01 жовтня 2025 року № 320/42960/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
до Комунального підприємства Білоцерківської міської ради ЖЕК №1
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
I. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці з позовом до Комунального підприємства Білоцерківської міської ради ЖЕК №1, у якому просить суд:
- застосувати до КП БМР ЖЕК №1 заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов'язати зупинити: виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; обслуговування верстатів з обробки деревини і металів; виконання зварювальних і газополум?яних робіт; нанесення лакофарбових покрить, ґрунтовок та шпакльовок на основі нітрофарб, полімерних композицій (поліхлорвінілових, епоксидних тощо); обстеження, ремонт і чищення димарів, повітропроводів, а також димових та вентиляційних каналів; виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів; експлуатацію обладнання, що працює під тиском, а саме: балонів газових призначених для транспортування і зберігання зріджених вуглеводневих газів (пропану, бутану та їх сумішей), до усунення порушень, які створюють загрозу життю і здоров?ю працюючих (№№1-9 опису виявлених порушень вимог законодавства згідно акту перевірки від 06.09.2023 №Ц/КВ/20630/24).
Суд зазначає, що з урахуванням ухвали Київського окружного адміністративного суду від 01.10.2025 про закриття провадження у справі в частині позовних вимог, розгляду підлягають позовні вимоги:
- застосувати до Комунального підприємства Білоцерківської міської ради ЖЕК №1 заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов'язати зупинити: експлуатацію обладнання, що працює під тиском, а саме: балонів газових призначених для транспортування і зберігання зріджених вуглеводневих газів (пропану, бутану та їх сумішей), до усунення порушень, які створюють загрозу життю і здоров?ю працюючих (№3 опису виявлених порушень вимог законодавства згідно акту перевірки від 06.09.2023 №Ц/КВ/20630/24).
II. Позиція позивача та заперечення відповідача
Позовні вимоги мотивовані тим, що за наслідком проведення перевірки відповідача встановлена низка порушень нормативно-правових актів України у сфері охорони праці, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву у якому він заперечує проти задоволення позовних вимог.
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.11.2023 у справі було відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.10.2025 закрито провадження у справі № 320/42960/23 за позовом Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці до Комунального підприємства Білоцерківської міської ради ЖЕК №1 в частині позовних вимог про: застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, в частині позовних вимог про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом зобов'язання зупинити: виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; обслуговування верстатів з обробки деревини і металів; - виконання зварювальних і газополум'яних робіт; нанесення лакофарбових покрить, ґрунтовок та шпакльовок на основі нітрофарб, полімерних композицій (поліхлорвінілових, епоксидних тощо); обстеження, ремонт і чищення димарів, повітропроводів, а також димових та вентиляційних каналів; виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів, до усунення порушень, які створюють загрозу життю і здоров'ю працюючих (№№ 2, 4- 9 опису виявлених порушень вимог законодавства згідно акту перевірки від 06.09.2023 № Ц/КВ/20630/24).
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
КП БМР ЖЕК № 1 здійснює діяльність у сфері комплексного обслуговування об'єктів (основний код за КВЕД - 81.10).
Діяльність житлово-експлуатаційних контор передбачає постійне та регулярне виконання вищезазначених робіт та експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки.
У зв'язку з настанням нещасного випадку зі смертельним наслідком, який стався 23.05.2023 із слюсарем-сантехніком КП БМР ЖЕК № 1 Слободяником О.М., уповноваженими посадовими особами Міжрегіонального управління відповідно до направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 21.08.2023 № Ц/3.1/23558-23, виданого на підставі наказу від 21.08.2023 № 369/Ц-ЗК у період з 24.08.2023 по 06.09.2023 було проведено позапланову перевірку КП БМР ЖЕК № 1 на предмет додержання вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці.
Результати перевірки оформлені актом від 06.09.2023 № Ц/КВ/20630/24.
За результатами проведеної перевірки посадовими особами Міжрегіонального управління виявлено та зафіксовано 21 порушення, 9 з яких (пп. 1-9 акту) на переконання зазначених профільних фахівців в даній сфері створюють загрозу життю і здоров'ю людей та працівників підприємства, а саме: порядковий номер; вимоги законодавства, які було порушено, із зазначенням відповідних статей (частин, пунктів, абзаців тощо); опис фактичних обставин та відповідних доказів (письмових, речових, електронних або інших), що підтверджують наявність порушення вимог законодавства; опис негативних наслідків, що настали в результаті порушення вимог законодавства (за наявності); ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності (зазначається згідно з формою визначення ризиків настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності).
Зокрема, виявлено порушення статті 21, Закону України «Про охорону праці» № 2694 Роботодавець КП БМР ЖЕК № 1 не набув права на виконання експлуатацію обладнання, що працює під тиском, а саме: балонів відповідно до пункту 5 групи А Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженому постановою КМУ від 03.02.2021 № 77, Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107, зі змінами від 10.03.2021 постанова КМУ № 77. Неконтрольований вибух у зоні досяжності працюючої особи
Вищезазначені порушення створюють загрозу життю і здоров'ю працівників та передбачають необхідність негайного зупинення виконання робіт та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки, а саме: - експлуатацію обладнання, що працює під тиском, а саме: балонів газових (призначених для транспортування і зберігання зріджених вуглеводневих газів (пропану, бутану та їх сумішей).
Акт від 06.09.2023 № Ц/КВ/20630/24 підписано керівником КП БМР ЖЕК № 1 ОСОБА_1 без пояснень, зауважень або заперечень щодо проведеного заходу та складеного акта
За результатами проведеної перевірки, посадовими особами Міжрегіонального управління винесено припис № Ц/КВ/20630/24П від 06.09.2023 щодо усунення порушень, виявлених під час перевірки та зафіксованих в акті № Ц/ КВ/20630/24 від 06.09.2023.
Відповідно до пояснення приміток до переліку порушень в приписі (згідно затвердженої в установленому порядку форми акту), термін усунення порушення не визначається, якщо таке порушення потребує заборони (обмеження) виконання робіт (виробництва).
В зв'язку з цим, термін для усунення виявлених порушень №№ 1-9 у вищезазначеному приписі не визначено.
Для решти порушень встановлений термін для їх усунення - 06.10.2023. Проте, станом на день подання позову КП БМР ЖЕК № 1 не повідомило Міжрегіональне управління про виконання вимог зазначеного припису.
Вважаючи, що наявність встановлених порушень є підставою для застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації обладнання, позивач звернувся до суду із цим позовом.
V. Норми права, які застосував суд
Статтею 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 4 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці. Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я в процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд із іншими законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, регулює Закон України «Про охорону праці».
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України, базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Відповідно до ч. 1 статті 6 вищезазначеного Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Згідно із ст. 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови, праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, що полягають у здійсненні ряду заходів з охорони праці.
Водночас, статтею 21 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки може здійснюватися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці.
Переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виконання або експлуатація (застосування) яких може здійснюватися на підставі такої декларації, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно положень ст. 38 Закону України «Про охорону праці», державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (із змінами) Державна служба з питань праці (далі - Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом (п. 7 вищезгаданого положення).
Відповідно до п. 1 Положення про Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, затвердженого наказом Державної служби України від 23.09.2022 № 170 (далі - Положення) Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (далі - Міжрегіональне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань праці (далі - Держпраці), що їй підпорядковується.
Повноваження Міжрегіонального управління поширюються на територію Чернігівської, Київської та Черкаської областей.
Згідно з п. 3 Положення, основними завданнями Міжрегіонального управління є, зокрема: - реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; - здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на міжрегіональному рівні; - здійснення державного нагляду і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.
У відповідності із пп. 15 п. 4 Положення до компетенції Міжрегіонального управління належить здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань, зокрема: - забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; - монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; - безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення; - організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, а також повноваження органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V), а також підзаконні нормативно-правові актами, прийняті відповідно до цього Закону та на його виконання.
Відповідно до ст. 3 Закону № 877-V одним з основних принципів державного нагляду (контролю) є здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні».
Водночас, відповідно до п. 2 вищезазначеної постанови, за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.
Згідно положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 459 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 р. № 124), Міністерство економіки України (Мінекономіки) є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує, зокрема: - формування та реалізацію державної політики у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про працю та зайнятість населення; - формування та реалізацію державної політики у сфері праці, зайнятості населення, трудової міграції, трудових відносин, соціального діалогу.
Наказом Мінекономіки від 16.06.2023 № 5782 «Про здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану», Державній службі України з питань праці протягом воєнного стану надано дозвіл на проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони праці, гігієни праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю з підстав, визначених абзацами п'ятим, восьмим та дев'ятим частини першої статті 6 Закону № 877-V.
Згідно абз. 9 ч. 1 ст. 6 Закону № 877-V підставою для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) є настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Згідно абз. 4 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки.
Відповідно до п. 21 Порядку видачі дозволів декларація подається роботодавцем не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку виконання робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Забезпечення державою належних, безпечних і здорових умов праці є однією з конституційних основ правового господарського порядку в Україні (ч. 2 ст. 5 Господарського кодексу України). Частиною першою статті 246 Господарського кодексу України регламентовано, що здійснення будь-якої діяльності, що загрожує життю і здоров'ю людей або становить підвищену небезпеку для довкілля, забороняється.
