Постанова від 01.10.2025 по справі 128/2275/25

Справа № 128/2275/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 жовтня 2025 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючої - судді Саєнко О.Б, при секретарі - Савченко Я.С.,

за участю: прокурора - Кожухаря В.В.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці Вінницької області об'єднані справи про адміністративні правопорушення в одну, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого у встановленому законом порядку та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , депутата 8-го скликання Лука-Мелешківської сільської ради Вінницької області, працюючого водієм-трактористом у КП «Лука»,

- за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП,-

УСТАНОВИВ:

Згідно рішення № 2 першої сесії 8 скликання Лука-Мелешківської сільської ради від 20.11.2020 ОСОБА_1 набув повноважень депутата Лука-Мелешківської сільської ради, тому згідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язаний подавати декларації відповідно до цього Закону.

Згідно інформації наданої Лука-Мелешківською сільською радою Вінницького району Вінницької області, депутату ОСОБА_1 доводились вимоги фінансового контролю та ОСОБА_1 був зобов'язаний подати щорічну декларацію, яка подається відповідно до роз'яснень НАЗК та ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» за 2021 рік та 2022 рік до 23:59 год. 31.01.2024, за 2023 рік до 23:59 год. 31.03.2024 та за 2024 рік до 23:59 год. 31.03.2025.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 , подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, лише: 10.04.2025 о 17:02 год. за 2021 рік; 10.04.2025 о 17:56 год. за 2022 рік; 10.04.2025 о 18:11 год. за 2023 рік та 10.04.2025 о 18:53 год. за 2024 рік.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Лука-Мелешківської сільської ради Вінницької області, являючись згідно пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 27 Розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки.

Своїми необережними діями депутат 8-го скликання Лука-Мелешківської сільської ради Вінницької області ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Постановою Вінницького районного суду Вінницької області від 15.09.2025 чотири справи №128/2275/25, №128/2276/25, №128/2277/25 та №128/2278/25 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП об'єднані у одне провадження та присвоєно справі єдиний номер - № 128/2275/25.

30.09.2025 в судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, визнав у повному обсязі з підстав зазначених у протоколах. Суду пояснив, що вказані правопорушення вчинив з необережності, оскільки вважав, що в період воєнного стану не потрібно подавати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тому просив призначити мінімальне покарання.

Прокурор Кожухар В.В. в судовому засіданні підтримав чотири протоколи та просив прийняти рішення згідно чинного законодавства, визнавши винним ОСОБА_1 у вчиненні даних адміністративних правопорушень та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Вислухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, з'ясувавши думку прокурора, дослідивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні даного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, встановлена та підтверджується належними та допустимими доказами , а саме:

- протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією №470, №471, №472 та №473 від 16.06.2025, з яких убачається, що ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Лука-Мелешківської сільської ради Вінницької області, являючись згідно пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 27 Розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки;

- витягами із Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розміщеного на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції;

- списком депутатів 8 скликання Лука-Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області;

- копією протоколу 1-ої чергової сесії Лука-Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області 8 скликання від 20.11.2020;

- копією рішення №2 першої сесії 8 скликання Лука-Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області від 20.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Лука-Мелешківської сільської ради;

- повідомленнями про необхідність ОСОБА_1 подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 роки до 31.01.2024; за 2023 рік до 31.03.2024; за 2024 рік до 31.03.2025, про що свідчать особисті підписи останнього;

- письмовими поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від 16.06.2025, в яких останній повідомив ідентичні обставини скоєних ним правопорушень, викладені у протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією №470, №471, №472 та №473 від 16.06.2025;

- висновком прокурора у адміністративних справах №128/2275/25, №128/2276/25, №128/2277/25 та №128/2278/25, щодо наявності у діях депутата 8 скликання Лука-Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до положень ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до вимог ст.252 КУпАП, суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону та зобов'язаний подавати декларації відповідно до цього Закону.

Згідно ч.1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закон, повинна бути поданою за 2021 рік та 2022 рік до 23:59 год. 31.01.2024, за 2023 рік до 23:59 год. 31.03.2024 та за 2024 рік до 23:59 год. 31.03.2025.

З огляду на вищезазначені обставини, судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи відповідно до пп. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» несвоєчасно без поважних причин лише 10.04.2025 подав щорічні декларації за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки.

Поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати щорічні декларації судом не установлено, а тому, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні подія та склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

У відповідності до ст.ст.34, 35 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративні правопорушення, визнається щире каяття ОСОБА_1 ; обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 - судом не встановлено.

Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

На підставі вищевикладеного, враховуючи характер вчинених правопорушень ОСОБА_1 обставини їх вчинення, дані про його особу, який вперше вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, свою вину визнав у повному обсязі, суд дійшов до висновку про визнання його винним у вчиненні адміністративних правопорушень, що передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП та необхідність застосування щодо нього адміністративного стягнення у виді штрафу в межах санкції цієї статті.

Відповідно до ст. 40-1 КпАП України, також з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок в дохід держави.

Керуючись ст. ст. 40-1, ч.1 ст. 172-6, 284, 294 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1190 (одна тисяча сто дев'яносто) гривень, в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір, що становить 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок) на розрахунковий рахунок: Одержувач: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код ЄДРПОУ: 37993783 Банк: Казначейство України (ЕАП), Рахунок: UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 місяці.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії повної постанови суду.

Суддя: Олена САЄНКО