18 вересня 2025 року справа № 580/5530/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кучеренко І.О.,
представника позивача - Вакулік Я.І. (за ордером у режимі відеоконференції),
представника відповідача - Звіра Р.П. (за довіреністю у порядку самопредставництва у режимі відеоконференції),
розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження в залі суду у режимі відеоконференції у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування рішень,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 14.02.2025 №74/33-00-07-01, від 14.02.2025 №75/33-00-07-01, від 14.02.2025 №76/33-00-07-01, від 14.02.2025 №77/33-00-07-01 та від 14.02.2025 №78/33-00-23-02.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що не відповідають фактичним обставинам висновки акту щодо заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість в травні 2024 року в сумі 810 993,00 грн. по безнадійній дебіторській заборгованості з ТОВ «БНК Україна, щодо не складання та не реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкову накладену за травень 2024 року на загальну суму 4 865 957,88 грн. в т.ч. ПДВ 810993,00 грн, щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених п. 201.10 ст. 201 ПК України, за січень 2023 року та лютий 2024 року, щодо порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з акцизного податку на пальне та щодо неподання платником податків ПН до Податкових декларацій з податку на прибуток підприємства про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України за період фінансово господарської діяльності платника податків 2020 рік, три квартали 2021 року, 2021 рік, півріччя 2022 року, 2022 рік, тому висновки акту перевірки не могли бути підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлення-рішень.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що за наслідками проведеної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства було встановлено порушення позивачем вимог податкового та валютного законодавства, що призвело до заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість в травні 2024 року в сумі 810 993,00 грн. по безнадійній дебіторській заборгованості з ТОВ "БНК Україна", щодо не складання та не реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкову накладену за травень 2024 року на загальну суму 4 865 957,88 грн. в т.ч. ПДВ 810993,00 грн, щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених п. 201.10 ст. 201 ПК України, за січень 2023 року та лютий 2024 року, щодо порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з акцизного податку на пальне та щодо неподання платником податків ПН до Податкових декларацій з податку на прибуток підприємства про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України за період фінансово господарської діяльності платника податків 2020 рік, три квартали 2021 року, 2021 рік, півріччя 2022 року, 2022 рік, тому відповідач вважає, що контролюючий орган на підставі висновків акту перевірки правомірно виніс оскаржувані ППР.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив на позовну заяву, згідно якої він вважає, що доводи відповідача є необґрунтованими, а позов таким, що підлягає до повного задоволення
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, тому продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.
Представник позивача у судовому засіданні у режимі відеоконференції позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених вище.
Представник відповідача у судовому засіданні у режимі відеоконференції позов не визнав, просив суд у задоволенні позову відмовити повністю з підстав, зазначених у відзиві.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.
Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).
Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1.2 п. 75 ст. 75, ст. 77, п.82.1 ст.82, п. п.69.2-2 п. 69.35-2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями, п. 925 розділу VIII Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI, із змінами та доповненнями та на підставі наказу Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 12 вересня 2024 №212 проведена документальна планова виїзна перевірка ТзОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» за період з 01 січня 2018 року по 30 червня 2024 року, з метою дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби та за період діяльності з 04 липня 2016 року по 30 червня 2024 року щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За результатами вказаної перевірки контролюючим органом складено акт від 14.01.2025 №27/33-00-07-01/40625535, у висновках якого зазначено про порушення позивачем вимог, зокрема:
- п.п. 189.1 ст. 189, п. 198.3, п. 198.5 Податкового кодексу України, в результаті чого підприємством занижено податкові зобов'язання за травень 2024 року на суму ПДВ 810 993 грн;
- п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в результаті чого підприємством порушено граничні терміни реєстрації розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень 2018 року - червень 2024 року на загальну суму податку на додану вартість (розрахунки коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг) - (-) 1 342 грн;
- п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, не складено та не зареєстровано в єдиному реєстрі податкових накладних протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкові накладні за травень 2024 року на загальну суму 4 865 957,88 грн, в т.ч. ПДВ 810 993 грн;
- п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України чим порушено граничні терміни сплати узгодженої суми акцизного податку на пальне на загальну суму 7 019 грн;
- п. 46.1 ст. 46, п. 103.9 ст. 103 Податкового кодексу України, підприємством не подано додатки ПН до Податкових декларацій з податку на прибуток підприємства про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України за 2020 рік, три квартали 2021 року, 2021 рік, півріччя 2022 року, три квартали 2022 року, 2022 рік по нерезиденту SOCAR TRADING SA (Республіка Швейцарія).
Не погоджуючись із висновками акта перевірки від 14.01.2025 №27/33-00-07-01/40625535, позивачем подано заперечення від 28.01.2025 №07.
Комісією по розгляду спірних питань, заперечень та пояснень до актів перевірок Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків за результатами розгляду заперечення ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» 28.01.2025 № 07 на акт перевірки прийнято висновок від 10.02.2025, яким надане позивачем заперечення не спростовує обставин викладених в акті перевірки, висновок акта від 14.01.2025 №27/33-00-07 01/40625535 вважати правомірним.
На підставі акта від 14.01.2025 № 27/33-00-07-01/40625535 контролюючим органом винесені, зокрема, податкові повідомлення-рішення від 14.02.2025 №74/33-00-07-01, від 14.02.2025 №75/33-00-07-01, від 14.02.2025 №76/33-00-07-01, від 14.02.2025 №77/33-00-07-01 та від 14.02.2025 №78/33-00-23-02.
Позивач не погоджуючись із вищезазначеними ППР подав скаргу до ДПС України.
Рішенням ДПС України «Про результати розгляду скарги» від 03.06.2025 №15981/6/99/00-06-01-01-06, оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 14.02.2025 №74/33-00-07-01, від 14.02.2025 №75/33-00-07-01, від 14.02.2025 №76/33-00-07-01, від 14.02.2025 №77/33-00-07-01 та від 14.02.2025 №78/33-00-23-02 залишено без змін, а подану скаргу у цій частині без задоволення.
Вважаючи вищезазначені рішення відповідача протиправними та такими, що підлягають до скасування, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ (далі - ПК України).
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням І сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до пункту 44.2 статті 44 ПК України для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Згідно частини 1 статті 9 Закону № 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Отже, будь-які документи мають силу первинних документів лише у разі фактичного здійснення господарської операції.
Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення бухгалтерського обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством. З урахуванням викладеного для підтвердження даних бухгалтерського обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції. Сам факт перерахування платником податків коштів контрагенту за відсутністю реального постачання останнім товарів/послуг не може зменшувати фінансовий результат до оподаткування, виходячи із такого.
Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України об'єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.
Статтею 1 Закону України від 16 липня 1999 року №996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996) встановлено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Згідно частини першої статті 9 Закону № 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Відповідно частини другої статті 9 Закону № 996 первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки, тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.
Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
З урахуванням викладеного для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового кодексу.
На підставі п. 198.1 ст. 198 ПК України, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;
ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Згідно п. 198.2 ст. 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг.
Відповідно до п. 198.3 ст.198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Пунктом 198.6 ст. 198 ПК України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст.201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п.201.11 ст.201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.
Матеріалами справи підтверджено, що під час перевірки контролюючим органом встановлено заниження позивачем податкових зобов'язань ПДВ в травні 2024 року в сумі 810993,0 грн. по безнадійній дебіторській заборгованості по бухгалтерському рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками та підрядниками» ТОВ «БНК УКРАЇНА» в сумі 4 865 957,88 грн. (в т.ч. ПДВ 810992,98 грн).
Так, ТОВ «БНК УКРАЇНА» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру (повідомлення про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю «БНК Україна» банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, судом оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України, 25 травня 2023 року). Згідно інформаційних баз ДПС України «Податковий блок» свідоцтво ПДВ - ТОВ «БНК Україна» анульовано 31.05.2023 року.
