02 жовтня 2025 року м. Рівне №460/9377/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «ЄВРО ТРЕЙД» до Головного управління ДПС у Рівненській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «ЄВРО ТРЕЙД» (далі - Позивач) до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - Відповідач 1) та Державної податкової служби України (далі - Відповідач 2), в якому Позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області №12761174/33634006 від 17.04.2025; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №184 від 31.12.2024 Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «ЄВРО ТРЕЙД», днем (датою) її подання на реєстрацію.
Стислий виклад позиції Позивача.
Позивач зазначає, що за результатами здійснення господарських операції з контрагентом, платником податків сформована податкова накладна, яка подана на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, реєстрація податкової накладної зупинена з підстав відповідності пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, та запропоновано платнику податків надати пояснення та документи щодо такої операції. Позивач вказує, що ним у повному обсязі виконано обов'язок щодо надання документів, які підтверджували здійснення господарської операції, проте контролюючим органом прийняте рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в реєстрі без наявності на те правових підстав. Просив задовольнити позов у повному обсязі.
Стислий виклад заперечень Відповідачів.
Відповідачі зазначають, що у контролюючого органу були наявні усі правові підстави для зупинення реєстрації податкової накладної з підстав відповідності пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, оскільки таке зупинення відбувається в автоматизованому порядку. Платнику податків запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, належних документів платником податків надано не було у повному обсязі, що слугувало підставою для відмови у реєстрації податкової накладної. Відповідачі вказують, що оскаржуване рішення є правомірним та відповідає нормам чинного законодавства. Просили відмовити Позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.
Ухвалою суду від 02.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 16.06.2025 клопотання Головного управління ДПС у Рівненській області та Державної податкової служби України про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання - залишене без задоволення.
За правилами частини п'ятої статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За відсутності у процесуальному законі вказівки (прямої чи опосередкованої) на необхідність розгляду справи (з огляду на її категорію) тільки за правилами загального позовного провадження, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження (відповідно до частини другої статті 257 КАС).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «ЄВРО ТРЕЙД» - юридична особа приватного права - організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку; суб'єкт господарювання в розумінні Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003; перебуває на обліку у контролюючому органі, як платник податків; зареєстрований за юридичною/податковою адресою: вулиця Київська, 94, офіс 410, місто Рівне, 33027; код ЄДРПОУ 33634006; основний вид діяльності - виробництво ювелiрних i подiбних виробiв (код згідно з КВЕД 32.12), допоміжні види діяльності - роздрiбна торгiвля годинниками та ювелiрними виробами в спецiалiзованих магазинах (код згідно з КВЕД 47.77) та надання в оренду й експлуатацiю власного чи орендованого нерухомого майна (код згідно з КВЕД 68.20); є платником ПДВ.
Відповідно до Свідоцтва про право власності на нерухоме майно Позивачу належить приміщення - адміністративно-побутовий корпус літ. «А-6», Рівненська обл., м. Рівне, вул. Київська, 94 (а.с. 56).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності Позивачу належить об'єкт нерухомого майна: адміністративно-побутовий корпус літ. «А-6», Рівненська обл., м. Рівне, вул. Київська, 94 (а.с. 57).
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «ЄВРО ТРЕЙД» (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Земресурсінвест» (Орендар) укладений Договір оренди №2023/08/01-ET-ZRI від 01.07.2023 (далі - Договір оренди), предметом якого є оренда приміщення на вул. Київський, 94 в м. Рівне (а.с. 42).
Окремі умови Договору оренди:
1.1. - В порядку та на умовах, визначених цим Договором, Орендодавець зобов'язується передати Орендареві у строкове платне користування, а Орендар зобов'язується прийняти у строкове платне користування приміщення, що визначені у цьому Договорі та зобов'язується сплачувати Орендодавцеві орендну плату;
1.2. - Адреса будинку, у якому знаходяться приміщення: вул. Київська, 94, м. Рівне; План-схема розташування, площа та відновна вартість Приміщень наведена в Додатку №1, що є невід'ємною частиною Договору;
5.1. Розмір місячної орендної плати без індексації становить 21000,00 грн, у тому числі ПДВ - 3500,00 грн; орендна плата включає в себе амортизаційні відрахування;
5.2. Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно в безготівковій формі шляхом перерахування Орендарем коштів на поточний рахунок Орендодавця, зазначений у Договорі.
