Справа № 524/8848/25
Провадження 3/524/3023/25
18.09.2025 року суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Обревко Ліна Олександрівна, розглянувши матеріали, які надійшли з Батальйону патрульної поліції в м.Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Національної поліцію України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків суду не відомий,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До провадження судді Автозаводського районного суду м. Кременчука Обревко Л.О. надійшла справа про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП після доопрацювання.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 11.06.2025 о 21 год. 20 хв. за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинила домашнє насильство економічного характеру відносно доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: змінила замки на дверях від спільної квартири, чим обмежила в користуванні особистих речей (одягу, документів) потерпілої.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП, перевіривши матеріали справи, приходжу до наступних висновків.
Згідно статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Ураховуючи викладене, вважаю за необхідне повернути адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП для належного оформлення до Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області.
Протокол про адміністративне правопорушення - це комплексне джерело доказової інформації. Однак він набуває значення доказу в таких випадках, коли: по-перше, протокол складений уповноваженою на те посадовою особою; по-друге, складений не пізніше термінів, передбачених для накладення адміністративного стягнення; по-третє, зміст протоколу відповідає усім вимогам, передбаченим статтею.
Суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП за якою складено протокол.
Обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.
Диспозиція ч.1 ст.173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Норма статті 173-2 КУпАП є бланкетною, а тому для того, щоб повністю розкрити суть адміністративного правопорушення у протоколі повинно бути зазначено, які конкретно дії вчинила особа, який спосіб насильства прослідковується у діях порушника, якщо дій кілька, то зазначена кожна дія і, вид насильства, наслідки цих дій по відношенню до особи, щодо якої вони були спричинені.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що внаслідок дій ОСОБА_1 , потерпілу ОСОБА_2 було обмежено в користуванні особистими речами (одягом, документами), однак не вказано яка ж саме шкода (фізичному або психічному здоров'ю потерпілого) була завдана останній внаслідок вчинення домашнього насильства, як цього вимагає фабула ч.1 ст.173-2 КУпАП, що позбавляє суд можливості встановити всі фактичні обставини справи.
Долучений до матеріалів справи рапорт старшого інспектора Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області А. Зигаленка від 15.08.2025, складений в ході доопрацювання матеріалів на виконання постанови суду від 15.07.2025 у зазначеній справі, не містить фактичних даних, які були б достатніми для повного та всебічного розгляду справи судом. Зазначено, що громадянці ОСОБА_2 була завдана шкода у виді втрати можливості користуватися своїми правами та свободами, що призвело до приниження, самотності та відчаю. Однак так і не зазначено шкоди якого характеру зазнала потерпіла ОСОБА_2 внаслідок вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який відповідно до ст.251 КУпАП є одним із доказів у справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Зазначені обставини, зокрема відсутність в протоколі зазначених даних без належного оформлення уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення особою, унеможливлюють всебічний, повний і об'єктивний розгляд справи про адміністративне правопорушення судом, а тому матеріали справи підлягають поверненню для належного оформлення.
Керуючись ч.1 ст.173-2, 256, 276, 278 КУпАП України,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП України повернути Кременчуцькому РУП ГУНП в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ліна ОБРЕВКО