Справа № 752/17038/25
Провадження №: 3/752/6163/25
16.09.2025 м. Київ
суддя Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли
відУправління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції
пропритягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП
відносноОСОБА_1 дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 місце проживання - АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер - не встановлено
02.07.2025 в нічний час доби о 03:45-03:50 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом (мотоциклом) Yamaha R1, державний номерний знак НОМЕР_1 у межах Голосіївського району міста Києва з порушенням Правил дорожнього руху (рухався зустрічною смугою) та під час руху по шосе Столичному (101 км) неодноразово не виконав вимоги працівників патрульної поліції про зупинку, надану сигнальним диском з червоним сигналом (калафотом). Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.4 Правил дорожнього руху, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 та вчинив адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП .
Так, відповідно до п. 2.4 Правил дорожнього руху на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також: пред'явити для перевірки документи, зазначені в п. 2.1; дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу; дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, у тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов'язковому технічному контролю.
Згідно з ч. 1 ст. 122-2 КУпАП невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу тягне за собою накладення штрафу в розмірі дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Подія та склад адміністративного правопорушення доводяться поданими уповноваженим органом матеріалами, де міститься:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 379278 від 02.07.2025, складений відносно ОСОБА_1 за порушення ч. 1 ст. 122-2 КУпАП, який за формою та змістом відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395 та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справи України від 06.11.2015 № 1376;
- картка обліку адміністративного правопорушення;
- рапорт поліцейського Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Івакіна Юрія від 02.07.2025, з якого слідує, що під час несення служби у складі екіпажу "Рубін-907" невідомий мотоцикл о 03:45 рухався зі сторони Київської області в бік міста Києва по зустрічній смузі руху, на вимогу дорожнього знаку 3.41 "Контроль" та вимогу Національної гвардії водій мотоцикла не зупинився, після чого було прийнято рішення почати переслідування з метою зупинки та подальшого притягнення до адміністративної відповідальності. Для переслідування були задіяні наряди Подільського та Голосіївського районів через радіоефіри. Повертаючись до контрольного пункту "КП-504", було проінформовано старшого сержанта контрольного пункту "КП-504" ОСОБА_2 з приводу переслідування водія на мотоциклі Yamaha R1, державний номерний знак НОМЕР_1 , на що останній відповів, що перекриє контрольний пункт "КП-504" . Проїжджаючи контрольний пункт "КП-504", виявилось, що водій мотоцикла здійснив наїзд на військовослужбовця Національної гвардії ОСОБА_2 . Попередній діагноз - перелом кісток лівої ноги;
- відеозаписи з нагрудної камери працівника Управління патрульної поліції у м. Києві, вміщені на компакт диск для лазерних систем зчитування.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про причини своєї неявки суд не сповістив, хоча про дату, час і місце розгляд справи повідомлявся завчасно і викликався до суду повісткою
Заперечень по суті справи, заяв, пояснень, клопотань, документів на підтвердження поважності неявки до суду від ОСОБА_1 не надходило, вимог про розгляд справи за особистою участі, вимог про відкладення розгляду справи ОСОБА_1 суду не пред'являв.
Інформація про призначення до розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності розміщувалася на офіційному веб-сайті судової влади у загальному доступні та була доступна для ознайомлення широким загалом.
Отже, у справі, що розглядається, вжито достатніх заходів для своєчасного та правильного вручення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, повістки в порядку ст. 277-2 КУпАП.
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди України застосовують при розгляду справ Конвенцію про захист прав і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово вказував на те, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Також наголошувалося на тому, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав в основоположних свобод обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору (п. 71 рішення у справі "Смірнов проти України" заява № 3655/02, п. 41 "Пономарьов проти України" заява № 3236/03).
Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
За таких обставин суд (суддя) виходить з того, що ОСОБА_1 не був позбавлений можливості належним чином скористатися своїми процесуальними правами (поцікавитися про стан розгляду справи, адже з моменту складання протоколу до дати вирішення справи по суті пройшов доволі тривалий проміжок часу) та реалізувати обов'язки (з'явитися до суду для подачі пояснень, доказів, клопотань, заяв, заперечень тощо).
Виходячи з положень ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122-2 цього Кодексу при розгляді справи про адміністративне правопорушення не є обов'язковою, а тому, зважаючи обмеженість процесуальних строків, розгляд справи відбувся за відсутності вищевказаної особи на підставі наявних матеріалів.
Проаналізувавши матеріали справи, ретельно дослідивши відеозаписи з нагрудних камер патрульних поліцейських, суд (суддя) не встановив підстав для закриття провадження у справі та вбачає зухвалу поведінку ОСОБА_1 на дорозі у комендантську годину, скоєння наїзду на військовослужбовця на контрольно-пропускному пункті, виходячи з цього, є наявним склад адміністративного правопорушення, що, як вказувалося вище, доводиться доказами, представленими Управлінням патрульної поліції у м. Києві, зокрема, відеозаписами, з яких слідує, що водія зупиняли за проїзд по зустрічній смузі руху через контрольний пункт.
Таким чином підстав для повернення протоколу про адміністративне правопорушення, так само як і підстав для закриття провадження у справі не встановлено.
З огляду на визнання винуватості вказаної особи, до нього застосовується передбачене законодавством адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на максимальний строк, передбачений санкцією статті через грубість допущеного порушення, його відверту зухвалість та з урахуванням приписів ст. 33-35 КУпАП, а також покладається судовий збір у порядку ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
На підставі викладеного, керуючись ст. 23, 33-35, 40-1, 124, 279, 280, 283, 285, 294 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122-2 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню у виді позбавлення керування транспортними засобами на строк 6 (шість) місяців.
Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ятдесят) грн 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців з моменту набрання нею законної сили.
Стягувачем за цією постановою державний орган, за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення, в частині стягнення судового збору - Державна судова адміністрація.
Боржником за цією постановою є особа, яка притягається до адміністративної відповідальності (анкетні дані, що видалося за можливе установити, наведені в вступній частині постанови).
Суддя О.В. Бушеленко