Додатком №1 до Договору оренди визначена інформація щодо об'єкта оренди (а.с. 46).
Відповідно до Акта приймання-передачі від 01.08.2023 приміщення за Договором оренди - передано приміщення у користування (а.с. 47).
Додатковою угодою №1 від 30.10.2023 до Договору оренди визначено вартість оренди з 01.11.2023 - 42000,00 грн, в тому числі ПДВ - 7000,00 грн (а.с. 48).
Додатковою угодою №2 від 05.04.2024 до Договору оренди змінено інформацію щодо об'єкта оренди (а.с. 49).
Додатком №2 до Договору оренди визначено нову інформацію щодо об'єкта оренди (а.с. 50).
Між сторонами правочину оформлений Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) від 31.12.2024 №93: найменування - Оренда приміщення; ціна 42000,00 грн; сума з ПДВ - 42000,00 грн (а.с. 51).
Позивачем сформований Рахунок на оплату №17 від 31.12.2024 на суму 42000,00 грн, в тому числі ПДВ - 7000,00 грн (а.с. 52).
Оплата Орендарем вартості оренди приміщення здійснена у розмірі 42000,00 грн, що підтверджується банківською випискою (а.с. 53).
Між сторонами правочину складений Акт звірки взаємних розрахунків за період з 31.12.2024 по 06.01.2025: дебет - 42000,00 грн, кредит - 42000,00 грн (а.с. 55).
За правилами підпунктів «а» та «б» пункту 185.1. статті 185 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (далі - ПК України), об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
За правилами пункту 187.1. статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За результатами здійснення господарської операції (надання в оренду приміщення) Позивачем сформовано податкову накладну від 31.12.2024 №184 (далі - ПН №184) на загальну суму операцій - 42000,00 грн, в тому числі ПДВ - 7000,00 грн; опис (номенклатура) товарів / послуг - Оренда приміщення (а.с. 20), яка подана на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
Контролюючим органом сформована Квитанція від 16.01.2025 про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних:
№ 9416640985, в якій зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.12.2024 №184 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=6.3938%, "Рпоточ"=197951.39 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі» (а.с. 22).
Позивачем подано контролюючому органу Повідомлення №15 від 03.04.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунків коригування, реєстрацію якої зупинено, а саме по ПН №184 від 31.12.2025; контролюючому органу також надані письмові Пояснення від 03.04.2025 щодо розблокування податкової накладної №184 (а.с. 24).
За результатами розгляду Повідомлення №15 від 03.04.2025 та додатних документів, контролюючим органом сформоване Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12727855/33634006 від 08.04.2025 (далі - Повідомлення №12727855/33634006) (а.с. 28).
У Повідомленні №12727855/33634006 міститься відмітка про необхідність подання платником податків: копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладеній / розрахунку коригування - «інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладеній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Графа «Додаткова інформація» Повідомлення №12727855/33634006: надати документи щодо земельної ділянки відповідно до об'єкта оренди; документи сплати відповідних платежів; договір придбання / оренди, акт приймання-передачі, розрахункові документи.
Позивачем подані до контролюючого органу Додаткові пояснення від 15.04.2025 щодо Повідомлення №12727855/33634006 (а.с. 31).
Контролюючим органом прийняте Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12761174/33634006 від 17.04.2025 (далі - Рішення №12761174/33634006), яким відмовлено у реєстрації ПН №184 в ЄРПН з підстави:
«ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку» (а.с. 33).
Графа «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» Рішення №12761174/33634006: запис відсутній.
За результатами розгляду Скарги від 28.04.2025, ДПС України прийняте Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.05.2025 №19475/33634006/2, яким скаргу платника податків залишено без задоволення, а Рішення №12761174/33634006 - без змін (а.с. 40).
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів прийняття оскаржуваного Рішення №12761174/33634006 на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає таке.
За приписами пункту 201.10 статті 201 ПК України, якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Пункт 201.1. статті 201 ПК України: «На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг. У податковій накладній, що складається за операціями з вивезення товарів за межі митної території України, зазначаються ті одиниці виміру товарів, які застосовуються при оформленні митної декларації на такі товари; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду; й) індивідуальний податковий номер; к) дата та номер митної декларації зазначаються у разі складання платником податкової накладної за операціями з вивезення товарів за межі митної території України; л) дата та номер договору (контракту) зазначаються у разі складання платником податкової накладної за операціями з вивезення товарів за межі митної території України. У податковій накладній, що складається за операціями з вивезення товарів за межі митної території України на підставі форвардного контракту, зазначається відповідна відмітка про форвардний контракт».
Пункт 192.1. статті 192 ПК України: «Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних. Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування. Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу. Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов'язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 1 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року на отримувача (покупця) - платника податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг. Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг».
Пункт 201.16 статті 201 ПК України: «Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України».
Зазначені вище норми свідчать про те, що протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття ПН / РК в електронному вигляді (з підстав, якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 ПК України) або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України).
У спірному випадку реєстрація ПН №184 в ЄРПН зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» №1165 від 11.12.2019 (набрання чинності 01.02.2020) затверджені: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Порядок №1165 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1165:
автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків (далі - автоматизований моніторинг) - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації;
критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик;
ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту “а» або »б» пункту 185.1 статті 185, підпункту “а» або »б» пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку;
За приписами пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За правилами пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність») встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пунктів 8 та 9 Порядку №1165, платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет.
Пунктом 10 Порядку №1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
За приписами пункту 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Як зазначалося вище, зупинення реєстрації ПН №184 в ЄРПН відбулося з підстави відповідності п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій:
«Обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність»), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку».
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 затверджений Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246),
Відповідно до пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. № 557.
За правилами пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до пункту 15 Порядку №1246, у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
У разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку (пункт 17 Порядку №1246).
Отже, зупинення реєстрації ПН в ЄРПН, як і формування Квитанцій про зупинення реєстрації ПН відбуваються в автоматичному режимі та виключають будь-яке втручання контролюючого органу в процедуру зупинення реєстрації ПН та генерування, надіслання квитанції про зупинення реєстрації ПН.
У спірному випадку, зупинення реєстрації ПН в ЄРПН відбулося автоматично з підстав відповідності п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Верховний Суд у постанові від 02 липня 2024 року (справа №440/5004/23, адміністративне провадження № К/990/20991/24) виснував: «Суд не спростовує та не заперечує вказані вище висновки Верховного Суду, про те вважає за необхідне звернути увагу на висновки Верховного Суду викладені у постанові від 21 лютого 2023 року у справі №2240/3271/18, відповідно до яких предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації».
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина п'ята статті 242 КАС України).
Тобто, установленню підлягають обставини щодо надання платником податків контролюючому органу після зупинення реєстрації ПН в ЄРПН документів, які були б достатніми для їх реєстрації в ЄРПН.
Відповідно до пункту 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі- Порядок №520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
За приписами пункту 5 Порядку №520, платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Так, у Квитанції про зупинення реєстрації ПН в ЄРПН зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.12.2024 №184 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=6.3938%, "Рпоточ"=197951.39 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Платник податків подав до контролюючого органу письмові Пояснення від 03.04.2025 щодо ПН №184, в яких зазначав, що:
«ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 33634006) створено 12.07.2005р. Згідно протоколу засідання загальних зборів учасників товариства від 23.05.2024р. основним видом діяльності є виробництво ювелiрних i подiбних виробiв (код згідно з КВЕД 32.12), що означає виготовлення виробів з бурштину, також допоміжним видом діяльності є роздрiбна торгiвля годинниками та ювелiрними виробами в спецiалiзованих магазинах (код згідно з КВЕД 47.77) та надання в оренду й експлуатацiю власного чи орендованого нерухомого майна (код згідно з КВЕД 68.20). Керівником товариства з 23.07.21р. є ОСОБА_1 . Підприємство внесено до реєстру суб'єктів господарювання, які здійснюють операції з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням під №1815 від 30.05.2024р., що дозволяє здійснювати: виготовлення ювелірних та побутових виробів з з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння; торгівля (оптова, роздрібна, комісійна) дорогоцінними металами, дорогоцінним камінням, виробами з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння; використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння для виробничих, наукових, соціально-культурних потреб та інвестиційних потреб; збирання, первинну обробку відходів і брухту дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння;
ТОВ є платником податку на прибуток на загальних засадах. Для здійснення господарської діяльності Товариство має у власності нежитлове приміщення площею 1005,1 кв.м., яке використовується як виробниче приміщення, адміністративне приміщення (офіс, склад), що частково здається в оренду (офіс, склад);
Також орендується приміщення для магазину «Бурштин України» та цех по виробництву виробів з бурштину. Інформація щодо яких подана до органу ДПС за формою № 20-ОПП. Для здійснення господарської діяльності у товаристві є такі основні засоби та МНМА:
Адміністративно-складський комплекс;
Станок для обробки бурштину Avalon EC-10;
Станок для обробки бурштину Avalon K-18;
Станок для обробки бурштину Avalon SKU - 12 шт.;
Станок для обробки бурштину Avalon SZK;
Станок для обробки бурштину Avalon SZK/P;
Станок для обробки бурштину Avalon SK2/P;
Станок для обробки бурштину Avalon WK1 - 3 шт.;
Станок для обробки бурштину Avalon WK;
Станок для обробки бурштину Avalon P2 - 4 шт;
Станок для обробки бурштину Olimpia BK-12;
Фрезерний верстат з ЧПУ «Гриф 8012-200»;
Токарний верстат Holzmann D 460FXL (230V);
Стіл робочий металевий Розмір (90*70) - 12 шт;
Стіл робочий металевий Розмір (120*80) - 6 шт.;
Занурювальна пилка TS 55 FEBQ-Plus; Бормашина Foredom;
Акумуляторний перфоратор Dnipro-M DHR-200;
Фен промисловий Dnipro-M GH-201N;
Пилосос господарчий WD3-V-19/6/20"KARCHER";
Ваги торгові ВТД-3ФД - 2 шт.;
Принтер чеків та етикеток HPRT LPQ-58;
Ноутбук Dell Latitude 5580; Моноблок HP 24-d10001ua;
Ноутбук Acer Aspire 3 A315-23 (NX/HVTEU.038) Black - 2 шт.;
