Постанова від 02.10.2025 по справі 200/2567/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 року справа №200/2567/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Геращенка І.В., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року (повне судове рішення складено 21 травня 2025 року) у справі № 200/2567/25 (суддя в І інстанції Голубова Л.Б.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Управління) про:

- визнання протиправними дій щодо неправильного розрахунку середньої заробітної плати для обчислення пенсії за 2016-2017 роки у розмірі 3764,40 гривень;

- зобов'язання застосовувати при перерахунках пенсії показник середньої заробітної плати за 2016-2017 рік у розмірі 5377,90 гривень;

- визнання протиправними дій щодо заниження з 01.03.2023 на 1944,71 гривень, з 01.03.2024 на 166,05 гривень, з 01.03.2025 на 1098,59 гривень мінімального розміру пенсії, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язання з 10.10.2024 перерахувати та виплатити пенсію, із застосуванням середнього заробітку за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень та визначивши доплату до розміру пенсії, передбаченого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» після розрахунку основного розміру пенсії з урахуванням доплат, надбавок, індексації та обмеження індексації.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу в 2018 році призначено пенсію, розмір якої станом на квітень 2025 року складає 21985,70 гривень. Ознайомившись із інформацією на електронному порталі ПФУ, з'ясував, що пенсійним органом здійснюється розрахунок та подальші перерахунки пенсії з розрахунку середнього заробітку за 2016-2017 роки в розмірі 3764,40 гривень замість 5377,90 гривень, що є порушенням прав на належне пенсійне забезпечення.

Зазначає, що показник середнього заробітку у розмірі 5377,90 гривень, який повинен бути застосований при призначенні пенсії у 2018 році, є сталим показником та має застосовуватися і в подальшому при наступних перерахунках.

Позивач також зазначає, що з протоколу перерахунку від 25.02.2025 вбачається, що середньомісячний заробіток складає 31493,81000, отже мінімальний розмір пенсії 25195,05 грн (80% від 31493,81000), з якої відповідач відрахував обмеження індексації - 1944,71 гривень за 2023 рік, - 166,05 гривень за 2024 рік, - 1098,59 гривень за 2025 рік, та фактично виплачує 21985,70 гривень, тобто відповідач врахував обмеження індексації після формування доплати шахтарю до мінімального розміру пенсії шахтаря, тим самим зменшивши розмір мінімальної пенсії, передбаченої статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», отже, відповідачем протиправно здійснено відрахування з мінімальної пенсії шахтаря - 1944,71 гривень, - 166,05 гривень, - 1098,59 гривень, оскільки не забезпечено отримання мінімального розміру пенсії шахтаря відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

З зазначених причин позивач звернувся до суду.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень при розрахунку заробітку для обчислення пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень з 01 жовтня 2024 року.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо недоплати ОСОБА_1 з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 розміру пенсії, розрахованої відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовуючи показник середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуючи показник середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень, з якої обчислюється пенсія, з урахуванням виплачених сум.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що Головне управління не порушувало прав позивача на отримання пенсії, а тому суд безпідставно задовольнив позовні вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії.

З 04.05.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2016-2017 роки - 5377,90.

Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не запроваджено окремий вид пенсії, а лише встановлено додаткову соціальну гарантію щодо мінімального розміру пенсії осіб, на яких поширюється його дія, тому право на призначення пенсії з урахуванням його приписів слід нерозривно тлумачити у системному взаємозв'язку із положеннями Закону № 1058-IV, на підставі якого призначається пенсія. Отже, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

У результаті перерахунку пенсії забезпечено дотримання додаткової соціальної гарантії, передбаченої ст. 8 Закону № 345, зміст якої полягає в гарантуванні отримання позивачем як особою, на яку поширюється дія цього Закону, пенсійної виплати в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму.

Зазначає, що по пенсійній справі ОСОБА_1 з 01.03.2021 проведено перерахунок пенсії «Індексація заробітку» шляхом встановлення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 5426,60, оскільки проіндексований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки перевищив показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2017 роки - 5377,90. З 01.03.2022 проведено перерахунок пенсії «Індексація заробітку» шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на коефіцієнт 1,14, з 01.03.2023 на 1,197, з 01.03.2024 на 1,0796 з 01.03.2025 на 1,115. Таким чином, розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345 в розмірі 80% заробітної плати згідно діючого законодавства.