За даними бухгалтерського обліку станом на 31.05.2024 згідно оборотно-сальдової відомості по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» по контрагенту: ТОВ «БНК УКРАЇНА» обліковується безнадійна заборгованість, яка виникла на підставі Договору №392-БІТУМ-20 від 21.09.2020 Додаткової угоди №20 від 08.12.2021- дебіторська заборгованість ТОВ «БНК УКРАЇНА» перед ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» по Договору №392-БІТУМ-20 від 21.09.2020 Додаткової угоди №20 від 08.12.2021 в розмірі - 4865 957,88грн. грн. в т.ч. ПДВ; ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» укладено договір № 392-БІТУМ-20 поставки товару від 21.09.2020, відповідно до умов якого, товариство з обмеженою відповідальністю «БНК-УКРАІНА», в особі директора департаменту маркетингу та реалізації продукції Мітьковця Романа Вікторовича, який діє на підставі Довіреності №01/20-Д від 01 січня 2020 року, іменоване надалі «Постачальник», з однієї сторони, і товариство з обмеженою відповідальністю «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ», в особі директора Марченко Віктора, який діє на підставі Статуту, іменоване надалі «Покупець», з іншої Сторони, уклали цей договір поставки товару,
ТОВ «Сокар Ел Пі Джи», в якості попередньої оплати перераховано на рахунок ТОВ «БНК-Україна»: 13.12.2021 - 10 000 000 грн; 17.12.2021 - 9 000 000 грн, 20.12.2022 - 1 000 000 грн, 22.12.2021 - 6 000 000 грн, 29.12.2021 - 9 500 000 грн.
На виконання додаткової угоди № 20 ТОВ «БНК-Україна» окремими партіями було відвантажено ТОВ «Сокар Ел Пі Джи» Товар з урахуванням кінцевої ціни товару на суму 29337830,01грн. (за період з грудня 2021- січень 2022).
ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» відображено в обліку підприємства наступними бухгалтерськими проведеннями: Дт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками та підрядниками» Кт 311 «Розрахунковий рахунок в національній валюті» Дт 281 «Товари на складі» Кт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками та підрядниками Дт 6441 «Податковий кредит» Кт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками та підрядниками» Станом на 31.12.2022 року сальдо Дт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками та підрядниками» по Договору 392-БІТУМ-20 від 21.09.2020 ДУ №20 від 08.12.2021 становило 6 162 169,99 грн. ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» отримало зареєстровані податкові накладні від ТОВ “БНК УКРАЇНА» на підставі яких було сформовано та включено в податковий кредит суми ПДВ та відображено в податкових деклараціях з податку на додану вартість за відповідні періоди (Додатки №1 до податкових декларації з податку на додану вартість, Таблиці 2.1. Відомості про операції з придбання з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставками 7 % і 14 %).
Отже, ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» аванс в сумі 4 897 444,88 грн перераховано ТОВ “БНК-УКРАЇНА» за товари, які так і не були поставлені, тобто відповідні товари так і не використовувалися в господарській діяльності покупця, суми податкового кредиту у розмірі 816240,81 грн перестали відповідати умовам визнання податкового кредиту із п. 198.3 ПКУ (відсутній факт придбання товарів/послуг).
ТОВ “БНК-УКРАЇНА» (79012, м. Львів, вул. Сахарова, буд. 42, каб. 407; код ЄДРПОУ 36949031), 24.05.2023 постановою Господарського суду Львівської області у справі №914/2450/22 винесено рішення про визнання боржника банкрутом. Офіційно оприлюднено на сайті Вищого господарського суду повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство і відкриття ліквідаційної процедури, 25 травня 2023 року.
На банківський рахунок ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» по платіжних інструкціях отримано кошти від ТОВ «БНК УКРАЇНИ» в сумі 1264725 грн, а саме: №99 від 10.01.2024 на суму 749481,87 грн (погашення 4-ї черги реєстру вимог кредиторів у справі №914/2450/22 про банкрутство ТОВ «БНК-Україна», без ПДВ); №158 від 16.05.2024 на суму 515243,24 грн (погашення 4-ї черги реєстру вимог кредиторів у справі № 914/2450/22 про банкрутство ТОВ «БНК-Україна», без ПДВ).
Станом на 30.05.2024 Дт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками та підрядниками» по Договору 392-БІТУМ-20 від 21.09.2020 ДУ №20 від 08.12.2021 становить 4 897 444,88 грн (Дт 311 «Розрахунковий рахунок в національній валюті» Кт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками та підрядниками»).
Таким чином, суд погоджується із висновками акту перевірки щодо порушення TOB «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» вимог п. 189.1 ст.189, п. 198.3, п. 198.5 ст.198 Податкового кодексу України, в результаті чого не нарахованого та не відображено в податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2024 року податок на додану вартість в сумі 810 993 грн. від безнадійної дебіторської заборгованості у розмірі 4 865 957,88 грн. та встановлено порушення вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в результаті чого не складено та не зареєстровано в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, що призвело до застосування штрафних санкцій.
Отже, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 14.02.2025 №74/33-00-07-01 є правомірним та скасуванню не підлягає.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом
Відповідно до п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/ або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/ або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 1201.1 цієї статті, не застосовуються.
Матеріалами справи підтверджено, що TOB «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» у порушення вимог п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкові накладні за травень 2024 року на загальну суму 4 865 957,88 грн. в т.ч. ПДВ 810 993,0 грн. відповідно, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 14.02.2025 №75/33-00-07-01 є правомірним та скасуванню не підлягає.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з абз. 14 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/22 «Про введення воєнного стану в Україні» із змінами та доповненнями введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 N 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Згідно з підпунктом 69.2 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно» з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються (набув чинності 27.05.2022 року).
Згідно з п.1201.1 ст. 1201 Податкового кодексу України - порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/ послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Відповідно до пп.69.1 п.69 Податкового кодексу України платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року; реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшено строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК, та зменшено розміри штрафів за їх порушення. Нові строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до податкових накладних/розрахунків коригування, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Закону № 2876 (тобто з датою складання починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.
Крім того, Законом України від 12.01.2023 № 2876-IX «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» підрозділ 2 доповнено пунктом 89 такого змісту: Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). Строки реєстрації в ЄРПН зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 ПКУ, та розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПКУ, не змінено. Такі податкові накладні/розрахунки коригування підлягають реєстрації в ЄРПН протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені. Обставини, які звільняють від відповідальності або пом'якшують відповідальність за вчинення податкових правопорушень (за наявності): на момент складання акту відсутні.
Законом України від 12.01.2023 №2876-IX «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» підрозділ 2 доповнено пунктом 90 такого змісту: Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/ або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Із матеріалів справи судом встановлено, що на підтвердження ні бито факту несвоєчасного отримання розрахунків коригування від постачальників TOB «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» надав «властивості документа та квитанції» по розрахунках коригування.
Відповідно до ст.192 Податкового кодексу України, у разі складання розрахунків коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкових накладних, виписаних на покупця - платника ПДВ, тоді такий РК має зареєструвати покупець. Загальні строки реєстрації ПН/РК встановлено у п.201.10 ст.201 ПКУ, в якому визначено спеціальні граничні строки реєстрації.
Водночас під час дії воєнного стану в Україні та 6 місяців після місяця, в якому його припинять чи скасують, тимчасово застосовуються граничні строки зазначені у п.89 підрозділу 2 розділу XX для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Разом з тим, нормами ПКУ не передбачено механізм фіксації дати отримання покупцем такого розрахунку коригування та відсутня відповідальність для продавця за несвоєчасне надсилання РК покупцеві, тому, з метою недопущення помилок при складанні податкової звітності та уникнення непорозумінь при обрахунку у системі електронного адміністрування ПДВ суми перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, доцільно здійснювати реєстрацію розрахунків коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг з урахуванням термінів, визначених п.201.10 ст.201 ПК України.
