Іменем України
02 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1617/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
13.08.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), в якій представник позивача просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо незарахування до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею періодів роботи позивача з 12.02.1995 по 11.09.1995 - учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 12.09.1995 по 15.10.2001 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ДВАТ шахта «Гірська» ДХК «Первомайськвугілля»; з 06.06.2007 по 07.03.2008 - учнем роздавальника вибухових матеріалів з повним робочим днем під землею, з 08.03.2008 по 27.02.2015 - роздавальником вибухових матеріалів з повним робочим днем під землею у СП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля»; з 06.04.2015 по 14.09.2015 - гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею у ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля»; з 04.11.2015 по 08.03.2016 - гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею, з 09.03.2016 по 31.03.2022 - стовбуровим підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля»; з 09.05.2022 по 03.11.2022 - гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею, з 04.11.2022 по 20.05.2025 - стовбуровим підземним з повним робочим днем під землею у ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» та здійснення розрахунку пенсії без врахування ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області розглянути повторно заяву позивача про призначення пенсії від 20.05.2025р. зарахувавши до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею періоди роботи позивача з 12.02.1995 по 11.09.1995 - учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 12.09.1995 по 15.10.2001 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ДВАТ шахта «Гірська» ДХК «Первомайськвугілля»; з 06.06.2007 по 07.03.2008 - учнем роздавальника вибухових матеріалів з повним робочим днем під землею, з 08.03.2008 по 27.02.2015 - роздавальником вибухових матеріалів з повним робочим днем під землею у СП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля»; з 06.04.2015 по 14.09.2015 - гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею у ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля»; з 04.11.2015 по 08.03.2016 - гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею, з 09.03.2016 по 31.03.2022 - стовбуровим підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля»; з 09.05.2022 по 03.11.2022 - гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею, з 04.11.2022 по 20.05.2025 - стовбуровим підземним з повним робочим днем під землею у ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля», здійснивши відповідний перерахунок пенсії з дати її призначення, тобто з 07.05.2025 з врахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та з виплатою заборгованості з врахуванням фактично сплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 20.05.2025 позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. В порядку екстериторіальності його заява була розглянута відповідачем, Головним УПФУ в Миколаївській області. Відповідач у цій справі призначив пенсію за віком на пільгових умовах з 07.05.2025, однак здійснив неправильний розрахунок пенсії, зокрема не застосував ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», не дивлячись на те, що добровільно врахований ним пільговий підземний стаж з повним робочим днем під землею склав понад 15 років.
Увесь стаж, який відповідач зазначив у розрахунку як «Список № 1» - це стаж з повним робочим днем під землею, а тому відповідач був зобов'язаний при розрахунку розміру пенсії врахувати ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Однак відповідач неправильно визначив вид пільгового стажу, віднісши частково врахований стаж тільки до стажу за Списком № 1, і не зарахувавши його до підземного стажу.
Крім того, відповідач безпідставно не врахував до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею періоди роботи позивача.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 18.08.2025 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
26.08.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що 20.05.2025 позивачем подано заяву до територіального органу Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
Заява позивача від 20.05.2025 опрацьовувалася за принципом екстериторіальності та єдиної черги завдань спеціалістами Головних управлінь Пенсійного фонду України в Миколаївській та Запорізькій областях.
28.05.2025 за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області розглянуто заяву від 20.05.2025 та додані до неї документи та прийнято рішення № 122950002797 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону № 1058.
На підставі доданих до заяви про призначення пенсії документів та даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, страховий стаж позивача склав 43 роки 05 місяців 26 днів (в тому числі додатково за 16 повних років за Списком №1 ).
Пільговий стаж згідно Списку № 1 становить 16 років 10 місяців 20 днів.
На день подання заяви про призначення пенсії вік позивача становить 50 років 00 місяців 14 днів.
У зв'язку з викладеним, за наслідками розгляду заяви Позивача від 20.05.2025 та доданих до неї документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийнято рішення від 28.05.2025 № 122950002797 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 07.05.2025.
03.06.2025 надійшов лист від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перегляду розрахунку стажу позивача.
