Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/4179/25
Провадження № 3/332/2160/25
02.10.2025 м. Запоріжжя
Заводський районний суд м. Запоріжжя у складі:
Головуючого судді - Марченко Н.В.
за участю:
прокурора - Кульчитської О.В.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
адвоката - Кузнецової А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Заводського районного суду м. Запоріжжя в режимі відеоконференції справу про адміністративне правопорушення, які надійшли із Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працевлаштованої, (до 31.03.2021 року займала посаду головного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог Управління соціального захисту населення Оріхівської районної адміністрації), яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 302 від 12.08.2025 року ОСОБА_1 , яку згідно наказу начальника управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації № к-3 від 26.01.2016 призначено на посаду головного спеціаліста сектору прийняття рішень щодо надання всіх видів допомог та компенсацій відділу з організації соціальних послуг та соціального забезпечення із залишенням 13 рангу державного службовця з 26.01.2016 року, а згодом на підставі наказу начальника управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації № к-15 від 04.01.2021 року призначено на посаду головного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог із залишенням 8 рангу державного службовця, шляхом переведення з 04.01.2021. Відповідно до наказу начальника управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації № к-62 від 22.03.2021, ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу» з 31.03.2021 будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, як суб'єкт декларування, згідно підпункту «в» пункту 1 частини1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст.45 вказаного Закону, пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування, не пізніше 31.12.2024 року подала декларацію після звільнення, а саме лише 16.06.2025 року о 16-10 годині опублікувала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (за 2021 рік).
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є місце мешкання ОСОБА_1 , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 16.06.2025 року, тобто день коли ОСОБА_1 несвоєчасно подано щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.
Фактичним днем виявлення вказаного адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідно до ст. 251, 252 КУпАП є 12.08.2025, оскільки саме в цей день, посадовою особою органу з Національної поліції надається оцінка зібраним доказам у їх сукупності.
Прокурор в судовому засіданні зазначила про наявність вагомих підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу..
У судовому засіданні ОСОБА_1 провину у скоєні адміністративного правопорушення визнала, суду пояснила, що приблизно на початку червня 2025 року вона шукала роботу та звернулась до ГУ ДПС у Запорізькій області, де мала намір зайняти вакантну посаду головного державного інспектора сектору податків і зборів з юридичних осіб у галузі виробництва продовольчих товарів управління оподаткування юридичних осіб. Для цього мною, на виконання вимог чинного законодавства було подано декларацію за 2024 рік з поміткою «кандидата на посаду». Під час перевірки її документів, її повідомили, що нею не подано щорічну декларацію за 2021 рік (після звільнення), яку необхідно було подати до 01.04.2022 року, але після початку військового стану було відтермінування подачі декларацій, а ОСОБА_1 думала, що зазначену декларацію треба буде подати через 90 днів після завершення війни та скасування військового стану. Просто через військові дії, постійні обстріли ОСОБА_1 була вимушена була переїхати з м. Оріхова до м. Запоріжжя та не відслідковувала зміни в чинному законодавстві.
Представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Кузнецова А.С. суду пояснила, що ОСОБА_1 визнає факт подачі декларації з порушенням строку (16.06.2025 року), про що вказано у протоколі № 302 від 12.08.2025 року, визнає свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, щиро розкаюється, наголошує, що умислу на ухилення від виконання обов'язку щодо подання декларацій вона не мала. Однак, представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Кузнецова А.С. просить суд врахувати ту обставину, що відповідно до Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» у період з 04.03.2022 по 19.03.2025 року м. Оріхів Оріхівської міської територіальної громади (UA23100170010023304) Пологівського району Запорізької області знаходився в зоні активних бойових дій. З 20.03.2025 року м. Оріхів відповідно до вказаного вище Переліку територій перебуває у зоні «Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси». Отже до 20.03.2025 року на території міста Оріхів, де зареєстрована ОСОБА_1 , доступу до сайту https://nazk.gov.ua у останньої не було. Тож до цього часу - до 20.03.2025 року ОСОБА_1 не мала технічної можливості в будь-якому випадку виконати вимоги закону щодо подання декларації за 2021 рік (після звільнення), оскільки існували об'єктивні поважні причини, що перешкоджали виконанню покладеного на неї обов'язку. ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 3 групи, змушена в першу чергу підтримувати стан свого здоров'я, відвідуючи лікарів та періодично, двічі на рік, проходить медичну реабілітацію у санаторіях. Таку реабілітацію ОСОБА_1 проходила з 10.03.2025 року по 21.03.2025 року. Останній раз проходила санаторно-курортне лікування у вересні 2025 року. Після звільнення з роботи у березні 2021 року ОСОБА_1 не працює, має маленький дохід у вигляді пенсії в розмірі трохи більше трьох тисяч гривень на місяць, отримує соціальну допомогу на себе та сина студента, а всього п'ять тисяч гривень на місяць. За таких підстав, просить на підставі ст. 22 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити, звільнивши її від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та обмежившись щодо останньої усним зауваженням
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Судом встановлено, що присягу державного службовця ОСОБА_1 прийняла 19.03.2009 року.
07.12.2015 року ОСОБА_1 ознайомилась із Законом України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року № 1700-VII і обмеженнями щодо прийняття на державну службу та її проходження, про що свідчать письмові відомості щодо ознайомлення із Законом України «Про запобігання корупції».