Так, датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абз. 9 п. 201.10 ст. 201 ПК України та п. 4 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010).
Враховуючи вищевикладені обставини, суд зазначає, що єдиним належним та допустимим доказом своєчасності надання ПН/РК на реєстрацію є квитанція, в якій фіксується дата та час надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Разом з тим, будь-які витяги (протоколи руху документа) з того чи іншого програмного забезпечення на підтвердження своєчасності направлення та реєстрації ПН/РК законодавство не визначає, а дата та час відправлення, що фіксується, зокрема, у таких протоколах, залежить саме від системних налаштувань дати і часу на комп'ютері, з якого проводиться відправлення документу, тому такі файли не можуть бути єдиним та беззаперечним доказом отримання РК, своєчасності реєстрації ПН/РК.
Судом встановлено, що ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» до декларації з ПДВ не подало додаток №7 “Заява про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН ПН/РК», отже суд дійшов висновку про порушення позивачем граничних термінів реєстрації розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України за січень 2018 - червень 2024 на загальну суму податку на додану вартість 1 342,00 грн, відповідно, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 14.02.2025 №76/33-00-07-01 є правомірним та скасуванню не підлягає.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 31.1 ст. 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
У відповідності до п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно з п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановленим цим Кодексом.
Відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання передбачена ст.124 Податкового кодексу України, зокрема, згідно п. 124.1 ст. 124 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу. Якщо зарахування коштів з електронного рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в оплату узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного в уточнюючому розрахунку до податкової декларації, здійснюється на наступний операційний день, штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
Із матеріалів справи судом встановлено, ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» 20.12.2022 подано декларацію акцизного податку за листопад 2022 року №9273858136, згідно якої підприємством задекларовано податкові зобов'язання, що сплачується до бюджету в сумі 9 410,00 гривень.
Згідно інтегрованої картки платника ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» з платежу «акцизний податок на пальне» 30.12.2022 року проведено нарахування згідно поданої декларації від 20.12.2022 № 9273858136 в сумі 9410,00 грн. Враховуючи переплату в сумі 7 786,00 грн., яка зарахувалась в рахунок поданої декларації від 20.12.2022 № 9273858136, на кінець операційного дня 30.12.2022 року в інтегрованій картці платника виникла недоїмка в сумі 1 624,00 грн.
ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» сплачено акцизний податок на пальне в сумі 5 000,00 гривень (платіжне доручення від 11.01.2023 №22, зараховано 12.01.2023), на кінець операційного дня 12.01.2023 в інтегрованій картці платника податковий борг відсутній.
ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» 20.10.2023 подано декларацію акцизного податку за вересень 2023 року № 9278026555, згідно якої підприємством задекларовано податкові зобов'язання, що сплачується до бюджету в сумі 4 928,00 грн. На кінець операційного дня 30.10.2023 року в інтегрованій картці платника виникла недоїмка в сумі 4 928,00 гривень.
ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» сплачує акцизний податок на пальне в сумі 5 500,00 гривень (платіжне доручення від 07.11.2023 №957). На кінець операційного дня 07.11.2023 в інтегрованій картці платника податковий борг відсутній.
ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» 17.01.2024 подано декларацію акцизного податку за грудень 2023 року № 9375216795, згідно якої підприємством задекларовано податкові зобов'язання, що сплачується до бюджету в сумі 467,00 грн. На кінець операційного дня 30.01.2024 року в інтегрованій картці платника виникла недоїмка в сумі 467,00 гривень.
ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» сплачує акцизний податок на пальне в сумі 500,00 гривень (платіжне доручення від 31.01.2024 №1011). На кінець операційного дня 31.01.2024 в інтегрованій картці платника податковий борг відсутній.
