Постанова від 26.09.2025 по справі 308/12016/25

Справа № 308/12016/25

3/308/5783/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2025 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дегтяренко К.С., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І., розглянувши матеріали, які надійшли від Закарпатської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження : Закарпатська обл., Мукачево, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ) ,паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 від 06.11.2017 року, орган що видав 2HU,

за ч.3 ст.471 Митного кодексу України,-

встановив:

До Ужгородського міськрайонного суду надійшов про порушення митних правил №0519/UA305000/2025 від 25 липня 2025 року з якого вбачається, що 25.07.2025 року о 14 год. 49 хв. в зону митного контролю митного поста «Косонь» Закарпатської митниці в напрямку «в'їзд» в Україну» прибув легковий автомобіль марки Тoyota Yaris р.н.з. Угорщини НОМЕР_2 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 який слідував з Угорщини в Україну у приватних справах.

Під час проведення митного контролю громадянин України ОСОБА_1 усно заявив про відсутність в них товарів обмежених або заборонених до переміщення через митний кордон України.

Під час проведення митного контролю та митного огляду автомобіля, у салоні автомобіля в дорожній сумці було виявлено медичний препарат іноземного виробництва «Frontin 0,25 mg», діюча речовина «alprazolam», у двох заводських упаковках, у скляній тарі, загальною кількістю 130 пігулок країна виробник - Угорщина.

В наданому поясненні гр. громадянин України ОСОБА_1 визнав , що виявлені пігулки належать йому, везе він їх для себе. Дозвільних документів до медичного препарату на момент перетину кордону не має.

Діюча речовина «alprazolam» наявна у виявленому препараті, про що наявні написи на упаковках, віднесена до переліку наркотичних засобів та психотропних речовин і прекурсорів затвердженого ПКМУ від 06.05.2000 р. №770 Таблиці № ІІІ Списку №2 «Психотропні речовини, обіг яких обмежено, і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю».

Вартість виявленого товару зі слів гр. України ОСОБА_1 становить 1500 угорських форинтів за дві упаковки, що станом на 25.07.2025 р. , згідно курсу НБУ становить (1 форинт- 0,123376 грн.) за дві упаковки 185,06 грн.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , не задекларував за встановленою формою точних відомостей про переміщувані ним через митний кордон України товари, які обмежені до переміщення через митний кордон України.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого(передбачених) частиною 3 статті 471 Митного кодексу України.

У судовому засіданні представник Закарпатської митниці ДФС підтвердив обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, просив визнати ОСОБА_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.471 Митного кодексу України, та застосувати до неї адміністративне стягнення відповідно до санкції статті.

ОСОБА_1 в судовому засіданні зазначив, що він кається у вчиненому, оскільки не знав, що не можна перевозити ліки. він є тяжко хворою людиною і змушений перевозити їх собі, однак він має рецепти, просто дуже розгубився і не показав його, хоча він був у нього в телефоні. Просив його суворо нне карати.

Заслухавши пояснення представника сторін, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Згідно матеріалів справи встановлено, що 25.07.2025 року о 14 год. 49 хв. в зону митного контролю митного поста «Косонь» Закарпатської митниці в напрямку «в'їзд» в Україну» прибув легковий автомобіль марки Тoyota Yaris р.н.з. Угорщини НОМЕР_2 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 який слідував з Угорщини в Україну у приватних справах.

Під час проведення митного контролю громадянин України ОСОБА_1 усно заявив про відсутність в них товарів обмежених або заборонених до переміщення через митний кордон України.

Під час проведення митного контролю та митного огляду автомобіля, у салоні автомобіля в дорожній сумці було виявлено медичний препарат іноземного виробництва «Frontin 0,25 mg», діюча речовина «alprazolam», у двох заводських упаковках, у скляній тарі, загальною кількістю 130 пігулок країна виробник - Угорщина.

В наданому поясненні гр. громадянин України ОСОБА_1 визнав , що виявлені пігулки належать йому, везе він їх для себе. Дозвільних документів до медичного препарату на момент перетину кордону не має.

Діюча речовина «alprazolam» наявна у виявленому препараті, про що наявні написи на упаковках, віднесена до переліку наркотичних засобів та психотропних речовин і прекурсорів затвердженого ПКМУ від 06.05.2000 р. №770 Таблиці № ІІІ Списку №2 «Психотропні речовини, обіг яких обмежено, і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю».

Вартість виявленого товару зі слів гр. України ОСОБА_1 становить 1500 угорських форинтів за дві упаковки, що станом на 25.07.2025 р. , згідно курсу НБУ становить (1 форинт- 0,123376 грн.) за дві упаковки 185,06 грн.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , не задекларував за встановленою формою точних відомостей про переміщувані ним через митний кордон України товари, які обмежені до переміщення через митний кордон України.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи

Адміністративне правопорушення - це протиправна, винна (умисна або з необережності) дія або бездіяльність, що посягає на державний чи громадський порядок, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачена адміністративна відповідальність.

