Справа № 404/7920/25
Номер провадження 1-кс/404/2603/25
02 жовтня 2025 року м. Кропивницький
Суддя Фортечного районного суду міста Кропивницького ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 про вирішення питання про долю речових доказів у кримінальному провадженні №12024121130000640 від 02 серпня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України,
Прокурор звернулася до Фортечного районного суду міста Кропивницького із клопотанням про вирішення долі речових доказів, а саме: психотропну речовину - метамфетамін, масою 0,065 грама, упаковану до спец. пакету НПУ № WAR0117010, прошитий та опечатаний биркою експертної установи, який зберігається у камері схову речових доказів Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області.
В обґрунтування вказує, що 01.08.2024 року до Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області надійшов повідомлення від працівника патрульної поліції УПП в Кіровоградській області ДПП про те, що за адресою: м. Кропивницький, вул. 2га Залізнична, 88, було виявлено громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно ст. 34 ЗУ «Про Національну поліцію» було проведено поверхневу перевірку останньому в ході якої ОСОБА_4 викинув з кишені шортів на землю невідомий згорток у липкій полімерній стрічці червоного кольору які в ході проведення ОМП 01.08.2024 гр. ОСОБА_4 , добровільно видав вище вказаний невідомий згорток при відкритті якого було виявлено в середині два полімерні прозорі пакети на зіп-застібці з невідомою кристалічною речовиною білого кольору та було вилучено до спец. пакету № WAR0117010.
За вказаним фактом внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024121130000640 від «01» серпня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України.
Відповідно до висновку судової експертизи № СЕ-19/112-24/9919-НЗПРАП від 06.08.2024 встановлено, що в надані на дослідження речовини містить психотропну речовину - метамфетамін, обіг якої заборонено. Загальна маса метамфетаміну, в наданих на дослідження речовинах, становить, 0,065 грама.
15.08.2024 психотропну речовину - метамфетамін, масою 0,065 грама, яка упакована до спец. пакету НПУ № WAR0117010, прошитий та опечатаний биркою експертної установи - визнано речовим доказом та передано на зберігання до кімнати зберігання речових доказів Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області.
16.08.2024 у вказаному кримінальному провадженні прийнято рішення про закриття на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України.
Прокурор просила проводити розгляд клопотання без її участі, клопотання підтримала та просила його задовольнити.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Відповідно до правового висновку Верховного Суду, викладеного в постанові від 08 грудня 2020 року в справі №234/17070/19, у випадку, коли кримінальне провадження закрите дізнавачем, слідчим, прокурором клопотання подане в порядку ч.9 ст.100 КПК України про долю речових доказів вирішується судом.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, оцінивши їх у сукупності з іншими доказами, суддя прийшов до висновку, що клопотання слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що в провадженні сектору дізнання Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області знаходилися матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024121130000640 від 02 серпня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.309 КК України.
Постановою дізнавача про закриття кримінального провадження від 16.08.2024 кримінальне провадження закрито, на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, у зв'язку з відсутністю складу кримінального проступку.
Згідно ч.9 ст.100 КПК України, у разі закриття кримінального провадження слідчим або прокурором питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів вирішується ухвалою суду на підставі відповідного клопотання, яке розглядається згідно із статтями 171-174 цього Кодексу. При цьому, майно, що було предметом кримінального правопорушення, пов'язаного з незаконним обігом, та/або вилучене з обігу, передається відповідним установам або знищується.
На даний час у кримінальному провадженні не вирішено питання про долю згаданих вище речових доказів.
Відповідно до п.4 наказу Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Служби безпеки України, Верховного суду України, Державної судової адміністрації України від 27.10.2010 №51/401/649/471/23/125 «Про затвердження та введення в дію Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання та передачі речових доказів у кримінальних справах, цінностей та іншого майна органами дізнання, досудового слідства і суду» до вилучених з обігу, серед іншого, належать предмети, виготовлення, придбання, зберігання, збут і розповсюдження яких забороняється законодавством.
Згідно з ст.30 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, інструментів або обладнання, які використовуються для виробництва, виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, подальше використання яких визнано недоцільним, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.29 «Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов'язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2012 №1104, речові докази у вигляді предметів чи товарів, що належать до вилучених з обігу, а також якщо їх тривале зберігання небезпечне для життя чи здоров'я людей або довкілля, на підставі відповідного рішення слідчого судді, суду передаються для їх технологічної переробки або знищуються.
Оскільки в ході досудового розслідування по вилучених об'єктах, які визнано речовими доказами, проведеною експертизою встановлено приналежність до наркотичних засобів, на даний час досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні закрито, їх подальше тривале зберігання небезпечне для життя та здоров'я людей та потребуватиме необґрунтованих витрат на забезпечення спеціальних умов зберігання, в зв'язку з чим подальше утримання та зберігання вилученого майна правоохоронними органами не доцільне.
Враховуючи викладене, що кримінальне провадження закрите, а доля речових доказів не вирішена постановою слідчого, тому вилучені речовини необхідно знищити.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.100 КПК України, суддя
Клопотання - задовольнити.
Речовий доказ у кримінальному провадженні №12024121130000640 від «02» серпня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, а саме: психотропну речовину - метамфетамін, масою 0,065 грама, упаковану до спец. пакету НПУ № WAR0117010, прошитий та опечатаний биркою експертної установи, який зберігається у камері схову речових доказів Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області, - знищити.
Виконання ухвали доручити Кропивницькому районному управлінню поліції ГУНП в Кіровоградській області.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя Фортечного районного суду
міста Кропивницького ОСОБА_1