Рішення від 02.10.2025 по справі 580/8852/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 року справа № 580/8852/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЧОГО КООПЕРАТИВУ «РИЗИНСЬКИЙ» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

04.08.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЧОГО КООПЕРАТИВУ «РИЗИНСЬКИЙ» (20240, Черкаська обл., Звенигородський р-н., с.Козацьке, вулиця Центральна, будинок 41; код ЄДРПОУ 03792740) (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 44131663) (далі - відповідач) про:

визнання протиправним і скасування рішення від 02.06.2025 №5487 про відповідність п.8 Критеріїв ризиковості платника податку;

зобов'язання виключити позивача з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості;

стягнення з відповідача на його користь судових витрат.

Вважає спірне рішення неповним, надуманим і безпідставним.

Ухвалою від 11.08.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив спрощене провадження.

14.08.2025 позивач подав заяву про розподіл судових витрат, в якій просив присудити на його користь понесені витрати на професійну правничу допомогу в сумі 10000,00грн.

26.08.2025 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи зазначив про відповідність позивача п.8 Критеріїв ризиковості платника податку згідно з кодами податкової інформації: 06 - залучений до здійснення групою платників податків, щодо яких також прийняте рішення про ризиковість, до циклу операцій для придбання одного і того товару-послуги для штучного обсягу; 08 - постачання сільськогосподарської продукції за відсутності придбання, сплати земельного податку, відсутності придбання товарів для її вирощування. Під час оскарження позивач не надав вичерпний перелік документів для спростування вказаних фактів. Також зауважив на дискреційності своїх повноважень.

Всі подані сторонами документи суд долучив до матеріалів адміністративної справи.

Оскільки обґрунтованих клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходило, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами (у письмовому провадженні).

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Позивач згідно з даними ЄДРПОУ зареєстрований, як суб'єкт господарювання - юридична особа з 28.03.2000. Основний вид діяльності - « 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур», інші: «Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів, Вирощування інших однорічних і дворічних культур, Розведення великої рогатої худоби молочних порід, Розведення свиней, Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості, Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, Вирощування інших багаторічних культур, Розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів, Розведення коней та інших тварин родини конячих, Змішане сільське господарство, Допоміжна діяльність у рослинництві, Допоміжна діяльність у тваринництві, Післяурожайна діяльність, Виробництво м'яса, Виробництво олії та тваринних жирів, Виробництво готової їжі та страв, Виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах, Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами, Вантажний автомобільний транспорт, Складське господарство, Постачання інших готових страв, Надання ландшафтних послуг».

Відомостями статистичної звітності підтверджено подання позивачем за 2024 рік звітів про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай, про площа та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду,

06.05.2025 відповідач виніс рішення №4528 про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку, зазначивши п.8 Критеріїв ризиковості платника податку: 06 - платник податку залучений до здiйснення групою платникiв податку, у тому числi щодо яких прийнято рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку, циклу операцiй один iз одним щодо придбання / реалiзацiї одного й того ж товару / послуги для формування штучного обсягу такого товару / послуги; 08 - постачання сiльськогосподарської продукцiї за вiдсутностi придбання такої продукцiї, сплати земельного податку (сплати єдиного податку для платника податку, який перебуває на спрощенiй системi оподаткування четвертої групи) та/або вiдсутностi придбання пального, мiнеральних добрив, посiвного матерiалу (насiння), засобiв захисту рослин, допомiжних послуг з вирощування сiльськогосподарської продукцiї за наявностi земельних дiлянок. Така інформація взята за господарські правочини позивача щодо постачання товарів із платниками:

код ЄДРПОУ 45145085 (включений в реєстр ризикових платників 06.05.2025) - протягом 15.11.2024-19.11.2024, код ризикової операції 1001;

код ЄДРПОУ 35445364 (включений в реєстр ризикових платників 06.05.2025) - протягом 14.11.2024-18.11.2024 (код ризикової операції 1005), 25.12.2024- 25.12.2024 (код ризикової операції 1001), 07.11.2024-29.11.2024 (код 01.61);

код ЄДРПОУ 45725232 (включений в реєстр ризикових платників 07.05.2025)- протягом 14.04.2025-29.04.2025 (код ризикової операції 1201).

