Постанова від 01.10.2025 по справі 938/1167/25

Справа№938/1167/25

Провадження № 3/938/787/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 року селище Верховина

Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Бучинський А.Б., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , громадянина України, згідно даних протоколу не працює, до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.204-1 КпАП України,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 07.07.2025 о 20 год 25 хв, в складі групи осіб, а саме спільно з іншими особами, щодо яких складено окремі протоколи про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.204-1 КУпАП, вчинив спробу незаконного перетину державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України на напрямку прикордонного знаку 415 на відстані 12 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах контрольованого прикордонного району, де був виявлений, прикордонним нарядом "Прикордонний патруль", чим порушив вимоги ст.ст.9, 12 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991 року, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.204-1 КУпАП.

З матеріалів справи вбачається, що матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП надійшли до суду 11.08.2025, та відповідно до положень ч.2 ст.277 КУпАП, були призначені до розгляду цього ж дня.

Оскільки особа, яка притягається до відповідальності в судове засідання не з'явилась, з метою належного повідомлення її про дату, час та місце розгляду справи, забезпечення можливості реалізації нею свого права на захист, розгляд справи було відкладено на 03.09.2025.

03.09.2025 через канцелярію суду представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , адвокат Собко В.М. подав заяву про ознайомлення з матеріалами справи та відкладення розгляду справи, оскільки ОСОБА_1 особисто бажає взяти участь в судовому засіданні та надавати пояснення по справі. А тому розгляд справи було відкладено на 23.09.2025.

Постановою суду від 23.09.2025 задоволено заяву представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , адвоката Собко В.М. про проведення судового засідання, призначеного судом на 23.09.2025 в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.

Судове засідання 23.09.2025 не відбулося та було відкладено на 01.10.2025 за клопотанням представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , адвоката Собко В.М. від 23.09.2025 у зв'язку із неможливістю, через відсутність електроенергії, взяти участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

В судове засідання 01.10.2025, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 та його представник Собко В.М., повторно не з'явилися, про розгляд справи повідомлялися у встановленому законом порядку. Адвокат Собко В.М. через систему "Електронний суд" подав клопотання, в якому зазначив, що він, а також ОСОБА_1 не можуть з'явитися в судове засідання, оскільки підзахисний проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , а він не встигає доїхати. Розгляд справи просить не проводити у їх відсутності. Також зазначив, що суддею Чекан Н.М. 12.09.2025 розглянута справа №938/1240/25 щодо злісної непокори законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України ОСОБА_1 . Рішенням суду провадження в справі закрито за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Оскільки судом вжито належних заходів щодо сповіщення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про місце і час розгляду справи про адміністративне правопорушення, однак ОСОБА_1 та його захисник, будучи належним чином повідомлені про розгляд справи, в судове засідання не з'явилися, ОСОБА_1 маючи захисника, правом на подачу суду своїх пояснень, доказів не скористався, а тому, враховуючи, що його участь у розгляді даної категорії справ відповідно до ст.268 КУпАП не є обов'язковою, а також сплив строків накладення адміністративного стягнення, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності та відсутності його захисника.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, слід прийти до наступного висновку.

Згідно ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Так відповідно до диспозиції ч.1 ст.204-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Диспозицією ч.2 ст.204-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ті самі дії, вчинені группою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.

Об'єктивною стороною досліджуваного правопорушення, є перетин або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Суб'єктивна сторона незаконного перетинання державного кордону передбачає наявність прямого умислу, тобто виражається в навмисній формі вини, коли особа розуміє, що незаконно перетинає Державний кордон України, та бажає вчинити такі протиправні дії.

Відповідно до вимог ст.9 Закону України «Про державний кордон України» перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку.

Згідно ст.12 Закону України «Про державний кордон України» пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територіюУкраїниабовиїзду з України.

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України «Про державний кордон України», з метою забезпечення на державному кордоні України належного порядку Кабінетом Міністрів України встановлюється прикордонна смуга, а також можуть установлюватися контрольовані прикордонні райони.

Згідно із ч.1 ст.23 Закону України «Про державний кордон України», у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, встановлюється прикордонний режим, який регламентує відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України правила в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб, провадження робіт, використання повітряних суден, обліку та тримання на пристанях, причалах, базах для стоянки малих і спортивних суден і в пунктах базування самохідних та несамохідних суден, їх плавання та пересування у внутрішніх водах України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року №1199 «Про контрольован іприкордонні райони» Верховинський район Івано-Франківськоїобласті включено до переліку міст і районів, на території яких установлюються контрольовані прикордонні райони.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами.

Протоколом про адміністративне правопорушення серії серії ЗхРУ №343909 від 07.07.2025, згідно з яким 07.07.2025 о 20 год 25 хв прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку 415 прикордонного знаку на відстані 12 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах контрольованого-прикордонного району, був виявлений гр. України ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 за спробу незаконного перетинання державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст.9, 12 ЗУ "Про державний кордон України" від 04.11.1991.