Під адміністративним правопорушенням, як підставою адміністративної відповідальності розуміється винне протиправне діяння, яке посягає на встановлені правом і забезпечені адміністративно-правовими санкціями правила поведінки громадян і посадових осіб в сфері державного управління.

Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень. Іншими словами, склад правопорушення - це встановлена правом сукупність ознак, при наявності яких анти-суспільне діяння вважається адміністративним правопорушенням.

Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Диспозиція ст.471 ч.3 Митного кодексу України передбачає що недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами, що тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої.

Примітка. Недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор")".

Згідно ч. 1 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, на які накладено електронний підпис, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.

Згідно «Переліку товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012, № 436 на лікарські засоби, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, які визначено постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. N 770, необхідний дозвіл на право ввезення (вивезення) чи на право транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів.

Згідно ст. 26 Закону України від 15.02.1995, № 60/95-ВР "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я відповідно до вимог статей 27 і 28 цього Закону.

Згідно з ч. 1ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1ст. 489 МК України,посадова особа при розгляді справи пропорушення митних правил зобов'язані з'ясувати:чи було вчинено адміністративне правопорушення,чи винна дана особа в його вчиненні,чи підлягаємо на адміністративній відповідальності,чи є обставини,що пом'якшують та/ або обтяжують відповідальність,чи є підстави для звільнення особи,що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил; поясненнями свідків;поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Вина ОСОБА_1 , в порушенні митних правил підтверджується протоколом про порушення митних правил; письмовими поясненнями; актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортного засобу, ручної поклажі та багажу та фототаблицями; доповідною запискою співробітника митниці; висновком за результатами проведення експертного дослідження; митною декларацією.

У попередньому судовому засіданні та згідно наявних у матеріалах справи письмових поясненнях, ОСОБА_1 , вказав, що придбав виявлений у нього медичний препарат за рецептом, надав такий в засіданні.

Дослідивши матеріали справи приходжу до переконання, ОСОБА_1 своїми діями вчинив порушення митних правил, передбачене ч.3 ст. 471 МК України, а саме: не заявила митному органу точні відомості про переміщувані нею через митний кордон предмети, які підлягають обов'язковому декларуванню та обмежені до переміщення через митний кордон України.

Разом з тим, вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення враховую, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до вимог ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого правопорушення орган, посадова особа, уповноважені вирішувати справу, можуть звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Згідно з п. 17постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03 червня 2005 року № 8суддя вправі вирішувати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст. 22 КУпАП. При цьому необхідно врахувати не лише вартість, а й кількість предметів правопорушення, а також мету, мотив і спосіб його вчинення.

Одним із принципів реалізації гуманістичних проявів у правовому регулюванні суспільних відносин в Україні є можливість звільнення правопорушника від юридичної відповідальності на підставі визнання уповноваженими посадовими особами вчиненого ним протиправного діяння малозначним для суспільства.

Враховуючи фактичні обставини справи та характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , а саме, те, що він вперше притягається до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, те, що вказані таблетки були придбано ОСОБА_1 , на законних підставах і лише його неуважність призвела до недекларування ліків, а також беручи до уваги відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, характер правопорушення й те, що вчинене правопорушення не заподіяло істотної шкоди суспільним інтересам та державі, вважаю за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, та провадження у справі закрити.

Аналіз доказів і встановленних фактичних обставин справи (мотиви вчиненого правопорушення; асортимент, кількість і вартість незадекларованих товарів; сукупність пом'якшуючих відповідальність обставин та відомостей про особу порушника) свідчать про те, що від дій ОСОБА_1 тяжкі шкідливі для держави наслідки не настали та не могли настати.

Отже, вчинені ОСОБА_1 дії є по своїй суті малозначними, а накладення на нього стягнення не відповідатиме суспільній шкідливості вчиненого, порушить встановлений баланс між вчиненим та відповідальності, поставить під сумнів принцип індивідуалізації покарання та справедливості.

На переконання судді, застосування такого заходу, як усне зауваження, буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

Поряд з цим, враховуючи те, що ОСОБА_1 перевозив через митний кордон України товар (медичні препарати), який обмежений до переміщення законодавством України, суд приходить до висновку про необхідність його конфіскації в дохід держави.

Керуючись ст.ст.471ч.3 , ч.2 ст.519,520,527-529МКУкраїни, ст.ст. 287-290 КУпАП, суд,-

постановив:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.3 ст. 471 МК України.

На підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, за малозначністю та оголосити йому усне зауваження.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 471 МК України - закрити.

Лікарські засоби, які були вилучені згідно протоколу про порушення митних правил, а саме: медичний препарат іноземного виробництва «Frontin 0,25 mg», діюча речовина «alprazolam», у двох заводських упаковках, у скляній тарі, загальною кількістю 130 пігулок країна виробник - Угорщина, 185 грн. 06 коп. - конфіскувати.

Постанова може бути звернена до виконання протягом трьох місяців.

На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Дегтяренко К.С.