Справа № 308/6068/25
3/308/3263/25
26 вересня 2025 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дегтяренко К.С., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я., розглянувши матеріали, які надійшли від Закарпатської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Україна, Вінницька обл.; місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 виданий 01.06.2016, орган, що видав 8089, ідентифікаційний код платника податків
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.485 Митного кодексу України,-
встановив:
До Ужгородського міськрайонного суду надійшов про порушення митних правил №0258/UA305000/2025 від 08 квітня 2025 року з якого вбачається, що 10.01.2025 Закарпатською митницею отримано лист від 10.01.2025 №20/20-02-01/7/49 (вх. Закарпатської митниці від 10.01.2025 №902/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист військової частини НОМЕР_2 , щодо не отримання транспортних засобів та товарів, які було переміщено в якості гуманітарної допомоги через митний кордон України на адресу зазначеної військової частини.
Зазначеним листом військової частини НОМЕР_2 повідомлено Державну митну службу України про не отримання гуманітарного вантажу, зокрема - транспортного засобу марки «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 .
Під час проведення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортного засобу, який переміщувався у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення якого відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне.
Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення “Інспектор» було встановлено, що 02.09.2023 о 21 год. 54 хв. через митний пост «Тиса» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , р.н.з. Угорщини НОМЕР_4 .
Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу громадянин України ОСОБА_3 подав наступні документи:- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , звернення Громадської організації «Спілка підприємців теле та кіноіндустрії» від 01.09.2023 №01/09/23-1-л та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: «ГО «Спілка підприємців теле та кіноіндустрії, код 36844356», у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано автомобіль «FORD», 2AW (RANGER) НОМЕР_4 ,VIN - НОМЕР_3 .
14.02.2025 митницею направлено лист-запрошення від 14.02.2025 №7.7-20/20-03/10/659 ОСОБА_3 з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України.
На вказану у листі дату та час громадянин ОСОБА_3 до Закарпатської митниці не прибув, про причини не прибуття не повідомив.
14.02.2025 митницею направлено лист (рекомендоване повідомлення) від 14.02.2025 №7.7-20/20-03/10/658 Громадській організації «Спілка підприємців теле та кіноіндустрії», з метою отримання інформації щодо очікування та отримання зазначеного вище транспортного засобу. Відповідно до рекомендованого повідомлення про врученні поштового відправлення (№06011132177751) лист Закарпатської митниці від 14.02.2025 №7.7-20/20-03/10/658 було доставлено та вручено Громадської організації «Спілка підприємців теле та кіноіндустрії» 26.02.2025 року.
Станом на 08.04.2025 відповіді від Громадської організації «Спілка підприємців теле та кіноіндустрії» не надходило.
Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет - сайт (www.mobile.de) вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «FORD» моделі «RANGER» 2000 року випуску становить 7999 євро, що за курсом НБУ складало 317 873.06 грн., розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення транспортного засобу, становить: 235 838,85 грн., з яких ввізне мито - 31 787,31 грн., акцизний податок - 111 766,22 грн., ПДВ - 92 285,32 грн.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_4 здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 235 838,85 грн.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 485 Митного кодексу України.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я. у судовому засіданні підтримав обставини викладені в протоколі, зазначив, що вина ОСОБА_3 підтверджується зібраними у справі доказами, просив притягнути її до адміністративної відповідальності за ст.485 МКУ.
Особа, яка притягається до відповідальності ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином про причини неявки не повідомив.
Представник ОСОБА_3 адвокат Слободянін М.В. подав письмові пояснення згідно яких зазначив, що митним органом не доведено факт використання ОСОБА_1 транспортного засобу «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , стосовно якого було надано пільги щодо сплати митних платежів в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги та не було доведено, що зазначений автомобіль не був переданий військовій частині, просить провадження по справі закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи приходжу до наступного висновку.
Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.
Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Так, згідно матеріалів справи встановлено, що Закарпатською митницею під час перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне.
Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення “Інспектор» було встановлено, що 02.09.2023 о 21 год. 54 хв. через митний пост «Тиса» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , р.н.з. Угорщини НОМЕР_4 .
Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу громадянин України ОСОБА_3 подав наступні документи:- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , звернення Громадської організації «Спілка підприємців теле та кіноіндустрії» від 01.09.2023 №01/09/23-1-л та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до ПКМУ від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Закарпатською митницею направлено лист-запрошення громадянину ОСОБА_3 від 14.02.2025 №7.7-20/20-03/10/659 з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України або, за неможливості особистої присутності, надати письмові пояснення засобами поштового зв'язку чи електронною поштою.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.
Згідно з ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.
Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).
25.03.2025 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей» № 4323-IX, що введений в дію 04.07.2025 року.
Вказаним Законом Розділ XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України доповнено пунктами 9-49 і 9-50 такого змісту:
"9-49. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених частиною четвертою статті 469, статтями 470, 481 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення, а також транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення до 24 лютого 2022 року, у разі їх перебування станом на 24 лютого 2022 року на митній території України без порушення строків та умов митних режимів транзиту або тимчасового ввезення, за умови документального підтвердження факту такої передачі.
9-50. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті".
Отже, положеннями пункту 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 483 та 485 Митного кодексу України, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги.
З матеріалів справи вбачається, що згідно акту приймання-передачі предмета гуманітарної допомоги від 30 вересня 2025 року ГО «Спілка Підприємців теле та кіноіндустрії» передає а ОСОБА_5 приймає гуманітарну допомогу, а саме автомобіль «FORD», 2AW НОМЕР_6 ,VIN - НОМЕР_3 .
З матеріалів справи вбачається, що згідно акту приймання-передачі предмета гуманітарної допомоги від 15 червня 2025 року ГО «Спілка Підприємців теле та кіноіндустрії» передає а Військова частина НОМЕР_7 приймає гуманітарну допомогу, а саме автомобіль «FORD», 2AW (RANGER) I91II,VIN - НОМЕР_3 .
Згілно Реєстраційних даних транспортного засобу автомобіль «FORD», 2AW (RANGER) I91II,VIN - НОМЕР_3 належить військовій частині НОМЕР_7 .
Враховуючи вище наведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, вражаю, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.485 Митного кодексу України на підставі п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.
Згідно з положеннями ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
З огляду на вищенаведене, справа про порушення митних правил за ст.485 МК України відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 380, 458, 465, 485, 486, 527 МК України, п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України, ст.ст. 22, 245, 253 КУпАП суддя, -
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ст.485 Митного кодексу України, на підставі п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 закрити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Дегтяренко К.С.