Отже, в Головного управління відсутні правові підстави для застосування при перерахунках пенсії показник середньої заробітної плати за 2016-2017 рік у розмірі 5377,90 гривень.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

ОСОБА_1 є громадянином України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 04.05.2018 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідно до розрахунків заробітку для обчислення пенсії з 04.05.2018, з 01.03.2021, з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025 вбачається, що середній заробіток за 2 попередні роки за 2016-2017 роки становить 3764,40 гривень.

Згідно протоколу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025, зокрема вбачається, що сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 31493,81 гривень) становить - 25195,05 гривень, з урахуванням обмеження в індексації з 01.03.2023 - мінус 1944,71 гривень, з 01.03.2024 року - мінус 166,05 гривень, з 01.03.2025 - мінус 1098,59 гривень. Розмір пенсії з надбавками з 01.03.2025, з урахуванням зменшення (обмеження) суми індексації за 2023-2025 роки складає - 21985,70 гривень.

Позивач вважаючи, що пенсійним органом неправомірно застосовано середній заробіток за 2016-2017 роки у розмірі 3764,40 гривень, замість 5377,90 гривень та неправомірних подальших індексацій, оскільки сума здійснених індексацій за 2023-2025 роки була зменшена, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При ухваленні рішення апеляційний суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з положеннями частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до абзацу першого ч. 2 ст. 42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Абзацом четвертим ч. 2 ст. 42 Закону №1058 розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

У випадку призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV, при її обчисленні враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Проте, оскільки позивач у травні 2018 року вперше звернувся за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-IV у спірних правовідносинах підлягає застосуванню ч.2 ст.40 Закону №1058-IV, яка передбачає, що тимчасово, з 01.01.2018 по 31.12.2018, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Згідно із пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 травня 2018 року №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Таким чином, при визначенні розміру пенсії застосовується показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення саме за призначенням пенсії, а не за перерахунком пенсії, а при перерахунку пенсії працюючого пенсіонера показник середньої заробітної плати має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-IV.

За умовами частини 2 статті 42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019, у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Разом з цим, суд зазначає, що з 01.03.2019 перерахунку підлягають пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року, тобто 3764,40 гривень.

Пенсія позивачу призначена у 2018 році та повинна обчислюватися з урахуванням показника середньої заробітної плати 5377,90 гривень, тому перерахунку з 01.03.2019 не підлягає.

Отже, відповідачем, у порушення частини 2 статті 42 Закону № 1058, обчислено позивачу пенсію та її індексацію з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області вчинено противну бездіяльність під час призначення пенсії та проведення подальших індексацій, оскільки було застосовано середній заробіток за 2016-2017 роки в розмірі 3764,40 гривень, замість 5377,90 гривень, що підтверджується розрахунками заробітку для обчислення пенсії з 04.05.2018, з 01.03.2021, з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025.

Як наслідок, належним способом захисту прав та інтересів позивача згідно п.10 ч.2 ст.245 КАС України буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 та 2017 роки в розмірі 5377,90 гривень, з урахуванням виплачених сум, із визначенням дати, з якої слід здійснити перерахунок та виплату пенсії - з 01.10.2024 року.

Щодо заниження індексації пенсії, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

За положенням частини 1 та 2 статті 10 зазначеного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Аналіз зазначених норм дає можливість дійти висновку, що дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Верховний Суд у справах №345/4616/16 (постанова від 20.11.2018), №345/4570/16-а (постанова від 06.02.2019), №345/4462/16-а (постанова від 05.12.2019), №345/3954/16-а (постанова від 11.07.2019) та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Суд зазначає, що Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не запроваджено окремий вид пенсії, а лише встановлено додаткову соціальну гарантію щодо мінімального розміру пенсії осіб, на яких поширюється його дія, тому право на призначення пенсії з урахуванням його приписів слід нерозривно тлумачити у системному взаємозв'язку із положеннями Закону №1058-IV, на підставі якого призначається пенсія.

Отже, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, за вимогами законодавства, мінімальний розмір пенсії вказаній категорії осіб після проведенні всіх перерахунків не може становити менше ніж 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Тобто, якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.

Доплата шахтарям до мінімального розміру це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону № 1058-IV.

До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.

З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.

При цьому, законодавством не передбачено зменшення мінімального розмірі пенсії у наслідок проведення її перерахунку.

Подібний висновок міститься в постанові Верховного Суду від 30 січня 2020 року справа № 345/882/17.

З 01.03.2023 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» проводиться перерахунок пенсії згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 Питання проведення індексації пенсії у 2019 році із застосуванням коефіцієнта збільшення показника заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.

