про відмову у відкритті провадження у справі
01 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/22809/25
категорія 102010000
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Леміщак Д.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зобов'язання надати відповідь,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 , в якій відповідачем виазначено ОСОБА_2 .
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач просить суд зобов'язати відповідача надати відповіді по суті та наслідках розгляду його звернень від 01.01.2025 та 30.03.2025, які, на думку позивача, були розглянуті не як позови, а в порядку Закону України “Про звернення громадян». Позивач стверджує, що відсутність обґрунтованої відповіді по суті порушує його права, гарантовані ст. 19 Законом України “Про звернення громадян» та ст. 40 Конституції України.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Тобто обов'язковою ознакою для віднесення спору до юрисдикції адміністративних судів є те, що однією зі сторін у ньому має бути суб'єкт владних повноважень.
У позовній заяві позивач визначив відповідачем фізичну особу - ОСОБА_2 . Хоча позивач зазначає місце роботи відповідача - Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області, позов пред'явлено саме до фізичної особи, а не до посадової особи чи відповідного органу державної влади як суб'єкта владних повноважень.
Фізична особа, навіть якщо вона є посадовою чи службовою особою певного органу, не є суб'єктом владних повноважень в розумінні КАС України і не може виступати самостійним відповідачем у спорах, що виникають з приводу реалізації управлінських функцій держави. Належним відповідачем у таких справах є орган державної влади, який уособлює державу у спірних правовідносинах.
Оскільки даний позов пред'явлено до фізичної особи, цей спір не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства. Згідно з пунктом 1 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи, що позов пред'явлено до неналежного суб'єкта, який не є суб'єктом владних повноважень, суд приходить до висновку про необхідність відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Водночас суд роз'яснює позивачу, що відмова у відкритті провадження не позбавляє його права звернутися до адміністративного суду з належним позовом, у якому відповідачем буде визначено відповідний суб'єкт владних повноважень (наприклад, Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області або конкретну посадову особу в межах її повноважень), а не фізичну особу.
Керуючись статтями 170, 171, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до ОСОБА_2 про зобов'язання надати відповідь.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Д.М. Леміщак