Отже, із вищевикладених обставин контролюючим органом встановлено факт несвоєчасної сплати ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» узгоджених сум податкового зобов'язання з акцизного податку на пальне, визначених в деклараціях акцизного податку за листопад 2022 року, вересень 2023 та грудень 2023 року, чим порушено п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України (порушено граничні терміни сплати узгодженої суми акцизного податку на пальне на загальну суму 7 019,00 грн), отже оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 14.02.2025 №77/33-00-07-01 є правомірним та скасуванню не підлягає
Відповідно до абзаців першого та другого пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту. Обов'язок платника податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів встановлений підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України.
Пунктом 46.1 статті 46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/ або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною. Форма податкової декларації з податку на прибуток підприємств затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897. У податковій декларації по коду рядка 23 ПН відображається сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період. До цього рядка передбачений додаток ПН, який є невід'ємною частиною декларації. Відповідно до примітки 3 до додатку ПН до рядка 23 ПН податкової декларації з податку на прибуток підприємств додаток заповнюється окремо по кожному нерезиденту, якому виплачуються доходи.
Відповідно до підпункту 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 ПК України доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами є: а) проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов'язаннями, випущеними (виданими) резидентом; б) дивіденди, які сплачуються резидентом; в) роялті; г) фрахт та доходи від інжинірингу; ґ) лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента - лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди; д) доходи від продажу нерухомого майна, розташованого на території України, яке належить нерезиденту, у тому числі майна постійного представництва нерезидента; е) прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав, визначений відповідно до цього розділу; є) доходи, отримані від провадження спільної діяльності на території України, доходи від здійснення довгострокових контрактів на території України; ж) винагорода за провадження нерезидентами або уповноваженими ними особами культурної, освітньої, релігійної, спортивної, розважальної діяльності на території України; з) брокерська, комісійна або агентська винагорода, отримана від резидентів або постійних представництв інших нерезидентів стосовно брокерських, комісійних або агентських послуг, наданих нерезидентом або його постійним представництвом на території України на користь резидентів; и) внески та премії на страхування або перестрахування ризиків в Україні (у тому числі страхування ризиків життя) або страхування резидентів від ризиків за межами України; і) доходи, одержані від діяльності у сфері розваг (крім діяльності з проведення лотереї); ї) доходи у вигляді благодійних внесків та пожертвувань на користь нерезидентів; й) інші доходи від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, крім доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту від такого нерезидента (постійного представництва) , у тому числі вартості послуг із міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення.
Із матеріалів справи судом встановлено, що контролюючим органом під час перевірки ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» встановлено здійснення виплат доходів нерезиденту джерелом походження з України по якому не подавались додатки ПН до Податкових декларацій з податку на прибуток підприємств, а саме: SOCAR TRADING SA (Швейцарія).
Так, між ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» (код за ЄДРПОУ 40625535) (Покупець), та нерезидентом SOCAR TRADING SA (Швейцарія) (Постачальник), укладено Договір купівлі продажу продукції від 01.01.2020 року №LPG 20 RAIL TERM. Продукція, що поставляється за цим Договором являє собою Пропан та Бутан. Пунктом поставки являється DAF Соловей / Тополі на кордоні росії та України. Покупець оплачує перевезення вантажу від пункту постачання до станцій: Підгородна (412302), Каховка (416801), Основа (440209), Білозір'я (424102), Бородянка (321809). Покупець повертає порожні залізничні цистерни кожної партії протягом періоду розвантаження в пункті - Соловей (439701) (пункт постачання). Період розвантаження починається з дати поставки (включно), та триває протягом 8 днів. Плата за простій складає 26 доларів США за залізничний вагон - цистерну на добу, застосовану у разі затримки повернення порожніх залізничних вагонів - цистерн до пункту поставки. Продавець зберігає за собою право визначати чи повинна виплачуватись, повністю або частково плата за простій. Штрафи за простої та інші витрати, що відносяться на рахунок Покупця, оплачується ним протягом 15 днів з моменту отримання відповідного рахунку - фактури від Продавця. Ціна за метричну тону Продукції для обумовленої у цьому Договорі кількості визначається за наступною формулою: Пропан / Бутан: DAF Україна для Пропану та Бутану МІКС + 5 доларів США за метричну тону, де DAF Україна для Пропану та Бутану МІКС - це середнє арифметичне високих та низьких котирувань, упоблікованих у звіті Аргус Міжнародний ЗВГ для ціни ДАФ Україна для Пропану та Бутану. Ціна включає транспортні витрати до Пункту поставки на умовах DAF, які використовуються для продажу за цим Договором. Всі інші витрати не включаються в ціну та повинні бути за рахунок Покупця.
