Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 жовтня 2025 року Справа№200/6146/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України)
треті особи ОСОБА_2
ОСОБА_3 та її неповнолітній син ОСОБА_4
ОСОБА_5
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 , яка діє в інтересах свого неповнолітнього сина ОСОБА_6 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та її неповнолітній син ОСОБА_4 , ОСОБА_5 з вимогами про:
- визнання протиправними дій щодо непризначення одноразової грошової допомоги, яка передбачена пунктом 2 постанови КМУ № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як члену сім'ї загиблого військовослужбовця;
- зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із документами про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, внаслідок загибелі (смерті) батька полковника ОСОБА_7 , з урахуванням висновків суду.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовувала тим, що є матір'ю і законним представником неповнолітнього ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач перебувала у шлюбі з 08 лютого 2009 року з ОСОБА_7 , який загинув в місті Маріуполь Донецької області під час захисту Батьківщини ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_7 було розірвано рішенням Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 27 грудня 2011 року.
Від спільного подружнього життя у них народилась дитина - ОСОБА_6 .
Вказує, що під час проходження військової служби загиблий підполковник (полковник - посмертно) ОСОБА_7 брав безпосередню участь в бойових діях, забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, що підтверджується довідкою № 08/3810 від 24.08.2024 року.
У зв'язку з наведеним, позивач 24.03.2025 року звернулася до відповідача через представника з питанням щодо виплати одноразової грошової допомоги її сину, як неповнолітньому члену сім'ї загиблого військовослужбовця. Однак, отримала лист від 02.07.2025 року про відмову у виплаті спірної одноразової грошової допомоги її сину, оскільки допомога вже розподілена між членами сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_7 і діючим законодавством не передбачено механізму перерозподілу вже призначеної допомоги.
Не погоджуючись з такими діями позивач звернулася до суду з даним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (письмового провадження).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2025 року задоволено клопотання представника позивача - адвоката Кірносова Олексія Олександровича про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача у справі 200/6146/25 та залучено до участі у справі № 200/6146/25 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ОСОБА_3 та її неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Згідно з нормами частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Відповідач 26.08.2025 року надав письмовий відзив. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що згідно наявних облікових даних підполковник (полковник (посмертно) ОСОБА_7 з 19.10.2021 по 09.04.2022 проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 та був виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення у зв'язку зі смертю наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 15.09.2023 року № 492-ОС.
На підставі затвердженого протоколу засідання комісії з питань виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, від 16 грудня 2024 року № 113-24, комісія прийняла рішення у формі затвердженого висновку про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», членам сімей загиблого підполковника (полковника (посмертно) ОСОБА_7 (П-003796) від 26 березня 2024 року № 67-24 про виплату одноразової грошової допомоги на першому етапі - 1/5 від призначеної суми 1 500 000 (один мільйон п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок одноразової грошової допомоги таким членам сім'ї загиблого ОСОБА_7 , а саме:
- дружині, ОСОБА_3 ( НОМЕР_3 ), в сумі 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок;
- сину, ОСОБА_4 ( НОМЕР_4 ), в особі його законного представника, матері, ОСОБА_3 (2851816425), в сумі 750 000 ( сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.
Висновком від 17 квітня 2024 року № 72-24 про виплату одноразової грошової допомоги на першому етапі - 1/5 від призначеної суми 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок одноразової грошової допомоги таким членам сім'ї загиблого ОСОБА_7 , а саме:
- матері, ОСОБА_2 ( НОМЕР_5 ), в сумі 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.
Висновком від 23 квітня 2024 року № 75-24 про виплату одноразової грошової допомоги на першому етапі - 1/5 від призначеної суми 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок одноразової грошової допомоги таким членам сім'ї загиблого ОСОБА_7 , а саме:
- сину, ОСОБА_5 ( НОМЕР_6 ), в сумі 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.
Залишок невиплаченої суми одноразової грошової допомоги - 4/5 від призначеної суми 3 000 000 (три мільйони) гривень 00 копійок, що належить: сину, ОСОБА_5 ( НОМЕР_6 ), в сумі 3 000 000 (три мільйони) гривень 00 копійок вирішено виплачувати щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців.
За результатами роботи комісії на підставі затверджених висновків про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», членам сім'ї загиблого підполковника (полковника (посмертно) ОСОБА_7 , для висновку від 26 березня 2024 року № 67-24 начальником НОМЕР_2 прикордонного загону було видано наказ від 08 квітня 2024 року № 402-ОС «Про виплату одноразової грошової допомоги», для висновку від 17 квітня 2024 року № 72-24 начальником НОМЕР_2 прикордонного загону було видано наказ від 28 травня 2024 року № 574-ОС «Про виплату одноразової грошової допомоги», для висновку від 23 квітня 2024 року № 75-24 начальником НОМЕР_2 прикордонного загону було видано наказ від 28 травня 2024 року № 572-ОС «Про виплату одноразової грошової допомоги».
У зв'язку з наведеним, на підставі протоколу від 01.07.2025 № 150-25 комісія дійшла висновку відмовити громадянці України ОСОБА_1 , яка є законним представником ОСОБА_6 - неповнолітнього сина загиблого військовослужбовця підполковника (полковника (посмертно) ОСОБА_7 , у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168.
Відповідач критично оцінює твердження позивача про те, що нібито можливість перерозподілу часток одноразової грошової допомоги зберігається до моменту повної виплати коштів. Вважає, що така позиція є не лише юридично необґрунтованою, а й суперечить прямим нормам постанови КМУ № 168.
З зазначених причин просить відмовити у позовних вимогах ОСОБА_1 .
Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є громадянкою України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_7 .
Позивач має неповнолітнього сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якого народила в шлюбі з ОСОБА_7 , який у подальшому був розірваний рішенням Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 27 грудня 2011 року.
Вказані обставини доведені свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_8 від 08.02.2009 року та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_9 від 06.07.2009 року.
ОСОБА_7 загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Маріуполь Донецької області під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонному загоні ДПС України).
Зокрема, під час проходження військової служби загиблий підполковник (полковник - посмертно) ОСОБА_7 брав безпосередню участь в бойових діях, забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, що підтверджується довідкою № 08/3810 від 24.08.2024 року.
Відповідно до витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювання, поранень та травм колишнього військовослужбовця від 26.12.2023 року № 414 поранення полковника ОСОБА_7 , яке призвело до смерті, пов'язане із захистом Батьківщини.
15 вересня 2023 року згідно з витягом із наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону ДПС України № 492-ОС у зв'язку зі смертю полковника ОСОБА_7 було припинено контракт та виключено загиблого зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.
З зазначених підстав неповнолітньому сину загиблого військовослужбовця ОСОБА_6 06.04.2025 року НОМЕР_2 прикордонним загоном видано посвідчення серії НОМЕР_10 дитини військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби.
Вказані обставини щодо загибелі полковника ОСОБА_7 , який є батьком неповнолітнього сина позивача, не є спірними між сторонами.
У зв'язку з наведеним, позивач через представника 24.03.2025 року звернулася до відповідача щодо виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» її сину ОСОБА_6 , як неповнолітньому члену сім'ї загиблого військовослужбовця.
Листом № 03.3/11051-25-вих. від 02.07.2025 року відповідач відмовив у виплаті спірної одноразової грошової допомоги її сину, оскільки допомога вже розподілена між членами сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_7 і діючим законодавством не передбачено механізму перерозподілу вже призначеної допомоги.
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови позивачу у виплаті спірної одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовця та членів їх сімей» (далі - Закон № Закону № 2011-XII) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та соціальні збори чи проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, загибелі (смерті ) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов1язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Відповідно до ст. 16.1 Закону № 2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1- 3 пункту 2 ст. 16 цього закону, право на призначення та отримання одноразова грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Сімейний кодекс України визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім'ї та родичів (стаття 1 Сімейного кодексу України).
Відповідно до частини сьомої статті 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з частиною першою статті 122 Сімейного кодексу України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.
Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про охорону дитинства», яка закріплює основні принципи охорони дитинства, визначено, що всі діти на території України, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного, етнічного або соціального походження, майнового стану, стану здоров'я та народження дітей і їх батьків (чи осіб, які їх замінюють) або будь-яких інших обставин, мають рівні права і свободи, визначені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 9 ст. 16.3 Закону № 2011-XII визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнята постанова № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану, пунктом 2 якою установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх утриманців, передбачених у ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або республіки білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колобораційну діяльність, пособництво державі - агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть його реалізувати протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Днем виникнення такого права є дата складання актового запису про смерть, зазначена у свідоцтві про смерть особи, зазначеної у пунктах 1- 1-2 цієї постанови, загибель якої сталася в період воєнного стану або смерть якої настала внаслідок причин, зазначених в абзаці першому цього пункту, не пізніше ніж через три роки після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Отже, за своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника), а тому виключення із кола осіб, які мають право на отримання допомоги, дитини військовослужбовця з підстав дати її народження не відповідає змісту і меті закону.
Порядок призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до п.5 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця та резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 10 Порядку № 975 встановлено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладається функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого ), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та /або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги, витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу) витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії: документа, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп1яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства, свідоцтво про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, свідоцтво про народження військовослужбовця військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого), свідоцтво про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові, документів що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, які потребує додаткового захисту) членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові особи, до яких внесені відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання ( у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені ), свідоцтво про народження дитини для виплати одноразової грошової допомоги дитині, документа що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів , рішення районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого), які надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні), постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва ) захворювання.
Відповідно до п.13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15 денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмові в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі , коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулись за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Водночас, Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.06.2022 року №383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 липня 2022 року за № 741/38077, затверджено Інструкцію з призначення і виплати в Державній прикордонній службі України одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Інструкція №383).
Пунктом 2 Інструкції №383 унормовано, що особи, які відповідно до статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» мають право на отримання одноразової грошової допомоги, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (далі - отримувачі), звертаються до Адміністрації Державної прикордонної служби України або регіонального управління, або загону морської охорони, або органу охорони державного кордону, або органу забезпечення, або навчального закладу, або науково-дослідної установи Державної прикордонної служби України, або підрозділу спеціального призначення за останнім місцем проходження військової служби загиблого (померлого) військовослужбовця або іншого органу Державної прикордонної служби України, на який наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України покладено функції з призначення та виплати ОГД (далі - органи Держприкордонслужби), із заявою, складеною в довільній формі.
Згідно з пунктом 4 Інструкції № 383 органи Держприкордонслужби мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання ОГД.
За результатами розгляду поданих заявником документів комісія приймає рішення у формі висновку про призначення ОГД або про відмову в її призначенні, який затверджується керівником відповідного органу Держприкордонслужби (пункт 7 Інструкції № 383).
З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що коло осіб, які мають право на одержання допомоги, визначене ст. 16-1 Закону № 2011-ХII і до таких належать батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
Відтак, неповнолітня дитина позивача - ОСОБА_6 , народжена у шлюбі з загиблим ІНФОРМАЦІЯ_5 військовослужбовцем ОСОБА_7 , має право на отримання одноразової грошової допомоги.
Разом з тим, як зазначив відповідач, на підставі затвердженого протоколу засідання комісії з питань виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, від 16 грудня 2024 року № 113-24, комісія прийняла рішення у формі затвердженого висновку про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», членам сімей загиблого підполковника (полковника (посмертно) ОСОБА_7 (П-003796) від 26 березня 2024 року № 67-24 про виплату одноразової грошової допомоги на першому етапі - 1/5 від призначеної суми 1 500 000 (один мільйон п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок одноразової грошової допомоги таким членам сім'ї загиблого ОСОБА_7 , а саме:
- дружині, ОСОБА_3 (2851816425), в сумі 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок;
- сину, ОСОБА_4 ( НОМЕР_4 ), в особі його законного представника, матері, ОСОБА_3 (2851816425), в сумі 750 000 ( сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.
Висновком від 17 квітня 2024 року № 72-24 про виплату одноразової грошової допомоги на першому етапі - 1/5 від призначеної суми 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок одноразової грошової допомоги таким членам сім'ї загиблого ОСОБА_7 , а саме:
- матері, ОСОБА_2 ( НОМЕР_5 ), в сумі 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.
Висновком від 23 квітня 2024 року № 75-24 про виплату одноразової грошової допомоги на першому етапі - 1/5 від призначеної суми 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок одноразової грошової допомоги таким членам сім'ї загиблого ОСОБА_7 , а саме:
- сину, ОСОБА_5 ( НОМЕР_6 ), в сумі 750 000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.
Залишок невиплаченої суми одноразової грошової допомоги - 4/5 від призначеної суми 3 000 000 (три мільйони) гривень 00 копійок, що належить: сину, ОСОБА_5 ( НОМЕР_6 ), в сумі 3 000 000 (три мільйони) гривень 00 копійок виплачувати щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців.
За результатами роботи комісії на підставі затверджених висновків про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», членам сім'ї загиблого підполковника (полковника (посмертно) ОСОБА_8 , для висновку від 26 березня 2024 року № 67-24 начальником НОМЕР_2 прикордонного загону було видано наказ від 08 квітня 2024 року № 402-ОС «Про виплату одноразової грошової допомоги», для висновку від 17 квітня 2024 року № 72-24 начальником НОМЕР_2 прикордонного загону було видано наказ від 28 травня 2024 року № 574-ОС «Про виплату одноразової грошової допомоги», для висновку від 23 квітня 2024 року № 75-24 начальником НОМЕР_2 прикордонного загону було видано наказ від 28 травня 2024 року № 572-ОС «Про виплату одноразової грошової допомоги».
Крім того, листом № 09/Б-320/313 від 17.04.2024 року відповідач повідомив третю особу, ОСОБА_2 про виплату їй одноразової грошової допомоги в розмірі (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч гривень), зазначив що виплата проведена частково в сумі 750000 тисяч грн. 00 коп. та щомісячно по 75000 гривень 00 коп. протягом наступних 40 місяців, тому останнім місяцем виплати одноразової грошової допомоги буде серпень 2027 року.
Таким чином, враховуючи, що станом на дату розгляду даної справи суми одноразової грошової допомоги залишаються невиплаченими, тому є підстава для здійснення відповідного перерозподілу одноразової грошової допомоги між заявниками з метою не порушення прав неповнолітньої дитини на отримання частки одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця.
Однак, на підставі протоколу від 01.07.2025 року № 150-25 комісія дійшла висновку відмовити ОСОБА_1 , яка є законним представником ОСОБА_6 - неповнолітнього сина загиблого військовослужбовця полковника ОСОБА_7 , у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Висновок відповідача про те, що ОСОБА_6 - дитина загиблого військовослужбовця ОСОБА_7 не набув прав на отримання частки одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, є помилковим, оскільки такий підхід до тлумачення законодавства не відповідатиме положенням Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також основним принципам охорони дитинства, а саме: рівності прав і свобод дітей, які визначені нормативно-правовими актами, незалежно від народження, або будь-яких інших обставин, а також міжнародним зобов'язанням держави згідно зі ст. 2 Конвенції про права дитини поважати і забезпечувати всі права, передбачені цією Конвенцією, за кожною дитиною, без будь-якої дискримінації, що відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 10.05.2024 року у справі №440/6725/23.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позивач підтвердила право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги її сину, як члену сім'ї загиблого військовослужбовця.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у обраний позивачем спосіб.
За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII , ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_11 ) яка діє в інтересах свого неповнолітнього сина ОСОБА_6 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_12 ) до військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), треті особи, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) та її неповнолітній син ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_6 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги, яка передбачена пунктом 2 постанови КМУ № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як члену сім'ї загиблого військовослужбовця.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із документами про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, внаслідок загибелі (смерті) батька полковника ОСОБА_7 , з урахуванням висновків суду.
Стягнути військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) (ЄДРПОУ НОМЕР_13 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_11 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 01 жовтня 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.Б. Голубова