22.05.2025 позивач подав електронне повідомлення №1 для виключення його з числа ризикових та для підтвердження надав 80документів. У результаті їх опрацювання на засіданні, підтвердженому протоколом від 30.05.2025 №99, вирішено, що позивач спростував відповідність коду податкової інформації: 06 - платник податку залучений до Здійснення групою платників податку, у тому числі щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, циклу операцій один із одним щодо придбання / реалізації одного й того ж товару / послуги для формування штучного обсягу такого товару / послуги 08 - постачання сільськогосподарської продукції за відсутності придбання такої продукції, сплати земельного податку (сплати єдиного податку для платника податку, який перебуває на спрощеній системі оподаткування четвертої групи) та/або відсутності придбання пального, мінеральних добрив, посівного матеріалу (насіння), засобів захисту рослин, допоміжних послуг з вирощування сільськогосподарської продукції за наявності земельних ділянок. Ухвалено залишити без змін вказане Рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку в зв'язку з наданням недостатньої кількості документів необхідних для підтвердження можливості проведення господарських операцій.

Детальних відомостей про конкретний перелік документів, якого не вистачило для спростування ризиковості, протокол засідання не містить.

02.06.2025 винесене рішення №5487 (далі - Спірне рішення) про те, що з урахуванням отриманих від позивача документів від 22.05.2025 №1, про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку, зазначивши п.8 Критеріїв ризиковості платника податку: 06 - платник податку залучений до здiйснення групою платникiв податку, у тому числi щодо яких прийнято рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку, циклу операцiй один iз одним щодо придбання / реалiзацiї одного й того ж товару / послуги для формування штучного обсягу такого товару / послуги; 08 - постачання сiльськогосподарської продукцiї за вiдсутностi придбання такої продукцiї, сплати земельного податку (сплати єдиного податку для платника податку, який перебуває на спрощенiй системi оподаткування четвертої групи) та/або вiдсутностi придбання пального, мiнеральних добрив, посiвного матерiалу (насiння), засобiв захисту рослин, допомiжних послуг з вирощування сiльськогосподарської продукцiї за наявностi земельних дiлянок. Така інформація взята за господарські правочини позивача щодо постачання товарів із платниками:

код ЄДРПОУ 45145085 (включений в реєстр ризикових платників 06.05.2025) - протягом 15.11.2024-19.11.2024, код ризикової операції 1001;

код ЄДРПОУ 35445364 (включений в реєстр ризикових платників 06.05.2025) - протягом 14.11.2024-18.11.2024 (код ризикової операції 1005), 25.12.2024- 25.12.2024 (код ризикової операції 1001), 07.11.2024-29.11.2024 (код 01.61);

код ЄДРПОУ 45725232 (включений в реєстр ризикових платників 07.05.2025)- протягом 14.04.2025-29.04.2025 (код ризикової операції 1201).

У ньому також вказано про ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку: договiр з додатками до нього, первиннi документи щодо постачання/придбання товарiв/послуг, первиннi документи щодо зберiгання, первиннi документи щодо транспортування, первиннi документи щодо навантаження продукцiї, первиннi документи щодо розвантаження продукцiї, складськi документи (iнвентаризацiйнi описи), рахунки-фактури/iнвойси, акт приймання-передачi товарiв (робiт, послуг), накладна, розрахунковий документ, банкiвська виписка з особових рахункiв, документ щодо пiдтвердження вiдповiдностi продукцiї (декларацiї про вiдповiднiсть), паспорт якостi.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд врахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до підпункту 20.1.45 пункт 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.

Згідно з пунктом 61.1 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 ПК України визначає, що податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій (пункт 71.1 статті 71 ПК України).

Відповідно до пунктів 74.1, 74.3 статті 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.

Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пункт 201.16 статті 201 ПК України визначає, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 № 2245-VIII (далі - Закон №2245-VIII), яким змінена редакція пункту 201.16 статті 201 ПК України, Кабінету Міністрів України доручено до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначає Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165).

Пунктами 25, 26 Порядку №1165 визначено, що комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком.

Відповідно до п.6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Зміст Спірного рішення відповідає встановленій формі, яка затверджена Порядком №1165.

Формалізований зміст спірного рішення передбачає точні види підстав для його прийняття, що не підлягають зміні, та мають обиратися позначкою в залежності від фактичних обставин:

у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності;

з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від ___ р. № -

Тобто право описати детальну іншу передумову прийнятого рішення відповідач не наділений. Далі його зміст передбачає вид рішення: про відповідність або невідповідність платника податку критеріям ризиковості. Водночас у графі щодо рішення про відповідність зазначено колонки, які контролюючий орган зобов'язаний заповнити для розкриття його передумов і змісту: "Податкова інформація (заповнюється у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку)____" або "Підстава (зазначається відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація)____".

Відповідно до п.7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно з п.8 Порядку №1165 платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Комісія контролюючого органу згідно з п.44 Порядку №1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Отже, відповідні Комісії не обмежені переліком документів, що надаються платниками у разі зупинення реєстрації ПН.

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено критерії ризиковості платника податку на додану вартість, а додатком 3 - критерії ризиковості здійснення операцій.

Такими критеріями згідно з додатком 1 у редакції на дату спірного рішення є:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банку/небанківського надавача платіжних послуг, крім рахунків у Казначействі (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Кодексу, з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.

Зважаючи на застосований спірним рішенням п.8 Критеріїв ризиковості платника, суд врахував, що вказана норма передбачає отримання інформації, отриманої контролюючим органом в межах владних повноважень зі звітності такого платника. Така звітність повинна підтверджувати, що платник здійснив ризикову операцію. Як зазначено вище, критерії ризиковості операцій зазначені в додатку 3:

Критеріями ризиковості здійснення операції згідно додатку 2 є:

1. Обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг (далі - Державний класифікатор)/умовним кодом такого товару, зазначеного в податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнено від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного в 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, у тому числі вивезення товарів за межі митної території України, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, за відсутності такого/такої товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару у врахованій таблиці даних платника податку.

2. Відсутність (анулювання, зупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 і 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, зазначених платником податку в податковій накладній/розрахунку коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі на дату їх складення.

3. Відсутність на дату складення податкової накладної/розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб'єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТЗЕД відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.

4. Складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів, за умовними кодами такого товару - перших п'яти цифр кодів), за відсутності у врахованій таблиці даних платника податку товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару, на який здійснюється зміна номенклатури товару/послуги.

5. Перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, поданого отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, над величиною залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) з 1 січня 2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання (зокрема обсягу постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність») з 1 січня 2017 р., зменшеного у 1,5 раза та зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги.

6. Подання для реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, у строк, що перевищує 90 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Реєстрі без порушення граничних строків реєстрації, встановлених Кодексом, крім розрахунку коригування до податкової накладної, у якій відображені операції з постачання електричної енергії (товарна підпозиція 2716 згідно з УКТЗЕД), постачання природного газу (товарні підпозиції 2705, 2709 та 2711 11 згідно з УКТЗЕД), постачання теплової енергії (умовний код товару 00401).

У висновках Верховного Суду, що наведених в постановах від 16 грудня 2020 року у справі № 340/474/20, від 5 січня 2021 року у справі № 640/10988/20, від 5 січня 2021 року у справі № 640/11321/20 зазначено, що під час вирішення спорів такої категорії суди попередніх інстанцій з огляду на правове регулювання, характер цих відносин, мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.