До перевірки ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» надано наступні документи по взаємовідносинам з SOCAR TRADING SA (Швейцарія): картку рахунку 632 за період з 01.01.2018 року по 30.06.2024 року, обороти рахунку 632 за період з 01.01.2018 року по 30.06.2024 року, інвойси, платіжні інструкції в іноземній валюті, реєстри документів поступлення товарів та послуг за період з 01.01.2018 року 30.06.2024 року, бухгалтерські довідки. Згідно картки рахунку 632 за період 01.01.2018 року по 30.06.2024 року встановлено, що SOCAR TRADING SA (Швейцарія) виставлено інвойси за простій залізничних вагонів - цистерн, в загальній сумі 179 842,00 доларів США, а саме: від 02.09.2020 року №122069/v1 на суму 45 292,00 доларів США, за період простою вагонів протягом січня - березня 2020 року, від 07.09.2020 року №122210/v1 на суму 10 452,00 доларів США, за період простою вагонів протягом квітня 2020 року, від 13.11.2020 року №124018/v2 на суму 38 740,00 доларів США, за період простою вагонів протягом травня - липня 2020 року, від 19.11.2020 року №124170/v1 на суму 13 104,00 доларів США, за період простою вагонів протягом серпня 2020 року, від 13.04.2021 року №128189/v1 на суму 9 100,00 доларів США, за період простою вагонів протягом грудня 2020 року, від 10.05.2021 року №128905/v2 на суму 4 056,00 доларів США, за період простою вагонів протягом січня - лютого 2021 року, від 19.05.2021 року №129118/v5 на суму 26 156,00 доларів США, за період простою вагонів протягом вересня - листопада 2020 року, від 06.08.2021 року №131249/v2 на суму 3 562,00 доларів США, за період простою вагонів протягом березня 2021 року, від 19.08.2021 року №131566/v2 на суму 4 758,00 доларів США, за період простою вагонів протягом квітня 2021 року, від 20.09.2021 року №132371/v2 на суму 6 136,00 доларів США, за період простою вагонів протягом травня 2021 року, від 20.09.2021 року №132376/v1 на суму 6 136,00 доларів США, за період простою вагонів протягом червня 2021 року, від 23.11.2021 року №134288/v2 на суму 6 786,00 доларів США, за період простою вагонів протягом липня 2021 року, від 02.05.2022 року №139574/v2 на суму 5 564,00 доларів США, за період простою вагонів протягом січня 2022 року. Оплата за простій залізничних вагонів - цистерн по Договору купівлі продажу продукції від 01.01.2020 року №LPG 20 RAIL TERM ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» (код за ЄДРПОУ 40625535) здійснена в загальній сумі 179 842,00 доларів США, що в еквіваленті становило 4 892 137,36 грн. а саме: 23.11.2020 року згідно інвойсу від 13.11.2020 року №124018/v2 в сумі 38 740,00 доларів США, що в еквіваленті становило 1 098 484,32 грн.;- 02.07.2021 року згідно інвойсів від 13.04.2021 року №128189/v1, від 19.05.2021 року №129118/v5, від 19.11.2020 року №124170/v1 в загальній сумі 48 360,00 доларів США, що в еквіваленті становило 1 324 295,08 грн.; 13.08.2021 року згідно інвойсу від 07.09.2020 року №122210/v1 в сумі 10 452,00 доларів США, що в еквіваленті становило 279 785,41 грн.; 16.09.2021 року згідно інвойсу від 02.09.2020 року №122069/v1 в сумі 45 292,00 доларів США, що в еквіваленті становило 1 206 805,34 грн.; 08.10.2021 року згідно інвойсів від 06.08.2021 року №131249/v2, від 20.09.2021 року №132371/v2, від 20.09.2021 року №132376/v1 в сумі 15 834,00 доларів США, що в еквіваленті становило 416 931,39 грн.; 18.10.2021 року згідно інвойсів від 10.05.2021 року №128905/v2, від 19.08.2021 року №131566/v2 в сумі 8 814,00 доларів США, що в еквіваленті становило 232 177,51 грн.; 24.11.2021 року згідно інвойсу від 23.11.2021 року №134288/v2 в сумі 6 786,00 доларів США, що в еквіваленті становило 182 274,67 грн.; 19.05.2022 року здійснено взаємозалік зустрічних заборгованостей в сумі 5 564,00 доларів США, що в еквіваленті становило 151 383,64 грн.
