Рішення від 02.10.2025 по справі 279/4102/25

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 279/4102/25

Провадження № 2/279/1863/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 року м.Коростень

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі суддіІвашкевич О. Г., із секретарем судового засідання Маковською Д.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

07.07.2025 року в провадження Коростенського міськрайонного суду Житомирської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення коштів в порядку спадкування. В обґрунтування позову зазначає, що її дочка ОСОБА_2 подавала адміністративний позов про зобов'язання проведення нарахування і виплати коштів відповідно до ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації.

Відповідно до Житомирського окружного адміністративного суду 240/4359/19 від 10.03.2020 року визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації, яка призвела до ненарахування та невиплати ОСОБА_2 з 13 вересня 2018 року щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації здійснити з 13 вересня 2018 року нарахування та виплату ОСОБА_2 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.

Прийняте судом рішення 10 березня 2020 року оприлюднено в Єдиному державному реєстрі. Вказане рішення залишилась без змін та 07.08.2020 набрало законної сили.

На забезпечення його виконання 10 грудня 2020 року видано виконавчий лист, який перебуває на виконанні у ВПВР УЗПВР у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) № АСВП: 69076454 від 24.05.2022 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 №807-ІХ утворено Коростенський район (з адміністративним центром у місті Коростень) у складі територій Білокоровицької сільської, Гладковицької сільської, Горщиківської сільської, Іршанської селищної, Коростенської міської, Лугинської селищної, Малинської міської, Народицької селищної, Овруцької міської, Олевської міської, Словечанської сільської, Ушомирської сільської, Чоповицької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України).

Пунктом 7 та 8 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються» від 16.12.2020 №1321 визначено, що перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації).Перехід майна, майнових прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акту комісії з реорганізації.

Розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації «Про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області» від 30.12.2020 №198, визначено реорганізувати структурні підрозділи райдержадміністрації із статусом юридичної особи публічного права, шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, зокрема управління праці та соціального захисту населення.

Тобто обов'язок щодо призначення та виплати компенсацій, надання інших соціальних гарантій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до законодавства України, перейшли від Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА до Управління соціальної політики Коростенської РДА.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Після смерті ОСОБА_2 вона мати, ОСОБА_1 , подала заяву про прийняття спадщини, у зв'язку з чим заведено спадкову справу 151/2025, за якою вона є єдиним спадкоємцем за заповітом, що підтверджується довідкою приватного нотаріуса Коростенського районного нотаріального округу Романчуком А.М.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не' припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Згідно статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Коростенською районною державною (військовою) адміністрацією Житомирської області листом від 29.05.2025 №10/1833 повідомлено, що згідно рішення суду у справі №240/4359/19 ОСОБА_2 здійснено лише нарахування коштів щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в сумі 61573,01 грн.

Враховуючи викладені обставин вона, як єдиний спадкоємець, має право на спадкове майно - недоотриману за життя ОСОБА_2 соціальну допомогу. Вказане право власності підлягає захисту шляхом стягнення з відповідача вказаної грошової суми.

Просить стягнути з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на її користь у порядку спадкування за законом неотриману за життя її донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , нараховану щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду по справі №240/4359/19 у розмірі 61573,01 гривень. Одночасно просила стягнути з відповідача понесені судові витрати.

Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 30.07.2025 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання у справі.

Позивач у судове засідання не з'явилась, в матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи у підготовчому та судових засіданнях у її відсутності.

Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання, в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив. Ухвалу про відкриття провадження та копію позовної заяви з додатками отримав 06.08.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0610271844665. Правом подачі відзиву на позов не скористався, будь-яких інших заяв, заперечень, клопотань пов'язаних з розглядом справи до суду не надав.

Під час підготовчого провадження та проведення підготовчого засідання у даній справі вчинено підготовчі дії, передбачені ч. 2 ст. 197 ЦПК України, зокрема, з'ясовано обсяг доказів, встановлено порядок з'ясування обставин та дослідження доказів під час розгляду справи по суті; визначено дату проведення судового засідання для розгляду справи по суті.

Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 01.09.2025 року підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні 02.10.2025 року.

Учасники справи у судове засідання не з'явилися.

В зв'язку з неявкою сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази та проаналізувавши їх з точки зору належності, допустимості, достовірності та в сукупності - достатності, суд за своїм внутрішнім переконанням дійшов висновку про наступне.

За правилами ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно зі ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, у межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

За змістом ч. 1 ст. 19 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Судом встановлено, що спірні правовідносини виникли з приводу захисту оспорюваного права власності на спадкове майно, яке складається з грошових коштів, неотриманих спадкодавцем за життя.

Матеріалами справи підтверджено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року по справі №240/4359/19 Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_2 з 13.09.2018 року щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року. Рішення суду набрало законної сили 07.08.2020 року і стягувачу видано виконавчий лист.

Згідно постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №69076454 від 24.05.2022 року слідує, що головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Понамарьовою К.В. було відкрито виконавче провадження з виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду по справі №240/4359/19 від 10.03.2020 року.

З повідомлення Управління соціальної політики Коростенської районної (військової) державної адміністрації Житомирської області, яка є правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області за №10/1833 від 29.05.2025 року слідує, що відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року по справі №240/4359/19, ОСОБА_2 нараховано щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, у сумі 61573 гривень 01 копійку.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Олевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) від 11 квітня 2024 року.

Позивач ОСОБА_1 як мати померлої є спадкоємцем першої черги за законом після смерті доньки - ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 , виданого 28.03.1987 року Білокоровицькою сільською радою Олевського району Житомирської області, та свідоцтвом про право на спадщину за законом від 17.06.2025 року.

Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 17.06.2025 року приватним нотаріусом Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області Романчуком А.М., слідує, що єдиним спадкоємцем майна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є її мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .

Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з: « згідно рішення Житомирського окружного адміністративного суду №240/4359/19 від 10 березня 2020 року, ОСОБА_2 нараховано щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, сума 61573 гривня 01 копійка, згідно листа Управління соціальної політики Коростенської районної (військової) державної адміністрації Житомирської області від 29 травня 2025 року №10/1833. Спадкова справа № 151/2025 рік. (зареєстровано в реєстрі за №1578)».

За правилами ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Позивач порушила спір про стягнення суми виплати, яка належала її спадкодавцеві, який регулюється положеннями книги шостої "Спадкове право" ЦК України.

Так, згідно вимог ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця, та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно зі ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1227 ЦК України передбачено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

ОСОБА_2 за життя набула право на отримання грошової допомоги, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На виконання судового рішення вказана допомога їй нарахована, однак не була отримана нею за життя, тобто увійшла до складу спадкової маси, яку успадкувала позивач ОСОБА_1 , що підтверджується письмовими матеріалами справи.

З наданих до суду документів вбачається, що позивач ОСОБА_1 , є єдиним спадкоємцем за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її дочки ОСОБА_2 .

Враховуючи те, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків від спадкодавця, до спадкоємців, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Згідно зі п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати, а саме судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст. 4, 12, 19, 141, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, ст.1216, 1217, 1218, 1227 ЦК України,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті дочки ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка була їй нарахована відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду по справі №240/4359/19 від 10.03.2020 року, але не отримана за життя в розмірі 61573 (шістдесят одна тисяча п'ятсот сімдесят три) гривні 01 копійку.

Стягнути з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у розмірі 1211 гривень 20 копійок зі сплати судового збору.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його винесення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони та учасники:

Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_4 виданий 17.126.2003 року Олевським РВ УМВС України в Житомирській області, РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області місце знаходження: 11501, м. Коростень, вул. Івана Франка, буд. 5, Житомирська обл., код ЄДРПОУ 03192690.

Суддя: Оксана ІВАШКЕВИЧ