Перевіривши зміст додатків до пояснення для зняття з обліку, як ризикового, зі змістом протоколу засідання, на якому ухвалене Спірне рішення та його обґрунтування підстав, суд дійшов висновку про його необґрунтованість, оскільки в протоколі засідання вказано про спростування позивачем відповідності кодів податкової інформації 06 та 08, які в Спірному рішенні вказані наявними, а також серед отриманих документів бути про постачання сільськогосподарської продукції, придбання пального. Які саме надано в недостатній кількості документи, необхідні для підтвердження можливості проведення господарських операцій, протокол детальних пояснень не міститью. Також відсутнє чітке пояснення таких причин, пояснення ризиків чи їх ознак. Натомість загальна вказівка на відсутність видів документів не узгоджується за видами документів, поданими йому позивачем. Серед додатків були договори, як на придбання товарів, у т.ч. палива, так і оренди, видаткові накладні та ТТН, статистичні звіти про врожай позивача та інші. Відсутність розрахунків та пояснень відповідача щодо підстав їх неврахування доводить посилання позивача на суперечність Спірного рішення вимогам чинного законодавства. Детальних підстав відповідності чинним критеріям ризиковості позивача сукупністю достатніх належних і достовірних доказів не підтверджено. Отже, оскаржуване рішення прийняте в умовах порушення процедури детального та уважного розгляду отриманих від платника документів та не виконаних вимог обґрунтованості із-за відсутності конкретних порушень, не спростованих, на його думку, платником.

Тому суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав визнати протиправним і скасувати Спірне рішення.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, відповідно до положень п.6 розділу "Автоматизований моніторинг відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків" Порядку №1165 здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Отже, відповідач наділений повноваженням виключити платника з переліку платників, що відповідають критеріям ризиковості. Однак, оскільки за встановленими обставинами спору суд не наділений повноваженням проводити обчислення та робити детальний аналіз документів, який не проведений відповідачем, підстави для втручання в його повноваження щодо зняття з ризикових платників податків після спрацювання автоматизованого моніторингу відсутні. Тому, урахувавши чинність рішення відповідача від 06.05.2025 №4528, позовна вимога зобов'язати відповідача виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, передчасна до вчинення відповідачем дій щодо належного розгляду його матеріалів та прийняття обґрунтованого рішення, в якому мають бути чітку підстави ухвалення. То ж належним способом усунення порушеного права позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути отримані від позивача документи згідно з його повідомленням від 22.05.2025 №1 та прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням висновку суду в цій справі. Решта позовних вимог задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Урахувавши пропорційність задоволених позовних вимог, суд відповідно до вимог т.ст.132-139 КАС України дійшов висновку, що понесені позивачем судові витрати, підтверджені платіжною інструкцією від 02.08.2025 №2296 в сумі 2422,40грн про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а також витрати на адвоката Подорожнього А.С., який підписав і подав позовну заяву та докази від імені позивача, що підтверджені ордером, договором від 31.07.2025 №31/07, актом, рахунком-фактурою та платіжною інструкцією від 01.08.2025 №2295 на суму 10000,00гр, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі їх половини.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити частково адміністративний позов СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЧОГО КООПЕРАТИВУ «РИЗИНСЬКИЙ».

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 02.06.2025 №5487 про його відповідність п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 44131663) повторно розглянути отримані від СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЧОГО КООПЕРАТИВУ «РИЗИНСЬКИЙ» (20240, Черкаська обл., Звенигородський р-н., с.Козацьке, вулиця Центральна, будинок 41; код ЄДРПОУ 03792740) документи згідно з його електронним повідомленням від 22.05.2025 №1 та прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням висновку суду в цій справі.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Стягнути на користь СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЧОГО КООПЕРАТИВУ «РИЗИНСЬКИЙ» (20240, Черкаська обл., Звенигородський р-н., с.Козацьке, вулиця Центральна, будинок 41; код ЄДРПОУ 03792740) судові витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в розмірі 1211,20грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) та за професійну правову допомогу в сумі 5000,00грн (п'ять тисяч гривень нулькопійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 44131663).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Повний текст рішення виготовлений і підписаний 02.10.2025.