Маршрутизатор TP-Link EC220-G5;
Апаратно-програмний комплекс "Смарт Каса" Pro;
у товаристві працює 27 осіб: директор, бухгалтер, завідувач складу, продавці консультанти - 2 люд., шліфувальник бурштину - 2 люд., різьбяр, оброблювач виробів з бурштину - 3 люд., складальник виробів з бурштину, сортувальник виробів, сировини та матеріалів, шліфувальник бурштину - 2 люд., виробник художніх виробів з бурштину-11 люд., оператор верстатів з програмним керуванням, дизайнер графічних робіт, прибиральниця. Фонд оплати праці штатних працівників на 31.03.2025р. склав 483735,00 грн., єдиний соціальний внесок 103846,40 грн. Виплата заробітної плати працівникам, а також сплата усіх податків із заробітної плати найманих працівників, виплачується та сплачуються завжди вчасно, регулярно;
заробітна плата нараховується вчасно, податки утримуються, нараховуються та сплачуються до бюджету, що відображається у Податковому розрахунку сум доходу нарахованого(сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску;
постійними клієнтами товариства з оренди приміщення є: ТОВ "ЗАХІДКАПІТАЛІНВЕСТ" (ЄДРПОУ 33510528) - договір оренди №2023-12-27-ЄТ ЗКІ від 27.12.2023р.(оренда приміщення); ТОВ "ЗЕМРЕСУРСІНВЕСТ" (ЄДРПОУ 43587822) - договір оренди №2023/08/01-ET-ZRI від 01.08.2023р. (оренда приміщення); ТОВ "ЗЕМРЕСУРСІНВЕСТ" (ЄДРПОУ 43587822) - договір оренди №2024-06-14 від 14.06.2024р. (оренда приміщення); ТОВ "ЗАХІДЗЕМРЕСУРС"(ЄДРПОУ 43587754) - договір оренди №2023/08/01-ЕТ-ZZR від 01.08.2023р. (оренда приміщення); ТОВ "БУРПРОМ" (ЄДРПОУ 43664718) - договір оренди №2023/08/01-ЕТ-ВР від 01.08.2023р. (оренда приміщення), договір оренди №2024/01/02-ЕТ-ВР від 01.01.2024р. (оренда приміщення); ТОВ "БОГОМОЛ" (ЄДРПОУ 43967672) - договір №2023/08/01-ЕТ-ВМ від 01.08.2023р. (оренда приміщення); ТОВ "КНІСТЕР ГРУП"(ЄДРПОУ 43654275) - договір оренди №2023/08/01-ЕТ-KG від 01.08.2023р.(оренда приміщення); ТОВ "ПОТЕНЦІАЛ-ПОЛІССЯ" (ЄДРПОУ 43386233) - Договір оренди №2023/08/01-ЕТ РР від 01.08.2023р. (оренда приміщення); ТОВ "АГРОМЕХТРЕЙД" (ЄДРПОУ 43603351) - договір оренди №2024-12-02-ЕМ-АМТ від 02.12.2024р.; ТОВ "БІЗНЕС ЕЛІТ ГРУП ЛТД" (ЄДРПОУ 41373730) - договір оренди №2024-11-01-ЕТ БЕГ від 01.11.2024р.; ТОВ "РЕД.МЕТ" (ЄДРПОУ 37728464) - договір оренди №2024-11-29-ЕТ-РЕДМЕТ від 29.11.2024;
ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРО ТРЕЙД" укладено ДОГОВІР ОРЕНДИ №2023/08/01-ET ZRI від 01 серпня 2023 р. з ТОВ «ЗЕМРЕСУРСІНВЕСТ» (ЄДРПОУ 43587822) стосовно оренди приміщення на вул. Київський, 94 в м. Рівне, що є у власності ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРО ТРЕЙД" згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно; розмір орендної плати включає в себе комунальні платежі, які ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРО ТРЕЙД" відшкодовує ТОВ «АМБЕР ДІМ» згідно договору №11/12/24 від 11.12.2024 р. та сплачує Комунальному автотранспортному підприємству 1728 по договору №05175 від 16.10.2023р. Орендодавець технічно забезпечує відповідність приміщення для здачі в оренду; 31 грудня 2024 року за №93 у відповідності до вищевказаного договору та наданих послуг виписаний акт здачі-приймання робіт (надання послуг) оренда приміщення ТОВ «ЗЕМРЕСУРСІНВЕСТ» у ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРО ТРЕЙД". 06.01.2025 р. ТОВ «ЗЕМРЕСУРСІНВЕСТ» сплачено грошові кошти в сумі 42 000 грн; ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРО ТРЕЙД" за надану послугу за рахунком №17 від 31.12.2024р. в АТ "Райффайзен Банк"».