12.06.2025 Головним управлінням за результатами повторного розгляду заяви від 20.05.2025 про призначення пенсії позивача встановлено, що: Страховий стаж Позивача склав 48 років 00 місяців 26 днів (в тому числі додатково за 20 повних років за Списком №1 ). Пільговий стаж згідно Списку № 1 становить 20 років 02 місяці 15 днів.
У зв'язку з викладеним, за наслідками повторного розгляду заяви Позивача від 20.05.2025 та доданих до неї документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийнято рішення від 16.06.2025 № 122950002797 про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 07.05.2025.
Щодо не зарахування до стажу роботи на підземних роботах з повним робочим днем під землею зазначив, що для підтвердження наявності у особи пільгового стажу до органів Пенсійного фонду України необхідно надати трудову книжку, в якій наявні записи, внесені на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і мають відповідати найменуванню Списків, або довідку за формою, встановленою додатком № 5 Порядку № 637 та документи по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці або рішення комісії.
За результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії та документів, доданих до заяви встановлено, що: до стажу роботи на підземних роботах з повним робочим днем під землею зараховано періоди з 06.04.2015 по 14.09.2015, з 11.05.2022 по 03.11.2022, з 04.11.2022 по 30.04.2025 в ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» на підставі довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 08.04.2025 № 292, від 07.05.2025 № 213.
До стажу роботи на підземних роботах з повним робочим днем під землею не зараховано періоди:
роботи з 12.02.1995 по 11.09.1995, з 12.09.1995 по 31.12.1998, оскільки відсутні пільгові довідки, підтверджуючі зайнятість на підземних роботах повний робочий день згідно п. 20 Порядку № 637;
роботи з 01.01.1999 по 15.10.2001, з 06.06.2007 по 07.03.2008, з 08.03.2008 по 27.02.2015, з 04.11.2015 по 08.03.2016, з 09.03.2016 по 31.03.2022, оскільки обчислені на підставі даних наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про спеціальний трудовий стаж за кодом підстави для обліку спецстажу ЗПЗ013А1, що відповідає посаді - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць, тобто, як страховий стаж в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці за Списком № 1. Відсутня інформація про зайнятість повний робочий день під землею;
навчання в учбовому пункті з 09.05.2022 по 10.05.2022, оскільки відсутні дані щодо проведення оплати праці за тарифною ставкою підземного працівника, за період навчання або про підземні спуски у шахту;
роботи з 01.05.2025 по 20.05.2025 (по 07.05.2025 - дату видачі довідки від 07.05.2025 № 213), оскільки при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії. Дата подання заяви 20.05.2025, тому страховий стаж враховано по квітень 2025 року.
Отже, правові підстави для зарахування спірних періодів роботи Позивача до стажу роботи на підземних роботах з повним робочим днем під землею у Головного управління відсутні.
З урахуванням викладеного відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є пенсіонером та отримує пенсію за віком на пільгових умовах.
20.05.2025 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заяву позивача від 20.05.2025 за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області та прийнято рішення № 122950002797 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону № 1058.
При цьому дослідженням розрахунку стажу, судом встановлено, що відповідачем:
- не зараховано до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею періоди роботи позивача з 13.02.1995 по 31.12.1998, з 27.12.2008 по 31.12.2008, з 26.12.2009 по 31.12.2009, з 23.09.2014 по 30.09.2014, з 28.01.2015 по 31.01.2015, з 17.02.2015 по 27.02.2015, 31.10.2016, 31.03.2017, з 28.06.2017 по 30.06.2017, з 28.04.2018 по 30.04.2018, з 29.12.2018 по 31.12.2018, з 27.02.2020 по 29.02.2020, з 26.02.2021 по 28.02.2021, з 30.05.2021 по 31.05.2021, з 09.05.2022 по 10.05.2022, з 30.04.2025 по 20.05.2025;
- зараховано до пільгового стажу за Списком № 1, проте не зараховано до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею періоди роботи позивача з 01.01.1999 по 15.10.2001, з 07.06.2007 по 26.12.2008, з 01.01.2009 по 25.12.2009, з 01.01.2010 по 22.09.2014, з 01.10.2014 по 27.01.2015, з 01.02.2015 по 16.02.2015, з 04.11.2015 по 30.10.2016, з 01.11.2016 по 30.03.2017, з 01.04.2017 по 27.06.2017, з 01.07.2017 по 27.04.2018, з 01.05.2018 по 28.12.2018, з 01.01.2019 по 26.02.2020, з 01.03.2020 по 25.02.2021, з 01.03.2021 по 29.05.2021, з 01.06.2021 по 31.03.2022.
