30 вересня 2025 рокуСправа №160/20533/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити певні дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ" звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №12991468/37891543 від 19.06.2025року про відмову реєстрації податкової накладної №8 від 31.05.2025 року;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №8 від 31.05.2025року.
- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №12973017/37891543 від 13.06.2025 року про відмову реєстрації податкової накладної №13 від 30.04.2025 року;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №13 від 30.04.2025року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було направлено до ЄРПН податкові накладні для реєстрації. Проте реєстрація ПН була зупинена та запропоновано надати пояснення та копії документів. Позивачем було подано необхідні документи, проте рішенням комісії було відмовлено у реєстрації ПН з підстави надання платником податку копій документів, складених з порушення законодавства. Позивач вважає дії комісії при винесенні оскаржуваних рішень протиправними, вказані рішення є необґрунтованими як нормативно так і документально.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
Від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що за результатами розгляду податкової накладної від 30.04.2025р. № 13 Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області документів, наданих ТОВ "ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ" (код ЄДРПОУ 37891543) було надіслано Повідомлення 05.06.2025 р. № 12945500/37891543 про необхідність надання додаткових пояснень таабо документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: згідно наданих первинних документів, для ведення господарської діяльності ТОВ "ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ" (37891543) придбало у ТОВ "КОНКРЕТ СЕРВІС" (39473780) товар з номенклатурою - «вагон будівельний», проте згідно з актом наданих послуг, здають в оренду «модульні житлові будинки». Надати детальні пояснення з підтверджуючими документами про розбіжність номенклатури. Також надати бухгалтерські реєстри рахунків 361,631,10 та розрахункові документи з покупцем. Так, у податковій накладній № 13 від 30.04.2025р та № 8 31.05.2025р виписаної за фактом здачі в оренду модульних житлових будинків на ТОВ "БУДІВЕЛЬНО ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "ОЛТАК" (код за ЄДРПОУ 41481324). Проте, придбані платником згідно договору купівлі-продажу № 31/03-1 від 31 березня 2025 року у ТОВ «КОНКРЕТ СЕРВІС» будівельні вагони, які за своїми властивостями не є модульними будинками, проте згідно Акту № 12 від 31 травня 2025 року та договору 1-04 від 01.04.2025 це майно має іншу номенклатурну назву - модульні житлові будинки без конкретизації якісних чи кількісних змін, завдяки чому була проведена така трансформація. Згідно з наданими додатковими первинними документами у відповідь на повідомлення 05.06.2025 р. № 12945500/37891543 була встановлено подачу бухгалтерські реєстри рахунків 361,631,10, проте не надані документи розрахунку з покупцем та не пояснена трансформація товару. Так у своїх поясненнях платник посилається на те, що «Вагони будівельні у процесі використання ТОВ «КОНКРЕТ СЕРВІС» були косметично відремонтовані та доукомплектовані для тимчасово проживання персоналу ліжками. Тому по своєму призначенню вони використовуються, як модульні житлові будинки, і здані в оренду ТОВ Будівельно Виробниче Підприємство «ОЛТАК» саме, як модульні житлові будинки, за своїм призначенням…» Проте підприємство не надано документів на підтвердження поліпшення такого майна. Крім того, згідно договору оренди № 1-04 від 01.04.2025 не передбачена можливість поліпшення чи модернізація майна. А комплектність переданого в оренду майна визначена додатком № 2 до договору, інших документів, які б передбачали зміни цієї комплектації платником до контролюючого органу чи суду не надано. Крім того зауважуємо, що згідно витягу з ЄРПН наданого до суду у проміжок часу від купівлі зазначених вагонів до передачі їх в оренду як модульних будинків платник не придбав жодної номенклатури чи послугу для поліпшення умов перебування, а саме - холодильників, кондиціонерів, мікрохвильової печі та ліжок, які зазначені як елемент комплекції модульних будинків переданих в оренду згідно додатку № 2 до договору оренди № 1-04 від 01.04.2025.
