Рішення від 30.09.2025 по справі 320/5792/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року м.Київ справа №320/5792/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії (рішення) Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови перерахунку розміру пенсійних виплат ОСОБА_1 відповідно до вимог чинного законодавства;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та здійснити пенсійні виплатити ОСОБА_1 з дати подання заяви про призначення пенсії від 19 лютого 2020 року.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані тим, що відповідачем при призначенні пенсії протиправно не враховано довідку про заробітну плату позивача на ВО "Арсенал" у період з 1980 до 1989 років через відсутність первинних документів, на підставі яких була складена довідка про заробітну плату у цей період. Позивач стверджує, що запис про його роботу у вказаний період внесений до його трудової книжки, та наданої ним інформації було достатньо для здійснення відповідачем перерахунку пенсії з урахуванням спірної довідки без будь-яких перевірок з боку відповідача.

Ухвалою суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому він просить відмовити у задоволенні позову. Свою позицію відповідач обґрунтовує тим, що ним було розглянуто довідку про заробітну плату позивача від 12.02.2020 №70/70-13, видану КП Спеціального приладобудування "Арсенал", та, оскільки вказана довідка не була підтверджена копіями первинних документів, вона не була взята відповідачем до уваги.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується копією паспорту.

19 лютого 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про призначення пенсії за віком.

04 березня 2020 року відповідач листом №2600-0314-8/2906 повідомив позивача, що рішенням від 24.02.2020 року № 2626400016 йому відмовлено у наданні пенсії за віком з огляду на недостатність трудового стажу, а саме відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 січня по 30 грудня 2020 року особи мають право на призначення пенсії за віком у разі досягнення ними 60 річного віку та наявності 27 річного страхового стажу, натомість позивач має стаж 22 року 4 місяці 20 днів.

Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 30.11.202 у справі №640/14197/20 визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 24.02.2020 щодо відмови зарахувати ОСОБА_1 при призначені пенсії до страхового стажу період його трудової діяльності з 10.02.1993 по 20.01.1997 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.02.2020 з урахуванням висновків суду.

На виконання вказаного судового рішення, відповідачем призначено позивачеві пенсії за віком, проте без урахування довідки про заробітну плату у період роботи позивача на ВО "Завод "Арсенал" з 1980 року до 1989 року.

13.10.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідку про заробітну плату позивача на ВО "Завод "Арсенал" у період з 1980 року до 1989 року.

Проте, рішенням відповідача від 17.10.2023 №2640001614 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача, оскільки довідка про заробітну плату від 12.02.2020 №70/70-13, видана КП Спеціального приладобудування "Арсенал", не підтверджена копіями первинних документів, на підставі яких вона була складена.

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

Умови призначення пенсії за віком визначені статтею 26 Закону № 1058-IV.

Так, згідно з частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Частиною четвертою статті 26 Закону № 1058-IV визначено, що у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу на дату досягнення віку, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу, визначеного частинами першою - третьою цієї статті на дату досягнення відповідного віку.

Наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

Як встановлено судом вище, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФ України в м.Києві та отримує з 22.01.2021 пенсію за віком. Страховий стаж позивача становить 27 років 2 місяці 3 днів, що підтверджується розрахунком стажу від 24.02.2024.

На думку позивача, до його страхового стажу безпідставно не зараховано довідку про заробітну плату за період його роботи на ВО "Арсенал" з 1980 по 1989 років.

Щодо заробітку позивача у період роботи позивача з 1980 по 1989, суд зазначає таке.

Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 81 Закону № 1788-XIІ Призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

За правилами статті 82 Закону № 1788-XII документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії (стаття 81), не пізніше 10 днів з дня їх надходження.

Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Згідно статті 83 Закону № 1788-XII пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.

Відповідно до пункту 1.1. Розділу І «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (у редакції чинній на дату виникнення правових відносин) (далі Порядок № 22-1) заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно з пунктом 1.7. Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Згідно з пунктом 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 4.3. Порядку № 22-1 рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач для перерахунку пенсії подав до відповідача заяву від 13.10.2023, до якої було додано копію довідки про заробітну плату на ВО "Завод "Арсенал" у період з 1980 по 1989 роки.

При цьому, згідно з розрахунком стажу до страхового стажу роботи увійшли наступні періоди:

- з 30.08.1977 по 05.05.1978 (0 років 8 місяців 6 днів);

- з 16.05.1978 по 06.05.1980 (1 рік 11 місяців 21 день);

- з 23.07.1980 по 26.06.1991 (10 років 11 місяців 4 дні);

- з 27.06.1991 по 10.02.1993 (1 рік 7 місяці 14 днів);

- з 03.01.1997 по 02.03.1998 (1 рік 2 місяці 0 днів);

- з 03.03.1998 по 30.09.2000 (2 роки 6 місяців 28 днів);

- з 15.06.2001 по 31.12.2002 (1 рік 6 місяці 17 днів);

- з 08.02.2005 по 01.02.2006 (0 років 9 місяців 23 дні);

- з 23.09.2009 по 30.09.2009 (0 років 0 місяців 7 днів);

- з 24.10.2009 по 31.10.2009 (0 років 0 місяців 7 днів);

- з 23.01.2009 по 30.11.2009 (0 років 0 місяців 7 днів);

- з 24.12.2009 по 31.08.2010 ((0 років 2 місяці 3 дні);

- з 27.04.2017 по 28.02.2018 (0 років 10 місяці 3 дні).

Загальний врахований страховий стаж станом на 29.02.2018 становить 22 роки 4 місяці 20 днів.

Водночас, як вбачається з рішення від 17.10.2023 №262640001614 відповідачем не враховано довідку про заробітну плату позивача від 12.02.2020 №70/70-13, оскільки вона не підтверджена копіями первинних документів.

Водночас, суд звертає увагу відповідача, що відповідно до копії трудової книжки позивача, він працював на ВО "Завод "Арсенал" у період з 1980 по 1989 роки.

Разом з тим, суд не погоджується з позицією відповідача, про неможливість врахування відомостей про заробітну плату позивача у спірний період, оскільки відсутні первинні документи підприємства, на підставі яких було складено довідку від 12.02.2020 №70/70-13 про заробітну плату, з огляду на наступне.

Згідно пункту 2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Зазначену правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 29.07.2020 у справі № 341/1132/17.

Поряд з цим, у постанові від 12.04.2021 у справі № 219/4550/17 Верховний Суд дійшов наступного висновку: " посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні".

Суд не знаходить підстав для відступу від вказаних правових висновків у справі, що розглядається.

Зазначене, також узгоджується із висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24.03.2020 у справі № 280/1411/16-а, обставини якої є подібними.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26.10.2022 у справі № 808/1735/18.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як вбачається з матеріалів справи, довідка про заробітну плату за період з березня 1983 року по лютий 1988 року видана на підставі особових рахунків, містить інформацію про загальний розмір заробітної плати за цей період та про розмір заробітної плати із розбивкою по місяцях, а тому відповідає вимогам Порядку № 22-1.

Також вказана довідка завірена підписами директора - Головного конструктора, бухгалтера, архіваріуса та печаткою Казенного підприємства Спеціального приладобудування "Арсенал".

Крім того, згідно з актом ГУ ПФУ в Києві від 09.11.2023 №2600-1004-1/8592, складеним за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії, головним спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи №3 було проведено перевірку обґрунтованості та достовірності документів для призначення (перерахунку) пенсії позивача.

При перевірці було використано книги особових рахунків по заробітній платі за 1983 - 1988 роки.

Перевіркою встановлено, що суми заробітної плати, вказані у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 12.02.2020 №70/70-13 за період з березня 1983 року по лютий 1988 року, виданої організацією Казенне підприємство спеціального приладобудування "Арсенал" ОСОБА_1 відповідають даним оригіналів первинних документів, наданих для перевірки.

Первинні документи, що перевірялися, зберігаються належним чином в архіві підприємства, прошиті, пронумеровані.

Отже, відповідач мав врахувати відомості спірної довідки та здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі його заяви від 13.10.2023.

Суд звертає увагу на те, що частиною 4 ст. 45 Закону України № 1058 встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач із заявою про перерахунок пенсії звернувся 13.10.2023, відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2023, а не з 19.02.2020, як просить позивач.

Проте, згідно із частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2023 з врахуванням довідки про заробітну плату від 12.02.2020 №70/70-13, виданої Казенним підприємством спеціального приладобудування "Арсенал".

Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Тому позовні вимоги необхідно задовольнити частково.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України. Оскільки спірне рішення прийнято ГУ ПФУ в м.Києві, суд вважає за необхідне судові витрати стягнути саме з ГУ ПФУ в м.Києві.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 17.10.2023 №262640001614 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ - 42098368, вул.Бульварно-Кудрявська, 16, м.Київ) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.10.2023 з врахуванням довідки про заробітну плату від 12.02.2020 №70/70-13, виданої Казенним підприємством спеціального приладобудування "Арсенал", з урахуванням фактично виплачених сум.

Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ - 42098368, вул.Бульварно-Кудрявська, 16, м.Київ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений ним судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.