Трудова книжка серії НОМЕР_2 від 18.09.1992 щодо спірних пільгових періодів роботи позивача містить такі записи:
Орден Леніна шахта «Гірська» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля»:
запис №5 від 13.02.1995 - прийнятий підземним учнем гірника з повним робочим днем під землею;
запис №8 від 12.09.1995 - переведено гірником по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею;
запис №9 від 29.09.1995 - відповідно до атестації робочих місць професія гірник по ремонту гірничих виробок дає право для переходу на пенсію по списку № 1;
запис №10 від 14.11.1996 - Орден Леніна шахта «Гірська» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» перейменовано в ДВАТ шахта «Гірська» ДХК «Первомайськвугілля»;
запис №11 від 09.12.1997 - відповідно до атестації робочих місць професія гірник по ремонту гірничих виробок дає право для переходу на пенсію по списку № 1;
запис №12 від 15.10.2001 - звільнено за власним бажанням;
СП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля»:
запис №13 від 26.01.2004 - прийнято сторожем;
запис №16 від 06.06.2007 - переведено підземним учнем роздавача вибухових матеріалів з повним робочим днем під землею; відповідно до атестації робочих місць професія роздавач вибухових матеріалів дає право для переходу на пенсію по списку № 1;
запис №19 від 08.03.2008 - переведено учнем роздавача вибухових матеріалів з повним робочим днем під землею;
запис №20 від 26.03.2008 - переведено підземним роздавачем вибухових матеріалів з повним робочим днем під землею;
запис №21 - відповідно до атестації робочих місць професія роздавач вибухових матеріалів дає право для переходу на пенсію по списку № 1;
запис №22 від 22.11.2012 - відповідно до атестації робочих місць професія роздавач вибухових матеріалів дає право для переходу на пенсію по списку № 1;
запис №23 від 27.02.20015 - звільнено за власним бажанням;
ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля»:
запис №24 від 06.04.2015 - прийнято гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем у шахті;
запис №25 - за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1;
запис №26 від 14.09.2015 - звільнено за власним бажанням;
ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля»:
запис №27 від 04.11.2015 - прийнято гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею; згідно наказу № 1136 від 22.11.2012 атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1;
запис №28 від 09.03.2016 - переведено стовбуровим підземним з повним робочим днем під землею; згідно наказу № 1136 від 22.11.2012 атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1;
запис №31 від 14.11.2017 - за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1;
запис №32 від 13.01.2023 - звільнено за власним бажанням.
Трудова книжка серії НОМЕР_3 від 09.05.2022 щодо спірних пільгових періодів роботи позивача містить такі записи:
ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» ВП «Шахтоуправління Першотравенське»:
запис №01 від 09.05.2022 - прийнято гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею; за підсумками атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1;
запис №03 від 04.11.2022 - переведено стовбуровим підземним з повним робочим днем у шахті.
Запису про звільнення позивача трудова книжка не містить.
Записи у трудовій книжці проведено у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788), "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058).
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Абзацами 9, 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Порядок звернення за призначенням пенсії, строки призначення та виплати пенсії, припинення та поновлення виплати пенсії передбачені статтями 44, 45, 49 Закону № 1058.
Відповідно до статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Частиною першою статті 114 Закону № 1058 визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Щодо незарахування відповідачем до пільгового стажу за списком № 1 спірних періодів роботи позивача з 12.02.1995 по 11.09.1995, з 12.09.1995 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 15.10.2001, з 06.06.2007 по 07.03.2008, з 08.03.2008 по 27.02.2015, з 04.11.2015 по 08.03.2016, з 09.03.2016 по 31.03.2022, з 01.05.2025 по 20.05.2025, суд зазначає таке.
Як на підставу для відмови в зарахуванні до пільгового стажу вказаних періодів роботи, відповідач посилається на те, що відсутні пільгові довідки, підтверджуючі зайнятість на підземних роботах повний робочий день згідно п. 20 Порядку № 637; відсутня інформація про зайнятість повний робочий день під землею; відсутні дані щодо проведення оплати праці за тарифною ставкою підземного працівника, за період навчання або про підземні спуски у шахту.
Згідно з частиною першою статті 48 КЗпП України та статтею 62 Закону № 1788 основним документом про трудову діяльність працівника, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до абзаців 1, 2 п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У відповідності до абзацу сьомого пункту 20 Порядку № 637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а уточнюючі довідки підприємств необхідні в разі відсутності відповідних відомостей у трудовій книжці.
Як встановлено судом, відповідно до записів трудової книжки позивача в період з 12.02.1995 по 11.09.1995, з 12.09.1995 по 15.10.2001, з 06.06.2007 по 07.03.2008, з 08.03.2008 по 27.02.2015, з 06.04.2015 по 14.09.2015, з 04.11.2015 по 08.03.2016, з 09.03.2016 по 31.03.2022, з 09.05.2022 по 03.11.2022, з 04.11.2022 по 20.05.2025 ОСОБА_1 працював у ДВАТ шахта «Гірська» ДХК «Первомайськвугілля», у СП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля», у ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля»; у ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, гірником підземним з повним робочим днем під землею, учнем роздавальника вибухових матеріалів з повним робочим днем під землею, роздавальником вибухових матеріалів з повним робочим днем під землею, гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею, стовбуровим підземним з повним робочим днем під землею.
Записи щодо спірних періодів у трудовій книжці проведено у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.
Вищевказані посади, на яких ОСОБА_1 працював у спірні періоди, були передбачені: списком № 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162; списком № 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, списком № 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.
Таким чином, судом установлено, що в спірний період ОСОБА_1 працював у ДВАТ шахта «Гірська» ДХК «Первомайськвугілля», у СП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля», у ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля»; у ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» на посадах, які дають йому право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1.
Записи у трудовій книжці проведено у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.
Суд зазначає, оскільки трудова книжка позивача містить всі необхідні відомості, що визначають право позивача на пенсію на пільгових умовах, тому підтвердження спеціального трудового стажу уточнюючими довідками є зайвим.
Також суд вважає нічим необґрунтованим та безпідставним посилання відповідача на те, що відсутня інформація про зайнятість повний робочий день під землею, оскільки вказані обставини в повній мірі підтверджено даними трудової книжки позивача.
Також суд зауважує, що в трудовій книжці наявні записи про проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Окрім того, суд зауважує, що відповідно до абзацу першого частини першої статті 20 Закону № 1058 страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058).
Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 20 Закону № 1058-ІV страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина десята статті 20 Закону № 1058-ІV).
Згідно з абзацом першим частини дванадцятої статті 20 Закону № 1058-ІV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
З вищенаведених положень статті 20 Закону № 1058-ІV слідує, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків покладено на страхувальника, та вказані внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника таких внесків.
Оскільки обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, яке здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи, а невиконання цього обов'язку страхувальником позбавляє працівника соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, суд вважає це неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
В свою чергу, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії не може бути підставою для позбавлення працівника права на призначення чи перерахунок пенсії, оскільки працівник не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії працівникові періоду його роботи.
Зазначена позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеним у постановах від 24 травня 2018 року в справі № 490/12392/16-а , від 04 серпня 2018 року в справі № 482/434/17, від 17 липня 2019 в справі № 144/669/17, від 01 листопада 2018 року в справі № 199/1852/15.
Окрім того, суд звертає увагу відповідача, що на цей час відпали підстави щодо неможливості зарахування періодів роботи позивача з 01.05.2025 по 20.05.2025 (при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії; дата подання заяви 20.05.2025, тому страховий стаж відповідачем враховано по квітень 2025 року).
Також суд зауважує, що вимога представника позивача про зарахування до пільгового стажу позивача дати «12.02.1995» є безпідставною, оскільки відповідно до даних трудової книжки позивача прийнято підземним учнем гірника з повним робочим днем під землею з 13.02.1995 (запис №5 від 13.02.1995).
Окрім того, суд не знаходить підстав для задоволення вимог представника позивача в частині зарахування до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею періодів роботи позивача з 06.04.2015 по 14.09.2015 та з 11.05.2022 по 30.04.2025, оскільки відповідно до наданого відповідачем розрахунку стажу вказані періоди враховані органом Пенсійного фонду до пільгового підземного стажу позивача.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що період роботи позивача з 13.02.1995 по 15.10.2001, з 06.06.2007 по 27.02.2015, з 04.11.2015 по 31.03.2022, з 09.05.2022 по 10.05.2022, з 01.05.2025 по 20.05.2025, які не враховані відповідачем до пільгового підземного стажу позивача, мають бути зараховані відповідачем до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею.
Відповідно до статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є зайнятість на підземних роботах повний робочий день не менш як 15 років.
Матеріалами справи підтверджено, що з врахуванням спірного стажу та стажу, який не заперечується відповідачем (20 років 2 місяці 15 днів), пільговий стаж позивача складає більше 15 років, тому суд дійшов висновку, що позивач має достатній стаж для реалізації прав, передбачених статтею 8 Закону № 345-VІ та абз. 3 ст. 28 Закону № 1058-ІV.
Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі Проніна проти України зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення Бендерський проти України, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.
Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вищевикладені факти та обставини є безумовною підставою для висновків суду про протиправність дій відповідача, а інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із загальними засадами права, дії суб'єкта владних повноважень це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, а бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не зарахував до пільгового підземного стажу позивача за списком № 1 спірні періоди його роботи, чим допустив бездіяльність, що призвела до протиправного незастосування відповідачем до спірних правовідносин статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та отримання позивачем пенсії в розмірі, меншому ніж 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, оскільки сукупний стаж роботи позивача шахтарем з урахуванням спірного періоду є більшим 15 років.
Таким чином, оскільки суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок протиправної бездіяльності відповідача щодо незарахування до пільгового стажу позивача за списком № 1 спірних періодів його роботи, то це свідчить саме про протиправну бездіяльність відповідача, а не дії відповідача, як вказує представник позивача, у зв'язку з чим суд, керуючись положеннями статті 9 КАС України, вважає за необхідне обрати належний спосіб захисту порушених прав позивача та визнати таку бездіяльність протиправною з наведених вище підстав.
Як наслідок, підлягає задоволенню й похідна від цієї вимоги вимога щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із зарахуванням до пільгового підземного стажу за списком №1 спірних періодів роботи позивача.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та належать до часткового задоволення з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з матеріалами справи позивач при зверненні до суду з позовом сплатив 968,96 грн судового збору.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Частиною восьмою цієї статті передбачено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки даний спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, судові витрати згідно з частиною восьмою статті 139 КАС України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код за ЄДРПОУ 13844159, місцезнаходження: місто Миколаїв, вулиця Морехідна, будинок 1) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею за списком №1 періодів роботи з 13.02.1995 по 15.10.2001 у ДВАТ шахта «Гірська» ДХК «Первомайськвугілля», з 06.06.2007 по 27.02.2015 у СП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля», з 04.11.2015 по 31.03.2022 у ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля», з 09.05.2022 по 10.05.2022, з 01.05.2025 по 20.05.2025 у ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 07.05.2025 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею за списком №1 періоди роботи ОСОБА_1 з 13.02.1995 по 15.10.2001 у ДВАТ шахта «Гірська» ДХК «Первомайськвугілля», з 06.06.2007 по 27.02.2015 у СП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля», з 04.11.2015 по 31.03.2022 у ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля», з 09.05.2022 по 10.05.2022, з 01.05.2025 по 20.05.2025 у ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля», з урахуванням раніше виплачених сум та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.О. Свергун