Також, 07.12.2015 року згідно відомості щодо ознайомлення із загальними правилами поведінки державних службовців 07.12.2015 ОСОБА_1 ознайомилась із Загальними правилами поведінки державних службовців, затверджених наказом Головного управління державної служби України від 04.08.2010 № 214, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 11.11.2010 за № 1089/18384, зі змінами та доповненнями, внесеними наказом Головного управління державної служби України від 29.11.2010 року № 300, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 15.12.2011 за № 1261/18556 та зобов'язалась їх дотримуватися.
29.04.2016 року ОСОБА_1 була попереджена про попередження, встановлені Законами України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції», що підтверджується відповідним письмовим попередженням.
Згідно наказу начальника управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області № к-3 від 26.01.2016 року «Про призначення на посаду ОСОБА_1 » ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста сектору прийняття рішень щодо надання всіх видів допомог та компенсацій відділу з організації соціальних послуг та соціального забезпечення із залишенням 13 рангу державного службовця з 26.01.2016 року.
На підставі наказу начальника управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області № к- 24 від 26.02.2020 року ОСОБА_1 за її згодою з 02.03.2020 року переведено з посади головного спеціаліста сектору прийняття рішень щодо надання всіх видів допомог та компенсацій відділу з організації соціальних послуг та соціального забезпечення на посаду призначено на посаду головного спеціаліста відділу з організації соціальних послуг та соціального забезпечення.
Згідно витягу із наказу начальника управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області № к-15 від 04.01.2021 року ОСОБА_1 за її згодою з 04.01.2021 року переведено з посади головного спеціаліста відділу з організації соціальних послуг та соціального забезпечення на посаду головного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог.
Відповідно до наказу начальника управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації № к-62 від 22.03.2021, ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації.
Таким чином, колишній головний спеціаліст відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016, «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, у повноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок) та форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом сповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного ану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня - наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року
У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-УІІ про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Враховуючи вищевикладене, у ОСОБА_1 , при звільненні з посади головного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації з 31.03.2021, після припинення діяльності, виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (після звільнення) з термін до 00 годин 00 хвилин 1 квітня 2022 року, однак, відповідно до п. 2-7 розділу XIII Закону № 1700-УІІ, особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення мін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (після звільнення), в термін не пізніше 31 січня 2024 року.
Однак, ОСОБА_1 як суб'єкт декларування, згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого .самоврядування подала щорічну декларацію особи, уповноваженої - виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (після звільнення) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі -https//nazk.gov.ua, лише 16.06.2025 о 16 год. 10 хв., що є порушенням вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вимог п. 2-7 прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції».
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується наступним:
-копією наказу начальника управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області № к-3 від 26.01.2016 року «Про призначення на посаду ОСОБА_1 » згідно якого, ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста сектору прийняття рішень щодо надання всіх видів допомог та компенсацій відділу з організації соціальних послуг та соціального забезпечення із залишенням 13 рангу державного службовця з 26.01.2016 року.
-копією наказу начальника управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області № к- 24 від 26.02.2020 року згідно якого, ОСОБА_1 за її згодою з 02.03.2020 року переведено з посади головного спеціаліста сектору прийняття рішень щодо надання всіх видів допомог та компенсацій відділу з організації соціальних послуг та соціального забезпечення на посаду головного спеціаліста відділу з організації соціальних послуг та соціального забезпечення.
-копією витягу із наказу начальника управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області № к-15 від 04.01.2021 року згідно якого, ОСОБА_1 за її згодою з 04.01.2021 року було переведено з посади головного спеціаліста відділу з організації соціальних послуг та соціального забезпечення на посаду головного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог.
-згідно копії витягу з наказу начальника управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації № к-62 від 22.03.2021, ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації.
-протоколом про адміністративне правопорушення № 302 від 12.08.2025 року;
-копією декларації ОСОБА_1 уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування поданої 16.06.2025 року за 2021 рік.
Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є всі ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки вона, будучи відповідно до підпункту «в» п. ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1, ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подала без поважних декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (за 2021 рік), декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (після звільнення.)
У зв'язку із зазначеним, суддя дійшов до висновку, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Вирішуючи клопотання представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Кузнецової А.С. про закриття провадження на підставі ст. 22 КУпАП обмежившись усним зауваження суд відхиляє доводи представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Кузнецової А.С. про те, що до 20.03.2025 року ОСОБА_1 не мала технічної можливості доступу до сайту https://nazk.gov.ua, оскільки зареєстрована у місті Оріхів де наразі тривають активні бойові, з підстави того, що згідно копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка знаходиться у справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 27.12.2022 року зареєструвала фактичне місце перебування у місті Запоріжжі як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_2 , що свідчить про перебування ОСОБА_1 у місті Запоріжжі з 27.12.2022 року.
Разом із тим, суд враховуючи сукупність фактів та обставин вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , яка раніше до адміністративної відповідальності не притягалась, є внутрішньо переміщеною особою, ступінь її вини, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, приймаючи до уваги, що наданий час вона не працевлаштована, має єдиний соціальний дохід, з урахуванням того, що в результаті вчиненого правопорушення не настало тяжких наслідків, суд вважає за можливе на підставі ст. 22 КУпАП звільнити останню від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Керуючись ст.. 22, ч. 1 ст. 172-6, ст. ст. 245, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за малозначністю правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі в десятиденний строк з дня винесення постанови, апеляційної скарги.
Суддя: Н.В. Марченко