02 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/14407/25
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу соціального захисту населення Довбиської селищної ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Відділу соціального захисту населення Довбиської селищної Ради, в якому, з урахуванням зміни позовних вимог (а.с. 40-43), просить:
- визнати протиправною бездіяльність Відділу соціального захисту населення Довбиської селищної Ради, що виразилась у непризначенні ОСОБА_1 житлової субсидії;
- зобов'язати Відділ соціального захисту населення Довбиської селищної Ради призначити ОСОБА_1 субсидію на період з 02.12.2016 до 30.11.2022, у відповідності із постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.03.2019 у справі №296/1117/18, пунктом 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, та задекларованим місцем проживання: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідач протиправно відмовив у призначенні житлової субсидії, тим самим порушивши соціальне право позивача. Крім того, позивач посилається на те, що відповідач завчасно не повідомив його про зміну порядку призначення житлової субсидії. Позивач вважає такі дії (бездіяльність) відповідача протиправними та такими, що порушують його право на соціальний захист, що слугувало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
04.09.2025 електронною поштою за вх. №67949/25 та 09.09.2025 засобами поштового зв'язку за вх. №67949/25 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування відзиву вказав, що Відділ соціального захисту населення не уповноважений призначати субсидії з 2016 року. Згідно з рішенням сесії №23 від 08.12.2020 Довбиської селищної ради Відділ утворено 08.12.2020. Позивач у своїй позовній заяві просить суд про захист шляхом "визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язати вчинити певні дії, а саме: прийняти рішення відділу соціального захисту населення Довбиської селищної ради про призначення (чи непризначення) йому субсидії з 02.12.2016 згідно з пунктом 9 постанови 848 Кабінету міністрів України: «призначення субсидії здійснюється до 30 лютого 2022 року, включно структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій".
16.09.2025 на адресу суду від позивача надійшло клопотання за вх. №70099/25 про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
18.09.2025 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив вх. №70555/25, відповідно до змісту якої позивач проти доводів відзиву заперечує, заявлені позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 за відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 16.09.2025 вх. №70099/25 про розгляд справи у порядку загального позовного провадження з викликом сторін.
Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до положень частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач 24.02.2023 звернувся із заявою про призначення субсидії до Відділу соціального захисту населення Довбиської селищної ради (а.с.23).
На вказану заяву відповідачем була надана відповідь від 28.02.2023 №70. У зазначеній відповіді на звернення позивача повідомлено, що Відділ соціального захисту вселення Довбиської селищної ради не має доступу до даних 2016 року, тому відповідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.03.2019 у справі №296/1117/18 позивачу потрібно звернутися із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації (Відділ №1 м.Баранівка Звягельського УСЗН РДА) щодо призначення житлової субсидії з 02.12.2016. Одночасно позивачу роз'яснено, що відповідно до положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 призначення та надання населенню субсидій здійснюється громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках) (пункт 4 Положення) (а.с.24).
Усі подальші звернення позивача стосувалися первісного звернення від 24.02.2023 (а.с. 26, 27, 28, 29, 30).
Позивач не погоджується із діями (бездіяльністю) відповідача щодо відмови у призначенні йому житлової субсидії, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Згідно вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами частини 3 статті 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови призначення та порядок надання житлових субсидій визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 21.10.1995 №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №807, яка набула чинності з 01.10.2019, з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення №848) (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин).
Дане положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:
- щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме:
- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
- щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку.
Відповідно до пунктів 3, 4 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку.
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Пунктом 9 Положення №848 передбачено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Відповідно до підпункту 5 пункту 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов).
Житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості, укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку з місяця, що настає за тим, у якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Відповідно до пункту 69 Положення №848 житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:
- на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;
- на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому нараховано пільги, але не раніше місяця подання заяви.
Відповідно до пункту 50 Положення №848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості, зокрема про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається, зокрема розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги; сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
Відповідно до пункту 52 Положення №848 відомості, зазначені в абзацах восьмому - дванадцятому пункту 50 цього Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо.
Відповідно до абзаців першого-четвертого пункту 60 Положення №848 уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про:
- призначення житлової субсидії;
- непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення);
- відмову в призначенні житлової субсидії.
Згідно з пунктом 62 Положення №848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган інформує заявника про прийняте рішення в паперовій формі з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія.
Пунктом 64 Положення №848 передбачено, що заявник має право оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.
З матеріалів справи встановлено, що станом на час розгляду справи відповідним компетентним органом з питання надання житлової субсидії заяву позивача не було розглянуто по суті із прийняттям одного із рішень, передбачених п.60 Положення №848, тому суд, з метою відновлення порушених прав та інтересів позивача вважає за необхідне зобов'язати Відділ соціального захисту населення Довбиської селищної ради розглянути заяву ОСОБА_1 24.02.2023 про призначення та надання житлової субсидії по суті із прийняттям одного із передбачених п.60 Положенням №848 рішень.
Решта доводів сторін не приймаються судом через їх необґрунтованість та безпідставність.
Оскільки судом обрано інший спосіб захисту порушеного права, ніж просив позивач, позовні вимоги слід задовольнити частково.
Вирішуючи питання щодо судових витрат, суд стягує судові витрати позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити частково позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Відділу соціального захисту населення Довбиської селищної Ради (вул.Поліська, 20, с.Довбиш, Звягельський район, Житомирська область, 12724, код ЄДРПОУ 44021894) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправною бездіяльність Відділу соціального захисту населення Довбиської селищної Ради щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.02.2023.
Зобов'язати Відділ соціального захисту населення Довбиської селищної Ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.02.2023 по суті та прийняти одне із рішень, передбачених пунктом 60 Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 21.10.1995 №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №807).
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу соціального захисту населення Довбиської селищної Ради на користь ОСОБА_1 1211,20 грн на відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін
02.10.25