Рішення від 18.09.2025 по справі 932/6050/25

Справа № 932/6050/25

Провадження № 2/932/2211/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

18 вересня 2025 року м. Дніпро

Шевченківський районний суд міста Дніпра в складі головуючого судді Леміщенко О.О., за участю секретаря судового засідання Мальцевій Є.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, Кожемякіна Олена Миколаївна, звернулася 29 травня 2025 року до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Позовні вимоги представник позивача аргументує тим, що 10.04.2023 року Огли Роза Сабурівна надала до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради заяву про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Згідно вимог Порядку № 509, Управлінням включено інформацію про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та видано Відповідачу довідку внутрішньо переміщеної особи від 10.04.2023 року № 1241-5002699448.

Відповідно до п. 3 Порядку № 332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень, для інших осію - 2000 гривень. Допомога виплачується за повним місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

На підставі вищевикладеного, згідно заяви ОСОБА_1 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від 10.04.2023 року, рішенням Управління від 11.04.2023 року Відповідачу призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.04.2023 року у розмірі 2000,00 грн. щомісячно.

Згідно п. 1 Постанови № 709, Відповідачу було подовжено автоматично допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам на один шестимісячний період з 01.08.2023 року по 31.01.2024 року у розмірі 2000,00 грн. щомісячно. З метою посилення адресності виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, із урахуванням їхнього фінансово-майнового стану, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.07.2023 року № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», якою було затверджено нову редакцію порядку № 332.

Згідно п. 1 Постанови № 709, Відповідачу було подовжено автоматично виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на один шестимісячний період з 01.08.2023 року по 31.01.2024 року у розмірі 2000,00 грн. щомісячно. Відповідно до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 26.01.2024 року № 94 «Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб» виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам Відповідачу продовжено автоматично з 1 лютого 2024 року на один місяць без додаткового звернення. Пунктом 13-1 Порядку № 332 визначено категорії внутрішньо переміщених осіб, яким виплата допомоги продовжується автоматично на другий шестимісячний період. Відповідач не підпадала під дію пункту 13-1 Порядку № 332, тому виплата допомоги їй було призупинено на центральному рівні з 01.03.2024 року зв'язку з закінченням терміну призначення. Згідно відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, ОСОБА_1 09.04.2024 року самостійно знялася з обліку внутрішньо переміщених осіб з використанням мобільного додатку Порталу Дія. 10.06.2024 року Відповідач особисто звернулася до Управління із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Згідно вимог Порядку № 509 Управлінням включено інформацію про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та видано довідку внутрішньо переміщеної особи від 10.06.2024 року № 1241-5003320914.

10.06.2024 року спеціалістами Управління проведено перевірку повідомленої реципієнтом інформації даним, що обробляються стосовно нього в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу за результатами якої невідповідності в даних Відповідача не виявлені. Також, у інформаційному повідомлені, доданому до заяви про надання допомог на проживання внутрішньо переміщеним особам, Відповідач інформацію про періоди її перебування за кордоном не зазначила. На підставі вищевикладеного, рішенням Управління від 11.06.2024 року Відповідачу призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.06.2024 року у розмірі 2000,00 грн. щомісячно.

У вересні 2024 року, за результатами проведення поточної верифікації щодо Відповідача, Мінфіном виявлено невідповідності вимогам Порядку № 332 та надано рекомендації про уточнення окремих даних для визначення права на продовження виплати допомоги: «за даними Державної міграційної служби України, документ, що посвідчує особу, якій призначено державну виплату (інформація, яка була надана такими особами під час звернення для отримання такої виплати) визнано недійсним або втрачено».

