02 жовтня 2025 року Чернігів Справа № 620/7212/25
Чернігівський окружний адміністративний суд, під головуванням судді Житняк Л.О., перевіривши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо проведення нарахування та виплати нарахованої пенсії позивачу з 01.01.2025 ьз обмеженням її максимального розміру із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», - зі зменшеним відсотковим розміром його пенсії 70 % грошового забезпечення замість законних 90 % суми грошового забезпечення та з не нарахуванням та не виплатою щомісячної доплати до пенсії 2 000,00 гривень згідно постанови КМУ від 14.07.2021 № 713;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2025 перерахунок та виплату нарахованої пенсії позивачу без обмежень її максимального розміру, - без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» у відсотковому її розмірі 90 % грошового забезпечення, - включно з повною сумою щомісячної доплати до пенсії 2000,00 гривень згідно Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713, та включно з повними сумами індексацій за 2022 рік згідно Постанови КМУ України від 16.02.2022 № 118, за 2023 рік згідно Постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168, за 2024 рік згідно Постанови КМУ від 23 лютого 2024 № 185 та з 01.03.2025 року за 2025 рік згідно Постанови КМУ від 25.02.2025 року № 209.
Суд ухвалою від 03.07.2025 прийняв позовну заяву та відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
На адресу суду надійшла заява відповідача, в якій він просить зупинити провадження, оскільки вважає що розгляд справи №320/2229/25 може вплинути на результат розгляду даної справи.
Вирішуючи дане клопотання, суд зазначає, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі № 320/2229/25 відкрито провадження у справі за позов фізичної особи до Кабінету Міністрів України про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зупиняє провадження у справі у разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Аналіз наведеної правової норм свідчить, що суд має зупинити провадження у справі у разі об'єктивної неможливості розгляду справи до вирішення іншої і набрання відповідним судовим рішенням чинності.
Водночас об'єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв'язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі.
Ця підстава виникає тоді, коли постановлення рішення можливо після підтвердження фактів, що мають преюдиційне значення для цієї справи, в іншій справі, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства.
Слід також враховувати, що відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно із частиною другою статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Натомість відповідач у клопотанні про зупинення провадження не конкретизував, чому з огляду на характер заявлених вимог неможливо розглянути дану справу без попереднього розгляду адміністративної справи №320/2229/25, не зазначив, чому наявні у цій справі докази не дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Таким чином, судом не встановлено необхідних умов для зупинення провадження у справі, які передбачені пунктом 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, до набрання законної сили судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25.
Враховуючи викладене, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення клопотання представника відповідача та зупинення провадження у справі.
Керуючись ст.ст.236, 248, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зупинення провадження у справі - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та відповідно до ст.294 КАСУ, може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Житняк