При цьому, разом з Повідомленням та письмовими Поясненнями платник податків надав контролюючому органу документи:
договір оренди №2023/08/01-ET-ZRI від 01.08.2023з ТОВ "ЗЕМРЕСУРСІНВЕСТ",
Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) - оренда приміщення №93 від 31 грудня 2024 року,
Податкова накладна №184 від 31.12.2024 на суму 42000,00 грн., в т.ч. ПДВ 7000,00 грн. від ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРО ТРЕЙД» 9416640985 від 31.12.2024,
Квитанція про заблокування (реєстрацію) ПН 184 за номером 9416640985 від 16.01.2025,
Рахунок №17 від 31.12.2024 на оплату оренди приміщення ТОВ «ЗЕМРЕСУРСІНВЕСТ»,
Виписка банку від 06.01.2025 в АТ "Райффайзен Банк", МФО 300335,
Акт звірки з ТОВ «ЗЕМРЕСУРСІНВЕСТ»,
Свідоцтво про право власності на нерухоме майно,
Витяг з реєстру прав на майно,
ОСВ 103 (Основні засоби: будинки та споруди),
ОСВ 131 (Амортизація основних засобів),
Договір №05175 від 16.10.2023 з КАТП 1728,
Акт №10/05175 від 31.12.2024 з КАТП 1728,
Акт звірки з КАТП 1728,
Платіжна інструкція №20 від 16.01.2025 по оплаті акту №12/05175 від 31.12.2024,
Договір №11/12/24 від 11.12.2024 з ТОВ «АМБЕР ДІМ»,
Акт надання послуг №10 від 31.12.2024 з ТОВ «АМБЕР ДІМ»,
Акт звірки з ТОВ «АМБЕР ДІМ»,
Платіжна інструкція №18 від 13.01.2025 по оплаті акту наданих послуг №10 від 31.12.2024.
Отже, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується те, що Позивач надав контролюючому органу усі належні документи, що стосувалися господарської операції (оренда приміщення) за ПН №184, а їх обсяг був достатнім для прийняття рішення про реєстрацію ПН / РК в ЄРПН, оскільки документи повністю розкривали зміст (суть) господарської операції.
Відповідно до пункту 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
У спірному випадку комісія прийняла рішення про необхідність надіслання платнику податків повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування.
Як зазначалося вище, контролюючим органом сформоване Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12727855/33634006 від 08.04.2025.
У Повідомленні №12727855/33634006 міститься відмітка про необхідність подання платником податків: копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладеній / розрахунку коригування - «інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладеній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Графа «Додаткова інформація» Повідомлення №12727855/33634006: надати документи щодо земельної ділянки відповідно до об'єкта оренди; документи сплати відповідних платежів; договір придбання / оренди, акт приймання-передачі, розрахункові документи.
Такі ж підстави щодо необхідності подання платником податків додаткових пояснень / документів описані у Протоколі засідання комісії від 08.04.2025 №55/17-00-18-00-07: надати документи щодо земельної ділянки відповідно до об'єкта оренди; документи сплати відповідних платежів; договір придбання / оренди, акт приймання-передачі, розрахункові документи.
При цьому, Протокол засідання комісії від 08.04.2025 №55/17-00-18-00-07 не містить жодного опису підстав для неврахування чи відхилення документів, які були надані платником податків з Повідомленням №15 від 03.04.2025.