За результатами відпрацювання рекомендацій Мінфіну, Управлінням виявлено, що ОСОБА_1 перетинала Державний кордон України «1406.2024 - виїзд; 16.09.2024 - в'їзд;». З метою уточнення отриманої інформації, Управлінням до Головного центру обробки інформації Державної прикордонної служби України направлено лист від 20.09.2024 року № 10/3-1210 з проханням надати інформацію про перетин Відповідачем державного кордону за період з 01.01.2022 року. Також листом Управління від 20.09.2024 року № 15/3-1420 Відповідачу повідомлено про необхідність з'явитися до Управління з відповідними документами для уточнення інформації. 30.09.2024 року на адресу Управління надійшла відповідь Головного центру обробки інформації Державної прикордонної служби України, згідно якої Відповідач за період з 01.01.2022 року по 27.09.2024 року перетинала державний кордон України: 24.09.2022 року виїзд - 05.02.2023 року в'їзд, 28.02.2023 року виїзд - 01.04.2023 в'їзд, 19.04.2023 року виїзд - 08.05.2023 року в'їзд, 01.06.2023 року виїзд - 27.10.2023 року в'їзд, 10.11.2023 року виїзд - 12.03.2024 року в'їзд, 01.04.2024 року виїзд - 03.04.2024 в'їзд, 19.04.2024 виїзд - 03.06.2024 в'їзд, 14.06.2024 року виїзд - станом на 27.09.2024 року не в'їжджала.

На підставі вищевикладеного, рішенням Управління від 24.10.2024 року ОСОБА_1 припинено виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та виставлено суму переплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.09.2023 року. Таким чином, всупереч обов'язку, встановленого п. Порядку № 332 Відповідач не повідомила Управління про її перебування за кордоном більш як 30 календарних днів підряд у період отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, що призвело до неправомірної виплати їй допомоги в розмірі 20000 грн. 00 коп. за період з 01.09.2023 року по 30.09.2024 року.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддям від 04 червня 2025 року, справу було передано на розгляд судді Шевченківського районного суду міста Дніпра Леміщенко. О.О.

Відповідно до ч. 6 ст. 187 ЦПК України, судом було зроблено запит до Єдиного державного демографічного реєстру для встановлення зареєстрованого місця проживання відповідача. Згідно відповіді № 1449588 від 04.06.2025 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 09 червня 2025 року позовну заяву було залишено без руху, надано строк для усунення недоліків.

17 червня 2025 року до суду надійшла заява від позивача про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 20 червня 2025 року було відкрито спрощене позовне провадження у цивільній справі, призначено судове засідання.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. В позовній заяві представник просив розглядати справу без його участі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялася належним чином, шляхом направлення судових повісток за місцем проживання, а також розміщенням оголошення на офіційному сайті суду. Відзив на позовну заяву не надала, інших заяв або клопотань до суду не надходило.

Враховуючи вказані факти, згоду представника позивача, що викладена в позовній заяві, суд вважає за можливе відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами за відсутності учасників справи не здійснювався.

Повно та всебічно дослідивши матеріали цивільної справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 10.04.2023 року ОСОБА_1 звернулася до Структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві, державних адміністрацій, структурного підрозділу з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад у місті Дніпро із заявою № 1241-5002699448 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у зв'язку із військовими діями з 24.02.2022 року. (а.с. 12-13)

10.04.2023 року ОСОБА_1 було видано Довідку від 10.04.2023 року № 1241-5002699448 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичною адресою проживання вказано: АДРЕСА_2 . (а.с. 14)

Також 10.04.2023 року ОСОБА_1 подала заяву № 1241/4 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. (а.с. 15)

Рішенням № 50000-5899401-2023-1 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 11.04.2023 року, ОСОБА_1 було призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, за постановою № 332, з 01.04.2023 року у розмірі 2000,00 грн. (а.с. 16)

Через рік, 10.06.2024 року, ОСОБА_1 знову подала заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до Структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві, державних адміністрацій, структурного підрозділу з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад у місті Дніпро за № 1241-5003320914, фактичним місцем проживання/перебування зазначено: АДРЕСА_3 з 10.06.2024 року. (а.с. 17)

10.06.2025 року ОСОБА_1 було видано довідку № 1241-5003320914 від 10.06.2024 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання зазначено: АДРЕСА_3 . (а.с. 18)

Також 10.06.2024 року ОСОБА_1 звернулася того ж самого структурного підрозділу із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам № 07.1-12/61601, звернення зазначено як первинне. (а.с. 19-20)

Рішенням № Т127596198-2024-1 про призначення допомоги переміщеним особам та проживання від 11.06.2024 рок було призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особами за постановою № 332 у розмірі 2000,00 грн. ОСОБА_1 з 01.06.2024 року. (а.с. 22)

З повідомлення від Міністерства фінансів України про результати запиту на відповідність повідомленої реципієнтом інформації даним, що обробляються стосовно нього в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу відповідно до статті 10 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яке було ініційоване Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради 20.09.2024 року, вбачається, що ОСОБА_1 , виїжджала за кордон 14.06.2024 року, пункт перетину кордону «Краківець». (а.с. 24)

Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради було зроблено запит № 10/3-1210 від 20.09.2024 року було зроблено запит до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, для підтвердження права на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 . Додаткового Центральним управлінням соціального захисту було направлено повідомлення ОСОБА_1 , за місцем її проживання, із вимогою звернутися до Управління із визначеним переліком документів. (а.с. 25, 26-27)

30.09.2024 року на адресу Центрального УСЗН Дніпровської міської ради надійшов лист від Головноо центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України із відомостями про перетин державного кордону України громадянкою ОСОБА_1 , з якого в вбачається, що з 24.09.2022 року остання неодноразово виїжджала та в'їжджала на територію України, однак після 14.06.2024 року, відомості про в'їзд на територію України відсутні. (а.с. 28)

Рішенням Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради у Шевченківському районі про припинення виплат та виставлення суми надміру виплачених коштів, допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від 24.10.2024 року, було виставлено суму надміру виплачених коштів з 01.09.2023 року ОСОБА_1 , у зв'язку з тим, що строк перебування останньої за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд. (а.с. 29).

Згідно перерахунку суми призначеної допомоги внутрішньо переміщеним особам № 07.1-14/2/472 від 03.04.2025 року, сума допомоги, яка підлягає поверненню від ОСОБА_1 , з вересня 2023 року по вересень 2024 року становить 20000,00 грн. (а.с. 10)

Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України від 16.04 2022 №457 "Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України" установлено, що для підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, надається внутрішньо переміщеним особам, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, - допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам".

Встановленим судом фактам відповідають правовідносини у сфері соціального захисту внутрішньо переміщених осіб (надалі за текстом - ВПО), зокрема щодо питання виплат допомоги на проживання ВПО.

Механізм взяття на облік внутрішньо переміщених осіб встановлено Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" (надалі за текстом Порядок № 509).

Призначення та виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" (надалі за текстом Порядок № 332).

Відповідно до пункту 29 Порядку 332, у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Згідно з частиною 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Зобов'язання з безпідставного набуття (придбання) майна виникають за наявності трьох умов: 1) має місце набуття або збереження майна; 2) вказане набуття або збереження майна здійснено за рахунок іншої особи; 3) має місце відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених ст. 11 ЦК України).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Згідно з нормами наведеного законодавства позивач має право на звернення до суду з означеним позовом, оскільки Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради були надміру нараховані кошти за період з 01.09.2023 по 30.09.2024 у загальному розмірі 20000 грн.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Вимога про повернення надміру виплачених коштів в розмірі 20000 грн. відповідачу була надіслана Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради 19.11.2024, 21.03.2025 (а.с. 31 - 35).

Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.

У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.

Враховуючи, що відповідач у добровільному порядку не повернув суму грошової допомоги, виплаченої надміру, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача суму надміру виплачених коштів в розмірі 20000 грн.

Відповідно до частини 1 статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3028 грн.

Враховуючи викладене вище, керуючись п.п. 2, 3, 5, 11 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, ст.15,1212, 1215 ЦК України, ст. 12, 13, 76, 78, 81, 89, 141, 229, 235, 259, 263, 264, 265, 268, 280-282, 353, 355, 356 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надміру нараховані кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 20000,00 грн. (двадцять тисяч гривень 00 копійок).

Стягнути з з ОСОБА_1 на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано суддею 18 вересня 2025 року.

Позивач: Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, код ЄДРПОУ42788347, 49005, м. Днірпро, вул. Левка Лук'яненка, буд. 39/41.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фактична адреса проживання: АДРЕСА_4 .

Суддя О.О. Леміщенко