29 вересня 2025 року Справа №160/5059/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/5059/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала зазначена справа.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.05.2024 року у справі №160/5059/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року з 77% до 70% грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років в розмірі 77% грошового забезпечення.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 01.12.2019 року з 77% до 70% грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" про розмір грошового забезпечення №33/24-/С-468 від 21.05.2021 року у розмірі 77% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211,20 грн.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.05.2024 року у справі №160/5059/24 набрало законної сили 06.06.2024 року.
24.09.2025 року до суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій заявник просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду від 06.05.2024 року шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування заяви зазначено про безумовне право позивача на перерахунок і виплату пенсії у розмірі 77% грошового забезпечення з 01 січня 2016 року та з 01.12.2019 року.
Водночас, при перерахунку пенсії позивача на виконання вищезазначеного судового рішення відповідач не здійснив його, виходячи з 77% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується розрахунками пенсії станом на 01.10.2024 року, 01.03.2025 року, 01.07.2025 року.
Отже, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 травня 2024 року у справі № 160/5059/24 не виконано належним чином, оскільки відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, всупереч судовому рішенню, продовжує нараховувати пенсію в розмірі 70% сум грошового забезпечення
Дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення в адміністративній справі, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Європейський суд з прав людини у своїй сталій практиці зазначає, що виконання судових рішень є невід'ємною частиною судового процесу, оскільки без цієї стадії судового процесу сам факт прийняття будь якого рішення суду втрачає сенс. Саме на цій стадії судового процесу завершується відновлення порушених прав особи.
Наведене означає, що учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
За приписами частини десятої статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Наведені процесуальні норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Так, з наданих до заяви матеріалів судом встановлено, що відповідачем рішення суду від 06 травня 2024 року у справі № 160/5059/24 не виконано в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 77% грошового забезпечення. Доказів на підтвердження виконання відповідачем рішення суду останнім надано не було, що свідчить про наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду з метою повної та всебічної перевірки стану його виконання.
Відповідно до ч.2 ст.119 КАС України строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан. В подальшому, воєнний стан продовжено Указами Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від: 14 березня 2022 року № 133/2022, 18 квітня 2022року № 259/2022; 17 травня 2022 року № 341/2022, 12 серпня 2022 року № 573/2022, 07 листопада 2022 року № 757/2022, 06 лютого 2023 року № 58/2023, 01 травня 2023 року № 254/2023, 26 липня 2023 року № 451/2023, 06.11.2023 року № 734/2023, 05.02.2024 року № 49/2024, 06.05.2024 року № 271/2024, 28.10.2024 року № 740/2024, 14.01.2025 року № 26/2025, 14.07.2025 р. № 478/2025 до 05 листопада 2025 року.
Отже, у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року та продовженням його до 05.11.2025 року, з урахуванням рекомендацій Ради суддів України стосовно роботи судів в умовах воєнного стану щодо виваженого підходу до питань, пов'язаних з встановленням різного роду строків, суд вважає за необхідне встановити строк для подання звіту про виконання судового рішення від 06.05.2024 року в адміністративній справі № 160/5059/24 - протягом 90 днів з дня отримання даної ухвали.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/5059/24 - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, протягом 90 днів з моменту отримання копії ухвали, подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.05.2024 року в адміністративній справі № 160/5059/24 в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 77% грошового забезпечення.
Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, є остаточною та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу суду включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник