Справа № 299/2253/25
Провадження № 2/761/7886/2025
10 червня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Мальцев Д.О., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Державної прикордонної служби України про відшкодування моральної шкоди,-
До Шевченківського районного суду м. Києва за підсудністю із Виноградівського районного суду Закарпатської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної прикордонної служби України про відшкодування моральної шкоди.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.06.2025 року матеріали справи передані на розгляд судді Мальцева Д.О.
Дослідивши матеріали поданої позовної заяви на предмет дотримання позивачем адміністративного законодавства під час звернення з даним позовом до суду, суддя дійшов до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського районного суду м. Києва з вказаним адміністративним позовом до відповідача Державної прикордонної служби України, в якому просив суд:
- визнати протиправною діяльність начальника 4 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (типу А) відділу прикордонно служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) прикордонного загону імені Героїв Карпатської січі лейтенантом ОСОБА_2 , щодо складення протоколу про адміністративне правопорушення серії 3хРУ №136659 від 14.10.2024 року відносно громадянина сполучених Штатів Америки ОСОБА_1 , закордонний паспорт громадянина Сполучених Штатів Америки НОМЕР_1 вид. 14.08.2019 року органом United States Department of State на установчі дані ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
- стягнути з Державної казначейської служби України на користь ОСОБА_1 , закордонний паспорт громадянина Сполучених Штатів Америки НОМЕР_1 вид. 14.08.2019 року органом United States Department of State на установчі дані ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , відшкодування моральної шкоди у розмірі 20 000, 00 грн.
- стягнути з Державної казначейської служби України на користь ОСОБА_1 , закордонний паспорт громадянина Сполучених Штатів Америки НОМЕР_1 вид. 14.08.2019 року органом United States Department of State на установчі дані ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 41 409, 17 грн.
Відповідно до ч. 5 ст. 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Велика Палата Верховного Суду зазначає, що до юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома (кількома) суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у конкретних правовідносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єкта (суб'єктів), а останній (останні) відповідно зобов'язаний (зобов'язані) виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта (аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 914/2006/17 (провадження № 12-58гс18).
Захисту в порядку адміністративного судочинства підлягають порушені права особи в публічно-правових відносинах, у яких відповідач реалізовує владні управлінські функції.
Аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.05.2020 у справі № 916/1608/18.
Отже, вказаний спір є публічно-правовим, а Державна прикордонна служба України в розумінні ст. 4 КАСУ є суб'єктом владних повноважень, а тому дана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження за вказаною справою.
Додатково суд роз'яснює, що в даному випадку позивачу необхідно звернутись з позовною заявою до адміністративного суду в порядку, передбаченому положеннями Кодексом адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 4, 13, 19, 186, 441, 353-355 ЦПК України, суд,-
Відмовити у відкритті провадження по справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної прикордонної служби України про відшкодування моральної шкоди.
Ухвала суду може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 261 ЦПК України.
Суддя: