Постанова від 02.10.2025 по справі 200/957/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 року справа №200/957/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Гаврищук Т.Г., суддів Блохіна А.А., Геращенка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 р. у справі № 200/957/25 (головуючий І інстанції Крилова М.М.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м.Слов'янськ) щодо обчислення пенсії незаконними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м.Слов'янськ) здійснити перерахунок пенсії з урахуванням:

виключення періодів догляду за дітьми, а саме період: з 01.06.2005 по 31.12.2005 , з 01.01.2006 по 31.10.2006, вересень 2007 року., з 01.01.2008 по 30.06.2008, з 01.01.2016 по 31.12.2016, з 01.08.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 28.02.2020;

врахувати заробітну плату за період з 01.04.1998 по 30.06.2000 для обчислення мого індивідуального коефіцієнту;

- призначити пенсію з належної дати відповідно до закону, а саме з 21.05.2024.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виключення ОСОБА_1 із страхового стажу (заробітної плати) періоди догляду за дітьми з 28.08.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 31.10.2006, вересень 2007 року., з 01.01.2008 по 30.06.2008, з 01.02.2016 по 31.12.2016, з 01.08.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 28.02.2020 та не врахуванням заробітної плати за період з 01.04.1998 по 30.06.2000 згідно з довідкою ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ».

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 з дати надання заяви про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 22.05.2024 року виключивши із страхового стажу (заробітної плати) періоди догляду за дітьми з 28.08.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 31.10.2006, вересень 2007 року., з 01.01.2008 по 30.06.2008, з 01.02.2016 по 31.12.2016, з 01.08.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 28.02.2020 та з урахуванням заробітної плати за період з 01.04.1998 по 30.06.2000 згідно з довідкою ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ»

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що Головним управлінням ПФУ в Харківській області, який опрацьовував заяву за принципом екстериторіальності, було прийнято рішення про призначення Позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.15 Закону №1058 з 25.06.2024.

Будь-яких рішень про призначення пенсії ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не приймалося.

Незалежно від того, чи працювала жінка до виходу у відпустку по догляду за дитиною до трьох років чи ні, їй цей період зараховується до страхового стажу, оскільки нарахування та сплата страхових внесків за неї здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

ОСОБА_1 має 4-х дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно даних ОК-5 від 26.06.2024 за період з 01.06.2005 по 27.08.2005, з 01.01.2016 по 31.01.2016 відсутні суми нарахованої заробітної плати в СПОВ тому зазначений період не зараховано до страхового стажу.

Період догляду за дитиною з 01.01.2006 по 31.10.2006, вересень 2007, з 01.01.2008 по 30.06.2008, з 01.02.2016 по 31.12.2016, з 01.08.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 28.02.2020 (+ заробіток) враховано до страхового стажу, що підтверджено розпорядженням зп призначення.

Період заробітної плати з 01.04.1998 по 30.06.2000 є меншим за 60 місяців, таким чином відсутні підстави для врахування зазначеного періоду заробітної плати.

ОСОБА_1 первинно звернулась з заявою про призначення пенсії 19.03.2024, що перевищує трьохмісячний термін після набуття дати права на пенсію.

ОСОБА_1 повторно звертається з заявою про призначення від 25.06.2024, що також перевищує трьохмісячний термін від попередньої дати звернення за призначенням.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 115 Закону №1058 з дати звернення - 25.06.2024.

Таким чином, відсутні підстави для призначення пенсії з 21.05.2024.

Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , 25.06.2024 року звернулася із заявою №12572 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.115 Закону №1058.

Разом із заявою про призначення пенсії позивачем було надано, зокрема:

заява про виключення з розрахунку заробітної плати у відповідності до абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди догляду за дитиною а саме період: з 01.06.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 31.10.2006, вересень 2007 року, з 01.01.2008 по 30.06.2008, з 01.01.2016 по 31.12.2016, з 01.08.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 28.02.2020;

заява про врахування заробітної плати згідно довідки за період з 1998 по 2022 роки.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 056750011028 від 10.07.2024 позивачу призначена пенсія за віком.

26 серпня 2024 року позивач звернулась до Відповідача 1 із скаргою відповідно до якої просила здійснити перерахунок пенсії виключивши періоди догляду за дитиною, з урахуванням довідки про заробітну плату з 01.04.1998 по 30.06.2000 та призначити пенсію з дня досягнення пенсійного віку, а саме з 21.05.2024 року.

Листом від 25.11.2024 року № 32092-28980/Д-02/8-0500/24 Відповідач 1 повідомив, що долучена до заяви на призначення пенсії довідка про заробітну пату без номера і дати, видана ТОВ «Донметсплав» за період роботи з 01.01.1998 по 31.12.2002, не може враховуватись при розрахунку середньомісячної заробітної плати, так як частиною першою статті 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Для додаткового виключення періодів догляду за дитиною відсутні підстави, оскільки позивач перебували в трудових відносинах з ТОВ «Донметсплав» і отримували заробітну плату.

Також, з матеріалів справи, судом встановлено, що позивач є матір'ю 4-х дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво серії НОМЕР_1 ), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво серії НОМЕР_2 ), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво серії НОМЕР_3 ), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (свідоцтво серії НОМЕР_4 ).

Позивач вважає, що Головне управління не мало права включати періоди догляду за дитиною в заробіток для обчислення індивідуального коефіцієнта заробітної плати.

Також вважає, що їй протиправно було відмовлено у врахуванні заробітної плати за період з 01.04.1998 по 30.06.2000 для обчислення індивідуального коефіцієнту

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Відповідно до абзаців 1-3 частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Згідно з абзацами 1-3 частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV (у редакції, чинній на момент призначення пенсії)) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

За змістом абзаців 1 - 5 статті 40 Закону №1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Законодавством, яке діяло на час призначення пенсії позивачу, як і чинним законодавством, передбачено можливість за бажанням особи виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії до 60 календарних місяців страхового стажу, за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу.

При цьому закріплена в абз. 3 частини першої статті 40 Закону №1058-IV можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути повторно проведена при перерахунку вже призначеної пенсії.

Судом встановлено, що разом із заявою про призначення пенсії за віком позивачем було надано заяву про виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періоди догляду за дітьми, а саме: з 01.06.2005 по 31.12.2005 , з 01.01.2006 по 31.10.2006, вересень 2007 року, з 01.01.2008 по 30.06.2008, з 01.01.2016 по 31.12.2016, з 01.08.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 31.12.2020, з 01.06.2021 по 31.12.2021, з 01.01.2022 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 31.12.2023.

Сторонами не заперечується, що позивач є матір'ю 4-х дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво серії НОМЕР_1 ), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво серії НОМЕР_2 ), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво серії НОМЕР_3 ), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (свідоцтво серії НОМЕР_4 ).

У відзиві на позовну заяву Відповідач 1 вказує, що період з 01.06.2005 по 27.08.2005, з 01.01.2016 по 31.01.2016 не зараховано до страхового стажу, оскільки відсутні суми нарахованої заробітної плати. Період догляду за дитиною з 01.01.2006 по 31.10.2006, вересень 2007, з 01.01.2008 по 30.06.2008, з 01.02.2016 по 31.12.2016, з 01.08.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 28.02.2020 (+ заробіток) враховано до страхового стажу.

Відповідач 2 у відзиві на позовну заяву зазначає, що періоди роботи з 01.08.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 31.10.2006, вересень 2007 року, з 01.01.2008 по 30.06.2008 можуть бути виключені з розрахунку заробітної плати для проведення додаткової оптимізації заробітної плати. Виключення зі страхового стажу інших періодів догляду за дітьми до досягнення ними 3- річного віку можливо у разі надання ОСОБА_1 додаткових документів з місця роботи про надання відпусток по догляду за дітьми.

Суд зазначає, що згідно з довідкою ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» від 11.04.2025 року ОСОБА_1 у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, з 01.08.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 28.02.2020 були дійсно надані відпустки по догляду за дитиною згідно з чинним законодавством. У той же період вона працювала на умовах неповного робочого часу, що не суперечить законодавству та не перешкоджає оформленню відпустки по догляду за дитиною.

Враховуючи те, що позивач, при призначенні пенсії за віком, скористалась своїм правом про виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періоди догляду за дітьми, проте, Відповідачем 1 при призначенні рішення відповідну заяву позивача не було враховано, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач має право на проведення перерахунку пенсії вилучивши із страхового стажу (заробітної плати) періоди догляду за дітьми з 28.08.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 31.10.2006, вересень 2007 року., з 01.01.2008 по 30.06.2008, з 01.02.2016 по 31.12.2016, з 01.08.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 28.02.2020.

Щодо доводів апелянта, що період заробітної плати з 01.04.1998 по 30.06.2000 є меншим за 60 місяців, таким чином відсутні підстави для врахування зазначеного періоду заробітної плати, суд зазначає наступне.

Відповідно до матеріалів справи, разом із заявою про призначення пенсії від 25.06.2024 року було надано довідку ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» від 25.06.2024 року про заробітну плату для обчислення пенсії.

Згідно з довідкою ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» від 25.06.2024 року у розрахункових відомостях наявні відомості про заробітну плату ОСОБА_1 за період з січня 1998 року по грудень 2002 року. В довідці зазначено, що її видано на підставі розрахункових відомостей. Довідка підписана керівником та головний бухгалтером. Окремо зазначено, що підприємство не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у цій довідці.

Наявна в матеріалах справи довідка містять відомості про заробіток позивача, що є необхідними для призначення та виплати позивачу пенсії за віком, в довідках зазначено про їх видачу на підставі, у тому числі особових рахунків.

В матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про проведення будь-якої перевірки відомостей наданих позивачем довідок або документи які б свідчили про невідповідність зазначеної у довідках інформації про розмір заробітної плати позивача даним особових рахунків, платіжних відомостей чи будь-яких інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, де працювала позивач, а відтак зазначена довідка мала бути враховані відповідачем при призначенні пенсії.

Стосовно дати, з якої необхідно призначити пенсію.

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років.

Отже, зазначеною нормою Закону встановлено, що на призначення дострокової пенсії мають право, зокрема, матері осіб з інвалідністю з дитинства, з урахуванням трьох вимог:

досягнення дитиною шестирічного віку;

досягнення матір'ю віку 50 років;

наявність не менше ніж 15 років страхового стажу.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (свідоцтво серії НОМЕР_4 ), який у свою чергу є дитиною з інвалідністю до 18 років, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_5 .

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Із матеріалів справи судом встановлено, що із заявою про призначення пенсії позивач первинно звернулась 19.03.2024 року, проте, рішенням Головного управління ПФУ в Чернігівській області від 28.03.2024 року №056750011028 їй було відмовлено у призначенні пенсії відповідно до ч.3 ст. 115 Закону №1058 у зв'язку з тим ,що дитина з інвалідністю ОСОБА_5 не досяг 6-річного віку.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 досяг шестирічного віку ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв'язку з чим, 25.06.2024 року позивач повторно звернулась до Пенсійного фонду із заявою про призначення відповідно до ч.3 ст. 115 Закону №1058, проте Відповідачем 1 її було призначено пенсію з дати надання відповідної заяви, тобто з 25.06.2024 року.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 досягла 50-ти річного віку 27.10.2023, в неї наявний страховий стаж більше 15 років, із заявою про призначення дострокової пенсії відповідно до ч.3 ст. 115 Закону №1058 звернулась в межах тримісячного строку, з дня досягнення дитини з інвалідністю ОСОБА_5 шестирічного віку ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що пенсію позивачу необхідно було призначити саме з 22.05.2024 року.

Щодо доводів апелянта, що будь-яких рішень про призначення пенсії ОСОБА_1 , Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не приймалося, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі - Постанова правління ПФУ № 25-1).

Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.

Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії, подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Згідно пункту 4.2 розділу ІV Порядку 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає (перераховує) пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Пунктом 4.3. розділу ІV Порядку 22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

За приписами п. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Колегія суддів вважає, що аналіз наведених вище положень Порядку №22-1 зумовлює такі висновки:

- сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Суд першої інстанції зазначав, що засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області для розгляду заяви позивача від 25.06.2024 року та рішенням № 056750011028 від 10.07.2024 позивачу призначена пенсія за віком.

Разом з тим, згідно розпорядження про призначення пенсії №056750011028 від 10.07.2024, ОСОБА_6 призначена пенсія за віком 25.06.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Слов'янськ).

Отже, з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 належним відповідачем у спірних правовідносинах є Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії та прийняв рішення про призначенні пенсії.

Таким чином, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зобов'язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_6 .

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позов, зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 22.05.2024 року виключивши із страхового стажу (заробітної плати) періоди догляду за дітьми з 28.08.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 31.10.2006, вересень 2007 року., з 01.01.2008 по 30.06.2008, з 01.02.2016 по 31.12.2016, з 01.08.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 28.02.2020 та з урахуванням заробітної плати за період з 01.04.1998 по 30.06.2000 згідно з довідкою ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ».

Але, враховуючи, що начебто ГУ ПФУ в Харківській області за принципом екстериторіальності розглядало заяву позивача від 25.06.2024 року, розглянувши справу по суті заявлених позивачем вимог, прийшов до висновку про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виключення ОСОБА_1 із страхового стажу (заробітної плати) періоди догляду за дітьми з 28.08.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 31.10.2006, вересень 2007 року., з 01.01.2008 по 30.06.2008, з 01.02.2016 по 31.12.2016, з 01.08.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 28.02.2020 та не врахуванням заробітної плати за період з 01.04.1998 по 30.06.2000 згідно з довідкою ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» та визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 з дати надання заяви про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Колегія суддів зазначає, що враховуючи матеріали справи, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не здійснювало розгляд заяви позивача, не приймало рішення про призначення пенсії, а тому відсутні правові та фактичні обставини для визнання протиправною бездіяльності та визнання протиправними дії щодо прийнятого рішення за заявою позивача.

На підставі викладеного, апеляційний суд дійшов висновку про хибність висновку суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виключення ОСОБА_1 із страхового стажу (заробітної плати) періоди догляду за дітьми з 28.08.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 31.10.2006, вересень 2007 року., з 01.01.2008 по 30.06.2008, з 01.02.2016 по 31.12.2016, з 01.08.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 28.02.2020 та не врахуванням заробітної плати за період з 01.04.1998 по 30.06.2000 згідно з довідкою ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» та визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 з дати надання заяви про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 р. у справі № 200/957/25 - задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 р. у справі № 200/957/25 - змінити.

В абзацах другому та третьому резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 р. у справі № 200/957/25 вислів «Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області» замінити на «Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області».

В решті рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 р. у справі № 200/957/25 - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 02 жовтня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук

Судді А.А. Блохін

І.В. Геращенко