Від відповідача-2 (Державної податкової служби України) надійшов відзив, в якому останнім зазначено, що реєстрація податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу, а тому без надання правової оцінки комісії регіонального рівня зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні є передчасним. Скасування рішення відповідної комісії контролюючого органу є самостійною підставою для реєстрації відповідної податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 28 Порядку. У задоволенні позовних вимог просили відмовити в повному обсязі.
Від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшли додаткові письмові пояснення, в яких зазначено, що при розгляді наданих документів було встановлена відсутність документів розрахунку з покупцем та не пояснена трансформація товару. Так у своїх поясненнях платник посилається на те, що «Вагони будівельні у процесі використання ТОВ «КОНКРЕТ СЕРВІС» були косметично відремонтовані та доукомплектовані для тимчасово проживання персоналу ліжками. Тому по своєму призначенню вони використовуються, як модульні житлові будинки, і здані в оренду ТОВ Будівельно Виробниче Підприємство «ОЛТАК» саме, як модульні житлові будинки, за своїм призначенням…» Проте підприємство не надано документів на підтвердження поліпшення такого майна. Крім того, згідно договору оренди № 1-04 від 01.04.2025 не передбачена можливість поліпшення чи модернізація майна. А комплектність переданого в оренду майна визначена додатком № 2 до договору, інших документів, які б передбачали зміни цієї комплектації платником до контролюючого органу чи суду не надано. Крім того зауважуємо, що згідно витягу з ЄРПН наданого до суду у проміжок часу від купівлі зазначених вагонів до передачі їх в оренду як модульних будинків платник не придбав жодної номенклатури чи послугу для поліпшення умов перебування, а саме - холодильників, кондиціонерів, мікрохвильової печі та ліжок, які зазначені як елемент комплекції модульних будинків переданих в оренду згідно додатку № 2 до договору оренди № 1-04 від 01.04.2025.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.09.2025 року продовжено строк розгляду справи на 30 днів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 року у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про розгляд в порядку загального позовного провадження справи №160/20533/25 відмовлено.
Відповідно до п.3 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України дана справа є справою незначної складності та згідно з ст. ст. 257, 262 Кодексу адміністративного України розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.257, 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ» (код ЄДРПОУ 37891543, 49094, Україна, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця набережна Перемоги, будинок 38) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 29.09.2011 року, про що внесено відповідний запис №1002241070025107238.
Основний вид діяльності 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Інші види діяльності: Виробництво підіймального та вантажно-розвантажувального устатковання, Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій, Оброблення металів та нанесення покриття на метали, Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення, Установлення та монтаж машин і устатковання, Будівництво житлових і нежитлових будівель, Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.
31.03.2025 року між ТОВ "КОНКРЕТ СЕРВІС" (продавець) та ТОВ «ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ» (покупець) укладено договір купівлі-продажу №31/03-1, згідно предмета якого, продавець зобовязується передати у власність покупцю, а покупець зобовязується прийняти у власність рухоме майно (товар). Згідно акту приймання-передачі до договору, продавець передав, а покупець прийняв товар: вагон будівельний ... на суму з ПДВ 1042200,00 грн.
01.04.2025 року між ТОВ "БВП "ОЛТАК" та ТОВ «ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ» (орендодавець) укладено договір оренди рухомого майна №1-01/1, згідно предмета якого орендодавець надає орендарю в оренду модульні житлові будинки - "Рухоме майно", перелік яких вказано в Специфікаціях до цього договору, а орендар оплачує їх вартість на умовах цього договору.
