відсутні.

Згідно ч. 3, 4 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримувала пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 у справі № 160/17799/22 - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» №33/24/С-8740 від 13.10.2022 року, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд., 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 01.04.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» №33/24/С-8740 від 13.10.2022 року, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

В решті позовних вимог -відмовлено.

Судове рішення не оскаржувалось та набрало законної сили 16.02.2023.

На виконання рішення суду від 16.01.2023 у справі № 160/17799/22 ОСОБА_2 було проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019.

На підставі заяви від 01.01.2025 позивача було переведено на пенсію в разі втрати годувальника - ОСОБА_2 у розмірі 30% грошового забезпечення, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

При цьому, при призначенні позивачу пенсії, відповідачем не враховано довідку Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» №33/24/С-8740 від 13.10.2022 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , якою визначено, що станом на 05.03.2019 розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 становив 13 877,50 грн.

Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, та деяких інших осіб, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ), згідно якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За змістом ст.29 Закону №2262-ХІІ, пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Положеннями ч.ч.1, 2 ст.30 Закону №2262-ХІІ встановлено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах, зокрема, сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї (п. "б" ч.1 ст.36 Закону №2262-ХІІ).

Згідно із ст.37 Закону №2262-ХІІ, пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Отже, Законом №2262-ХІІ чітко врегульований розмір пенсії в разі втрати годувальника, а саме 30 відсотків заробітної плати загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї. При цьому закріплено, що такий розмір не може бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Як встановлено судом, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 у справі № 160/17799/22 - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» №33/24/С-8740 від 13.10.2022 року, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд., 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 01.04.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» №33/24/С-8740 від 13.10.2022 року, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

В решті позовних вимог -відмовлено.

Разом з тим, з 01.01.2025 позивачу призначено пенсію в разі втрати годувальника, виходячи із іншого грошового забезпечення годувальника, ніж зазначено у довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" від 13.10.2022 №33/24/С-8740.

Таким чином, суд дійшов висновку, що пенсійним органом призначено позивачу пенсію в разі втрати годувальника ОСОБА_2 , виходячи з грошового забезпечення, що не відповідає грошовому забезпеченню померлого годувальника, тобто, в супереч вимогам ст. 30 Закону України №2262-ХІІ.

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 20 березня 2025 року у справі №420/18361/23.

Отже, ОСОБА_1 має бути призначена пенсії в разі втрати годувальника у розмірі 30 відсотків заробітної плати загиблого (померлого) годувальника ОСОБА_2 , визначеної довідкою Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" від 13.10.2022 №33/24/С-8740, згідно якої, станом на березень 2019 року, грошове забезпечення складало 13877,50 грн.

Щодо вимог в частині виплати різниці між фактично отриманою пенсією по втраті годувальника та розміром пенсії по втраті годувальника, визначеним в результаті такого перерахунку, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Зі змісту наведеної норми вбачається, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Враховуючи, що права позивача в частині виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення на час розгляду цієї справи не порушені, оскільки перерахунок та виплату такої пенсії не проведено, то суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Таким чином, суд, з урахуванням принципу ефективності захисту прав позивача, дійшов висновку, що вони підлягають захисту в такий спосіб - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 у разі втрати годувальника при її призначенні без врахування довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 13.10.2022 №33/24/С-8740;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у разі втрати годувальника - ОСОБА_2 , на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 13.10.2022 №33/24/С-8740, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Частиною 2 ст. 2 КАС України, передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності своєї бездіяльності щодо нездійснення перерахунку на підставі оновленої довідки, а тому наявні правові підстави для часткового задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 5, 14, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 у разі втрати годувальника при її призначенні без врахування довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 13.10.2022 №33/24/С-8740.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 01.01.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у разі втрати годувальника - ОСОБА_2 , на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 13.10.2022 №33/24/С-8740, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 02 жовтня 2025 року.

Суддя Н.Є. Калугіна