Платником податків подані додаткові письмові Пояснення від 15.04.2025, в яких зазначалося, що для здійснення господарської діяльності Товариство має у власності нежитлове приміщення площею 1005,1м.кв. (4 5 поверх), яке використовується як виробниче приміщення, адміністративне приміщення(офіс, склад), що частково здається в оренду; обов'язок декларування і сплати земельного податку виникає в платника податків після державної реєстрації права власності або права постійного користування земельною ділянкою. Оскільки Товариством не оформлені речові права на земельну ділянку за адресою: вул. Київська, 94, м. Рівне, податковий обов'язок з плати за землю за таку земельну ділянку в Товариства не виникає. Решта приміщення було у власності Державне підприємство «Бурштин України» з яким було укладено договір №010123 про компенсацію витрат з орендної плати за землю від 02.01.2023р. У зв'язку з ліквідацією Державного підприємства «Бурштин Україна» власником став ТОВ «АМБЕР ДІМ». З 11 грудня 2024року між ТОВ «АМБЕР ДІМ» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» укладено договір №11/12/24 про компенсацію комунальних витрат. Зокрема, вказаним Договором не узгоджено суму відшкодування вартості оренди землі ТОВ «АМБЕР ДІМ». Додаткової угоди з даного питання не укладено з причини відсутності на даний час у ТОВ «АМБЕР ДІМ» будь-яких відносин щодо користування земельною ділянкою з її власником Рівненською міською радою, що перебуває під багатоповерховим будинком за адресою: вул. Київська, 94., м. Рівне. Після узгодження питання користування цією земельною ділянкою ТОВ «АМБЕР ДІМ» заплановано укласти додаткову угоду між останнім та ТОВ «Торговий дім «ЄВРО ТРЕЙД» з питання компенсації вартості оренди землі у відповідності до чинного законодавства.
До додаткових Пояснень від 15.04.2025 платником податків додані документи:
Договір №11/12/24 від 11.12.2024 з ТОВ «АМБЕР ДІМ»,
Договір №010123 від 02.01.2023 з ДП «Бурштин Україна»,
Витяг на право власності на майно,
Лист щодо сплати земельного податку,
Відповідь з податкової про надання роз'яснення.
Відповідно до пункту 9 Порядку №520, платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
За приписами пункту 10 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
З матеріалів справи слідує, що господарська операція оформлена належними документами; до податкового органу подано усі документи, достатні для підтвердження та розкриття суті і змісту такої операції; щодо прав власності на земельну ділянку Позивач звертався до податкового органу з відповідними листами та вчиняв дії щодо реєстрації земельної ділянки.
Проте, Відповідач 1 не зазначив жодних належних підстав відхилення чи неврахування поданих Позивачем документів та не зазначив, який безпосередній вплив на господарську операцію за ПН №184 має питання оформлення земельної ділянки (оскільки не йдеться про питання сплати податкових зобов'язань щодо земельної ділянки та повноти такої сплати).
В постанові від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20 Верховний Суд зазначив, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.
Вказана правова позиція підтримана Верховним Судом в постановах від 19 липня 2023 року по справі № 420/7850/22, від 29 червня 2023 року по справі № 500/2655/22, від 30 травня 2023 року по справі № 500/889/21, від 01 лютого 2023 року по справі №140/506/22, від 03 жовтня 2023 року по справі № 380/4146/22.
Верховний Суд у постанові від 12.03.2025 (справа №420/35189/23, адміністративне провадження № К/990/697/25) виснував: «При цьому податковим органом не зазначено, які з поданих платником податків копій документів складені/оформлені з порушенням законодавства, та в чому полягають такі порушення, а отже, підстави відмови у здійсненні реєстрації податкових накладних не з'ясовані належним чином у спосіб, який дозволив би зрозуміти й усунути недоліки».
Тобто, вирішуючи питання щодо реєстрації чи відмови в реєстрації ПН / РК в ЄРПН, контролюючий орган повинен у повній мірі дослідити надані платником податків документи на предмет їх достатності за господарською операцією, щодо якої подана на реєстрацію ПН / РК в ЄРПН.
У спірному випадку контролюючий орган не надав належної оцінки поданим Позивачем документам та не зазначив причини неврахування чи відхилення таких документів.
Суд констатує, що оскаржуване Рішення №12761174/33634006 не відповідає критерію «обґрунтованості».
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі - ЄКПЛ або Конвенція) та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України як чинний міжнародний договір, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України №475/97-ВР від 17.07.1997; Конвенція набула чинності для України 11.09.1997.
