Справа №521/17865/24
Провадження №2-о/521/307/25
20 серпня 2025 року м. Одеса
Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Плавич І.В.,
за участі секретаря судового засідання Петренко Д.В.,
розглянувши у судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про встановлення факту спільного проживання та перебування на утриманні,
До Хаджибейського районного суду м. Одеси 30.10.2024 року надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про встановлення факту спільного проживання та перебування на утриманні.
В обґрунтування заяви зазначено, що 07.10.2024 року заявниця звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перехід на пенсію по втраті годувальника (за померлого чоловіка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 ). Відповідна заява була передана до розгляду ГУ ПФУ в Донецькій області за екстериторіальним принципом. Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 15.10.2024 року № 951070144123 ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, оскільки відсутня довідка про спільне проживання разом за однією адресою. У зв'язку із зазначеним ОСОБА_1 була змушена звернутися до суду із зазначеною заявою.
У судове засідання призначене на 20.08.2025 року сторони не з'явилися, представник заявниці подав до суду заяву, в якій просив провести судове засідання за його відсутності, заяву просив задовольнити. Заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подали до суду заяву, в якій просили провести судове засідання за відсутності представника управління. Заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд справи були повідомлені належним чином, представник управління в судове засідання не з'явився.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ст.268 ЦПК України, датою складення цього судового рішення є 20.08.2025 року.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 07.10.2024 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перехід на пенсію по втраті годувальника (за померлого чоловіка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
Відповідна заява була передана до розгляду ГУ ПФУ в Донецькій області за екстериторіальним принципом.
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 15.10.2024 року № 951070144123 ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, оскільки відсутня довідка про спільне проживання разом за однією адресою. Крім цього, зазначено, що відповідно до пункту 2.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються відомості про місце проживання (разом з годувальником за однією адресою), зазначені у пункті 2.22 цього розділу, або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджує такий факт.
09.09.2012 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_1 , видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Київському районі Одеського міського управління юстиції.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , видане відділом ДРАЦС у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Заявниця ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи з дитинства, що підтверджується довідкою МСЕК серії 10 ААВ № 743398 від 27.01.2015 року, та отримує пенсію по інвалідності в ГУ ПФУ в Одеській області, що підтверджується довідкою ГУ ПФУ в Одеській області від 30.10.2024 року.
З моменту реєстрації шлюбу 09.09.2012 року, до дня смерті ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , шлюб між подружжям не було розірвано, подружжя проживало однією сім'єю.
Фактично, ГУ ПФУ в Донецькій області було відмовлено Заявниці у переході на пенсію по втраті годувальника через те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 були зареєстровані за різними адресами: ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 , а ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 .
Тому, станом на день смерті ОСОБА_2 , місце проживання подружжя було зареєстровано за різними адресами. Однак, подружжя проживало разом однією сім'єю, та вели спільне господарство.
Так, факт проживання ОСОБА_1 разом з ОСОБА_2 однією сім'єю за адресою: АДРЕСА_1 , підтверджується довідкою № 43/24 від 01.10.2024 року, виданою Житлово-будівельним кооперативом «Поліекран», згідно якої « ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 є власником квартири АДРЕСА_3 та постійно проживав з моменту реєстрації 16.07.2007 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 . З ним спільно проживали дружина ОСОБА_1 з 2012 року, син ОСОБА_4 з 2016 року». Довідка підписана сусідами ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 ) та ОСОБА_6 ( АДРЕСА_5 ), та завірена головою правління ЖБК «Поліекран» Горнєвим Л.В.
Крім того, заявницею надано до суду нотаріально посвідчені заяви свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , в яких свідки підтвердили, що знайомі з подружжям ОСОБА_1 та ОСОБА_2 більше десяти років. Свідки підтвердили, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 постійно проживали за адресою АДРЕСА_1 , та вели спільне господарство.
Факт перебування Заявниці на утриманні померлого чоловіка підтверджується також довідками форми ОК-5.
Як вбачається з довідки форми ОК-5 (індивідуальні відомості про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування), ОСОБА_1 з 2019 року не отримувала доходу, тобто, перебувала на повному утриманні чоловіка.
В той же час, з довідки форми ОК-5 щодо ОСОБА_2 вбачається, що останній постійно отримував дохід та повністю утримував жінку та сина.
Згідно довідки ГУ ПФУ в Одеській області від 30.10.2024 року, розмір пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за січень-лютий 2024 року становив 2520,00 грн., з березня 2024 року - 2725,00 грн.
Із викладеного вбачається, що допомога від чоловіка була основним постійним джерелом засобів для існування ОСОБА_1 , що свідчить про перебування на утриманні померлого чоловіка.
При цьому, в даному випадку, отримання дружиною померлого пенсії не є підставою для відмови у встановленні факту перебування її на утриманні чоловіка та проживання разом. Хоча ОСОБА_1 і отримувала пенсію, але її розмір більш ніж в десять разів був менший від розміру доходів ОСОБА_2 , а тому допомога чоловіка була постійним і основним джерелом її засобів до існування.
Тому, встановлення факту знаходження на утриманні та спільного проживання має для ОСОБА_1 юридичне значення, оскільки дозволить їй реалізувати право на перехід на пенсію у зв'язку із втратою годувальника.
Так, за правилом ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд, зокрема, розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні та спільне проживання за однією адресою.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Положеннями ст. 3 СК України визначено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Згідно ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні. До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, які були на повному утриманні померлого годувальника; одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про пенсійне забезпечення», члени сім'ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на нову пенсію.
Отже, факт перебування фізичної особи на утриманні померлого та спільного проживання має значення для переходу на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, яку може бути призначено за умови, що утримання було повним або допомога, яка надавалась утриманцю, була постійним і основним джерелом засобів до існування навіть, коли утриманець (заявник) мав заробіток, одержував пенсію, стипендію тощо.
Повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то необхідно встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування.
Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу і що померлий виконував обов'язок щодо утримання цього члена сім'ї. Основне значення допомоги необхідно з'ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.
Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається за весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону,- довічно.
Відповідно до п.7 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідно заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, Свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника.
Пленум Верховного Суду України в п. 8 Постанови «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року № 5, роз'яснив, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
Утримання може полягати у систематичній грошовій допомозі у виді грошових переказів, продуктових чи речових посилок тощо. А ні отримання непрацездатною особою пенсії, а ні її окреме проживання від годувальника не можуть бути перешкодою для визнання факту перебування на утриманні.
Відповідно до п. 2.11 Постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймається документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.
У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Отже, факт сумісного проживання та перебування фізичної особи на утриманні померлого, має значення для переходу на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, яку може бути призначено за умови, що утримання було повним або допомога, яка надавалась утриманцю, була постійним і основним джерелом засобів до існування навіть, коли утриманець (заявник) мав заробіток, одержував пенсію, стипендію тощо.
Така ж позиція викладена в постановах Верховного Суду від 13 січня 2021 року № 592/17552/18, від 22 жовтня 2020 року у справі №210/343/19, від 22 травня 2019 року у справі № 520/6518/17.
Таким чином, встановлення факту знаходження на утриманні та сумісного, постійного проживання має для ОСОБА_1 юридичне значення, оскільки дозволить їй реалізувати право на призначення пенсії по втраті годувальника (за померлого чоловіка).
З урахуванням викладеного, суд вважає, що заява ОСОБА_1 обґрунтована, встановлення вказаних фактів має для заявника юридичне значення та від цього залежать її майнові права, тому заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.15, 16 ЦК України, ст.ст.2, 4, 5, 10, 11-13, 19, 43, 49, 76-82, 89, ч.1 ст.223, ст.247, 258-259, 263-264, 265, 268, 293, 315, 319, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про встановлення факту спільного проживання та перебування на утриманні задовольнити.
Встановити факт постійного проживання однією сім'єю ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та встановити факт перебування ОСОБА_1 на утриманні її чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, згідно ч.1 ст.354 ЦПК України.
Повні відомості про учасників справи згідно з пунктом 4 частини 5 статті 265 ЦПК України:
Заявник: ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_6 ).
Заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області
код ЄДРПОУ 20987385, 65078, м. Одеса, Канатна,83).
Заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області(код ЄДРПОУ 13486010,84112, м. Словянськ, пл. Соборна, буд.3
Суддя І.В. Плавич