ТОВ «ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ» складено та подано до Єдиного реєстру податкових накладних на реєстрацію:
- податкова накладна від 30.04.2025р. № 13 на загальну суму 2616960,00грн., у т.ч. ПДВ - 436160,00грн. з описом (номенклатура) товарів/послуг продавця - Оренда модульних житлових будинків на ТОВ "БУДІВЕЛЬНО ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "ОЛТАК" (код за ЄДРПОУ 41481324);
- податкова накладна від 31.05.2025р. № 8 на загальну суму 2797440,00 грн., у т.ч. ПДВ - 466240,00грн. з описом (номенклатура) товарів/послуг продавця - Оренда модульних житлових будинків на ТОВ "БУДІВЕЛЬНО ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "ОЛТАК" (код за ЄДРПОУ 41481324).
Податковий орган зупинив реєстрацію зазначених податкових накладних згідно отриманих квитанцій, в яких підставою зупинення зазначено: “ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 77.39, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з ^ урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Реєстрі."
Позивачем було подано письмові пояснення стосовно факту виписки податкової накладної від 30.04.2025р. № 13 з наданням первинних документів до письмових пояснень, що не спростовано відповідачами та підтверджується матеріалами справи та повідомленням №1 від 03.06.2025 року про подання письмових пояснень та копій первинних документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено. Додатків 13.
05.06.2025 року позивачу направлено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН №12945500/37891543, щодо ПН 13 від 30.04.2025, а саме копії документів на підтвердження інформації зазначеної у ПН/РК: інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК реєстрацію яких зупинена в ЄРПН. Додаткова інформація: згідно наданих первинних документів, для ведення господарської діяльності ТОВ «ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ» (37891543) придбало у ТОВ «КОНКРЕТ СЕРВІС" (39473780) товар з номенклатурою - "вагон будівельний", проте згідно з актом наданих послуг, здають в оренду "модульні житлові будинки". Надати детальні пояснення з підтверджуючими документами про розбіжність номенклатури. Також надати бухгалтерські реєстри рахунків 361, 631, 10 та розрахункові документи з покупцем.
10.06.2025 року ТОВ «ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ» подане повідомленням №1 від про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН щодо податкової накладної/розрахунку коригування №13 від 30.04.2025. Кількість додатків 6.
За результатами розгляду наданих пояснень та додаткових документів, Комісією прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.06.2025 року №12973017/37891543, відповідно до якого позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної від 30.04.2025р. №13, із зазначенням таких підстав: надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: встановлено відсутність трудових ресурсів для ремонту та доукомплектування вагонів будівельних, та не надані документи які б підтверджували реальність поліпшення майна.
Позивачем було подано письмові пояснення стосовно факту виписки податкової накладної від 31.05.2025р. № 8 з наданням первинних документів до письмових пояснень, що не спростовано відповідачами та підтверджується матеріалами справи та повідомленням №1 від 17.06.2025 року про подання письмових пояснень та копій первинних документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено. Додатків 21.
Так, контролюючий орган, після отримання від позивача письмових пояснень з доданими первинними документами, запитів щодо недостатності документів для прийняття рішення в рамках розглядуваних пояснень не направляв.
За результатами розгляду наданих пояснень, Комісією прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.06.2025 року №12991468/37891543, відповідно до якого позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної від 31.05.2025р. №8, із зазначенням таких підстав: надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: встановлено відсутність трудових ресурсів для ремонту та доукомплектування вагонів будівельних, та не надані документи які б підтверджували реальність поліпшення майна.
Не погоджуючись з оскаржуваними рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За правилами підпунктів а та б пункту 185.1. статті 185 Податкового кодексу України (далі ПК України) об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу.
Відповідно до підпунктів а та б пункту 187.1. статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.7 статті 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Згідно з пунктом 74.2 статті 74 ПК України в ЄРПН забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165 (набрання чинності з 01.02.2020), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку №1165).
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 11.12.2019 №1165, який набрав чинності з 01.02.2020 (далі Порядок №1165).
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з абзацом 1 пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пунктів 7, 10, 11 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Відповідно до абзацу 2 пункту 25, абзацу 1 пункту 26 Порядку №1165 Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, встановлено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520).
Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статті 42 Кодексу.
Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», Законів України «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 №959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 №261) (пункти 6, 7 Порядку №520).
Згідно з вимогами пункту 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II ПК України, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II ПК України, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Згідно з пунктом 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктом 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
В оскаржуваних рішеннях комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області підставою для відмови в реєстрації спірних податкових накладних зазначено: "надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: встановлено відсутність трудових ресурсів для ремонту та доукомплектування вагонів будівельних, та не надані документи які б підтверджували реальність поліпшення майна."
Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2023 №19 також було встановлено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2) (в редакції наказу від 14.07.2023 №394).
Верховний Суд вже аналізував застосування положень Порядку №520 з урахуванням змін, що набрали чинності з 08.03.2023 відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12.01.2023 №19, і у постанові від 24.03.2025 у справі №140/32696/23 дійшов таких висновків:
«З метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку №520.
Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:
1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;
2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку №520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;
3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.
У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому із змісту пункту 10 Порядку №520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку № 520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення/додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі "надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства".
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі "ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
У постанові від 24.03.2025 у справі №140/32696/23 Верховний Суд виснував, що якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Зміни до Порядку №520, що набрали чинності з 30.09.2023, означених підходів не змінили, а фактично стосувались уточнення порядку комунікації між платником податків та податковим органом під час розгляду питання про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
Суд встановив, що ТОВ "ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ" за наслідками господарських операцій оформлено податкову накладну від 30.04.2025 №13 та від 31.05.2025 №8, яку надіслало до контролюючого органу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з квитанціями про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні позивача збережено, однак реєстрація зазначених податкових накладних зупинена.
Підставою зупинення в Квитанціях зазначено: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 77.39, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)».
Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ТОВ"ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ" сформувало та подало до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в електронному вигляді повідомлення №1 від 17.06.2025 та №1 від 03.06.2025 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено, до якого долучив на власний розсуд документи, що підтверджують господарські взаємовідносини із ТОВ «БВП "ОЛТАК"» та розкривають зміст операції.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Дніпропетровській області за результатами розгляду первинних пояснень позивача прийнято та надіслано платнику податків 05.06.2025 повідомлення №12945500/37891543 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якому визначено перелік документів: інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК реєстрацію яких зупинена в ЄРПН. Додаткова інформація: згідно наданих первинних документів, для ведення господарської діяльності ТОВ «ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ» (37891543) придбало у ТОВ «КОНКРЕТ СЕРВІС" (39473780) товар з номенклатурою - "вагон будівельний", проте згідно з актом наданих послуг, здають в оренду "модульні житлові будинки". Надати детальні пояснення з підтверджуючими документами про розбіжність номенклатури. Також надати бухгалтерські реєстри рахунків 361, 631, 10 та розрахункові документи з покупцем.
10.06.2025 року ТОВ «ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ» подане повідомленням №1 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН щодо податкової накладної/розрахунку коригування №13 від 30.04.2025, а саме надані письмові пояснення та платіжне доручення №10225 від 10.06.2025, оборотно-сальдову відомість по рахунку 631, 361, 10, 1121.
Отже, згідно з наданими додатковими первинними документами у відповідь на повідомлення 05.06.2025 р. № 12945500/37891543 відповідачем було встановлено подачу бухгалтерських реєстрів рахунків 361,631,10, проте не надані документи розрахунку з покупцем та не пояснена трансформація товару. Так у своїх поясненнях платник посилається на те, що «Вагони будівельні у процесі використання ТОВ «КОНКРЕТ СЕРВІС» були косметично відремонтовані та доукомплектовані для тимчасово проживання персоналу ліжками. Тому по своєму призначенню вони використовуються, як модульні житлові будинки, і здані в оренду ТОВ Будівельно Виробниче Підприємство «ОЛТАК» саме, як модульні житлові будинки, за своїм призначенням…» Проте підприємство не надано документів на підтвердження поліпшення такого майна. Крім того, згідно договору оренди № 1-04 від 01.04.2025 не передбачена можливість поліпшення чи модернізація майна. А комплектність переданого в оренду майна визначена додатком № 2 до договору, інших документів, які б передбачали зміни цієї комплектації платником до контролюючого органу чи суду не надано.