За приписами статті 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» №3477-IV від 23.02.2006, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), №37801/97, п.36, від 01 липня 2003 року, яке, відповідно до ч. 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У рішенні від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.
Тому, суд дійшов висновку про необґрунтованість оскаржуваного Рішення №12761174/33634006, яке підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Відповідача 2 зареєструвати ПН в ЄРПН, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 23 частини першої статті 4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
За правилами частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За приписами пункту 19 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Відповідно до пункту 20 Порядку №1246, внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Враховуючи попередній висновок суду про протиправність оскаржуваного Рішення №12761174/33634006, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати ПН в ЄРПН.
При цьому, суд зазначає, що зобов'язання Відповідача 2 здійснити реєстрацію ПН в ЄРПН є належним способом захисту прав платника податків.
Такий спосіб захисту прав позивача не є втручанням у дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень, оскільки під дискреційними повноваженнями слід розуміти надання органу або посадовій особі повноважень діяти на власний розсуд в межах закону. Зокрема, дискреційні повноваження полягають у тому, що суб'єкт владних повноважень може обирати у конкретній ситуації альтернативне рішення, яке є законним.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення. Також ця особа може вибирати рішення у передбачених для конкретних ситуацій нормативно-правових актах або схожих документах.
Відповідно до Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.
Дискреційні повноваження можуть закріплюватися в нормативно-правових актах, проектах нормативно-правових актів такими способами:
1) за допомогою оціночних понять, наприклад: «за наявності поважних причин орган вправі надати …», «у виключних випадках особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може дозволити…», «рішення може бути прийнято, якщо це не суперечить суспільним інтересам…» тощо;
2) шляхом перерахування видів рішень, що приймаються органом (особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), не вказуючи підстав для прийняття того чи іншого рішення або шляхом часткового визначення таких підстав;
3) шляхом надання права органу (особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) при виявленні певних обставин (настанні конкретних юридичних фактів) приймати чи не приймати управлінське рішення залежно від власної оцінки цих фактів;
4) за допомогою нормативних приписів, що містять лише окремі елементи гіпотези чи диспозиції правової норми, що не дозволяють зробити однозначний висновок про умови застосування нормативного припису або правові наслідки застосування такого припису.
Стосовно дискреційних повноважень, суд, за наслідками аналізу вказаних положень, зазначає, що такими є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.
Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».
Зобов'язання Відповідача 2 зареєструвати ПН в ЄРПН не стосується дискреційних повноважень суб'єкта владних повноважень, оскільки йдеться про єдиний можливий правовий механізм захисту права платника податків на реєстрацію ПН в ЄРПН через констатацію факту протиправності Рішення, підставам прийняття якого надано правову оцінку.
Європейський суд з прав людини у п.50 рішення від 13 січня 2011 у справі «Чуйкіна проти України» (заява №28924/04) констатував: «що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. the United Kingdom), пп.28- 36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати «вирішення» спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах «Мултіплекс проти Хорватії» (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)».
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачами не доведено правомірності оскаржуваного Рішення №12761174/33634006 в порядку статті 77 КАС України, а тому права та інтереси Позивача підлягають судовому захисту, як шляхом визнання протиправним такого рішення суб'єкта владних повноважень, так і шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати ПН в ЄРПН.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 3028,00 грн, сплачена відповідно до платіжної інструкції від 27.05.2025 №570.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «ЄВРО ТРЕЙД» (вулиця Київська, 94, офіс 410, місто Рівне, 33027; код ЄДРПОУ 33634006) до Головного управління ДПС у Рівненській області (вулиця Відінська, 12, місто Рівне, 33023; код ЄДРПОУ ВП 44070166) та Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, місто Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.04.2025 №12761174/33634006.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «ЄВРО ТРЕЙД» від 31.12.2024 №184 датою (днем) її подання на реєстрацію.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «ЄВРО ТРЕЙД» суму судового збору у розмірі 3028 грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Рівненській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 02 жовтня 2025 року
Суддя К.М. Недашківська