Провадження №2-о/748/151/25
Єдиний унікальний № 748/3067/25
про залишення заяви без руху
21 вересня 2025 рокум. Чернігів
Суддя Чернігівського районного суду Чернігівської області Кухта В.О., перевіривши заяву ОСОБА_1 про встановлення піклування, -
15.09.2025 р. до Чернігівського районного суду Чернігівської області надійшла заява від заявника, в якій остання просить:
1) встановити піклування над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
2) призначити її, ОСОБА_1 , піклувальником над її тіткою ОСОБА_2 .
Дослідивши зміст поданої заяви та доданих до неї документів, суддя приходить до висновку, що дана заява підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ст. ст. 42, 175-177, 293, 294 ЦПК України та має недоліки, що перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у справі.
Зокрема, чинне цивільне процесуальне законодавство не регулює залишення без руху заяви поданої в порядку окремого провадження. Тому при вирішенні питання щодо залишення без руху заяви поданої в порядку окремого провадження суд керується положеннями ЦПК України, якими врегульовано порядок залишення без руху позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Позов за змістом і формою повинен відповідати вимогам ст. ст. 175-177 ЦПК України.
Згідно ч. 4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України, у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Відповідно до ст. 65 ЦК України, до встановлення опіки або піклування і призначення опікуна чи піклувальника опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування.
Згідно із ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Права та обов'язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.
Заявником долучено до заяви рішення № 111 від 28.08.2025 р. про доцільність призначення її піклувальником, яке видане Виконавчим комітетом Іванівської сільської ради Чернігівського району, Чернігівської області.
Тим не менш, у поданій заяві заявник не зазначила у якості заінтересованої особи Іванівську сільську раду Чернігівського району Чернігівської області, як орган опіки та піклування, хоча саме цей орган, відповідно до вимог законодавства, є обов'язковим учасником справи про встановлення піклування.
Крім того, у поданій заяві заявником не зазначена особа, над якою планується встановлення піклування, хоча її права та законні інтереси безпосередньо зачіпаються. Відсутність зазначення цієї особи у заяві є істотним недоліком, який перешкоджає розгляду заяви по суті, що відповідає положенням ст. 65 ЦК України та ст. ст. 293 і 295 ЦПК України щодо участі заінтересованих осіб у справах окремого провадження.
Згідно п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податиків (для фізинчих осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти, відомості про наявність відсутність електронного кабінету.
Судом також встановлено, що у поданій заяві заявник не вказала свій РНОКПП, а також не пояснила причин його відсутності.
Крім того, у поданій заяві заявник не надала інформації щодо наявності або відсутності свого електронного кабінету.
Таким чином, суд вважає за необхідне, щоб заявник усунув наступні недоліки, а саме: зазначила свій РНОКПП та наявність або відсутність електронного кабінету, зазначила усіх заінтересованих осіб, зокрема Іванівську сільську раду Чернігівського району Чернігівської області, як орган опіки та піклування, із зазначенням їх коду ЄДРПОУ, місцезнаходження, наявності або відсутності електронного кабінету, відомі засоби зв'язку та офіційні електронні адреси, а також особу, над якою планується встановлення піклування, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із зазначенням її РНОКПП, місця проживання чи перебування, наявність або відсутність електронного кабінету, відомі засоби зв'язку та адреси електронної пошти.
Вищенаведені недоліки заяви унеможливлюють відкриття провадження у справі.
Таким чином заявнику необхідно виправити зазначені вище недоліки у поданій нею заяві про встановлення піклування, а також надати суду оновлену заяву з копіями відповідно до кількості заінтересованих осіб.
Відповідно до ст. 185 ЦПК України, позовна заява, подана без додержання вимог, викладених у ст. ст. 175, 177 ЦПК України, підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків. Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити заяву без руху з наданням заявнику часу для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 42, 175-177, 185, 293-295 ЦПК України, ст. ст. 56, 65 ЦК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення піклування залишити без руху та надати їй строк на усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали.
Роз'яснити заявнику, що у випадку неусунення недоліків заяви така заява вважатиметься неподаною та підлягає поверненню.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: https://cn.cn.court.gov.ua/sud2523/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Кухта