Таким чином, податковий орган проаналізував надані позивачем пояснення і документи, але не знайшов підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідних податкових накладних в ЄРПН. Згідно з приписами Порядку №520 контролюючий орган забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо спірних податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. Зміст Повідомлення свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідній графі та заповнення графи «Додаткова інформація» податковий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію/відмову в реєстрації спірних податкових накладних, а також, повідомив про наслідки ненадання додаткових пояснень і документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
З огляду на встановлені обставини суд зазначає, що позивач не надав достатню кількість документів, які б підтверджували зміну якісних характеристик товару, який був придбаний у продавця ТОВ «КОНКРЕТ СЕРВІС» як вагони будівельний, які в подальшому були здані в оренду як модульні житлові будинки.
Наслідком невиконання платником податків вимог пункту 9 Порядку №520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, є прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Відповідно до змісту Повідомлення контролюючий орган конкретизував той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків. У спірному випадку в Повідомленні зазначений відповідач чітко вказав, які саме документи слід надати щодо зупинених податкових накладних, але позивач таким правом в повній мірі не скористався.
З огляду на викладене вимога контролюючого органу про надання додаткових пояснень та документів є законною та відповідає вимогам пунктів 5, 9 Порядку №520.
Суд наголошує, що нормативно-правовими актами встановлено саме такий алгоритм дії для податкового органу під час розгляду наданих платником податків пояснень та копій документів. Та обставина, що позивач не згоден із переліком документів, визначених у Повідомленні, не свідчить про нівелювання обов'язку із надання таких документів або додаткових пояснень із обґрунтуванням причин неможливості їх надання чи необґрунтованості їх витребування.
У постанові Верховного Суду від 24.07.2025 р. у справі № 420/14450/24 також зазначено, що контролюючий орган, виконуючи повноваження щодо моніторингу податкових накладних, має аналізувати первинні документи у взаємозв'язку з відомостями податкової накладної та іншими джерелами (державними реєстрами, електронними документами) лише за зовнішніми (формальними, очевидними) критеріями. Така позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16 травня 2024 року у справі № 400/11727/23. Колегія суддів також погоджується із доводом скаржника, що судовій перевірці підлягають лише ті документи, які надавались платником податків на розгляд комісії ГУ ДПС. Надання тільки до суду документа, оформленого згідно з вимогами чинного законодавства, не свідчитиме про необґрунтованість та незаконність прийнятого податковим органом рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.
За таких обставин суд вважає, що прийняття ГУ ДПС у Дніпропетровській області рішення про відмову в реєстрації спірної податкової накладної, щодо якої надсилалося Повідомлення, є правомірним та відповідає приписам пункту 9 Порядку №520.
Оскільки позивач не спростував висновків податкового органу та не надав суду доказів протиправності оскаржених рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН та наявності підстав для їх скасування, суд висновує про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Крім того, позовна вимога про зобов'язання відповідача 2 зареєструвати в ЄРПН спірну податкові накладні є похідною від першої позовної вимоги, в задоволенні якої суд відмовив, така задоволенню також не підлягає.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладена суд дійшов висновку, про необґрунтованість позовних вимог. Тому, в задоволенні позову слід відмовити повністю.
За правилами статті 139 КАС України стягнення судових витрат на користь позивача, якому у задоволенні позову відмовлено повністю не передбачено.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРОЖКРАНСТРОЙ" (код ЄДРПОУ 37891543, 49094, Україна, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця набережна Перемоги, будинок 38) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул. Сімферопольська 17-а, ЄДРПОУ ВП 44118658), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа 8, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова