02 жовтня 2025 року Справа № 480/908/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/908/25
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних, відповідно до інформації, яка міститься у моєму військовому квитку Серія НОМЕР_1 ;
2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку Серія НОМЕР_1 .
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що позивач з письмовою заявою звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій просив внести, протягом п'яти робочих днів, з дня реєстрації заяви, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення мене з військового обліку, привівши у відповідність інформацію у реєстрі до його військового квитка.
Листом № 5/2510 від 27.11.2024 відповідач повідомив, що заявник перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 та не є виключеним з військового обліку, рекомендовано для усунення розбіжностей між військово - обліковим документом та інформацією в АІТС “Оберіг» прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 для внесення відповідних змін до військового квитка та проходження ВЛК.
Позивач вважає дії відповідача протиправними, оскільки згідно довідки військово-лікарської комісії № 7 від 30.06.2015 його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. На підставі вказаної довідки позивача було виключено з військового обліку, про що зроблено відповідну відмітку у військовому квитку.
Вважаючи, що оскільки позивач знятий з військового обліку та не підлягає призову під час мобілізації, то такі відомості про це повинні міститися в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 05.02.2025 відкрито провадження у справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
17.02.2025 відповідач подав суду до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що ч. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
Відповідно до п. 1.2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пунктом 22.5 розділу II даного Положення передбачено, що свідоцтво про хворобу під час дії особливого періоду складається на всіх військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби.
У п. 22.6 розділу II даного Положення визначено, що свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню ВЛК регіону.
Отже, на військовозобов'язаних, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку складається свідоцтво про хворобу, яке затверджується регіональною ВЛК.
Постановою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 30.06.2015 щодо ОСОБА_1 було винесено рішення про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. Відповідно, свідоцтво про хворобу не складалося та на затвердження до 12 Регіональної ВЛК не направлялося.
На даний час позивач перебуває на військовому обліку офіцерів запасу в ІНФОРМАЦІЯ_4 , та не є виключеним з військового обліку. Законні підстави щодо його виключення з військового обліку відсутні.
Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 21-22).
03.03.2025 позивачем подано відповідь на відзив на позовну заяву, в якому просить суд не приймати відзив (а.с. 26).
Ухвалою суду від 12.03.2025 у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про неприйняття відзиву відмовлено.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
30.06.2015 ІНФОРМАЦІЯ_6 складено довідку військово-лікарської комісії №7, згідно якої на підставі ст. 40а графи ІІІ Розкладу хвороб Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с.8).
Відповідно до військового квитка позивача серії НОМЕР_1 , у графі 19 "Відмітка про виключення з військового обліку" наявний запис від 16.07.2025 р. - "виключений з обліку ІНФОРМАЦІЯ_6 як визнаний ВЛК непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку" (а.с. 7).
Крім цього, відповідно до довідки № 5/392 від 05.04.2022 та довідки № 5/902 від 25.06.2022, виданих ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 не підлягає призову по мобілізації у зв'язку з тим, що визнаний ВЛК непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с. 9, 10).
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 із заявою від 21.11.2024, в якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення його з військового обліку, привівши у відповідність інформацію у реєстрі відповідно до військового квитка (а.с. 11).
Листом № 5/2510 від 27.11.2024 відповідач надав відповідь позивачу, в якій зазначив, що заявник перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 та не є виключеним з військового обліку. Повідомлено позивача, що виключення з військового обліку офіцерів запасу здійснюється на підставі затвердженого свідоцтва про хворобу, а тому для усунення розбіжностей між військово - обліковим документом та інформацією в АІТС “Оберіг» необхідно прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 для внесення відповідних змін до військового квитка та проходження ВЛК (а.с. 6).
Позивач вважає дії відповідача протиправними, оскільки згідно довідки військово-лікарської комісії № 7 від 30.06.2015 його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. На підставі вказаної довідки позивача було виключено з військового обліку, про що зроблено відповідну відмітку у військовому квитку.
Вважаючи, що оскільки позивач знятий з військового обліку та не підлягає призову під час мобілізації, то такі відомості про це повинні міститися в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає, зокрема, і дотримання правил військового обліку.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
На момент виникнення спірних правовідносин механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад та виконавчими апаратами районних, обласних рад (далі - державні органи), територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, військовими частинами, підприємствами, установами, організаціями та закладами освіти незалежно від їх підпорядкування та форми власності визначався Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487.
Згідно з п.п. 2-5 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Завданнями військового обліку є: утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів; організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях; забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку; забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.
З метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку).
Системою військового обліку є сукупність узгоджених за завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством.
Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.
Підпунктами 1.1, 1.2 розд. І Положення № 402 визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.Підпунктом 2.1 розд. І Положення № 402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Відповідно до п.п. 1 розділу ІІ Положення Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності:
до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти);
військовослужбовців до військової служби;
військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю;
військовослужбовців, призовників, військовозобов'язаних та резервістів до служби в Десантно-штурмових військах, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті, підрозділах спеціального призначення;
кандидатів на навчання у ВВНЗ, ліцеїстів;
кандидатів до військової служби за контрактом;
кандидатів до участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (далі - МО) та у складі національного персоналу;
військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ) та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами;
військовослужбовців до служби у спеціальних спорудах;
а також з метою визначення:
можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном;
необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я;
потреби у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва);
потреби у тривалому лікуванні.
Так, постанови ВЛК оформлюються у вигляді свідоцтва про хворобу, протоколу засідання ВЛК з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця, довідки ВЛК.
При цьому, згідно з п.п. 22.5, 22.6 розд. ІІ Положення Свідоцтво про хворобу під час дії особливого періоду складається:
на всіх військовослужбовців та військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
на військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби.
У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. Під час дії особливого періоду довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.
Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК затвердженню під час дії особливого періоду на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону.
Отже, підставою для виключення особи з військового обліку як непридатної до військової служби (станом на дату прийняття оскаржуваної відмови ІНФОРМАЦІЯ_2 ) є саме рішення (постанова) ВЛК, оформлене свідоцтвом про хворобу.
Натомість судом встановлено, що позивачем надано до ІНФОРМАЦІЯ_2 довідку військово-лікарської комісії №7 від 30.06.2015, за наслідками медичного огляду якої позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Разом із тим, з огляду на відсутність свідоцтва про хворобу, яке оформлене за результатами ВЛК станом на дату звернення до відповідача у відповідача були відсутні законодавчі підстави для виключення позивача з військового обліку на підставі виключно довідки військово лікарської комісії від 30.06.2015 № 7.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить висновку, що відповідачем доведено правомірність відмови у виключенні ОСОБА_1 з військового обліку на підставі довідки військово лікарської комісії від 30.06.2015 № 7, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук