Рішення від 01.10.2025 по справі 718/2320/25

Справа № 718/2320/25

Провадження 2-а/718/48/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" жовтня 2025 р. м.Кіцмань Чернівецька область

Кіцманський районний суд Чернівецької області в особі судді Нагорного В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

ДоКіцманського районного суду Чернівецької області звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

У позовній заяві позивач просив визнати протиправною та скасувати постанову № 6558 від 12 серпня 2025 року, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності зач.3 ст.210-1 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити на підставі ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Позивач у позовній заяві вважає, що постанова № 6558 від 12 серпня 2025 року винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП є протиправною та підлягає скасуванню.

Так, за змістом позовної заяви, на утриманні позивача перебуває четверо неповнолітніх дітей, його сім'я має статус «багатодітної сім'ї», у позивача є відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у постанові зазначено, що позивачу надсилалась повістка на 21.01.2025 року на 9:00 год, однак позивач стверджує, що він її не отримав, так як відділення «Укрпошти» в селі фактично не працює та відсутні листоноші, які б могли доставити кореспонденцію адресату, а тому про наявність вищезазначеної повістки в січні 2025 року він не знав та не міг знати, із зареєстрованого місця проживання він нікуди не виїздив, відтак при розгляді адміністративного правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП було грубо порушено його права.

Ухвалою суду від 02 вересня 2025 року постановлено прийняти до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами, визначено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

25 вересня 2025 року до суду надійшов відзив, в якому відповідач просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення № 6558 від 12.08.2025 - відмовити за безпідставністю.

У відзиві відповідач заперечив проти позовних вимог, зазначивши, зокрема, що відповідно до п.3 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Відповідач у відзиві стверджує, що ОСОБА_1 не з'явився 21.01.2025 о 09:00 до ІНФОРМАЦІЯ_2 за електронною повісткою № 1759082, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та направленої засобами поштового зв'язку, а виходячи з приписів п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560 та відомостей із трекеру Укрпошти про вручення, є належним підтвердженням оповіщення ОСОБА_1 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У відзиві зазначено, що своїми протиправними винними діями (бездіяльністю) ОСОБА_1 порушив вимоги ст.22 "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", в подальшому ОСОБА_1 було притягнуто до адіміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.

З 29.09.2025 по 30.09.2025 головуючий у даній справі суддя був тимчасово непрацездатним.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Як вбачається з паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданого 19грудня 2000 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований по АДРЕСА_1 .

Довідкою третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13.08.2025 № 3/2533, виданою ОСОБА_1 , підтверджується, що ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - на утриманні перебуває троє і більше дітей віком до 18 років.

ОСОБА_1 має статус батька багатодітної сім'ї, що підтверджується довідкою багатодітної сім'ї № 155/24 від 27.09.2024 р., є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .

У довідці про причини повернення повістки ТЦК зазначено, що повертається у зв'язку з тим, що адресат відсутній за вказаною адресою ( АДРЕСА_2 .

02 серпня 2025 року оператором відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 ст. солдат ОСОБА_7 склав протокол № 3/805 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про те, що він перебуває в активному розшуку, отримавши УкрПоштою повістку ГШ №1759082 від 08.01.2025 про його виклик на 21.01.2025 р. о 09:00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_2 , у визначену дату та час до вказаного відділу не з'явився, своїми протиправними, винними діями (бездіяльністю) ОСОБА_1 порушив вимоги абз.2 ч.10 ст.1Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч.1,2 ст.17 Закону України «Про оборону України», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Зі змісту вказаного протоколу вбачається, що ОСОБА_1 отримав другий примірник протоколу під підпис 02 серпня 2025 року.

Постановою № 6558 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 12 серпня 2025 р. встановлено, що ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, не з'явився 21.01.2025 о 09:00 до ІНФОРМАЦІЯ_3 за електронною повісткою № 1759082, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та направленої засобами поштового зв'язку, у відповідності до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560, чим порушив вимоги ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

У відповідності до частини 1 статті 22 Закону №3543-XII громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Згідно частини 3 вказаної статті передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Частиною 3 ст.210-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває на теперішній час.

Отже, на дату винесення відповідачем спірної постанови в Україні діяв особливий період, що є підставою для застосування ч.3 ст. 210-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Стаття 280 КУпАП встановлює обов'язок органу (посадової особи) при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Зі змісту спірної постанови відповідача вбачається, що позивача притягнуто до відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, не з'явився 21.01.2025 о 09:00 до ІНФОРМАЦІЯ_3 за електронною повісткою № 1759082, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та направленої засобами поштового зв'язку, у відповідності до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560.

У позовній заяві позивач стверджує, що про наявність вищезазначеної повістки у січні 2025 року він не знав та не міг знати.

Відповідно до пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Таким чином, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку є належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У даному випадку таким днем відносно ОСОБА_1 є 16.01.2025, тобто дата, проставлена на відбитку штампу на довідці про причини повернення повістки ТЦК.

Відтак покликання позивача у позовній заяві на неотримання ним повістки, так як відділення «Укрпошти» в селі фактично не працює та відсутні листоноші, які б могли доставити кореспонденцію адресату, не спростовує той факт, що згідно п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, ОСОБА_1 є таким, що належно оповіщений про виклик до21.01.2025 о 09:00 до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

При цьому, наявність відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не звільняла ОСОБА_1 від обов'язку з'явитись 21.01.2025 о 09:00 до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Крім того, вказану відстрочку позивачу було надано 13.08.2025, тобто до дати, коли він повинен був з'явитись 21.01.2025 о 09:00 до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Інші доводи, наведені у позовній заяві, не спростовують оскаржуваної постанови.

Відтак, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 правомірно притягнуто відповідачем до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Оскільки оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 72-77, 90, 241-243, 246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його складення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ;

відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_10 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 .

Суддя В.В. Нагорний