Згідно картки рахунку 632 ТзОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» за період з 01.01.2018 року по 30.06.2024 року по нерезиденту SOCAR TRADING SA (Швейцарія) не встановлено визначення податку з доходів нерезидента при виплаті інших доходів контрагенту нерезиденту у вигляді штрафів.
Перевіркою повноти та достовірності задекларованих ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» у додатках ПН до рядка 23 Податкових декларацій з податку на прибуток підприємства по контрагенту - нерезиденту SOCAR TRADING SA (Швейцарія) у звітних періодах виплати доходів із джерелом їх походження з України за 2020 рік, три квартали 2021 року, 2021 рік, півріччя 2022 року, три квартали 2022 року, 2022 рік платником не задекларовано виплату інших доходів за понаднормове використання вагонів.
Відповідно до ст.21 “Інші доходи» Конвенції між Урядом України і Швейцарською Федеральною Радою про уникнення подвійного оподаткування стосовно податків на доходи і на капітал: Види доходів резидента Договірної Держави, незалежно від джерела їх виникнення, про які не йдеться у попередніх статтях цієї Конвенції, будуть оподатковуватись тільки в цій Державі. 2. Положення пункту 1 не застосовуються до доходів інших, ніж доходи від нерухомого майна, визначеного в пункті 2 статті 6, якщо одержувач таких доходів є резидентом однієї Договірної Держави, здійснює підприємницьку діяльність у другій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво або надає в цій другій Державі незалежні особисті послуги через розташовану там постійну базу, і право або майно, у зв'язку з яким одержано дохід, дійсно пов'язані з таким постійним представництвом або постійною базою.
Позивачем до перевірки надано Довідки видані Податковою адміністрацією Республіки та кантону Женева від 24.01.2020 року за 2020 рік, від 11.01.2021 року за 2021 рік, від 04.01.2022 року за 2022 рік, відповідно до яких SOCAR TRADING SA протягом 2020 - 2022 років мало місце знаходження у Женеві, зареєстровано платником податків кантону Женева, платником податку кантону та комуни, а також прямого федерального податку.
Отже, у порушення п. 46.1 ст. 46, п. 103.9 ст. 103 Податкового кодексу України ТОВ «СОКАР ЕЛ ПІ ДЖИ» не задекларовано та не подано до податкового органу Додатки ПН до рядка 23 ПН Податкових декларацій з податку на прибуток підприємств на виплату доходів із джерелом походження з України по контрагенту - нерезиденту SOCAR TRADING SA (Швейцарія) у вигляд інших доходів за понаднормове використання вагонів за 2020 рік, три квартали 2021 року, 2021 рік, півріччя 2022 року, три квартали 2022 року, 2022 рік, відповідно, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 14.02.2025 №78/33-00-07-01 також є правомірним та скасуванню не підлягає
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається у вищевказаний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду складено у повному обсязі 29.09.2025.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