Унаслідок перерахунку пенсії з 01 березня 2023 року середньомісячний заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 збільшився з 21857,13 гривень до 26163,01 гривень Розмір пенсії позивача, визначений відповідно до ст. 27 Закону № 1058, склав 14062,62 гривень (26163,01 гривень (середньомісячний заробіток) х 0,53750 (коефіцієнт стажу)), доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 18 років) 261,36 гривень, загальний розмір пенсії 14323,98 гривень.

Так, сума пенсії по Закону № 345 (80% від 26163,01 грн) 20930,41 гривень, доплата до пенсії по Закону № 345 - 6606,43 гривень.

При цьому, обмеження в індексації з 01.03.2023 (-1944,71 грн), розмір пенсії з надбавками 18985,70 гривень.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проведено перерахунки пенсії з 01.03.2024.

Внаслідок перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року розмір пенсії позивача, визначений відповідно до ст. 27 Закону № 1058, склав 15182,00 гривень (28245,58 грн (середньомісячний заробіток) х 0,53750 (коефіцієнт стажу)), доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 18 років) 261,36 гривень, загальний розмір пенсії 15443,36 гривень.

Так, сума пенсії по Закону № 345 (80% від 28245,58 грн) 22596,46 грн, доплата до пенсії по Закону № 345 - 7153,10 гривень.

При цьому, сума обмеження в індексації з 01.03.2023 (-1944,71 грн), обмеження в індексації з 01.03.2024 (- 166,05 грн).

Також, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», проведено перерахунки пенсії з 01.03.2025.

Внаслідок перерахунку пенсії з 01 березня 2025 року розмір пенсії позивача, визначений відповідно до ст. 27 Закону № 1058, склав 16927,92 гривень (31493,81 грн (середньомісячний заробіток) х 0,53750 (коефіцієнт стажу)), доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 18 років) 261,36 гривень, загальний розмір пенсії 17189,28 гривень.

Так, сума пенсії по Закону № 345 (80% від 31493,81 грн) 25195,05 грн, доплата до пенсії по Закону № 345 - 8005,77 гривень.

При цьому, сума обмеження в індексації з 01.03.2023 (-1944,71 грн), обмеження в індексації з 01.03.2024 (- 166,05 грн), обмеження в індексації з 01.03.2025 (-1098,59 грн).

Суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи, відповідачем обмеження в індексації застосовані після нарахування доплати до пенсії по Закону № 345, тобто, до мінімального розміру пенсії визначеного ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, що не відповідає приписам законодавства.

Як зазначалось, основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат, індексації та застосований до них обмежень щодо розміру, після чого формується розмір доплати шахтарю.

Так, з 01 березня 2023 року сума пенсії, визначена відповідно до ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, повинна складати 20930,41 гривень (80% від 26163,01 грн). З 01 березня 2024 року сума пенсії, визначена відповідно до ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, повинна складати 22596,46 гривень (80% від 28245,58 грн). З 01 березня 2025 року сума пенсії, визначена відповідно до ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, повинна складати 25195,05 гривень (80% від 31493,81 грн).

Отже, дії відповідача щодо застосування обмеження розміру індексації після нарахування мінімального розміру пенсії визначеного ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 не відповідає приписам законодавства.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, в аналогічній справі, в якій Постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі №360/948/24 про відмову у позові була скасована, а Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 у справі №360/948/24, яким позов задоволено, залишено в силі, Верховний Суд відзначив, що "Під час розгляду справи, судом першої інстанції встановлено, що під час перерахунку пенсії позивача, відповідачем обмежено передбачений статтею 8 Закону № 345-VI її розмір на 1083,70 грн. Такі фактичні обставини судом першої інстанції встановлено на підставі наданих суду протоколів призначення та перерахунку пенсії і відповідачем такі обставини не спростовано. За таких обставин, суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку щодо протиправності дій відповідача та постановив рішення про задоволення позовних вимог. Покликання відповідача, в обґрунтування своїх доводів, на правомірність дій щодо обмеження індексації пенсії під час її перерахунку, є безпідставним, оскільки таке не спростовує висновки суду першої інстанції щодо зменшення встановленого законом мінімального розміру пенсії" (Постанова ВС у справі №360/948/24 від 26.08.2025).

Отже, позов підлягає задоволенню.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року у справі № 200/2567/25 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 02 жовтня 2025 року.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

І. В. Геращенко

Т. Г. Гаврищук