Протокол складений уповноваженою на те особою із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП та підписаний уповноваженою особою та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, без зауважень.

В протоколі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 надав письмові пояснення, в яких зазначив, що спільно з ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 мав намір перетнути кордон України з Румунією з метою працевлаштування.

Копією протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №343913 від 07.07.2025, згідно з яким 07.07.2025 о 20 год 25 хв прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку 415 прикордонного знаку на відстані 12 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах контрольованого-прикордонного району, був виявлений гр. України ОСОБА_4 спільно з ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 за спробу незаконного перетинання державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст.9, 12 ЗУ "Про державний кордон України" від 04.11.1991.

Копією протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ №343911 від 07.07.2025, згідно з яким 07.07.2025 о 20 год 25 хв прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку 415 прикордонного знаку на відстані 12 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах контрольованого-прикордонного району, був виявлений гр. України ОСОБА_6 спільно з ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 за спробу незаконного перетинання державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст.9, 12 ЗУ "Про державний кордон України" від 04.11.1991.

В протоколі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_6 надав письмові пояснення, в яких зазначив, що спільно з ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 мав намір перетнути кордон України з Румунією з метою працевлаштування.

Копією протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №343910 від 07.07.2025, згідно з яким 07.07.2025 о 20 год 25 хв прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку 415 прикордонного знаку на відстані 12 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах контрольованого-прикордонного району, був виявлений гр. України ОСОБА_3 спільно з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 за спробу незаконного перетинання державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст.9, 12 ЗУ "Про державний кордон України" від 04.11.1991.

В протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_3 надав письмові пояснення, в яких зазначив, що мав намір перетнути кордон України з Румунією спільно з ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 оскільки прагнув до свободи.

Копією протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №343912 від 07.07.2025, згідно з яким 07.07.2025 о 20 год 25 хв прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку 415 прикордонного знаку на відстані 12 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах контрольованого-прикордонного району, був виявлений гр. України ОСОБА_5 спільно з ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 за спробу незаконного перетинання державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст.9, 12 ЗУ "Про державний кордон України" від 04.11.1991.

Паспортом громадянина України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Клопотанням ОСОБА_1 від 07.07.2025 в якому він свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.2 ст.204-1 КУпАП визнав, зауважень не має.

Зазначені докази винуватості ОСОБА_1 у вчинені правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки у відповідності до ст.251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.

При цьому, докази, що підтверджують спробу ОСОБА_7 незаконного перетину державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон, у групі осіб, суд оцінює в сукупності та враховує, що троє осіб з групи, а саме ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 в письмових поясненнях зазначили, що мали намір спільно, зокрема із ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , незаконно перетнути державний кордон України. Також, суд звертає увагу на те, що ОСОБА_7 мав при собі паспорт громадянина України для виїзду за кордон, що додатково підтверджує його намір перетнути державний кордон України.

За таких обставин, дослідивши всі наявні в матеріалах справи докази, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, а саме, у спробі незаконного перетину державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон, у групі осіб, доведена.

При цьому, посилання захисника на іншу постанову про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 суд не приймає до уваги, оскільки судом надано оцінку щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.185-10 КУпАП, що не пов'язано із обставинами скоєння даного правопорушення.

Долучений до матеріалів справи рапорт інспектора 1-ї категорії ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » майсткер-сержанта ОСОБА_9 , яким працівник прикордонної служби інформує керівництво про обставини події, законність та обґрунтованість його дій під час виявлення особи, при спробі незаконно перетнути кордон. Вказаний документ лише містить дані, які повністю узгоджуються з іншими доказами по справі та доповнюють їх.

Враховуючи характер вчиненного правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.2 ст.204-1 КУпАП, що на думку суду, буде відповідати завданням КУпАП та достатнє для виконання його мети: виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законівУкраїни, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових адміністративних правопорушень.

З приводу додаткового покарання у виді конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, слід зазначити, що до матеріалів справи не долучено доказів, які б вказували на те, що у ОСОБА_1 такі було вилучено.

Окрім цього, у відповідності до положень ст.40-1 КпАП України, слід також стягнути з правопорушника судовий збір.

Керуючись ст.ст.9,24,27,204-1,245,247,251,252,280,283,284 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 500 (п'ятсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500,00 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 гривень.

Роз'яснити, що штраф має бути сплачений не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Згідно ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначеного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Верховинський районний суд Івано-Франківської області.

Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів ГУК в Ів.-Фр.об./ТГ Верховина/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37951998, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувачаUA988999980313000106000009056, код класифікації доходів бюджету 21081100, для зарахування надходжень: «Адміністративні штрафи та інші санкції».

Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Верховина/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37951998, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувачаUA398999980313101206000009622, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, пункт 5.

Суддя: Андрій БУЧИНСЬКИЙ