Відповідно до частини 4 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Згідно ст. 28 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Право Міжрегіонального управління, як суб'єкта владних повноважень на звернення до суду у передбачених законом випадках визначено також пп. 14 п. 6 Положення Міжрегіональне управління.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про охорону праці» забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих мають право посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує політику у сфері охорони праці.
Водночас, ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Однак, оскільки Закон № 877-V в часі прийнятий пізніше, ніж Закон України «Про охорону праці», то саме його положення щодо виключного повноваження суду зупиняти певні види робіт, експлуатацію машин (механізмів) підлягають застосуванню.
Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
VI. Оцінка суду
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу з питань праці України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба з питань праці України (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки.
Держпраці входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
У відповідності із п. 1 Положення про Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, затвердженого наказом Державної служби України від 23.09.2022 № 170 (далі - Положення) Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (далі - Міжрегіональне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань праці (далі - Держпраці), що їй підпорядковується.
Повноваження Міжрегіонального управління поширюються на територію Чернігівської, Київської та Черкаської областей.
Згідно ст. 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно п. 4 Положення про Міжрегіональне управління. Міжрегіональне управління відповідно до покладених на нього завдань, в тому числі:
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань;
Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні функції стосовно виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про охорону праці» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. До того ж, відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Згідно ч. 7 ст.7 України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізаиії продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 27 жовтня 2020 року № 2161, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2020 року за № 1280/35563, затвердженні форми документів, що складаються при здійсненні заходів державного нагляду та контролю Державною службою України з питань праці.
За формою припису про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду терміни усунення порушень визначаються посадовою особою Держпраці за погодженням із суб'єктом господарювання, які не повинні перевищувати трьох місяців: якщо порушення потребує заборони (обмеження) виконання робіт (виробництва), термін його усунення не визначається.
Судом встановлено, що результати перевірки оформлені актом від 06.09.2023 № Ц/КВ/20630/24.
За наслідком перевірки позивачем виявлено порушення статті 21, Закону України «Про охорону праці» № 2694 Роботодавець КП БМР ЖЕК № 1 не набув права на виконання експлуатацію обладнання, що працює під тиском, а саме: балонів відповідно до пункту 5 групи А Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженому постановою КМУ від 03.02.2021 № 77, Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107, зі змінами від 10.03.2021 постанова КМУ № 77. Неконтрольований вибух у зоні досяжності працюючої особи.
Вищезазначені порушення створюють загрозу життю і здоров'ю працівників та передбачають необхідність негайного зупинення виконання робіт та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки, а саме: - експлуатацію обладнання, що працює під тиском, а саме: балонів газових (призначених для транспортування і зберігання зріджених вуглеводневих газів (пропану, бутану та їх сумішей).
За результатами проведеної перевірки, посадовими особами Міжрегіонального управління винесено припис № Ц/КВ/20630/24П від 06.09.2023 щодо усунення порушень, виявлених під час перевірки та зафіксованих в акті № Ц/ КВ/20630/24 від 06.09.2023.
Відповідно до пояснення приміток до переліку порушень в приписі (згідно затвердженої в установленому порядку форми акту), термін усунення порушення не визначається, якщо таке порушення потребує заборони (обмеження) виконання робіт (виробництва).
В зв'язку з цим, термін для усунення виявлених порушень №3 у вищезазначеному приписі не визначено.
Підтверджуючі документи про виконання виявленого порушення №3 у вищезазначеному приписі відповідачем не надано та матеріали справи не містять.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, падання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
При цьому, застосування таких заходів реагування, які є тимчасовими, спрямовано саме на захист життя та здоров'я людей, що є прямим обов'язком держави.
У зв'язку з виникненням загрози життю та здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди здоров'ю людей, суд вважає про наявність підстав для зупинення експлуатації обладнання, що працює під тиском, а саме: балонів газових призначених для транспортування і зберігання зріджених вуглеводневих газів (пропану, бутану та їх сумішей), до усунення порушень, які створюють загрозу життю і здоров?ю працюючих (№3 опису виявлених порушень вимог законодавства згідно акту перевірки від 06.09.2023 №Ц/КВ/20630/24).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
VII. Висновок суду
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, не надав суду доказів на спростування доводів позивача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
VIII. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на зазначене судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати до Комунального підприємства Білоцерківської міської ради ЖЕК №1 (код ЄДРПОУ 19420176, місцезнаходження: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Підвальна, 28) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов'язати зупинити експлуатацію обладнання, що працює під тиском, а саме: балонів газових призначених для транспортування і зберігання зріджених вуглеводневих газів (пропану, бутану та їх сумішей), до усунення порушень, які створюють загрозу життю і здоров'ю працюючих (№3 опису виявлених порушень вимог законодавства згідно акту перевірки від 06.09.2023 №Ц/КВ/20630/24).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Леонтович А.М.